Ecuador – Romania 1-2

Viewing 10 posts - 46 through 55 (of 55 total)
  • Author
    Ultras
    Member

SUPERB! BRAVO RAZVANE! LE-AI DAT …bip la …bip

Ultras
    Member

HAI RAZVANE! HAI RAZVANE! HAIDEEEEE!!!!
    ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!ROMANIAAAA!!!

cameliu
    Member

nu mai pot, 150 am pulsu
    ce eliberare acum…

Ultras
    Member

ERA SA FAC STOP CARDIAC, NU ALTA! SPERAM, SPERAM SI NICI ACUM NU-MI VINE SA CRED! BRAVO BAIETI, ATI DOVEDIT CA SUNTETI CEI MAI BUNI!

cameliu
    Member

Pai de vreo 2 minute iti ziceam ca e gata am batut! si tu tot hai razvane hai razvane…

Ultras
    Member

“Hai Razvane” e MADE IN SS! Pentru incurajare si pentru reusite!

Ultras
    Member

Comentariul de pe http://www.daviscup.com/news/matchreport.asp?id=12565

Romania Finally Claims its Place in the World Group

Razvan Sabau has put Romania into the World Group with a nailbiting five-set win over Giovanni Lapentti, concluded on Monday. The Romanian team won one of the tightest ties in the last few years beating Ecuador by a final scoreline of 3-2 in Quito.

Sabau became a Romanian hero by winning 64 36 64 57 75 in 4 hours and two minutes, finally claiming victory nearly a full 24 hours after Romania had its first tie point, in Victor Hanescu’s match against Nicolas Lapentti.

The match between the younger Lapentti, Giovanni, and Sabau, was suspended because of poor light yesterday when the Romanian was leading two sets to one. At the re-start today Giovanni Lapentti looked aggressive and, with the support of 5000 fans behind him, he won the fourth set.

The crowd was very excited, crying and jumping, and the Ecuadorian Federation allowed free entrance to the club. However Sabau’s experience helped him in the more difficult moments. In the seventh and ninth games Lapentti had a break of serve chance, but he could not convert.

The last set was equal until the 12th game, when Sabau managed to return Lapentti´s second serve very effectively. After he saved a match point, Giovanni Lapentti could not save the next one, because his forehand went to the net, giving the Romanian the victory. They keep their place in the World Group of the Davis Cup by BNP Paribas.

The Ecuadorian fans walked out sad, but pleased at the fight their home players showed, who maintained a very good
    level throughout. All the rubbers of the tie went to the full five sets.

Razvan Sabau said: “We are a very good team, because we met a long time ago, we are good friends.”

“I think the juniors, Mergea and Tecau, showed a good attitude and the doubles was the key to this tie. I had played at altitude before and I felt good and confident playing on the baseline.”

Giovanni Lapentti said: “I don´t have excuses, but I think we had bad luck, because we had many chances to win and break opportunities. I think I played well, unfortunatly I lost my three matches. I had never played five sets in a tie before.”

Ecuador must try to fight their way out of American Zone Group I next year, while for Romania the excitement of the World Group beckons once more.

Tavi
    Member

pe cand salatiera de argint? baietii astia sunt cel putin de nivelul lui Tiriac si al lui Nastase de acum mai bine de un sfert de veac …

Bravo baieti! Suntem mandri de voi si de tara noastra! Va multumim pentru insertia de mandrie nationala de care aveam atata nevoie!

Hai Romania!

Giani
    Member

@Tavi wrote:

Giani … iar ai fost de noapte la RATB 😆

Nu vad legatura. Se pare ca era vorba de meciul de tenis Ecuador – Romania 2-3. Daca ti s-a zgariat discul, nici o problema, da-l de pereti, poate asa isi revine. Se pare ca esti foarte suparat ca ti-am contrazis candva un topic cu argumente solide. Daca atata stii, mai bine taci. Incepi sa devii plictisitor.

Giani
    Member

@Tavi wrote:

@adi wrote:

giani, am fost colegi de suferinta in fata tv-ului. aseara m-am uitat pana la 2, cand s-a intrerupt meciul lui razvan sabau cu giovanni lapenti, la 2-1 la seturi pentru roman.
    ce sa mai zic de hanescu care a irosit 3 mingi de meci, a fost furat de arbitri pe fata (clonele lui urs meier, ca tot vorbim de america de sud) si a cazut psihic in setul 5.
    oricum sabau mai are o sansa, pe care sper sa n-o iroseasca la fel cum a facut-o vineri.

noi romanii suntem mai pacalici nu-i asha!? … am stat az’noapte pana la finalul parodiei … arbirtul de scaun ne-a dezavantjat prin faptul ca nu a potolit tribunele …. si nu numai!

iar brazilianul (observator sau ce gatu’ ma-si era … oare de ce n-au acceptat ai nostri un ecuadorian direct ca sa stim o treaba???) a intrerupt meciul ca i s-a parut lui ca se intunecase !!! … asta e puterea conducatorilor din sportul romanesc!!

era 2-1 pentru sabau si dadea tare de tot … ultimul set ar fi fost usor de luat!! … dar a intervenit vecinul brazilian si a oprit meciul … frumos ma uitam uimit cum ridicau din umeri ai nostri oficiali cand a venit brazilianul si le-a zis “Kaput!”

Asta e … speram ca il zdrobeste azi la ora 5 cred (ora noastra)

Hai Romania!

No comment. Chestia de la meciul cu ungurii m-a lamurit definitiv asupra acestor arbitri, care fura mult mai stilat, dar mai periculos, decat cei din fotbal. In meciul lui Sabau, duminica noapte, tusierul (care era ecuadorian) a strigat out la un serviciu, iar arbitrul de scaun (cred ca era scaun cu colac) a lasat mingea sa se joace, ca Razvan daduse returul in afara.

Apoi treaba cu vociferatul intre servicii. Intr-un game din setul 2 (cred ca la 4-1 pentru tigan), Sabau a comis cinci duble greseli. Doar prima a fost pe bune, toate celelalte patru fiind “favorizate” de vociferari ale tribunei intre servicii. Experienta s-a vazut: Razvan a asteptat mai intai sa castige game-ul (si i-a mers), si apoi l-a certat pe Marcu pentru ca nu a protestat el si a asteptat protestele jucatorului. Si-a amintit dupa aceea si arbitrul sa dea cateva avertismente lesinate.

Viewing 10 posts - 46 through 55 (of 55 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.