Euro 2008 – Austria/Elvetia – Preliminarii Tineret

Home Forums Archive Arhiva Fotbal / Football Archive Euro 2008 – Austria/Elvetia – Preliminarii Tineret

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 26 total)
  • Author
    Ultras
    Member

Alaturi de Costin Curelea la tineret au fost convocati in premiera si cei doi, pentru meciul amical cu Turcia. La cat mai multe convocari!

Miercuri, 22 februarie a.c., de la ora 15.30, este programat pe stadionul „19 Mayis” din Ankara primul joc amical al noii reprezentative de tineret (jucători născuţi după 1 ianuarie 1984) a României, jucătorii antrenaţi de domnii Florin Marin, Florin Constantinovici, Ionel Augustin şi Florin Tene urmând să întâlnească echipa similară a Turciei.

Pentru această primă acţiune au fost convocaţi următorii 18 fotbalişti: Ciprian Tătăruşanu (Juventus Colentina Bucureşti), Sorin Popescu (Sportul Studenţesc) – portari, Sorin Rădoi, Iasmin Latoflevici (ambii, FC Universitar Politehnica Timişoara), Cristian Săpunaru (FC Naţional 2000 Bucureşti), Cosmin Moţi, Cristian Pulhac (ambii, Dinamo), Adrian Scarlatache (CS Pandurii Lignitul Tg.Jiu) – fundaşi, Andrei Prepeliţă, Cristian Tănase (ambii, FC Argeş), Ovidiu Herea (FC Naţional), Dan Spiridon (FCM Bacău), Andrei Ionescu (Universitatea Craiova) – mijlocaşi, Costin Curelea, Şerban Varga (ambii, Sportul Studenţesc), Romeo Surdu (CFR Ecomax Cluj), Hristu Chiacu (FC Naţional) şi Claudiu Voiculeţ (FC Farul Constanţa) – atacanţi.

După cum se poate observa lipsesc jucători legitimaţi la cluburi din străinătate (22 februarie nefiind dată oficială), precum şi componenţi ai echipelor FC Steaua Bucureşti şi AFC Rapid Bucureşti, angrenate, după cum se ştie, în „16-imile” Cupei UEFA.

Reunirea lotului nostru este prevăzută pentru duminică, 19 februarie, ora 12.00, la CNAF Mogoşoaia, reprezentanţii mass-media având posibilitatea să realizeze interviuri cu jucătorii convocaţi şi cu domnul Florin Marin. Nu vor fi prezenţi la reunire jucătorii de la Dinamo şi de la Sportul Studenţesc, aflaţi cu echipele lor de club în cantonament în Turcia, ei urmând să facă joncţiunea cu lotul la Istanbul. Delegaţia noastră va decola de pe aeroportul „Henri Coandă” luni, 20 februarie, la ora 10.45, la bordul unei curse de linie. La Istanbul, „tricolorii” se vor îmbarca într-o altă cursă, care va ateriza la Ankara la ora 15.00. În aceeaşi zi, de la ora 16.30, este programat primul antrenament pe sol turc, antrenamentul oficial urmând să aibă loc marţi, 21 februarie, de la ora 15.30. Delegaţia română va decola spre patrie joi, 23 februarie, la ora 13.00, cu escală tot la Istanbul, aterizarea pe aeroportul „Henri Coandă” fiind prevăzută la ora 18.25.

Comunicat FRF

07Ex
    Keymaster

Ma intreb cum l-au convocat pe Sorin Popescu la Nationala din moment ce nu a jucat nici macar un minut pentru echipa de seniori. 😯

cameliu
    Member

A jucat! cu Debrecen… 😆 😳 😆

07Ex
    Keymaster

Bine, asa eu banuiesc ca a jucat si la echipa a II-a, dar m-am referit la faptul ca nu a jucat intr-un meci oficial pentru prima echipa.

ultrasro
    Member

Popescu nu a jucat la echipa a doua sezonul asta decat 4-5 meciuri….

cameliu
    Member

Patriche a inscris pt 3-3 in meciul cu Elvetia.

Toti cei 5 ai nostri: Popescu, Patriche, Varga, Ferfelea si Curelea au fost titulari!

ultrasro
    Member

Popescu, Ferfelea si Patriche au jucat foarte bine in ultimile 30 de minute ale jocului.

Arbitrajul lui deaconu care a tolerat duritatile elvetienilor a fost ca de obicei penibilll :(

Radu Dobrin
    Member

patriche a jucat, insa, execrabil pina atunci 😥 …cel putin in prima repriza 😥

ultrasro
    Member

Mai slab decat Patriche au jucat in prima repriza Cosmin Moti si Laszlo Szepi care au fost chiar scanduri in multe randuri ;)

Radu Dobrin
    Member

asa este.

din pacate nu este o consolare. comparativ cu nivelul la care ar fi trebuit sa joace (nu cu nivelul coechipierilor), trebuie sa acceptam faptul ca…patriche a jucat execrabil :( .

Ultras
    Member

Nici Varga nu s-a omorat cu firea… Probabil i-a atras atentia domn prefesor sa nu faca mai mult de doua curse ca sambata avem meci… 😈

ultrasro
    Member

Varga a jucat 30 minute
    Ferfelea 25 minute
    Cistean vreo 5 minute

Intrarea lui Ferfelea a facut ca Romania sa obtina un egal. A fost de departe omul meciului!

ovidiu
    Member

MAMA!!!!!!!! ce dezastru. 😳
    Mai bine nu se prezentau.
    Oare ai nostrii de ce au fost convocati? Ba, pardon. Nu le-a stricat sa vada ceva din Germania. Si mentalitatea nemtilor de a juca fotbal. Cred ca daca mai tinea meciul le mai dadea vre-o … boabe.

Din ce in ce mai bine. Mult succes in continuare superbilor baieti ce conduc destinele folbalului romanesc.

Acum ai nostrii repede acasa ca sambata nu stiu cat de usor va fi meciul.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

Radu Dobrin
    Member

eu ma asteptam la mai rau. Acum vre-o 8 ani, cind am organizat chestia asta (cum altfel sa participam :? ) parca am luat-o si mai rau de la nemti ..

Oricum, stati sa ii vedem pe baieti cind fac pasul la nationala mare….atunci sa ne tinem! 😆

cameliu
    Member

E bine!!!

Sandoi e mare antrenor! Pandur de soi!

Diseara o sa ne calmam de tot si cu calificarea Euro 2008, putem incepe campania din 2010, cu astia micii…

Oare de ce am amanat noi meciul cu Buzaul? Ca sa frece banca Varga si Curelea?

Sandoi-pandur-de-soi o fi vrut sa arate lumii ce jucatori buni avem intr-un meci cu Germania, doar nu era sa-i puna pe taraba pe jucatorii lui Sile…
    Numa’ ca i s-a cam stricat marfa… ba chiar imputzit…

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 26 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.