Galeria Sportului in ProSport

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 15 total)
  • Author
    Ultras
    Member

Astazi apare un reportaj despre aia mici, dar ai dracu’ in ProSport… pe doua pagini.

Ultras
    Member

http://www3.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=569

Decizia FRF de a-i trimite pe alb-negri în Liga a II-a nu a zdruncinat deloc iubirea fanilor pentru formatia din Regie.

“E pacat de faptul ca jocul echipei noastre începuse sa atraga tot mai multi suporteri în tribune”, spune liderul Ovidiu Alboiu, adaugând: “Consideram ca decizia retrogradarii a fost una abuziva, iar noi nu vom parasi echipa la greu”. Chiar daca sunt putini, sustinatorii Sportului sunt dintre cei mai fideli. “Suntem mici, dar buni!”, se mândreste Ovidiu, care ne dezvaluie ca Sportul are suporteri si în Canada. “Cazimir, un aprig fan de-al nostru, s-a mutat în Canada de multi ani. Chiar si acum urmareste meciurile noastre live pe internet sau la tv, iar la sfârsit ne suna si ne bucuram sau plângem împreuna”, marturiseste conducatorul galeriei “studentilor”, completând: “Avem, de asemenea, printre noi si un suporter care vine de la 70 de kilometri de Bucuresti, de la Lehliu, cu bicicleta, la fiecare meci de acasa”.

Pentru fanii din Regie, Steaua si Dinamo nu înseamna nimic

Din galerie fac parte si trei basarabeni, ale caror inimi bat doar pentru Sportul. “Eu sunt la Medicina, iar prietenii mei la Politehnica. Atunci când am venit în România, nu stiam decât de Steaua si de Dinamo”, ne spune Serghei, care continua: “Am venit la câteva meciuri cu cele doua mari rivale, dar ne-am dat seama ca noi aveam emotii pentru Sportul si nicidecum pentru echipele din Ghencea si din «Stefan cel Mare»”.

Repriza a treia are loc în beci

Aflat în imediata vecinatate a stadionului din Regie, locul de întâlnire al fanilor “studentilor” are o fata noua. Unul dintre cei mai vechi sustinatori ai alb-negrilor, Simion Trandafir, si-a transformat beciul în local pentru suporteri.

Aproape toti cei care calca pragul barului au participat la amenajarea lui. Unii au înramat fotografii reprezentative pentru istoria clubului, culese de prin reviste, altii si-au donat tricourile sau fularele. Pe peretii burdujiti de tablouri care înfatiseaza faze si eroi ai meciurilor de neuitat pentru ultrasii alb-negri si-au facut loc si siglele tuturor adversarilor Sportului din cupele europene. Separat, pe o coloana care te întâmpina la intrare, sunt expuse fanioanele “victimelor” celebre, printre care Bröndby, echipa fratilor Laudrup, pe care “studentii” au scos-o din Cupa UEFA în toamna lui ‘87, dupa ce au întors rezultatul din tur, 3-0 pentru danezi.

Investitia lui Trandafir, cunoscut printre simpatizantii “gastii nebune” sub numele de nea Nicu, a presupus ca acesta sa scoata din buzunar peste 5.000 de euro. “La început nu am vrut sa amenajez beciul. O chestie ca asta îti aduce mari belele cu Politia si Jandarmeria, mai ales în zilele în care avem meciuri acasa”, spune patronul clubului, care recunoaste ca a trebuit sa cedeze totusi la rugamintile galeriei. “«Hai, te ajutam si noi cu munca, aducem fotografii, fulare si altele, ca bani n-avem», au insistat pe lânga mine luni în sir”, marturiseste nea Nicu, adaugând: “N-am putut sa-i las, aveau si ei nevoie de un loc în care sa se strânga cu totii. In plus, eu personal ador sa palavragesc despre fotbal”.

Noul lacas a devenit repede o a doua casa pentru chibitii din Regie si nu numai. Dupa fiecare partida jucata acasa, fotbalistii Sportului au fost pe rând oaspeti ai fan clubului, petrecându-si ore bune în compania sustinatorilor.

Se considera nedreptatiti

Retrogradarea Sportului a cazut ca un trasnet pentru sustinatorii echipei din Regie.

Cei mai patimasi dintre suporteri au stat în fata FRF ore în sir pentru a afla verdictul în privinta deciziei de a retrage licenta alb-negrilor. Fanii au afisat mai multe bannere si au scandat împotriva oficialilor FRF, fiind înjurati si îmbrânciti de bodyguarzii federatiei.
    Pâna la verdictul federalilor, suporterii au mentinut tot timpul legatura cu Vasile Siman si cu jucatorii Sportului, pe care i-au sustinut în permanenta. “Decizia este neregulamentara si vom merge pâna în pânzele albe pentru a demonstra ca echipa noastra este victima unor jocuri de interese”, sustine Florin Alboiu, care este fratele sefului de galerie. Fire pasnica, Florin (foto) a luat foc în momentul în care “gorilele” de la FRF l-au jignit pe fratele sau si s-a rafuit cu acestea.

Doua iubiri nascute în aceeasi zi: 11 februarie

Lucian Solcan (foto) este unul dintre cei mai vechi suporteri ai clubului din Regie, din anii 80, când Sportul facea cantonamentele la Câmpulung Moldovenesc, orasul sau natal. Dupa ce a fost admis la facultate a ramas în Bucuresti si este nelipsit de la partidele “studentilor”. Anul trecut, Lucian s-a casatorit pe 11 februarie, data înfiintarii clubului în 1916. “Sotia mea e nascuta tot într-o zi de 11 februarie”, spune patimasul suporter, adaugând cu mândrie: “Am doua mari iubiri, Sportul si Adela, iar ambele s-au nascut pe 11 februarie!”. Altfel, când a împlinit 30 de ani, Lucian a împodobit sala în alb si negru.

Inainte de nunta a venit sa-si sustina echipa

Chiar daca patronul din Regie, Vasile Siman, nu ajuta cu niciun ban galeria, fanii îl apreciaza. “Nu ne ajuta cu bani pentru deplasari sau pentru materiale, însa îl sustinem pentru ca nu vinde jucatori si tine la pret”, ne-a spus seful galeriei Sportului, adaugând: “Noi ne platim totul, dar în cea mai mare parte suntem sponsorizati de Razvan Radulescu (n.r. – foto, cu fular)”. Razvan este patronul unei firme care importa medicamente si totodata un împatimit sustinator al “studentilor” care în ziua nuntii sale a spus “Da!” doar dupa ce si-a încurajat echipa la stadion.

cameliu
    Member

Fain articol!
    Felicitari baietzi!

Florine se pare ca le-ai tzinut piept gorilelor! 😆 😆 😆

Radu Dobrin
    Member

bravo pentru articol! Cu cit mai dese cu atit mai benefice pentru echipa.

07Ex
    Keymaster

Intr-adevar frumos articol. Felicitari baieti.

ashone
    Member

AM AJUNS CELEBRU !!!!!!!!! SE UITA LUMEA IN CARTIER LA MINE !!!!!!!!
    MULTUMESC PRO SPORT, M-AI SCOS DIN ANONIMAT !!!!! TOCMA CIND II ZICEAM LU NEVASTA-MEA CA NOI AVEM CENACLU LITERAR CU CEAIURI,APAR IN ZIAR 😈 😈 I-AM ZIS CA E TRUCAJ………

Ultras
    Member

Pai nu i-ai spus ca halba era doar pentru poza, ca dadea nasha cu ice-tea?

dany33
    Member

ORICE AR FI TOT VOI SUSTINE SPORTUL STUDENTESC

Giani
    Member

@cameliu wrote:

Fain articol!
    Felicitari baietzi!

Ala o fost Ovidiu, care a luptat eroic.

cameliu
    Member

@Giani wrote:

@cameliu wrote:

Fain articol!
    Felicitari baietzi!

Ala o fost Ovidiu, care a luptat eroic.

In poza publicata Ovidiu era pe jos, si Florin dadea piept cu 2…

ashone
    Member

@Ultras wrote:

faceti tata o lista de pacalit neveste ca nu toti ne pricepem si pe alea care le stim le-am epuizat….

@Ultras wrote:

Astazi apare un reportaj despre aia mici, dar ai dracu’ in ProSport… pe doua pagini.

Cum pot avea si eu pozele din articol ? Macar cea cu galeria …
    Please !
    Le-ai postat pe undeva? Imi poti trimite prin e-mail, sau YM ceva …?
    PLEASE !
    Le are Ovidiu ?

Giani
    Member

@ashone wrote:

@Ultras wrote:

faceti tata o lista de pacalit neveste ca nu toti ne pricepem si pe alea care le stim le-am epuizat….

VREAU SI EU!!!!! (evident, o lista dec trucuri pentru pacalit neveste, daca asa ceva este posibil).

Zibling
    Member

Fain articol, insa nu am apucat sa cumpar ziarul sa vad poza mare si sa ma caut in ea (asta daca apar).

Off-topic: Mah, dar nu va mai plangeti atat de lipsa trucurilor de pacalit nevestele. Luati-va nevasta care sa va tolereze toate iesirile in oras cu baietii, cheltuielile cu 17 deplasari pe sezon la meciurile Sportului Studentesc, cumpararea in mai putin de 2 ani a 2 seturi de echipament de joc etc. Eu am gasit-o si ma simt norocos !!!

@Zibling wrote:

Fain articol, insa nu am apucat sa cumpar ziarul sa vad poza mare si sa ma caut in ea (asta daca apar).

Off-topic: Mah, dar nu va mai plangeti atat de lipsa trucurilor de pacalit nevestele. Luati-va nevasta care sa va tolereze toate iesirile in oras cu baietii, cheltuielile cu 17 deplasari pe sezon la meciurile Sportului Studentesc, cumpararea in mai putin de 2 ani a 2 seturi de echipament de joc etc. Eu am gasit-o si ma simt norocos !!!

Dap, ai dreptate asta ar trebui sa fie criteriu de evaluare al nevestelor…aaaa si sa nu ne “futa” la cap

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 15 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.