Gavril Pele Balint 03.01.1963

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Gavril Pele Balint 03.01.1963

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 96 total)
  • Author
    dragos
    Member

balint a parasit banca tehnica a timisoarei inainte de inceperea campioblatului……
    MERITA CEVA MAI BUN, GABITA!!!!!!

dragos
    Member

da’ macar sa fie 6 luni batute in cuie, caci altfel………
    pe urma vom vedea ce-si-cum???

cameliu
    Member

Asta-i f bine!
    Surprinzator ca Siman a pus deja antrenor.
    La viteza lui de reactie asteptam ceva spre februarie…

Cainele
    Member

are siman ceva in cap… coace el ceva

razvanR
    Member

Puteti sa-l felicitati pe noul nostru antrenor: http://www.gabibalint.ro

Are si adresa de e-mail iar mie chiar mi-a raspuns anul trecut cand i-am scris odata.

fanatikSS
    Member

…..articol aparut in Gazeta Sporturilor!

Vor să cîştige mereu!”
    Balint a ales Regia pentru că studenţii au o mentalitate de învingători. Fostul internaţional a semnat cu contract pe 6 luni, urmînd să cîştige în jur de 25.000 de dolari. Vasile Şiman şi Gabi Balint au spus că vor face tot ce le va sta în putinţă pentru a readuce Sportul în prima divizie

Sportul a retrogradat din Divizia A în 1998, iar de atunci formaţia din Regie a avut numai nume sonore pe banca tehnică: Gabi Balint, Gigi Mulţescu, Ioan Andone şi Dan Petrescu, toţi foşti internaţionali. Patronul Sportului, Vasile Şiman, a vrut să păstreze aceeaşi linie după plecarea “Bursucului” la Rapid şi l-a readus la echipă pe Balint, omul care în sezonul 1998-1999 a început construcţia “Găştii Nebune”. El a motivat alegerea: “Ştia echipa, iar noi voiam continuitate. Este cea mai bună variantă”. Secundul său va fi fostul fotbalist al Sportului din anii ’80, Tom Cristea.

Aşa cum procedase şi în cazul lui Dan Petrescu, preşedintele a ţinut să-şi prezinte noua achizţie într-o conferinţă de presă. Ieri, în jurul orei 13:00, cei doi şi-au făcut apariţia la sediul clubului din Strada Moxa. Văzînd cîte lume îl aşteaptă, Balint a glumit: “Ce de televiziuni există şi în Divizia B!”. Imediat, tehnicianul a explicat decizia de a veni la în Regie: “Decît să mă duc în Divizia A la o echipă care se luptă la retrogradare, am decis că e mai bine să vin la Sportul, unde jucătorii vor să învingă mereu”.

El a adăugat că “sînt bucuros că revin aici, unde există mulţi fotbalişti promovaţi de mine şi pe care îi ştiu foarte bine. Cunosc şi echipa deoarece am urmărit-o în tur. Obiectivul meu este să readuc Sportul în Divizia A şi, chiar dacă avem 6 puncte avans faţă de Pandurii, nu ne considerăm promovaţi!”.

Balint, 40 de ani, a zis că o se consulte şi cu fostul antrenor, Dan Petrescu: “El a făcut o treabă excelentă şi nu o să schimb mare lucru. Îl voi ruga să-mi explice situaţia echipei pentru că o ştie foarte bine. Oricum, noi avem aceleaşi principii şi sîntem adepţii sistemului 4-4-2”. Tehnicianul s-a referit şi la eventualele plecări ale jucătorilor: “N-aş vrea să mai părăsească nimeni echipa deoarece mi-ar îngreuna misiunea”, a declarat antrenorul, care a fost completat de Şiman: “Îl voi consulta şi pe Balint. Orice fotbalist poate fi înlocuit, însă nu va fi o plecare masivă. Nu va fi un regim de colaborare cu Rapid, după ce Dan Petrescu a fost numit antrenor acolo, pentru că noi nu sîntem satelitul nimănui”.

ion
    Member

Iata cum multicapabilul stomatolog cu nas fin a mai bifat o sezatoare la care s-au rostit extraordinare vorbe de claca fotbalistica!Mai bine ar da explicatii de ce e Sportu in B si de ce toti jucatorii vor sa plece de la echipa!

dragos
    Member

si mie mi-a raspuns la un e-mail…….oricum, FELICITARI GABITA!!!

dragos
    Member

vom vedea daca se vor tine de cuvant, in privinta plecarilor……interesant
    este ca tomita a promovat la gradul de secund si a lasat marketingul altuia
    preparator fizic vom mai avea????

VACANTA PLACUTA !!!

Giani
    Member

@fanatikSS wrote:

“N-aş vrea să mai părăsească nimeni echipa deoarece mi-ar îngreuna misiunea”, a declarat antrenorul, care a fost completat de Şiman: “Îl voi consulta şi pe Balint. Orice fotbalist poate fi înlocuit, însă nu va fi o plecare masivă. Nu va fi un regim de colaborare cu Rapid, după ce Dan Petrescu a fost numit antrenor acolo, pentru că noi nu sîntem satelitul nimănui“.

Asta e punctul de vedere care-mi place. Desi a dat o groaza de rateuri ca manager, Siman a demonstrat un lucru: ca nu accepta sa stea la remorca vreunui rrapid sau mai stiu eu ce alt club. Sunt convins ca aducerea lui Balint este o mutare buna. Numai pentru 6 luni, este o mutare slaba.

Ultras
    Member

Probabil ca e la “mica intelegere”. Adica daca in vara ii face o oferta un club mai puternic, de exemplu Steaua, pleaca daca nu isi va prelungi contractul. Probabil ca cei 25.000$ / 6 luni sunt bani de Monopoly. Daca isi va prelungi contractul atunci va fi alta discutie.

Daca stau bine sa ma gandesc in ultimii ani am cam lansat ceva antrenori si jucatori in fotbalul romanesc si nu numai:
    Andone la Dinamo
    Petrescu la Rapid
    Balint si Multescu pe-afara

Patrascu la Litex si apoi la Piacenza si pe unde o mai fi ajuns
    Florentin Dumitru la Astra si apoi la Steaua
    Petre Marin, Caramarin si Chihaia la National
    Galamaz la Rapid
    Razvan Lucescu la Rapid si Bacau
    Nicula Raducanu, Vochin le-am pierdut urma
    Paduret, Dinita la Steaua
    Musteata si Paunescu la Intergaz, ultimul fiind cel mai bun jucator al DistriGaz-ului
    Si multi altii de care nu imi aduc aminte acum.

Si tot vin din spate… Numai daca am avea un patron adevarat pe care sa il intereseze performanta. Nu unul care are ca singura grija jignirea suporterilor care au ramas si vor ramane langa echipa indiferent de rezultate si de cine conduce clubul.

Giani
    Member

@Cainele wrote:

are siman ceva in cap… coace el ceva

Sper ca nu colaci pentru suporteri :). Merry Christmas!

Cainele
    Member

And a Happy new year HA HA HA 😆

dragos
    Member

Si tot vin din spate… Numai daca am avea un patron adevarat pe care sa il intereseze performanta. Nu unul care are ca singura grija jignirea suporterilor care au ramas si vor ramane langa echipa indiferent de rezultate si de cine conduce clubul.[/quote]

si eu cred, ca sportul merita un patron care sa-si doreasca in primul rand PERFORMANTA si apoi……cine stie, poate anul acesta care a inceput ne va satisface doleanta……….BAFTA!!!

Ultras
    Member

Interviu cu Gabi Balint

– Domnule Balint, aţi urmărit echipa în tur. Ce impresie v-a lăsat?
    – Am fost la două, trei meciuri şi cred că Sportul este o formaţie specială. Deşi nu prea există condiţii, jucătorii au trecut peste aceste greutăţi şi prin entuziasm au reuşit să rămînă două sezoane în “A”. Păcat de naivitatea lor deoarece cred că meritau să evolueze în Divizia A şi acum şi cred că ar fi făcut faţă cu succes.

– După evoluţia excepţională din tur, credeţi că Sportul mai poate pierde promovarea?
    – Am văzut că Pandurii s-a întărit serios, iar cum îl cunosc eu pe Săndoi va fi o luptă aprigă pentru primul loc. Oricum, băieţii au luat o opţiune serioasă după meciurile din tur şi sînt convins că, dacă vor avea acelaşi parcurs, din vară vor juca în “A”.

– Credeţi că echipa poate stabili un record: să rămînă neînvinsă?
    – (rîde) Ar fi frumos pentru statistică, însă pe mine nu m-ar deranja dacă promovăm să pierdem una sau două partide. Cel mai important este să-mi îndeplinesc obiectivul.

– Sportul are şanse foarte mari de a promova, însă baza din Regie nu este la standardele impuse pentru Divizia A. V-aţi gîndit ce veţi face din vară?
    – Îmi place să vorbesc la timpul prezent, iar momentan trebuie să terminăm pe primul loc. Degeaba găsim un complex dacă nu promovăm. Din vară vom vedea: se poate închiria stadionul “Lia Manoliu” sau am mai auzit de nişte discuţii despre Urziceni.

“Găman e observator?! Nu e corect”

– Pandurii, Rarora şi Minerul Motru au acelaşi sponsor, Uniunea Sindicatelor Miniere din Oltenia. Credeţi că ar putea să apară o coaliţie împotriva Sportului?
    – (fără ezitare) Nici nu vreau să mă gîndesc la aşa ceva, deşi acest lucru te duce la bănuieli. După cum îl ştiu eu pe Săndoi, nu se va lăsa murdărit. Dacă nu vom juca doar pe teren, atunci nu vom progresa niciodată. Oricum, dacă vor apărea mizerii, eu voi pleca!

– Sponsorul Vasluiului, Adrian Porumboiu, s-a recuzat ca observator pentru retur, însă directorul executiv al Pandurilor, Sorin Găman, nu a făcut-o. Vi se pare normal?
    – (rămîne fără replică cîteva secunde) E prima oară cînd aud de aşa ceva şi nu cred că e corect. E ca şi cum l-aş pune observator pe secundul Tom Cristea. Cineva ar trebui să se sesizeze deoarece noi nu avem nici o putere.

Balint despre

… cariera sa de fotbalist şi antrenor

Cînd eram mic, am visat să joc fotbal. Am fost la Bistriţa, a urmat Steaua, am cîştigat Cupa Campionilor, mi-am îndeplinit şi ultima dorinţă: să evoluez în echipa naţioanală, unde am marcat contra lui Maradona. Tot de jos vreau să o iau şi ca antrenor, iar dacă voi prinde un tren bun sper să reuşesc ca şi în cariera de fotbalist

….echipa naţională

Deşi cu Norvegia şi Danemarca plecam favoriţi, acum ne vom lupta cu două forţe, Cehia şi Olanda, şi va fi mai greu. Oricum, eu am încredere în nea Puiu şi în noua generaţie

…Divizia A

Va fi un retur interesant prin mutările lui Giovanni şi Dan Petrescu. Sincer, cred că doar Dinamo, Steaua şi Rapid se vor lupta la titlu

12 februarie 2004

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 96 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.