Grigore Sichitiu

Home Forums Archive Mazete / Hall of Shame Grigore Sichitiu

• This topic has 30 replies, 18 voices, and was last updated 15 years ago by 07Ex.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 31 total)
  • Author
    ion
    Member

se pare ca umbra lui copos planeaza in Regie!!!!
    Sichitiu a fost ales ca director tehnic ,antrenor ,maseor ,bucatar ,medic si psiholog al echipei!!!!
    Sper ca visez!!!!

webmaster
    Keymaster

Va rog sa postati toate comentariile referitoare la noul antrenor pe acest topic.

cameliu
    Member

Prosport:
    Vasile Şiman: “Sichitiu nu are nici un obiectiv”

Patronul clubului Sportul Studenţesc, Vasile Şiman, a declarat în cadrul conferinţei de presă susţinută astăzi, că noul director tehnic al echipei, Grigore Sichitiu, nu are nici un obiectiv de îndeplinit în viitorul sezon.

“I-am spus că nu are nici un obiectiv şi a rămas surprins, fiind obişnuit cu ceea ce se întâmplă la alte cluburi. Dar noi aici vrem să câştigăm cât mai multe meciuri şi atât. La Sportul nu vrem să câştigăm cu orice scop, ci doar pe teren. Sperăm ca domnul Sichitiu să rămână trei ani, cât este valabil contractul pentru că la Sportul în ultima perioadă s-a creat un du-te vino de care vrem să scăpăm”, a explicat Şiman.

Oficialul grupării din Regie a afirmat că fostul tehnician, Gigi Mulţescu, nu a plecat pentru că nu i-au fost îndeplinite cerinţele. “Mulţescu a plecat pentru că i-a expirat contractul. El n-a cerut nici lemne, nici cărbuni, n-a cerut nimic. I-am spus ce poate să-i ofere Sportul după care s-a gândit şi a ales alt club. Asta e tot. Iar Sichitiu este acum cel mai potrivit pentru noi”, a spus patronul Sportului Studenţesc.

Şiman a menţionat că deocamdată nu poate spune dacă mai pleacă sau nu jucători de la Sportul Studenţesc. El a precizat că situaţia lui Ionuţ Mazilu nu s-a clarificat, atacantul exprimându-şi dorinţa de a evolua în străinătate.

“Din ţară nu există nici o ofertă clară pentru Mazilu, doar tatonări. Nu ştiu cine a zis de 3 milioane de euro, acestea sunt invenţii. Preţul lui Mazilu îl face cel care cumpără, nu Sportul. Mazilu mi-a zis că ar vrea să evolueze în străinătate, aşa că vom vedea”, a afirmat Şiman, precizând că Steaua nu îl doreşte pe atacantul echipei Sportul.

Oficialul a susţinut că de mulţi fotbalişti care au plecat de la Sportul nu mai era nevoie. “Mulţi au plecat de la noi pentru că noi nu mai aveam nevoie de ei. Că alţii i-au luat de buni, asta nu mai e problema noastră”, a adăugat Şiman.

Patronul grupării din Regie a precizat că la echipă nu sunt probleme cu banii. “S-a terminat serialul cu paltoanele şi parfumurile, sper ca presa să nu înceapă serialul cu hoţii şi vardiştii. Oricum, Sportul de şapte ani funcţionează pe deficit bugetar. Însă banii la jucători se dau, dar în funcţie de locul în clasament. De exemplu, noi pentru locul 14 dăm prime totale de 100.000 de euro, iar pentru locul întâi 500.000. Eu n-am dat zacuscă la jucători, aşa cum s-a spus. Eu am fost făcut de presă actor, dar alţii sunt actori, alţii sunt clovni. Ei azi râd, azi plâng, mâine se jură pe copii, pe mă-sa, pe taică-su, pun mâna pe Biblie, pe… pe ce vreţi. De ce nu mă lăsaţi pe mine în pace?”, a spus patronul clubului Sportul.

Noul director tehnic al echipei din Regie, Grigore Sichitiu, a declarat că “Sportul este o provocare”. “Am avut şi alte oferte din ţară şi din străinătate, dar am refuzat şi am ales Sportul pentru că este o provocare pentru mine. Aici pot pune în practică ce am acumulat după şase ani petrecuţi în străinătate. Voi continua cu acelaşi staf tehnic, dar sper să mai aducem un antrenor secund şi un preparator fizic. Obiectivul meu este să câştig cât mai multe meciuri”, a explicat Sichitiu.

07Ex
    Keymaster

Cine e Sichitiu asta si ce performante notabile are? Eu am crezut ca Siman va aduce un antrenor de valoare, dar vad ca l-a adus pe asta de care nu stiu nimic.

Ultras
    Member

Chiar daca nu cunoastem nimic despre el, asta nu inseamna ca nu are calitati. Nici mie nu imi suna bine, dar daca va reusi sa asigure stabilitate la echipa si va ramane macar 2 ani, atunci nu are ce sa strice. Cezarica e pe metereze. Sichitiu s-a remarcat ca un bun conducator de club, are bani, are relatii, ceea ce nu e rau. Daca va bate Rapidul in prima etapa (in cazul in care vom fi lasati sa jucam) eu nu voi mai avea nici o retinere in privinta lui. Si sa nu uitam ca a lucrat si cu Lucescu si cu Iordanescu. Ceva-ceva tot cred ca s-a lipit de el de la cei mai titrati antrenori romani… si cei mai bine platiti…

Ursul Micut
    Member

Am vazut imaginile de la conferinta de presa si inca odata remarca acelasi lucru: omul asta nu prea le are cu performanta.

Ati vazut cum privea asistenta?
    Cum se comporta si vorbea?
    Este stilul sau, dar e unul care cauta sa pozeze cat mai bine.

Nu are fata de Sportul si nu ii dau sanse sa isi termine contractul aici.

3 ani la Sportul? Siman e nebun daca afirma una ca asta … ma rog, asa, pentru incurajare mai merge, dar 3 ani cu un antrenor care nu a facut nimic notabil in cariera este prea mult!

:(

Bob
    Member

PRO SPORT: Sichitiu, “student” de lux!

Revenit din periplul arab, tehnicianul a semnat un contract pe trei ani cu alb-negrii.

Gabi ZAMFIRESCU
    Daniel VLAD
    După o perioadă de şase ani petrecută în ţările arabe, Grigore Sichitiu a revenit în fotbalul românesc, acceptând oferta lui Vasile Şiman de a prelua funcţia de director tehnic al “studenţilor”.
    “Nu am stat niciun moment pe gânduri atunci când am primit propunerea de a pregăti această formaţie. Aici nu există obiectiv şi nu se antrenează sub presiune. Trebuie să facem jucătorii să-şi impună ei singuri ţeluri. Cred că toţi vor să câştige cât mai multe meciuri. M-a încântat plăcerea de a juca a acestor băieţi”, a spus noul tehnician al “studenţilor”.
    La rândul său, patronul Vasile Şiman s-a referit l-a înţelegerea pe care a parafat-o cu noul antrenor. “Sichitiu va coordona toate cele trei echipe ale clubului şi Centrul de Copii şi Juniori. A contat şi experienţa dânsului pe care a acumulat-o în străinătate. Sper ca de această dată să lucrăm cât mai mult cu acest antrenor, nu cum s-a întâmplat până acum, când după o anumită perioadă rămâneam fără tehnician. Din această cauză am şi semnat o înţelegere valabilă pe trei ani”, a explicat Şiman. “Am vorbit cu domnul preşedinte şi în mare parte voi colabora cu acelaşi staff al precedentului tehnician. Noutăţile vor fi un al doilea antrenor secund, pe lângă Cezar Zamfir, şi un preparator fizic”, a încheiat Sichitiu. Acesta a mai adăugat că imediat va face joncţiunea cu noii elevi la Braşov, iar primul meci pe care îl va conduce din noua postură va fi sâmbătă, la Craiova, în amicalul cu Universitatea.

Giani
    Member

Sa vedem ce o iesi. Nu prea imi mai amintesc cu ce s-a ocupat Sichitiu prin Divizia A in urma cu 6 sau 10 ani, dar era un nume destul de frecvent pomenit. Si daca nu ma insel, cand se discuta despre el nu se afla la retrogradare. Un contract de 3 ani este atipic lui Siman, chiar daca nu va face performanta, macar va asigura o stabilitate, pe care demult nu am mai avut-o. Cu Dumnezeu inainte.

Zibling
    Member

Prima data cand mi-a spus cineva azi de Sichitiu, mi-a sunat ca un nume virtual, inexistent… dupa aia parca imi licarea ceva ca ar fi antrenat Rapidul sau Rocarul. Gresesc oare ?

Pe de alta parte, poate pune cineva niste link-uri aici catre niste fotografii ale noului antrenor, respectiv cu ale CV-ului sau de Romania, Arabia sau ambele !!!

webmaster
    Keymaster

@Zibling wrote:

poate pune cineva niste link-uri aici catre niste fotografii ale noului antrenor, respectiv cu ale CV-ului sau de Romania, Arabia sau ambele !!!

http://www.cfr.ro/jf/romana/2001_1/g_sichitiu.htm

Zibling
    Member

Da, nene, stiam eu ca e vreo legatura intre el si Rapid. Moama ce fata antipatica are – sper sa ma obisnuiesc cu el :mrgreen:

razvanR
    Member

Sichitiu este un personaj discret dar foarte influent.

sorin
    Member

Sichitiu sta pe banca fara PRO
    Directorul Scolii Federale de Antrenori din cadrul FRF, Mircea Radulescu, a declarat ieri ca noul director tehnic al Sportului Stundentesc, Grigore Sichitiu, nu detine licenta PRO, dar a precizat ca acesta poate sta pe banca echipei din Regie in sezonul viitor. “Sichitiu are categoria I a vechiului sistem, deci cea mai inalta, asa ca nu are nevoie de licenta PRO. Dar in viitor, poate chiar in iarna, va trebui sa-si depuna dosarul si sa urmeze acest curs PRO, pentru ca incepand cu editia 2007/2008 nu va mai putea sta pe banca in Liga I”, a explicat Radulescu. Oficialul FRF sustine ca Scoala Federala de Antrenori nu trebuie sa ii acorde lui Sichitiu o derogare pentru editia 2006/2007 a Ligii I. “Pentru acest sezon nu are nevoie de nici o derogare. Grigore este un tehnician vechi care are, dupa cum am spus, cea mai inalta categorie a vechiului sistem de clasificare a antrenorilor, iar aceasta ii da dreptul deocamdata sa stea pe banca in prima divizie”, a spus Radulescu. Sichitiu a fost numit luni in functia de director tehnic al Sportului Studentesc, urmand sa se ocupe de toate echipele clubului. Sichitiu il inlocuieste in functie pe Gigi Multescu, plecat la FC Vaslui. (MIG)

Giani
    Member

@razvanR wrote:

Sichitiu este un personaj discret dar foarte influent.

Sper sa ramana la fel de influent si in urmatorii trei ani.

dack
    Member

Sichitiu a fost conducatorul clubului Rapid, mana dreapta a lui Copos in urma cu mai multi ani…Dupa care a devenit…antrenor. Dupa care a acumulat experienta ca secund in tari din Orient..wtf.
    Desi si eu sunt dezamagit de alegere si nu vad cum se impaca acest profil cu spiritul tanar care caracterizeaza echipa si jocul ei…sa vedem ce-o fi..
    Daca va fi bine, va fi o mare surpriza. Siman e foarte orgolios si uneori ia decizii chiar si impotriva lui, din motivul asta..Cum cred ca a procedat si acum (vezi plecarea lui Gigi M).

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 31 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.