Gheorghe Mulţescu 13.11.1951

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Gheorghe Mulţescu 13.11.1951

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 135 total)
  • Author
    DruMayo
    Member

Gigi Multescu: Daca Sportul juca in Italia, era campioana!

Descoperit ca junior de Tibi Bone si refuzat la seniorii Stelei de către Constantin, împlinit ca jucător cu Dinamo, Mulţescu nu s-ar mai face antrenor dacă ar putea să ia fotbalul de la capăt

Săptămîna trecută, actualul antrenor al Sportului Studenţesc mărturisea cu năduf că drumul său în fotbal i-a fost deturnat exact de cel care, in copilărie, îi fusese idol! Nu a ajuns să cîştige Cupa Campionilor Europeni cu Steaua, dar a jucat cu Dinamo în semifinalele aceleiaşi competiţii. Totuşi, nu regretă nimic din cariera de fotbalist. Cu aceea de antrenor lucrurile stau diferit.

Modelul Lucescu

Reporter: Vreţi sau nu, subiectul acestui interviu va fi antrenorul Mulţescu, lăsînd prezentarea jucătorului cu acelaşi nume pe seama statisticianului.
    Gheorghe Mulţescu: Nu mă pot opune, chiar dacă jucătorul se poate lăuda cu realizări mai mari decît ale antrenorului.

Reporter: Cum s-a transformat primul in cel de al doilea?
    Mulţescu: În sezonul 1984-’85 am fost jucător şi secund al lui Dinu, la Dinamo. Se purta moda antrenorului-jucător, lansată de Mircea Lucescu. Cu acest statut am plecat la Jiul, în toamna lui 1985. Am stat la Petroşani pînă în 1987, apoi am făcut acelaşi lucru la Arad, cu UTA. Acolo mi-am şi încheiat cariera de jucător, în 1989. Anul următor am revenit în Bucureşti, la Rapid, pe care am promovat-o în A, la sfîrşitul sezonului 1989-’90.

Reporter: Ce au adus evenimentele din Decembrie ’89 în viaţa dvs?
    Mulţescu: Nimic spectaculos. Am demisionat rapid din Ministerul de Interne, pentru a-mi căpăta independenţa.

Reporter: Legat de acest moment, vreau să vă cunosc părerea despre situaţia creată prin păstrarea unor antrenori sau arbitri pe statele de plată ale Armatei sau Internelor. Mai puteau (pot?!) fi aceştia obiectivi în întîlnirile lor cu „patronii” din umbră?
    Mulţescu: Sincer, nu ştiu dacă acest dublu statut mai există astăzi, dar sunt obligat să cred că sîngele apă nu se face! În ceea ce mă priveşte însă, sper că victoria „studenţilor” în Groapă, primăvara trecută, elimină astfel de speculaţii.

Reporter: Mai e cale lungă de bătut pînă la acel moment. Cum a fost reîntîlnirea cu… Dinamo, în vara lui 1990, într-un moment delicat pentru fotbalul românesc, după exportul masiv de jucători.
    Mulţescu: A fost într-adevăr greu. Nu erau jucători de valoare, nu erau fonduri, deşi se vînduseră mulţi jucători. Nu reiau povestea bugetului gestionat de Vasile Ianul, cu consecinţele cunoscute.
    Cert este că în returul sezonului 1990-’91 a trebuit să accept temporar un statut de struţo-cămilă, eu şi Cheran fiind „principali”, dar el mai egal decît mine! Nu am acceptat şi am plecat la Dacia-Unirea Brăila. De acolo m-am aventurat, pentru prima oară, în Turcia.

http://www.kickeronline.ro/index.php?news=899

07Ex
    Keymaster

Bun venit printre noi DruMayo. Multumim pentru articol si speram sa te vedem cat mai des pe forum. :)

Giani
    Member

Daca nu ma inseala mamorica, kicker este publicatia la care administrator este un vechi prieten al nostru, zis si cainescu. Ma mir ca a aparut un interviu cu inamicul nr. 1 al sedereului chiar acolo. Multumiri si bine ai vienit pe forum.

franz_kafka
    Member

Domnule G. Multescu,
    Sunt sanse reale sa nu cititi acest mesaj, dar cine stie, poate ca, din intamplare, accesati cateodata si topicul dedicat dvs. pe forumul SS… De aceea ma simt dator sa va avertizez ca au mai ramas numai cateva etape in care se va decide nu doar soarta echipei, ci chiar si a dvs in calitate de antrenor… Gandindu-ma intamplator la dvs, imi tot revine in minte un dicton latin (numai stiu pe unde l-am invatat, dar se gaseste pe cadranul unui renumit colegiu englez, pe care sper sa-l reproduc exact): PEREUNT ET IMPUTANTUR (cu sensul de: orele se scurg si va vor fi puse la socoteala)!

PS: chiar daca suporterii va admira si sunt dispusi sa aiba rabdare cu dvs, nu acelasi lucru se poate spune si despre altcineva pt care timpul se pare ca se scurge altfel…

adso
    Member

Antrenorul Gheorghe Multescu a demisionat de la Sportul

In urma sedintei de analiza care a avut loc astazi pe parcursul a trei ore, antrenorul principal al echipei Sportul Studentesc, Gheorghe Multescu, a decis sa paraseasca echipa. Presedintele Vasile Siman a precizat ca în cursul acestei saptamâni va numi nou tehnician, până atunci echipa urmând să fie pregătită de secundul Daniel Timofte şi preparatorul fizic Yesilova Yuksel.
    Probabil, banca tehnică va fi preluată de Cezar Zamfir, antrenor care i-a pregătit pe “studenţi” la începutul acestui sezon, dar nu este exclusă nici varianta revenirii în Regie a lui Ioan Andone sau a lui Gabi Balint.

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=38190

Andone nu vine sigur, acum are un alt statut.
    Si in plus prea mult am strigat noi ca Cezarica e mai bun ca el. 😆 😆 😆

razvanR
    Member

Eu cred ca Andone va fi antrenorul nostru pana la sfarsitul campionatului.

Cuplul Ioan Andone – Cezar Zamfir ar fi cea mai buna varianta in acest moment.

Oricum, daca Multescu in loc de 4 infrangeri din cele 19 jocuri, ar fi facut inca 4 egaluri, acum am fi fost la 3 puncte de locul 1 si la 2 puncte de locul 2.

Multescu a facut o treaba foarte buna si sezonul acesta la Sportul Studentesc, dar n-a avut noroc.

Multumesc Gheorghe Multescu.

cameliu
    Member

Parerea mea: decit Andone, mai bine antrenam unul din noi… nu conteaza care…

ovidiu
    Member

Nu ma bucura deloc demisia lui Gigi Multescu.
    Trebuia, totusi, sa termine campionatul. A avut avantajul ca in campionatul trecut a antrenat cea mai frumoasa echipa si trebuia sa incerce sa reziste si acum. Pacat.
    Multe multumiri.

Nu stiu, nu cred ca varianta Cezar Zamfir ar fi prea buna. Imi aduc aminte cu amaraciune de 5-0, 6-0. Si mai ales ca multi jucatori au fitze, iar Cezarica nu cred ca-i poate stapani. Poate doar daca incepe reconstructia.

Gabi Balint cred ca m-ar bucura.
    Ramane de vazut cine va veni.

Inca o data multe multumiri lui Gigi Multescu

Zibling
    Member

Si eu ii multumesc domnului Multescu, mai ales pt returul fulminant din Divizia A. Cat priveste jucatorii indisciplinati, se vede bine ca nici Cezarica Zamfir, nici nea Gigi nu au reusit sa-i puna “cu botul pe labe”. Deci altcineva ar putea face asta. Din acest punct de vedere stilul militaresc al lui Dan Petrescu a fost de apreciat. Jucatorii erau mai des redusi la tacere sa nu-l supere pe “mister”, insa din punctul de vedere al spectacolului, Balint mi-a lasat cea mai buna impresie – cele mai multe ocazii de poarta pe meci din istoria clubului (chiar daca putine din ele erau si goluri).

Insa, oare de ce ne uitam la antrenori care au mai fost pe aici. Oare nu poate ajunge la Sportul antrenor un fost jucator de-al nostru, gen Paduret, Tom Cristea sau pur si simplu unul care nu a mai antrenat niciodata pe Sportul, dar ar face-o cu placere aici.

Hint: Nu uitati ca Dorinel Munteanu este liber de contract. Oare nu i-ar face placere sa revina in Bucuresti ?!?!

Giani
    Member

Din pacate nu am gasit pe pagina web articolul din GSp de marti, 1 mai, referitor la demisiile antrenorilor. Acolo spuneau ca interimatul va fi asigurat de secundul Daniel Timofte, iar cel mai plauzibil candidat la postul de antrenor ar fi fostul nostru golgeter (dar si al vecinilor de langa podul Grant) Marius Sumudica, actualmente antrenor al divizionarei C Rocar. Oricum nu conteaza cine ar veni, important este sa aiba mai mult tupeu decat Multescu si sa ii dea la echipa a doua pentru tot sezonul pe toti fitosii care mai mult strica jocul decat sa il anime (jucatori gen Varga sau Ciobi).

Pentru toate eforturile depuse pana acum, pentru parcursul de exceptie de anul trecut (si mai putin pentru “strategia” de la meciul cu Steaua) nu pot sa ii transmit domnului Multescu decat multumiri. Pacat ca nu a reusit sa puna pumnul in gura unor specimene pline de fitze, pentru care aspectul tricoului la final de meci sau persistenta gelului de pe par sunt mai importante decat performanta. Pacat ca nu a avut curajul sa dea mai mult credit juniorilor. Daca ar fi avut mai mult curaj in a risca, poate ca era mai bine.

La revedere, Domnule Profesor, sunteti oricand binevenit inapoi, in Regie.

adi
    Member
    Zibling
    Member

@adi wrote:

http://www4.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=45261

Multescu in Turcia
    Tehnicianul Gheorghe Multescu a revenit in Turcia ca antrenor la Kahramanmarasspor, echipa din grupa a 5-a, categoria B a Ligii a II-a din Turcia, adica din esalonul al treilea al campionatului turc, informeaza ajansspor.com.

Multescu a mai antrenat in Turcia echipele Samsunspor, Kayseri Erciyesspor, Adanaspor, Ankaragucu si Gaziantepspor.
    Preluata de pe GSP.ro

De la mesajul lui Adi (echipa de liga intai din Turcia) la mesajul meu (echipa de esalonul al treilea din Turcia) e diferenta imensa. Ce-a fost si ce-a ajuns nea Gigi. Pacat! 😥

dragos
    Member

Gigi va prelua pe “U” Cluj.
    BAFTA !!!!

Giani
    Member

Alb si negru, OLE!!!

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 135 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.