Euro 2008 – Austria/Elvetia

Home Forums Archive Arhiva Fotbal / Football Archive Euro 2008 – Austria/Elvetia

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 58 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

@dragos wrote:

m-as fi asteptat sa dea totul pe teren; sa “muste” din adversari.
    atitudine tipic romaneasca….

Dragos, nu pot decat sa-ti dau dreptate in aceasta privinta. M-am uitat la meciul pe care turcii l-au castigat cu cehii, si zau daca turcii nu au dat TOTUL pe teren. Ai nostri, in schimb, si la 1-0 pentru ei parca nu vroiau sa atace, dadeau pase in aparare, pierdeau mingii aiurea. Eu asa atitudine nu am mai vazut la nici o alta echipa in afara de noi si de greci.

Eu cred ca ai nostri au sperat ca meciul dintre Italia si Franta se va termina egal, dar uite ca n-a fost sa fie.

Ce m-a surprins a fost atitudinea lui Mutu la mai multe mingii pe care le-a pierdut cu olandezii. Nu numai ca nu s-a sinchisit sa alerge dupa minge si s-o recupereze, dar la cateva din faze nici nu s-a intors sa vada cine a luat mingea si ce face cu ea. Pur si simplu a continuat sa mearga agale spre poarta adversa ca si cum ar fi fost pe bulevard, nu pe teren. La meciul cu Italia, cel putin, l-am vazut cum s-a asezat in fund pe teren si a ramas acolo dupa ce a pierdut mingea. Asa ceva nu am mai vazut la nici un jucator pana acum.

ovidiu
    Member

Mda, n-a fost sa fie. Oricum s-a jucat prost. Cu frica, la mica ciupeala. Doar, doar, poate, poate ceilalti fac 0-0. Nici Piturca n-a reusit sa-i aranjeze in teren, nici sa-i mobilizeze si nici jucatorii n-au prea stiut ce sa faca. Canti frumos imnul, urli inainte de inceperea meciului, dar apoi te stingi. Si incerci sa pacalesti fotbalul care, de aceasta data, nu s-a lasat pacalit. Olandezii au fost buni si blanzi, mai ales ca in prima repriza nu cred ca au avut un sut pe spatiul portii, chiar daca au avut 2 mari ocazii.
    Justificari au fost o multime dupa meci, dar cel mai mult mi-a placut Piturca ce a dat de inteles ca nu a prea avut rezerve in lotul de 23 care sa poata inlocui titularii ce, vezi Doamne, acumulasera oboseala.
    E adevarat ca unii dintre ei sunt cam obositi din nastere (parere personala).
    Posesia balonului a fost zdrobitoare 62% Olanda – 38% Romania. Cred ca in situatia data trebuia sa fie un pic invers.
    Fiind total indiferent fata de rezultatele obtinute de Romania cred ca am fost mai roman decat multi romani care sperau ca echipa sa ajunga departe. N-au prea fost idei multe de joc si mai ales nu s-a pus accentul pe faza de atac. Multi jucatori au fost blazati, lipsiti de entuziasm si doar din faza de aparare nu prea cred ca se pot da goluri.

Sunt curios in continuare ce echipe vor avea castig de cauza. Cele ce au folosit titularii in toate meciurile, sau cele ce, vazandu-se calificate, au folosit rezervele? Germania si mai ales Italia au reusit calificari pe muchie de cutit, folosind cam acelasi nucleu de jucatori. Portugalia, Croatia, Olanda si, mai mult ca sigur, in aceasta seara Spania au preferat sa introduca o multime de rezerve. Turcia si Suedia (sau Rusia) nu se prea pun. Dar mai stii ce surprize pot aparea.

Probabil Italia se va oprii in finala. Cu cine? Germania – slabe sperante. Croatia – poate. Oricum interesanta echipa Croatia.
    Cred ca echipele cu fotbal spectacol: Olanda, Portugalia, Spania se vor taia, daca nu in optimi in semifinale, si fotbalul pragmatic va avea castig de cauza.
    Fiind fan al echipei Olandei nu-mi doresc asa ceva. Imi doresc Olanda in finala (si chiar s-o castige) avand in vedere ca a jucat cel mai spectaculos fotbal la acest turneu.

Vom vedea.

cameliu
    Member

concluzia mea e: 4500 km, un gol si 2 puncte. In rest neputinta mioritica seculara.

La Berna a meritat doar dintr-un punct de vedere: sa-i vad pe olandezi, si e vb pe cei din oras… Doar 80 mii… Cu Franta au fost 150 mii. acum insa nu a prea meritat pt ei.

Incredibil! O mare oranj! Si Berna are 120 mii… Calculati voi cata bere le-a trebuit…

Tavi
    Member
    ovidiu
    Member

@ovidiu wrote:

Turcia si Suedia (sau Rusia) nu se prea pun. Dar mai stii ce surprize pot aparea.

Iata ca o surpriza se numeste Rusia.
    Deci rusii m-au contrazis. In meciul de aseara au aratat ca stiu sa joace fotbal.
    Mama ce meci au facut. Au avut 10 ocazii de gol. Suedezii sub orice critica.
    Olanda cam este in pericol. Mai ales dupa socul suferit de Khalid Boulahrouz (decesul ficei sale la cateva ore dupa nastere).

07Ex
    Keymaster

Intr-adevar Turcia si Rusia au aratat ca daca vor, pot sa castige. Suedia a jucat cu rusii cam cum am jucat noi cu olandezii, si din punctul meu de vedere nu au meritat calificarea.

ovidiu
    Member

Prima semfinalista: Germania!
    Iata ca fotbalul tacticizat (fotbalul urat – in viziunea mea) incepe sa aibe castig de cauza. Doua suturi pe poarta, doua goluri si … gata. Daca adversarii dau un gol mai dau si nemtii unul. Chiar daca este un pic fault.
    Si mai iata ca multii titulari ce au fost lasati sa se odihneasca (in cazul Portugaliei) nu prea au mai facut fata.

Bine, nu cred ca va fi si cazul Croatiei in aceasta seara in privinta titularilor. Dar mai stii?
    Croatii joaca un fotbal mult prea pragmatic, riguros si rece (cel putin pana acum) ca sa le de-a o mica sansa turcilor. Vom vedea cum va raspunde entuziasmul turcilor.

ovidiu
    Member

Olanda. Totusi o echipa frumoasa.
    Dar au fost cam legati de picioare in seara aceasta.
    Toata stima rusilor care au practicat un fotbal de 10+.

Se vede ca echipele care au lasat titularii sa se odihneasca au ramas … in odihna continua.
    Portugalia, Croatia, Olanda nu au mai avut continuitate dupa ce si-au deconectat titularii si au parasit competitia. Ramane de vazut ce va reusi Spania.

Turcii au avut incredere si un gram noroc trecand mai departe, iar Olanda-Rusia a fost un meci uluitor, si cred ca va ramane cel mai frumos joc al acestui EURO. Sa fie peste 50 de suturi pe poarta este ceva.

Giani
    Member

Am avut o echipa de kkt, gandita de un antrenor de kkt. putzirca nu stie decat un lucru: antifotbal. De data asta nu a mers. Iar mazetele care se cred vedete, mutzi, chivi si alte daunatoare, ar trebui sa refuze direct orice oferta de selectionare. Dar nu isi permit, pentru ca in spatele lor este mafia fecalista, care vrea sa ii tot vanda, si din vanzari ei au comisioane. Sa se bage inapoi cu nasul in alcool si in cocaina, pentru ca sunt niste verze. Degeaba dau totul la cluburi (dar acolo au interes, le intra cascavalul) si la nationala isi bat joc. Doi nesimtiti, carora ar trebui sa li se retraga cetatenia.

cameliu
    Member

@Giani wrote:

Am avut o echipa de kkt, gandita de un antrenor de kkt.

Cu un fotbal de tot kk ajungi in finala!
    Vezi la nemti… sper s-o ia cu 5 in finala!

07Ex
    Keymaster

Mie chiar nu mi se pare ca nemtii au jucat atat de prost precum spui tu. Mda, cu turcii au avut un pic de noroc, dar eu zic ca per total nemtii s-au prezentat bine la acest CE.

Singurul meci al nemtilor care nu mi-a placut a fost cel cu Croatia. In rest, chiar mi-au placut cum au jucat.

cameliu
    Member

@07Ex wrote:

Singurul meci al nemtilor care nu mi-a placut a fost cel cu Croatia. In rest, chiar mi-au placut cum au jucat.

Si cu Austria??? 😯 😯 😯

07Ex
    Keymaster

@cameliu wrote:

Si cu Austria??? 😯 😯 😯

Meciuli ala nu l-am vazut asa ca nu ma pot pronunta. 😳

dragos
    Member

asadar, am revenit pe meleagurile mioritice, insa am urmarit “sferturile” si semifinalele cu mare interes…..
    ehe, meciuri, nu gluma !!!!
    nu are rost sa mai reiau ideile deja spuse, insa, spun doar atat: FELICITARI TURCILOR, RUSILOR (au aratat ca stiu fotbal) !!!
    HAI SPANIA 1!!!

Zibling
    Member

Da, si mie mi-au placut turcii (in meciurile cu Portugalia, Cehia si Germania), dar si rusii (in dubla cu Spania, si-n meciurile cu Suedia si Olanda). Noi, Romania, doar cu meciul cu ITalia putem sa ne laudam… si pe ala l-am scapat printre degete, conform etichetei noastre de “a ineca la mal”. Pacat! Insa, ma bucur ca am luat decizia de a nu cheltui cca 1.000 euro pt a calatori in Elvetia si a vedea 33% fotbal si 67% (Pi)tzurca. 😥

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 58 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.