Gheorghe Hagi 05.02.1965

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Gheorghe Hagi 05.02.1965

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 27 total)
  • Author
    ultrasro
    Member

Exact ca in povesti… a fost odata ca niciodata un “Rege” in Regie
    Gheorghe Hagi a activat trei sezoane si jumatate la echipa Sportul Studentesc, timp in care a imbracat tricoul “alb-negru” de 107 ori si a marcat nu mai putin de 65 de goluri in Divizia A! De asemenea, “Regele” a evoluat cu trupa studenteasca de trei ori in Cupa UEFA, nereusind, insa, sa treca, in turul I al competitiei, de Strum Graz, Internazionale Milano, respectiv Neuchatel Xamax. Bucurestenii au fost cel mai aproape sa se califice in turul urmator in toamna anului 1985, paradoxal, in compania uneia dintre cele mai titrate echipe de pe Batranul Continent, Internazionale Milano. Dar, dupa un 1-0 pe Stadionul “23 August”, gol reusit in poarta lui… Walter Zenga de actualul presedinte al FRF, Mircea Sandu (“coautor” Hagi), italienii s-au impus, greu, in retur, cu 2-0, punctul calificarii fiind reusit de vedeta vest-germana KH Rumeninge, in ultimele minute ale jocului. Iata si echipa Sportului care a evoluat in “dubla” cu celebra grupare din Milano: Speriatu – M. Mihail, Cazan, Iorgulescu, Munteanu II – Terhes (Munteanu I), Pana, Bozesan (Serbanica), Coras – M. Sandu, Hagi. In Cupa UEFA, constanteanul a marcat de trei ori, toate golurile fiind reusite in partida retur cu Neuchatel, incheiata la egalitate, scor 4-4! (C. Iana)

Tavi
    Member

Ar mai fi de spus ca in meciul cu Inter de la bucuresti ni s-a furat un gol perfect valabil la 0-0 in min 66 marcat de Marcel Coras! Balonul depasise clar linia portii dar arbitrul de margine de atunci nu a vazut. Apoi a venit min 84 cu lovitura libera pe care a executat-o excelent Gica Hagi, Zenga a respins cu greu si, din apropiere, vulpoiul de Nasu’ a bagat-o in ate!

Din transmisia radiofonica a returului de la Milano imi reamintesc ca la 0-0 acelasi Hagi a “expediat o ghiulea” care l-a lovit in piept pe portar lasandu-l fara suflare cateva minute bune!

dragos
    Member

ce vremuri…….ce ECHIPA………ce stadion plin………unde-s zapezile de altadata?????
    asteptam NOUA generatie……

razvanR
    Member

Intrebarea este daca doriti ca Hagi sa vina ACUM cand suntem in Divizia B, fara antrenor in primele etape si suntem momentan o echipa de mijlocul clasamentului.

Sondajul nu este daca vreti ca Hagi sa vina in viitor sa antreneze ci ACUM cand atat noi cat si el nu traversam cea mai buna perioada.

Credeti ca putem reusi impreuna?
    Credeti ca i s-a facut o astfel de oferta?
    Credeti ca ar accepta?

07Ex
    Keymaster

Eu sincer as vrea ca Hagi sa vina antrenor acum. Nu are el experienta, dar pe langa Badescu sau Cezarica, eu zic ca oricum este o solutie mai buna.

Greu de anticipat. Lucrul asta nu depinde numai de el ci si de jucatori. Eu personal cred ca putem incerca si vom vedea ce se va intampla.

Nu, nu cred ca Siman i-a facut vreo oferta.

Credeti ca ar accepta?
    Sincer nu cred ca ar accepta deoarece nu prea-l vad venind la noi cand ar putea sa antreneze pe cineva in Liga I.

cameliu
    Member

Un NU mare cat China!

Mie mi-a fost de ajuns sa vad o faza cu marele antrenor: schimbare la Steaua, Zaharia intra in locul altuia ce vine agale spre tusa. Marele antrenor vine si il impinge brutal pe Zaharia in teren, sa intre odata… desi jucatorul schimbat e la 30m de tusa, in teren…

Zibling
    Member

Eu totusi zic da. Hagi nu ar veni pt bani aici, echipei Sportul i s-ar face reclama suplimentara, ar atrage atentia asupra noastra, care sa recunaostem, cam suntem un club uitat de lume, undeva prin Bucuresti. Nu avem o identitate a noastra. Si, in plus, Hagi daca ar promova cu Sportul si-ar face si lui un bine, deoarece in afara de Cupa Turciei, nu are nici o performanta in cariera de antrenor.

CIPIKA
    Member

nu cred ca hagi ar fi acum la situatia noastra o solutie de antrenor cum nu este nici cezarica.dar odata si o data nu ar fi rau sa fim antrenati de hagi cum nu ar fi rea o sulutie cu marius sumudica dar 😆

Giani
    Member

Am raspuns NU. Si un NU categoric. Acest personaj a fost un mare jucator, dar ca om este un nimic. Tratamentul la care l-a supus fecali este in mare parte meritat: acest personaj a fost un jucator magnific, dar ca om a fost mereu o nulitate. Un individ meschin, mercantil, pentru care fotbal in rromanica exista doar la stana. Chiar daca nu am agreat atitudinea lui fecali, consider ca hagi isi merita soarta. A crescut un sarpe la san, si a semanat ceea ce a cules. El este prea rege ca sa vina la o echipa mica, pe bani putini. Crede ca un mare jucator este implicit si un mare antrenor, dar daca acest lucru s-a intamplat in cazul lui Dan Petrescu (vesnic ironizat de regele de tinichea atunci cand erau colegi la Nationala) sau Gabi Balint, nu este si cazul lui. Dar pana la a nu fi antrenor, nu stie sa comunice. Stilul lui de comunicare este chiar cel incriminat de jucatorii stelisti: vesnic infatuat, vesnic jignitor, si lipsit de orice urma de idei tactice. Un antrenor pe care nu l-as dori nici in liga a patra.

@Giani wrote:

Am raspuns NU. Si un NU categoric. ………………..

Mi-ai luat vorbele din gură ! 😉

Dar l-ai creionat mai bine decat mine, asa ca iti multumesc pentru ca te-ai ostenit sa le formulezi in locul meu ! 8)

Totusi, singurul aspect pozitiv pe care pe care l-as fi receptionat prin venirea lui Hagi, ar fi fost senzatia ca Siman, vrea ceva cu echipa asta ….. :(

stefan
    Member

@cameliu wrote:

Un NU mare cat China!

Mie mi-a fost de ajuns sa vad o faza cu marele antrenor: schimbare la Steaua, Zaharia intra in locul altuia ce vine agale spre tusa. Marele antrenor vine si il impinge brutal pe Zaharia in teren, sa intre odata… desi jucatorul schimbat e la 30m de tusa, in teren…

Exact la faza aia m-am gandit si eu Cameliu. N-avem ce sa facem cu Hagi antrenor, poate doar patron. El nu are metoda, nu va fi niciodata un mare antrenor, stie doar ceva mai multa carte decat Marele Cioban, dar tot cam pe acolo se invarte.
    Cel mai bun antrenor al nostru a fost Dan Petrescu, iata-l acum lider cu Unirea. Tout proportion gardee, Unirea imi aduce aminte de perioada in care l-am avut antrenor.

Tavi
    Member

NU!

Radu Dobrin
    Member

@razvanR wrote:

relativ. In sensul ca pentru noi nu ar fi nici o diferenta, in timp ce din el am scoate antrenor.
    @razvanR wrote:

m-as mira sa “nu”
    @razvanR wrote:

Credeti ca ar accepta?

m-as mira sa “da”

Giani
    Member

Nu cred, Radule. Nu cred ca am scoate anttrenor din Hagi.

Nu are rost sa visam Hagi nu va veni la noi niciodata, cine ar fi dispus sa ia o echipa in cadere libera. Mi-as dori sa vina un antrenor ca Halagian sau Cartu dar amandoi cam au probleme de sanatate si nu prea cred ca vin sa isi distruga mai tare sanatatea alaturi de noi.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 27 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.