Imi revin greu de emotie …

Home Forums Miscelaneous Diverse / Miscelaneous Imi revin greu de emotie …

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 45 total)
  • Author
    dragos
    Member

AZI am simtit pentru prima oara in viata ce inseamna sa fii tata.
    s-a nascut fiul meu – Matei Andrei !!!
    este un pui dolofan: 4.4kg – 52.5cm si atat el, cat si mama se simt bine.
    este un sentiment extraordinar ce nu se compara cu nimic pe lume.
    probabil, multi dintre voi ati trait acest sentiment si puteti confirma.
    celor ce inca nu cunosc acest sentiment, le doresc sa-l cunoasca cat mai curand si sa ne impartaseasca si noua bucuria lor.
    DOAMNE AJUTA !!

mkg
    Member

Sa fie intr-un ceas bun !~ Sa va bucurati impreuna de acest miracol :copilul! El ne face pe toti sa sa ne dorim mai mult in viata ,sa fim mai buni ,sa ne amintim in fiecare zi ce inseamna dragostea!Felicitari Dragos si bine ai venit in tagma parintilor! De acum vei simti zilnic atat dragostea cat si responsabilitatea fata de puiul tau ! Nu pot sa iti doresc decat la mai multi fiindca ei sunt tot ce lasam cu adevarat in urma noastra !Sa va creasca mare ,sanatos si sa aiba mereu bucuria in suflet!!!

07Ex
    Keymaster

Felicitari Dragos! Intr-adevar, sa fii tata este extraordinar. Sa fie intr-un ceas bun!

cameliu
    Member

Felicitari! Si sa va aduca numai bucurii!

Si o urare pt viitorul apropiat: Nopti cat mai linistite!

dragos
    Member

va multumesc pentru urari/felicitari si doresc copiilor vostri sanatate, bucurie, viata lunga si noroc.
    sunt inca surprins sa vad cata energie iti poate da un copil.
    intr-adevar, familia este sacra.

PS: in cazul in care noptile nu vor fi linistite si nu voi putea dormi, solutia este urmatoarea: FORUMUL si/sau revizionarea unor meciuri ale Sportului.

07Ex
    Keymaster

@dragos wrote:

in cazul in care noptile nu vor fi linistite si nu voi putea dormi, solutia este urmatoarea: FORUMUL si/sau revizionarea unor meciuri ale Sportului.

Dragos, nu stiu cat de mult de va ajuta Sportul sa dormi, mai ales avand in vedere rezultatele obtinute de echipa in ultima vreme (mai putin meciul cu Steaua).

Tavi
    Member

@dragos wrote:

AZI am simtit pentru prima oara in viata ce inseamna sa fii tata.
    s-a nascut fiul meu – Matei Andrei !!!
    este un pui dolofan: 4.4kg – 52.5cm si atat el, cat si mama se simt bine.
    este un sentiment extraordinar ce nu se compara cu nimic pe lume.
    probabil, multi dintre voi ati trait acest sentiment si puteti confirma.
    celor ce inca nu cunosc acest sentiment, le doresc sa-l cunoasca cat mai curand si sa ne impartaseasca si noua bucuria lor.
    DOAMNE AJUTA !!

Felicitari Dragos! Tie si sotiei! Sa va traiasca, sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii.
    Cat despre dormit … asta e! Welcome to club 😈

Radu Dobrin
    Member

Felicitari Dragos! Multa sanatate si numai bucurii!

dragos
    Member

Va multumesc inca o data pentru urari. Asemenea si voua !!!
    de maine seara incepe testul noptilor (ne)dormite, intrucat “bufleiul” maine va iesi din spital.

PS: am simtit pe propria piele cum este sistemul sanitar de la noi, adica sarac, sarac, sarac.
    of, of, of….ma gandesc cu groaza ce se intampla cu bolnavii din ziua de astazi, daca nou-nascutii nu beneficiaza de mai multa atentie din partea statului.
    oare “afara” tot austeritate este ???

Radu Dobrin
    Member

@dragos wrote:

PS: am simtit pe propria piele cum este sistemul sanitar de la noi, adica sarac, sarac, sarac.
    of, of, of….ma gandesc cu groaza ce se intampla cu bolnavii din ziua de astazi, daca nou-nascutii nu beneficiaza de mai multa atentie din partea statului.

nu o sa iti vina sa crezi. Doar ca aici e musai sa se creeze iluzia de prosperitate. Sigur ca spitalul este bun de pozat, lustruit, ferchezuit, si se intinde pe 4 strazi… ce importanta mai are ca nu mai sint bani pentru doctori…vopseaua sa fie alba!

Vad ca ai postat luni..adica ai copilul sub supraveghere medicala 3-4 zile. Tine-te acum: aici daca nasti dimineata, seara esti acasa….

07Ex
    Keymaster

@Radu Dobrin wrote:

aici daca nasti dimineata, seara esti acasa….

La noi este oarecum la fel in sensul ca te tin la spital pret de 24 de ore ca sa fie siguri ca poti sa te tii pe picioare cand pleci.

Cat despre asistenta medicala primita, am fost FOARTE impresionat de spitalul unde a nascut sotia. Am fost si in State odata la spital si tre’ sa recunosc ca spitalele din Canada sunt net superioare, iar atentia pe care am primit-o din partea doctorilor si a asistentelor medicale a fost excelenta.

cameliu
    Member

La mine amandoi pitici au stat 2 zile in spital, si asta in principal pentru ca la 48 de ore dupa nastere se mai face un control copilului. In rest de asistenta am fost super-multumiti. In Germania la nastere trebuie sa fie neaparat o moasa iar prezenta medicului nu e neaparat obligatorie!

dragos
    Member

@Radu Dobrin wrote:

@dragos wrote:

nu o sa iti vina sa crezi. Doar ca aici e musai sa se creeze iluzia de prosperitate. Sigur ca spitalul este bun de pozat, lustruit, ferchezuit, si se intinde pe 4 strazi… ce importanta mai are ca nu mai sint bani pentru doctori…vopseaua sa fie alba!

Vad ca ai postat luni..adica ai copilul sub supraveghere medicala 3-4 zile. Tine-te acum: aici daca nasti dimineata, seara esti acasa….

intr-adevar, Sambata s-a nascut si Marti le-a dat drumul acasa.
    am avut NOROC, ca in camera erau doar 2 paturi, insa in alte camere erau mult mai multe paturi, iar unele mamici stateau chiar 2 in pat !!!!!
    am inteles, ca voi ati fost multumiti de serviciile oferite de spital.
    banuiesc, ca nu vi s-a spus sa cumparati cine stie ce produs necesar operatiei ??
    ehe, noua ni s-a spus sa cumparam trusa pentru anestezie.
    este trist, dar adevarat.

Radu Dobrin
    Member

@dragos wrote:

intr-adevar, Sambata s-a nascut si Marti le-a dat drumul acasa.
    am avut NOROC, ca in camera erau doar 2 paturi, insa in alte camere erau mult mai multe paturi, iar unele mamici stateau chiar 2 in pat !!!!!

asta e mai bine aici in sensul ca fiecare are camera lui. Ma rog…pentru alea 10 ore…

@dragos wrote:

am inteles, ca voi ati fost multumiti de serviciile oferite de spital.

serviciile au constat in curent electric necesar aprinderii becului. Si timpul moasei. ambele au functionat foarte bine…

@dragos wrote:

banuiesc, ca nu vi s-a spus sa cumparati cine stie ce produs necesar operatiei ??

asta nu. Aici e o mare diferenta. Daca s-ar auzi asa ceva, a 2:a zi ar fi uragan in politica suedeza.

@dragos wrote:

ehe, noua ni s-a spus sa cumparam trusa pentru anestezie.

la noi nu a fost cazul. Pentru ca nu exista medic anestezist in spitalul foarte frumos vopsit. (pe care data viitoare voi incerca sa il cumpar/inchiriez din timp … sint o gramada care isi practica meseria cu succes conducind autobuze sau taxiuri….)

dragos
    Member

@Radu Dobrin wrote:

serviciile au constat in curent electric necesar aprinderii becului. Si timpul moasei. ambele au functionat foarte bine…
    Pentru ca nu exista medic anestezist in spitalul foarte frumos vopsit. (pe care data viitoare voi incerca sa il cumpar/inchiriez din timp … sint o gramada care isi practica meseria cu succes conducind autobuze sau taxiuri….)

sunt surprins de cele spuse de tine, Radu.
    sincer, nu credeam ca, in Suedia sistemul sanitar nu functioneaza perfect.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 45 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.