Echipe detestabile

Home Forums Miscelaneous Diverse / Miscelaneous Echipe detestabile

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 18 total)
  • Author
    franz_kafka
    Member

M-am gandit sa inaugurez un nou topic, pe care il apreciez ca fiind deosebit de… (cum doreste fiecare sa-i spuna, dar in ceea ce ma priveste, eu i-as zice… antrenant) referitor la echipa detestabila, care va enerveaza, agaseaza, etc., chiar daca ii auziti pronuntandu-i-se doar numele!
    Desi s-ar putea sa ma insel, cred ca e imposibil ca fiecare dintre noi sa nu aiba un astfel de club de fotbal (va marturisesc ca eu sunt convins ca e mai justificat faptul sa ai o echipa pe care sa nu o prea agreezi, decat sa mai tii cu inca o echipa, pe langa cea de suflet, pe care chipurile o simpatizezi – caz pe care il admit doar, in mod exceptional, la nivelul campionatelor straine). Exagerand intr-o oarecare masura, consider ca un suporter autentic nu poate fi sclav la doi stapani (in caz contrar, daca tot aminteam undeva ca ne aflam in anul comemorarii a 390 de ani de la moartea lui W. Shakespeare, atunci indraznesc sa spun in privinta unei astfel de persoane: Ceva e putred in Danemarca!).
    Ar fi interesant daca fiecare ar putea sa-si justifice optiunea in legatura cu echipa detestabila!
    De pilda: eu nu am sa tin niciodata cu Steaua Bucuresti, desi am numerosi apropiati care sunt simpatizanti ai clubului respectiv (inclusiv in familie, ceea ce nu exclude un respect reciproc), dintr-un motiv foarte simplu: acest club tinde sa devina unic la nivelul societatii romanesti, asemenea detestatului partid comunist (iar, din pacate, atitudinea conducerii actuale ma face chiar sa simt o placere deosebita cand aceasta echipa este invinsa)! La nivelul echipelor nationale, din ratiuni similare, nu voi simpatiza niciodata cu… Brazilia (e vorba de politica exagerata de promovare a unor jucatori, din motive pur comerciale, care in momente cu adevarat importante – gen Campionatul Mondial – …, dar, dintr-un oarecare respect, mai bine sa nu comentez)!

07Ex
    Keymaster

Parca a mai fost deschis un topic pe aceasta tema, dar nu imi aduc aminte cand si unde este acum.

In privinta echipelor de club din Romania pe care le detest, pot spune ca Universitatea Craiova pentru mine a fost totdeauna o echipa pe care nu am avut-o la suflet.

franz_kafka
    Member
    97SiR wrote:
    In privinta echipelor de club din Romania pe care le detest, pot spune ca Universitatea Craiova pentru mine a fost totdeauna o echipa pe care nu am avut-o la suflet.

Draga SiR,
    Interesant ca, nu cu foarte mult timp in urma, in ce priveste echipele pe care le detestam, acestea erau in principal, U Craiova si, in secundar, Steaua…, insa am cunoscut odata niste olteni simpatici care mi-au cam schimbat optiunea. Mi se parea, fara sa-mi pot explica acest fapt, ca U Craiova era un fel de rivala directa a SS…
    Dar, in prezent, mai ales avand in vedere ca Steaua Bucuresti este patronata de unul care se pretinde Mihai Viteazu (desi pare simpatic cateodata datorita autenticitatii sale), si manageriata de altul care se crede Bruce Lee…, nu mai pot sa am niciun un dubiu in privinta optiunii!

crys41
    Member

Acum e de inteles de ce nu tineti cu Steaua. Dar acum 10 ani care era justificarea?
    Eu unul nu pot sa inghit sdr-ul :x. Am antipatii “pe rand”; de exemplu, un sezon nu-mi place de aroganta nejustificata a lui Dinamo si a conducatorilor, in urmatorul de cat de rusine ne-a facut Rapidul in cupele europene sau dupa aceea de tupeul (in sens negativ) al stelistilor. Repet, exemple ipotetice.
    In concluzie, e vorba in primul rand de o atitudine sfidatoare si apoi de evolutiile in meciurile europene.
    PS: Da, anul asta e Steaua la rand :twisted:.

HUO PANDURII TARGU JIU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bob
    Member

Nu am putut suporta niciodata cluburile Steaua si Dinamo.
    Parerea mea este, ca aceste cluburi trebuiau desfiintate inca de la inceputul anilor ’90. Se vorbeste de performanta si traditie, insa nimeni nu aminteste cum s-au luat titlurile si cupele din acei ani sau cum au devenit echipe de prima liga (inca de la infiintare). Traditia lor incepe odata cu tancurile sovietice si continua cu un lung parcurs de abuzuri …Sfarsitul? cine poate sti :?:

Giani
    Member

In primul rand, la egalitate, steaua si dinamo. Pentru ca imi este greu sa suport ideea ca “la vremuri noi, tot noi”. Privilegiatii regimului comunist au ramas la fel de privilegiati si in originala noastra pretinsa democratie. Apoi ar urma la rand vecinii de cartier, al caror caracter lasa prea mult de dorit: pentru ei nu exista decat trei cuvinte, pe care decenta imi interzice ale reproduce, la care se adauga gesturi de maxim fair-play: brichete aruncate, dusuri cu saliva la adresa adversarilor, niste suporteri-model (evident, pentru rromanica). Si evident, in egala masura de antipatici, distrusii aia care ne-au furat locul in prima liga si care exista pe bani publici.

franz_kafka
    Member
    black@white1916 wrote:
    HUO PANDURII TARGU JIU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dupa ce au invins Dinamo in Cupa Romaniei, cu 1-0, regi(e)cizii vor vrea, probabil, sa pretinda ca si-au legitimat astfel prezenta in Liga 1, considerand ca si-au spalat mainile insangerate cu apa limpide de izvor! Jalnica amagire pentru acesti degenerati a caror trasaturi fizice pot fi studiate pentru oricine doreste sa demonstreze ca teoriile criminologice ale lui Cesare Lombroso sunt adevarate, macar in ce priveste fotbalul romanesc!
    Made in Romania: pe un site de sport este afisat un sondaj in care se regaseste si o intrebare referitoare la veridicitatea afirmatiei ca aceasta colectie de indivizi degenerati formeaza echipa momentului in campionatul romanesc!
    PS: nu-i exclus ca Marin Condescu sa creada ca acest Cesare Lombroso o fi vreun celebru antrenor italian si sa vrea sa-l transfere la echipa…

Giani
    Member

Au facut si ei o performanta, domnule!!! Uita cine este sponsorul Cupei si, evident, cine trebuie sa castige trofeul. Dar la ei la tara se poate gandi orice.

Zibling
    Member

Interesanta idee de topic. Din punctul meu de vedere, in afara meciurilor internationale pe care aceste echipe le joaca, detest echipe precum Steaua Bucuresti, Gloria Bistrita, Ceahlaul Pt.Neamt sau Pandurii Tg.Jiu.

Steaua ca Steaua – de parca nu exista alta varianta de echipe cu care sa tii. Romanii (pardon, huliganii care nu au alte hobby-uri si se trezesc mergand in gasca pe stadioane) vor sa mearga numai la echipe care au rezultate bune, si de aia au prins gustul Stelei. Ia sa vedem vreo 2-3 sezoane cu Steaua terminand de la locul 5 in jos sa vezi unde dispar suporterii lor ca potarnichile. In afara de momentul ’86, nu gasesc ceva de laudat la stelisti.

Gloria Bistrita si Ceahlaul – echipa care au facut blaturi grosolane la inceputul anilor ’90, si care acum traiesc in principal din motive politice, impinse de politicienii locali care se afla in structurile de partid aflate la putere in tara.

Pandurii – nu aveam nimic cu echipa asta, ne-am batut umar la umar cu ei acum 3 ani si nu i-am considerat “rivali”, dar dupa abuzul din aceasta vara cand au acceptat cu bratele deschise locul “cedat” de Siman… nu-i mai am la suflet si mi-e ciuda cand ii vad ca au si rezultate pozitive de atunci.

ashone
    Member

@crys41 wrote:

Acum e de inteles de ce nu tineti cu Steaua. Dar acum 10 ani care era justificarea?
    Eu unul nu pot sa inghit sdr-ul :x. Am antipatii “pe rand”; de exemplu, un sezon nu-mi place de aroganta nejustificata a lui Dinamo si a conducatorilor, in urmatorul de cat de rusine ne-a facut Rapidul in cupele europene sau dupa aceea de tupeul (in sens negativ) al stelistilor. Repet, exemple ipotetice.
    In concluzie, e vorba in primul rand de o atitudine sfidatoare si apoi de evolutiile in meciurile europene.
    PS: Da, anul asta e Steaua la rand :twisted:.

CA OM CARE ( EXPRIMARE DE 2 LEI RUSINE SA-MI FIE ) STAU DE MIC COPIL LA 2 KILOMETRI DE GHENCEA SI SINT CRESCUT IN INIMA GRINGASULUI ITI POT DA EU JUSTIFICARI DE CE….SI NU DE ACUM 10 ANI CI DE ACUM 30 DE ANI DE CIND VAD FOTBAL IN TARA ASTA….

Giani
    Member

Zibling, nici eu nu am nimik cu suporterii din Targu-Jiu (mai ales ca in urma cu 10 ani eram “coechipieri”), nici cu echipa, problema este baronul sindical care ii conduce. La fel cum o alta echipa simpatica mie (prin adoptie, a mea, nu a lor) este condusa de un alt baron sindical bun de bagat la rece pe viata.

adi
    Member

Apropo de FC Pandurii si alte echipe sponsorizate de la stat…

http://www.sfin.ro/articol_6988/conducta_sponsorizarilor_de_la_stat_spre_privat_a_fost_taiata.html

Conducta sponsorizarilor de la stat spre privat a fost taiata

O lege care a intrat in vigoare la inceputul acestei luni si prin care a fost modificata Legea sponsorizarii taie accesul firmelor private la mierea reprezentata de sponsorizarile firmelor cu capital de stat. Numai anul trecut aproximativ 150 de milioane de euro au circulat pe acest traseu.
    Aprobata cu o majoritate confortabila, atat in Camera Deputatilor, cat si in Senat, Legea 394/2006 modifica un singur articol din Legea sponsorizarilor. Este vorba despre articolul 3, care in noua forma stipuleaza ca institutiile si autoritatile publice, societatile comerciale cu capital majoritar de stat si regiile autonome nu pot efectua activitati de sponsorizare având ca beneficiari firme private sau persoane fizice care desfasoara activitati economice.

Deduceri din impozite
    Sponsorii beneficiaza de reducerea bazei impozabile cu echivalentul sponsorizarilor, dar nu mai mult de:
    – 10% din baza impozabila pentru sponsorizari in domeniile: cultura, arta, invatamant, sanatate, asistenta si servicii sociale, actiuni umanitare, protectia mediului;
    – 8% din baza impozabila pentru sponsorizari in domeniile: educatie, drepturile omului, stiinta-cercetare fundamentala si aplicata, filantropie, intretinere, restaurare, conservare si punere in valoare a monumentelor istorice, sport – cu exceptia fotbalului;
    – 5% din baza impozabila pentru sponsorizari in domeniile: religios, social si comunitar, reprezentarea intereselor asociatiilor profesionale, fotbal.

Giani
    Member

O ce veste minunata!!! Banuiesc ca in noul text de lege sunt vizate si primariile.

franz_kafka
    Member

Am vazut un film documentar foarte interesant despre stramosii suporterilor acestei minunate echipe, Pandurii Targu Jiu: prin 1953 se chinuiau de zor sa distruga coloana infinitului a lui Constantin Brancusi… Au avut chiar doua tentative de a smulge coloana din pamant cu tractorul, insa opera brancusiana s-a impotrivit, dand tractorul cu rotile pe spate…
    Noroc ca prin 1954 au inceput americanii sa se intereseze de operele lui Constantin Brancusi si s-a ordonat imediat conservarea lor!
    Nu-i exclus ca mintea luminata care a dispus distrugerea coloanei infinitului sa fi salasluit in capul vreunei rude a numitului Marin Condescu!

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 18 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.