Euro 2008 – Austria/Elvetia

Home Forums Archive Arhiva Fotbal / Football Archive Euro 2008 – Austria/Elvetia

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 58 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Eu m-am uitat pana acum la toate meciurile si trebuie sa recunosc ca meciul Romaniei a fost unul dintre cele mai plictisitoare. Cam la fel au fost si meciurile Austriei si Elvetiei la care nu prea am avut ce vedea.

Cel mai mult mi-au placut meciurile Olanda – Italia si Spania – Rusia. Dupa parerea mea Spania, Olanda, Germania, si Portugalia sunt echipele care au cea mai mare sansa de a castiga turneul. Spania si Olanda, cel putin joaca superb, iar pe contraatac sunt de neoprit.

La polul opus, echipele care au facut antijoc au fost Romania si Grecia. Ambele echipe au jucat la 0-0, dar spre deosebire de Franta, care nici ea nu a jucat nimic, Suedia a fost calare pe greci si pana la urma a reusit sa-i bata. Nici nu va inchipuiti cat de mult m-a bucurat faptul ca Suedia i-a batut pe greci. Prea au facut grecii antijoc pret de 70 de minute.

De ce imi pare rau insa este ca Romania nu a castigat cu Franta, deoarece de putut ar fi putut. Franta nu a jucat absolut nimic. Daca ai nostri ar fi vrut sa traga macar un sut pe poarta poate intra mingea in poarta si castigam si noi 3p.

cameliu
    Member

Eu abia ma refac dupa cei 650 km+ 650km si vineri la 6 plec iar la Zürich.
    Ca prima impresie, nu ma asteptam sa fim mai multi decit francezii atat pe stadion cat si in oras!

In alta ordine de idei de 2 milenii noi ne aparam “nevoile si neamu”, nu am atacat pe nimeni, vreti sa atacam acum campioana si vice-campioana mondiala???
    N-avem armele necesare…

ultrasro
    Member

Diferenta de 180 grade intre meciul cu Franta si cel cu Italia… ocazii, ratari, interventii fantastice, nu puteam cere mai mult de la meciul de aseara … poate doar sa nu se intampla accidentarile si cartonasele …. Trebuie sa castigam cu Olanda … sper sa castigam …

adi
    Member

Bravo tricolorilor ! Jos palaria din partea mea ! Chiar nu ma mai intereseaza rezultatul ultimului meci, dupa ce am fost egalii finalistelor ultimei Cupe Mondiale.

dragos
    Member

dupa ce am vazut toate meciurile, pot spune, ca urmatoarele echipe mi-au placut mult: Olanda (care in preliminarii au jucat destul de slab, insa in “amicalele” jucate de la inceputul anului au tot crescut de la meci la meci), Portugalia, Spania, Suedia, Germania (in meciul cu Croatia mi s-a parut modesta).
    La capitolul echipe ambitioase, mentionez: Croatia, Turcia.
    Cehia si Franta nu mai sunt ceea ce au fost candva;
    Gazdele (Austria si Elvetia) vor, dar, nu pot.
    Italia are potential si poate ajunge in finala, insa mai bine (pentru noi) ar fi sa plece acasa inca din grupe.
    Rusia si Grecia sunt echipe modeste dpdv valoric.
    Noi am jucat cu frica (de a nu lua gol si sa nu pierdem primul meci)…..a fost un meci slab de ambele parti.
    In meciul contra Italiei am jucat altceva, puteam sa pierdem, dar puteam sa ne calificam (broscarii puteau pleca acasa, deja)…..insa Mutu a fost inger si demon. A fost o partida frumoasa, cu destule ratari si ocazii.
    Lobont a fost o “pisica de rasa”.
    Imi pare rau de accidentarea lui Radoi.
    Si iata ca, am facut 2 puncte, intr-o grupa in care nimeni nu ne dadea sansa de a face macar 1 punct, insa avem reale sanse de a ne califica. HAI ROMANIA !!

dragos
    Member

@Zibling wrote:

@dragos wrote:

grupele le voi urmari in tara, insa sferturile de finala si semifinalele le voi urmari (tot la tv) intr-o tara neutra, care nu prea are treaba cu fotbalul…….
    sa vad care va fi atmosfera pe-acolo….

Unde vei fi? In Maldive?

in Malta.

ovidiu
    Member

Meciul Romaniei a fost bun contra Italiei. Poate daca aveau mai mult curaj cu francezii acum erau calificati. Oricum pe mine ma lasa rece. Vad o victorie cu Olanda si iata echipa Rrrrrromanici calificata mai departe.
    Oricum pacat de Olanda (echipa mea preferata de prin ’78 incoace), parca vad ca nu va avea constanta in joc si va fi eliminata in optimi. Se vor deconecta in meciul cu noi si … … Pa.

Portughezii au reusit sa se deconecteze folosind multe rezerve si incasand 2 goluri de la elvetieni dau dovada (dupa un joc modest) ca rezervele sunt rezerve si daca titularii se vor fi deconectat viitorul nu pare prea bun pentru ei.

Oricum Olanda, Portugalia si Spania sunt echipele care joaca cel mai frumos fotbal la acest turneu, dar, parca vad, ca nici una nu va ajunge in finala.

Turcii au dat lovitura aseara, cehii facandu-se de rusine, mai ales in repriza a II-a.

Parca vad si Germania intr-o pasa proasta si Austria (cu un joc foarte modest) calificata mai departe. Ar fi falimentar pentru nemti un asemenea rezultat.

Ce se poate spune de o finala Croatia-Suedia? Interesant, nu?

Radu Dobrin
    Member

@ovidiu wrote:

…..
    Turcii au dat lovitura aseara, cehii facandu-se de rusine, mai ales in repriza a II-a.

Intradevar, am vazut ceva neasteptat la otomani: caracter! Fiind o echipa a carei jucatori aproape se luau la bataie intre ei cind nu le mergea cum vroiau/sperau, nu ii credeam in stare sa revina. Bravo lor!

La Stockholm, spre teroarea bastinasilor, turcii au ocupat piata centrala 😆

@ovidiu wrote:

Ce se poate spune de o finala Croatia-Suedia? Interesant, nu?

Eh…chiar asta mai lipsea… 😆

07Ex
    Keymaster

Intr-adevar, meciul de aseara dintre Turcia si Cehia a fost unul cum n-am mai vazut pana acum. Nu pot sa inteleg ce s-a intamplat cu cehii de au cazut psihic in ultimele 15 minute. Cech a facut o gresala enorma la golul 2 al turcilor, dar asta nu poate justifica infrangerea.

Cat despre meciul nostru cu Olanda, eu sunt de parere ca Van Basten nu va juca cu 8 rezerve, asa cum a facut-o Portugalia, si deci noi vom avea o misiune mult mai dificila sa-i batem pe olandezi. Sper insa ca meciul Italia – Franta sa se termine egal si atunci noi sa ne calificam chiar daca vom pierde cu Olanda.

Zibling
    Member

Meciul Franta-Italia nu se va termina egal, deoarece Franta este prea slaba. Vor castiga italienii – parerea mea!

ultrasro
    Member

Italia va castiga meciul contra francezilor…

07Ex
    Keymaster

@ultrasro wrote:

Italia va castiga meciul contra francezilor…

Si eu cred ca Italia va bate Franta asa ca si noi trebuie sa batem Olanda.

dragos
    Member

INCREDIBIL, FABULOS MECI, INTERZIS CARDIACILOR !!!
    turcii in meciul cu cehii au aratat ca, fotbalul trebuie jucat pana in ultimul minut !!!!
    BRAVO LOR !!!
    MARI si TARI CARACTERE !!!
    cehii sunt doar o umbra a echipei din ’96 >

HAI ROMANIA !!!

07Ex
    Keymaster

Nu la fel s-a intamplat si azi, cand ai nostri au capotat cu Olanda, desi olandezii au avut in teren 9 rezerve. Intr-un fel nici nu-mi pare rau ca nu ne-am calificat, ca daca Olanda ne-a batut cu 2-0 avand 9 rezerve in teren, nici nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar fi intamplat cu Spania.

Imi pare rau insa ca s-a calificat Italia. As fi preferat sa se califice Franta, dar la cum au jucat francezii, nu puteau emite pretentii.

dragos
    Member

Atitudinea echipei a lasat de dorit; practic, nu poti castiga un meci fara a juca ofensiv si a suta pe poarta.
    m-as fi asteptat sa dea totul pe teren; sa “muste” din adversari.
    PACAT !!!
    atitudine tipic romaneasca….

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 58 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.