German Bundesliga

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 30 total)
  • Author
    Zibling
    Member

@07Ex wrote:

Singura echipa cu care tin si care a reusit sa iasa campioana. In rest, toate celelalte echipe se cam zbat in mediocritate, mai putin Vasco da Gama care a iesit vice campioana in Brazilia.

Uite, la asta nu m-am gandit. Ia sa iau la rand echipele cu care tin eu prin Europa:

– Arsenal – locul 3 in Anglia, dar tremura
    – Udinese – doar locul 6 in Italia, dupa ce au stat destule etape pe locurile 1-2
    – Olympique Marsilia – locul 10 in Franta, deci un sezon de rahat
    – Kairat Alma-Ata – doar locul 9 in Kazahstan, dezastruos pt o echipa cu asa palmares
    – Benfica Lisabona – locul 2 la 6p. distanta de FC Porto, cu 3 etape ramase de disputat… slabe sperante
    – Sportul Studentesc – mai are rost sa spun ceva aici ??? :((

Zibling
    Member

Ah, iar la Penarol (Uruguay) m-am uitat acum – in Torneo Clausura, au avut niste rezultate groaznice in ultimele etape, deci cred ca vor prinde la mustata ultimul loc pt Copa Libertadores de anul viitor (2013) :-s

cameliu
    Member

@Zibling wrote:

– Kairat Alma-Ata – doar locul 9 in Kazahstan, dezastruos pt o echipa cu asa palmares
    :((

Sa nu spui acum ca urmaresti asa ceva?

07Ex
    Keymaster

@cameliu wrote:

@Zibling wrote:

:((

Sa nu spui acum ca urmaresti asa ceva?

Dar chiar asa Zibling, tu urmaresti campionatul din Kazahstan? =))

dragos
    Member

daca in Germania – Borussia este campioana, in Spania – titlul este REAL (de Madrid) :ymapplause:

cameliu
    Member

Am vazut aseara barajul de promovare/ramanare in Bundesliga: Kaiserslautern-Hoffenheim.
    Desi Kaiserslautern a pierdut ambele meciuri (1-3 in tur, 1-2 aseara), a fost impresionant sa vad cum aproape 50 de mii de spectatori au ramas jumate de ora dupa meci, au cantat si si-au aplaudat jucatorii…
    Incredibil!
    (ma gandeam cum ar fi decurs un astfel de meci in ro: la 0-1 se striga demisia, iar la 1-2 in min 80 se dadea ceva m. la totzi si se golea stadionul).

Faptul ca fotbalul german a ajuns sa domine cel european, vine si de la cultura suporterului german. In Spania in afara de Real si Barca, stadioanele nu se umplu intodeauna, de Italia ce sa mai vorbim, de obicei cam bate vantul la meciurile ce le vad pe Digi. In Germania meci de meci de ani buni stadioanele sunt mereu pline, indiferent de echipa sau locul in clasament.

Insa ce am vazut aseara la Kaiserslautern, (echipa de Liga 2) le-a intrecut pe toate…

Zibling
    Member

Da, Cameliu, sunt cateva tari – Germania, Anglia si Scotia in care stadioanele sunt mai tot timpul pline. Iar cand stadionul este plin inseamna ca lumea este multumita de ceea ce vede, deci si daca joci si totusi pierzi, dar o faci cu demnitate, lumea te aplauda.

Sunt echipe din aceste campionate care daca ar avea stadioane de 100.000 sau 150.000 locuri, le-ar umple la unele meciuri, deoarece de multe ori doar suporterii cu abonament mai scump (Platinum si Gold) apuca sa-si cumpere bilete, nu si cei obisnuiti (Silver, Red etc.).

dragos
    Member

fotbalul german cat si cel britanic sunt diferite de restu’ lumii…..d’aia tribunele sunt pline mai mereu…..

sircos
    Member

@dragos wrote:

fotbalul german cat si cel britanic sunt diferite de restu’ lumii…..d’aia tribunele sunt pline mai mereu…..

se joaca cu doua mingii ? :))

dragos
    Member

@sircos wrote:

@dragos wrote:

se joaca cu doua mingii ? :))

cel putin 2 mingii :))

07Ex
    Keymaster

Nu se joaca cu 2 mingii. Eu ii inteleg pe Dragos si Zibling, deoarece si eu sunt de parere ca fotbalul in Germania si Anglia este diferit fata de cel din alte tari. Si aici nu ma refer la jocul de fotbal propriu zis, ca ala e la fel peste tot. Sunt 22 de jucatori si o minge.

Ma refer la spectatori, la atmosfera, dar in special la sistemul de PR pe care il au cluburile din tarile mai sus amintite. Eu urmaresc pe Twitter 2 cluburi cu care tin de cand eram mic, Tottenham si Borussia, si vreau sa va spun ca sistemul asta de public relations pe care-l au cluburile astea este cu totul deosebit. Cred ca si daca nu eram suporter al echipelor, m-ar fi convins sa devin suporter doar prin prisma mesajelor pe care le trimit, pozelor, premiilor, ca sa nu mai vorbim de faptul ca ambele cluburi te fac sa te simti alaturi de echipa oriunde te-ai afla. Atat Tottenham cat si Borussia au sute de mii de oameni care-i urmaresc pe twitter, dar vreau sa va spun ca daca le trimiti un mesaj, oricat de infim, iti raspund. Pai la noi, Sportul nu mi-a raspuns niciodata pe twitter si slava Domnului ca nu au multi urmaritori … doar 24. Parca nici nu exist. In plus, nu ajuta nici faptul ca acum 1-2 ani am vazut un clip pe internet cu Siman gata gata sa sara de gatul lui Ovidiu ca a indraznit sa-i ceara socoteala pentru rezultatele proaste. Ce sa mai vorbim.

sircos
    Member

@07Ex wrote:

Nu se joaca cu 2 mingii. Eu ii inteleg pe Dragos si Zibling, deoarece si eu sunt de parere ca fotbalul in Germania si Anglia este diferit fata de cel din alte tari. Si aici nu ma refer la jocul de fotbal propriu zis, ca ala e la fel peste tot. Sunt 22 de jucatori si o minge.
    Ma refer la spectatori, la atmosfera…

era o glumitza :) normal ca sunt “n”spe clase peste alte campionate atat la ce se intampla pe teren, cat si in tribune. (y)

Zibling
    Member

@sircos wrote:

@07Ex wrote:

Ma refer la spectatori, la atmosfera…

era o glumitza :) normal ca sunt “n”spe clase peste alte campionate atat la ce se intampla pe teren, cat si in tribune. (y)

Noi 2, mosule, trebuie sa merge o data si o data la un meci Arsenal-Newcastle. Desi, stiu ca pt tine ar fi mai misto un Newcastle-Arsenal. Ce zici? Ne uitam pt sezonul urmator pe zilele in care pica meciurile respective si poate… poate. Sa nu fie de Craciun =))

dragos
    Member

@07Ex wrote:

Ma refer la spectatori, la atmosfera, dar in special la sistemul de PR pe care il au cluburile din tarile mai sus amintite. Eu urmaresc pe Twitter 2 cluburi cu care tin de cand eram mic, Tottenham si Borussia, si vreau sa va spun ca sistemul asta de public relations pe care-l au cluburile astea este cu totul deosebit. Cred ca si daca nu eram suporter al echipelor, m-ar fi convins sa devin suporter doar prin prisma mesajelor pe care le trimit, pozelor, premiilor, ca sa nu mai vorbim de faptul ca ambele cluburi te fac sa te simti alaturi de echipa oriunde te-ai afla. Atat Tottenham cat si Borussia au sute de mii de oameni care-i urmaresc pe twitter, dar vreau sa va spun ca daca le trimiti un mesaj, oricat de infim, iti raspund.

Intr-adevar, Caz, niciun club din Romania nu acorda o asa mare atentie fanilor, cum se intampla pe-acolo…..la ei, notiunea de suporter si marketing au o alta conotatie, in timp ce la noi…….
    La ce premii te referi ?? la promotionale sau altceva ??

dragos
    Member

http://www.gsp.ro/international/campionate/campion-mondial-spala-wc-uri-un-fotbalist-german-e-intr-o-situatie-disperata-falit-si-cu-o-datorie-de-250-000-euro-435563.html

Beckenbauer a făcut un apel în toată Germania pentru ca autorul golului ce a adus titlul mondial Mannschaftului în 1990 să fie salvat.

Pe 8 iulie 1990, nemţii îl sufocau într-o grămadă spontană a bucuriei pe blondul cu plete cîrlionţate. Andreas Brehme transformase penaltyul, era minutul 85 pe Olimpico din Roma. Germania cucerea titlul mondial în faţa Argentinei.

Fundaşul stînga, atunci în vîrstă de 29 de ani, era în culmea carierei. În 1989, cînd juca la Inter Milano, fusese cel mai bun fotbalist din Serie A, iar în 1990 a fost pe locul 3 la Ballon d’Or.

După 24 de ani, Brehme e într-un moment extrem de delicat. Urmărit de creditori pentru o datorie de un sfert de milion de euro. Atît de rău a ajuns încît a acceptat ajutorul lui Oliver Straube, fost jucător modest la Nurnberg şi Hamburg: să cureţe WC-uri!

Beckenbauer a cerut ajutorul întregii Germanii: “Trebuie să-l salvăm pe Andreas. E un erou”. Kaiser Franz a fost selecţionerul lui Brehme în 1990.

86 de selecţii a avut Andreas Brehme la “naţionala” Germaniei; a marcat 8 goluri

7 trofee a cucerit Brehme în 17 ani la Kaiserslautern, Bayern, Inter şi Zaragoza

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 30 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.