Gheorghe Bucur 08.04.1980

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Gheorghe Bucur 08.04.1980

Viewing 13 posts - 241 through 253 (of 253 total)
  • Author
    Giani
    Member

Vad ca ati cam uitat de Gigel. Tizul meu de la gesepe, Eduard Apostol, il dadea pe Gigel ca fiind dorit de Dinamo. Zvonul nu a mai fost confirmat de nimeni. Oricum, Gigel Bucur la Dinamo ar fi ca un diamant ascuns intr-o gramada de fecale, sper ca acest scenariu pesimist pentru cariera “Motoretei” si pentru onoarea si asa sifonata a “Gastii Nebune” sa nu aiba loc vreodata. Nu de alta, dar intre javre cine este om este mancat, ori Gigel chiar nu merita asa ceva.

cameliu
    Member

Gigel inscrie meci de meci, dar golul de azi cu Dinamo e opera de arta:

http://www.gsptv.ro/viewVideo1.php?video_id=18709&title=Dinamo_0___1_Poli_Timi__oara__gol_Gigel_Bucur

Pacat ca au pierdut…

dragos
    Member

BIJUTERIE DE GOOOLLLL !!!
    sper sa ia titlul de golgeter.

adi
    Member

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/povestea-golgeterului-gigel-bucur-142360.html

Golgheterii unui campionat sînt de obicei personaje speciale. Le place să braveze, să iasă în evidenţă şi să se laude cu performanţa lor. Gigel Bucur este însă un personaj atipic. Extrem de modest, micuţul atacant începe fiecare interviu cu aceeaşi “placă”: “Nu contează că am înscris eu. Important este că a cîştigat echipa”.

Are chiar superstiţii înainte de meciuri: “Pentru ce să vorbesc înainte de meciuri? Dau din gură, nu-mi iese nimic pe teren şi apoi rîde lumea de mine”. Totuşi, Gigel Bucur sa acceptat să se destănuie pentru revista clubului timişorean.

Începutul la Poli nu a fost deloc uşor. Primul an la Poli pare că a fost şi cel mai greu din carieră pentru atacantul convocat şi de Lucescu la naţională: “În general eu sînt statornic, dar îmi ia ceva vreme pînă mă acomodez. Am încercat mereu să îmi fac treaba cît mai bine, iar oamenii nici nu au încercat să scape de mine. Fără “caterincă”. Au avut multă răbdare pentru mine. Echipa era într-o perioadă de reconstrucţie şi nici eu nu excelam. Un atacant depinde foarte mult de colegii săi”, a explicat Bucur, care este cel mai vechi jucător din lotul Timişoarei.

Secretul din acest an al atacantului este unul simplu. Logodnica sa Mihaela i-a oferit primul copil, un motiv în plus pentru a lupta în teren: “Ne-am gîndit la numele Alexandru pentru că îmi plac numele romaneşti. Depinde doar de el ce va face în viaţă. Sînt logodit de ceva timp cu Mihaela, dar atît. Nu îmi place să vorbesc prea mult despre viaţa mea privată”, spune Bucur în revista clubului timişorean.

Ar fi ajuns inginer!
    Gigel Bucur a mai dezvăluit un episod extrem de interesant din copilăria sa, cînd tatăl său a făcut tot posibilul să-l îndrepte spre şcoală: “De fiecare dată pe primul plan era învăţătura, iar tatăl meu tot timpul mi se dădea ca exemplu pentru că el fusese premiant. Dacă nu mă ţineam de fotbal probabil ajungeam inginer ca şi fratele meu, în telecomunicaţii probabil”, a explicat Bucur, care culmea este extrem de greu de convins să comunice.

Fotbalistul a ştiut însă dintotdeauna că fotbalul este destinul său. A ştiut încă de la vîrsta de 8 ani cînd a ajuns la Sportul, unde a stat vreme de 17 ani! “Am început fotbalul ca mijlocaş dreapta şi am rămas pe acel post pînă la 15 ani. Atunci antrenorul Cornel Jurcă a văzut în mine potenţial de atacant. Este o persoană căreia îi datorez foarte multe. Am avut ce învăţa de la dumnealui şi cred că este cel mai bun antrenor de copii din ţară. Pune foarte multă pasiune, aşa cum a făcut şi în cazul meu”, a explicat Bucur.

Vrea un trofeu
    Gigel Bucur spune că a strîns foarte multe trofee personale, dar îşi doreşte unul şi pentru echipa la care evoluează: “Asta îmi lipseşte cel mai mult. Pe plan personal am reuşit multe, dar îmi lipseşte un obiectiv cu echipa. De aceea cred că acum a venit momentul să obţin ceva şi cu Poli”, a explicat Gigel Bucur.

49 de goluri la Poli
    După un prim an mai dificil la Timişoara, Gigel Bucur şi-a regăsit cadenţa. A reuşit să înscrie de 49 de ori pentru timişoreni în patru ani, după cele 76 de reuşite pentru Sportul Studenţesc şi cele două goluri pentru echipa naţională: “Am mai multe goluri preferate la Poli. Cel cu UTA din 2007, cel cu Dinamo din semifinala Cupei, dar şi golul cu Partizan Belgrad din Cupa UEFA”, a spus atacantul

Gigel Bucur – preferinţe
    maşină – BMW X5
    mîncare preferată – lasagna
    culori – alb -violet
    muzică preferată: Freddie Mercury
    ţară preferată – Anglia
    ce ar lua pe o insulă pustie – “Familia! Fără familie este foarte greu. Şi ceva dvd-uri cu meciurile Timişoarei”

dragos
    Member

modest, dar sincer, harnic si sufletist.

Zibling
    Member

Ma bucur enorm pt Gigel Bucur. Inclin sa cred ca este cel mai bun produs al scolii de juniori Sportul Studentesc din ultimii 15 ani.

Iar legat de interviu:
    – poate sa urmeze castigarea finalei Cupei Romaniei pt Gigel
    – ce draci de intrebare e aia cu “ce ai lua cu tine pe o insula pustie?” :|

dragos
    Member

ati vazut ce CIRC a fost la finala cupei ?? :)) =)) @-)

sircos
    Member

mai ce gol a dat la donetks :o) :ymparty:

al doilea a fost si mai si :ymapplause: :ymapplause:

MAGNIFICO GIGEL!!! Se pare ca motoreta inca mi functioneaza.

dragos
    Member

aseara Gigel a marcat un gol frumos pentru echipa nationala :ymparty: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
    la mai multe……
    gigel, mazilu, lazar au jucat, aseara, impreuna……deh, ca odinioara.

dragos
    Member

Dan Petrescu are numai cuvinte de lauda la adresa lui Gigel spunand ca, “este cel mai serios/muncitor jucator pe care l-a antrenat vreodata”. :ymapplause:

cameliu
    Member

Prosport

Stranieri | E om de bază la Kuban

Gigel Bucur, golgheter anti Steaua şi Dinamo! “Nu mi-am dorit niciodată să joc acolo”
    Articol publicat de Costin Negraru
    „Nu mi-am dorit niciodată să joc la Steaua sau Dinamo“

Lui Gigel Bucur (31 de ani) îi plac lucrurile simple, aşa cum este şi el. Cele două titluri de golgeter al României sunt trecute în umbră de micuţul atacant al echipei Kuban Krasnodar, care mărturiseşte că marea realizare a carierei lui e că a avut continuitate pe unde a trecut. Că a jucat meci de meci şi că lumea l-a apreciat. “Înainte de a spune adio fotbalului aş dori să particip cu naţionala la Mondialul din Brazilia”, spune atacantul într-un interviu acordat ProSport în cantonamentul de la Oliva Nova (Spania).

Gigel, cum te simţi după primele zile de cantonament?
    E grea perioada asta, poate cea mai dificilă dintr-un sezon, dar sunt conştient că fără ea nu putem face faţă. Ce acumulăm aici trebuie să ne ţină un campionat întreg, aşa că mă gândesc doar să fiu sănătos să mă pot antrena.

Cum a fost anul trecut pentru tine, din punct de vedere profesional?
    Clar, un an reuşit! Kuban şi-a atins obiectivul…

Chiar dacă nu era cel fixat…
    Corect, iniţial aveam ţintă evitarea retrogradării şi noi am reuşit să ne clasăm pe un loc de play-off! Pentru Kuban Krasnodar e ceva ce nu s-a mai realizat niciodată. Dar sincer îţi spun că eu n-am fost surprins de ceea ce s-a făcut aici. Bine, poate că sunt o fire mai optimistă, dar ştiam şi ce grup puternic a format Dan Petrescu aici.

Ai dat şi cel mai frumos gol al campionatului…
    M-am bucurat, iţi dai seama, dar nu ăsta era obiectivul meu. Ştii, cel mai frumos sentiment din fotbal e atunci când marchezi. Toată lumea vrea să dea gol şi asta începe încă din curtea şcolii, unde toţi copiii se îngrămădesc în faţa porţii! (zâmbeşte larg, parcă aducându-şi aminte de copilărie)

“Bine că am scăpat de drumurile de 10 ore cu avionul”

Au trecut doi ani de când ai venit la Kuban, cum a fost primul contact cu Rusia?
    Krasnodar e un oraş asemănător cu Bucureştiul, nu sunt mari diferenţe. În schimb, deplasările pe care le-am făcut în primul an m-au şocat. Au fost drumuri şi de câte 10-11 ore cu avionul! Diferenţe de fus orar de 7-8 ore! Toate astea pentru un meci de campionat…

Cât ţi-a luat să te acomodezi cu astfel de lucruri?
    Nu am avut probleme mari, dar bine că n-am rămas decât un singur an în liga a doua, că acolo făceam deplasările astea. Ştii, când ajungi într-un loc atât de diferit ca fus orar faţă de cel cu care eşti obişnuit trebuie să te acomodezi cât mai repede, să poţi să te odihneşti, că a doua zi eşti pe teren!

Cât de departe crezi că poate ajunge Kuban?
    Acum, după ce am reuşit să ne calificăm în play-off, ne dorim să prindem o cupă europeană. Dar suntem conştienţi că vom întâlni adversari tari de tot, cu bugete de zeci de milioane. Noi suntem o echipă mică…

Da, poate că sunteţi o echipă mică, dar aveţi obiective îndrăzneţe…
    Dacă vom ajunge în Europa, va fi o surpriză pentru toată lumea. Dar să nu crezi că ne temem de celelalte echipe, că avem, cum ţi-am mai zis, un grup puternic, un antrenor care urăşte să piardă şi putem face faţă oricărui adversar.

Amintiri cu “gaşca nebună” de la Sportul

Tu ai mai lucrat cu Dan Petrescu şi la Sportul Studenţesc, te mai gândeşti din când în când şi la perioada de atunci?
    Gaşca nebună! Cum să nu! A fost o perioadă foarte frumoasă pentru mine. Acolo nu aveam griji, nu aveam probleme. Singura noastră preocupare era să mergem la facultate (râde zgomotos). Uite că în carieră am avut parte numai de lucruri frumoase, că şi la Timişoara ne-a mers bine, acum, la Kuban, iar e totul bine. Sper să o ţin tot aşa.

Cum e atmosfera de la meciurile din Rusia, fanii sunt la fel de pătimaşi precum cei ai Timişoarei, să zicem?
    Uite, poate o să te mire, dar Kuban e echipa cu cea mai bună medie de spectatori din campionat. La fel cum era şi la Poli!

Şi la fel ca la Sportul…
    Ha-ha! Da, da! La Sportul se umplea stadionul doar când veneau Steaua, Dinamo şi Rapid. Şi era plin cu suporterii lor. Dar nouă ne plăcea mult când jucam cu atâţia oameni în tribune.

Dar cum e ca fotbalist să joci unele meciuri chiar şi cu o sută, două sute de suporteri pe stadion?
    Pentru noi, cei care am crescut în Regie, nu era ceva neobişnuit. Când eram juniori aveam 5 oameni la meciuri, iar când am ajuns la echipa mare erau 10 oameni! Ha-ha!

Paltoanele lui Şiman, doar legende

Ai mai rămas cu ceva paltoane sau costume date de Şiman?
    Astea sunt mai mult legende, să ştii! E adevărat că am primit paltoane, costume, telefoane, chiar parfumuri, dar erau cadouri. Noi nu jucam pe prime de meci, aveam doar prime de obiectiv şi, din când în când, domnul Şiman ne mai făcea câte un cadou.

Şi ce făceaţi, de exemplu, cu paltoanele? Le purtaţi?
    Avea grijă să fie pe măsura fiecăruia şi pe unele le mai şi purtam. Repet, perioada de la Sportul a fost una foarte frumoasă pentru mine pe care n-o s-o uit niciodată!

Bucureştean fiind, nu te-ai gândit niciodată să joci la una dintre echipele mari din oraş?
    De fapt, eu sunt născut la Cernica, lângă Bucureşti. Dar cam tot aia e. Ca să-ţi răspund la întrebare, sincer îţi spun că nu! Şi aş fi avut ocazia. Eu când a fost să plec de la Sportul am ales Timişoara. Am considerat că echipa mi s-ar potrivi mai bine şi am avut dreptate. Pot să mă laud că în carieră am luat deciziile corecte mereu.

Spune-mi, te rog, cum îţi petreci timpul din afara terenului?
    Să nu te aştepţi la ceva spectaculos! Am familia cu mine la Krasnodar şi majoritatea timpului stau cu soţia si cu copilul. Are doi ani şi jumătate şi e la vârsta ideală de joacă. Bine, după o oră în care mă joc cu el obosesc. În rest, mai ieşim la mall să mai vedem un film, mai citesc şi o carte. Viaţa unui om obişnuit.

Care nu face niciodată excese?
    Ca orice om, trebuie să mai faci şi d-astea. Că şi dacă eşti aşa, liniar, şi super profesionist iar nu e bine! La mine excesele sunt mici, oricum…

Care ar fi pentru tine încununarea carierei?
    Participarea la un Campionat Mondial, clar! Bine… la cel din Brazilia eu o să am 34 de ani, e mai greu. Dar asta ar fi cireaşa de pe tort. Măcar să se califice România şi vedem noi şi după aia dacă prind şi eu un loc.

“Nu mi se pare normal să ies în evidenţă prin altceva decât ceea ce fac pe teren. Eu aşa cred şi nimeni nu o să îmi schimbe părerea”, Gigel Bucur, atacant Kuban Krasnodar

“Acum am fost puţin reprofilat. Din vârf am trecut în banda stângă. M-am obişnuit şi nu mă deranjează postul pe care joc acum”, Gigel Bucur, atacant Kuban Krasnodar

“Nu va fi uşor să ne calificăm la Campio-natul Mondial, dar când zici România, zici o echipă puternică, o ţară cu un nume în fotbal”, Gigel Bucur, atacant Kuban Krasnodar

A dat golul campionatului!

Cotidianul Express a alcătuit un top al celor mai frumoase goluri marcate în anul 2011 în campionatului Rusiei, iar Gigel Bucur a ocupat primul loc în această ierarhie! Bucur a înscris un gol de senzaţie în victoria cu 2-0 a lui Kuban din meciul cu Rubin Kazan, disputat pe 26 iunie. În minutul 70 al partidei, atacantul român a preluat perfect pe piept la 16 metri, a ridicat mingea peste un adversar cu un gest tehnic de mare rafinament şi şi-a încheiat “numărul” artistic cu un şut-bombă sub bara transversală, cu care a închis tabela.

21 de selecţii are Gigel Bucur la prima reprezentativă a României, pentru care a marcat patru goluri

razvanR
    Member

Meci de zile mari pentru Gigel Bucur. VIDEO: Supergol şi pasă de gol în victoria de la Feyenoord

http://www.youtube.com/watch?v=ieYA2FVqOuU

Kuban câştigă cu 2-1 la Feyenoord şi se califică în grupele Europa League.

Meci de zile mari pentru Gigel Bucur. Atacantul a reuşit un gol şi o pasă de gol în deplasarea de la Feyenoord, iar Kuban conducea cu 2-1 în minutul 50. Ruşii au câştigat prima manşă cu 1-0, astfel că se pot gândi la calificarea în grupele Europa League.

Graziano Pelle a deschis scorul în minutul 7 pentru olandezi, dar echipa lui Dorinel Munteanu a întors soarta calificării prin Ivelin Popov, în minutul 19, şi Gigel Bucur, în minutul 50.

Meci de zile mari pentru Gigel Bucur. VIDEO: Supergol și pasă de gol în victoria de la Feyenoord

Viewing 13 posts - 241 through 253 (of 253 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.