Laurentiu Dinita 29.03.1975

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Laurentiu Dinita 29.03.1975

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 105 total)
  • Author
    Tavi
    Member

sa fie intr-un ceas bun

Tavi
    Member

poate asa si-or lua si baietii banii …

Tavi
    Member

Comitetul Executiv al FRF a dat o nouă amînare în cazul jucătorului Sportului „Diniţă se va legitima la Ligă!“

Data: 2003-07-10
    Autor: Vlad Ilina, Sebastian Stan
    Versiune printabila:

Nici Comitetul Executiv al FRF nu a reuşit să găsească o soluţie în cazul jucătorului Sportului Studenţesc Laurenţiu Diniţă, amînînd luarea unei decizii pentru data de 2 august, atunci cînd acelaşi Comitet Executiv se va reuni din nou.
    După mai bine de trei ore de discuţii, membrii Comitetului Executiv au decis să acorde un nou răgaz în care să permită preşedintelui Vasile Şiman şi jucătorului Laurenţiu Diniţă aducerea de noi probe la dosar. Şiman a încercat să îi convingă pe oficialii federali că întîrzierea de două zile apărută la plata restanţelor financiare faţă de Diniţă (n.r. – termenul-limită fixat de LPF era pe 10 mai, iar în contul jucătorului banii au intrat pe data de 12 mai ) se datorează greutăţii cu care sumele mari de bani sînt transferate între bănci. Comitetul Executiv l-a mandatat pe preşedintele Mircea Sandu să încerce o încheiere pe cale amiabilă a litigiului dintre club şi jucător, aceasta fiind de altfel şi singura soluţie pentru ca soarta jucătorului să fie decisă înainte de începutul lunii august. „Foarte greu se ia o decizie atunci cînd jucătorul Diniţă are atîţi „avocaţi“, susţine preşedintele studenţilor, lăsînd să se înţeleagă că există anumite interese pentru ca jucătorul să fie transferat
    la o altă echipă pentru o sumă mică de bani. „Poate că în final Diniţă se va legitima la Ligă“, a continuat Vasile Şiman, adăugînd apoi că „Sînt şi unii care înţeleg mai greu sau se fac că nu înţeleg“.

Nu se mai poate antrena cu Steaua
    După ce Diniţă, dorit de Victor Piţurcă la Steaua, s-a antrenat mai multe zile alături de „militari“ în aşteptarea verdictului Comitetului executiv al FRF, el va trebui de acum să se prezinte de antrenamentele Sportului Studenţesc pînă la soluţionarea litigiului. Vasile Şiman a recunoscut că au fost mai multe echipe interesate de transferul fotbalistului, dar s-a arătat dezamăgit de felul în care unele dintre acestea au procedat. „Dacă va veni cineva cu o ofertă concretă, sîntem dispuşi să negociem“, a declarat conducătorul din Regie, adăugînd că „Dinamo a procedat corect, ceea ce nu pot spune şi despre cei de la Steaua“. Şiman îl acuză totodată pe Diniţă de situaţia creată, susţinînd că, dacă acesta ar fi acceptat banii pe data de 12 mai, nu ar mai fi avut de suferit acum.

Oricum dupa tot ceea ce citesc aici ii dau dreptate lui Siman Dinita nu avea ce cauta la antrenamentele stelei de vreme ce era tot jucatorul stelei. Suma cu care s-a afirmat la tv ca a fost transferat este oricum f. mica, probabil ca exista acea clauza de 35% pentru Sportul din urmatorul transfer. Oricum Dinita a facut foarte multe pentru Sportul Studentesc, daca l-ati fi vazut (si multi dintre voi l-ati si vazut) cat a tras in acest final de campionat in teren, daca ar fi facut la fel si Galamaz sau Negru nu doar in meciul cu Steaua acum Sportul era tot in Divizia A.

Anonymous
    Member

La un jucator de 28% de ani nu mai exista clauza de 35%.

Oricum suma este rezonabila tinand cont ca fost la un pas sa-l dea pe 60000 usd!

Anonymous
    Member

Adica Dumitru Florentin, Dinita si Pitu!

Din Ziua de vineri:

Gigi Becali a ajuns la un acord cu Vasile Siman

Dinita transferat la Steaua

Blocat in ultimul moment de Sportul Studentesc sa plece gratis in Ghencea, atacantul a fost legitimat ieri la gruparea militara contra unei sume de 180.000 de dolari

Dupa ce Comitetul Executiv al FRF a decis miercuri amanarea cazului lui Laurentiu Dinita, care a solicitat sa devina jucator liber ca urmare a faptului ca Vasile Siman nu-si onorase obligatiile financiare, fotbalistul va ajunge totusi la gruparea din Ghencea. Astfel, actionarul majoritar al FC Steaua, Gigi Becali, s-a intalnit in seara aceleiasi zile cu patronul echipei din Regie, cei doi ajungand la un acord privind trecerea atacantului in randurile “militarilor” contra sumei de 180.000 de dolari. “Puteam sa astept pentru a-l lua gratis pe jucator, insa l-am cumparat pentru linistea lui. Imi mai doresc un atacant la echipa”, a spus Becali, care a plecat ieri in Olanda impreuna cu fostul fotbalist al Sportului Studentesc. In alta ordine de idei, Becali a precizat ca, dupa toate probabilitatile, partida amicala cu Bursaspor nu va mai avea loc: “Din cate am auzit, Hagi are program de antrenamente incarcat si este putin probabil sa mai jucam acest meci”. Acesta a mai subliniat ca Steaua a avut cea mai buna campanie de achizitii. “I-as fi vrut pe Dorinel Munteanu si pe Ionel Ganea, insa m-am multumit cu Pitu si Dinita”, a spus Gigi Becali.

ultrasro
    Member

L-a luat pe Dinita cu banii jos

Impreuna cu patronul Gigi Becali, aseara a ajuns in Olanda si Laurentiu Dinita. Becali a rezolvat in stil propriu litigiul cu Vasile Siman, patronul Sportului Studentesc: i-a platit cu banii jos 180.000 $. Dinita va intra de azi in programul de pregatire al ,,ros-albastrilor,,.

Poate acum are si Siman bani pentru restul jucatorilor!

Tavi
    Member

mult succes

Giani
    Member

Pa ma-sa de cioban incult. Cand a vazut ca legal il pierde pe Dini, a facut tot posibilul sa il ia. A dat 180 de mii, cam putin, dar va ceda jumate din urmatorul transfer. Adica oierul e doar un cioban coclit, imbacsit de paranoia, care nu pricepe ca in viata trebuie sa mai si pierzi. Sa se roage acum la Dollar sau cum s-o chema dumnezeul lui (daca are asa ceva) sa nu il vanda pe Dinita (foarte de rahat in ultima luna) pe o suma prea mare. Nu de alta, dar o data precedentul creat, nu stiu cum se va simti analfabetul pentru care un behait poate fi si adjectiv si verb, sa nu fie programat in campioblat pentru neplata datoriilor catre alt club.

07Ex
    Keymaster

@Giani wrote:

Sa se roage acum la Dollar sau cum s-o chema dumnezeul lui (daca are asa ceva) sa nu il vanda pe Dinita (foarte de rahat in ultima luna) pe o suma prea mare. Nu de alta, dar o data precedentul creat, nu stiu cum se va simti analfabetul pentru care un behait poate fi si adjectiv si verb, sa nu fie programat in campioblat pentru neplata datoriilor catre alt club.

Stai linistit Giani ca daca e sa-l dea pe Dinita pe un pret foarte mare la o echipa din strainatare se va gasi ceva cum ca actele de transfer de la Sportul la Steaua de fapt nu au fost legale, sau ca vezi doamne actele au fost semnate cand Sportul era in B si deci daca Dini se transfera altundeva Sportul nu incaseaza nimic, sau mai stiu eu ce magarii de genul asta, doar doar sa nu primim noi nici un ban. Nu va mai aduceti aminte de transferul lui Hagi la Steaua si de cati ani ne-au trebuit sa ne recuperam banii de la Real si de la Steaua? Poate acum nu va fi chiar asa de rau, dar stiindu-l pe cioban si stiind de ce e in stare, asta s-ar putea sa ne desfiinteze doar sa nu ne dea banii care ni s-ar cuveni.

Giani
    Member

Parca ai fi in Romania… din pacate. Dar tot, din pacate pentru pazitorul de ovine, avocatul lui Siman este unul dintre cei mai buni din tara, asa ca, daca face pe prostul, nu il vad bine. Cu hagi a fost cu totul alta figura… a plecat fara contract, regimul a mai contrafacut niste hartoage samd. Acum e vorba de un contract, pe care oierul si-a pus semnatura, deci e o hartoaga foarte valabila chiar si pentru o instanta rurala. Daca vrea sa isi dea foc la valiza, nu are decat, dar il va paste falimentul (oricum, pe langa cele 3 milioane de dolari datorie la buget, am inteles din surse neverificate ca ar mai avea pe la banci datorii de inca zece ori mai mari, deci baiatul e foarte falit, dar face si el pe durul, ca asa e printre oi, numai ca nu ii ajunge lana colectata).

Anonymous
    Member

l-am vazut aseara in meciul cu aek atena… nu prea pare sa se integreze. am un feeling ca intr-un an e inapoi la sportul.
    e genul care trebuie sa fie lider de echipa…. si la steaua nu prea are sanse… pariu pe 5 beri ca vara viitoare se va face un schimb de jucatori… dinita la sportul si un alt jucator tanar si de perspectiva de la sportul la steaua…

rhcp
    Member

poate il dam inapoi pe Maxim :D

Eu cred ca se va integra, mai ales ca nu are concurent pe post (Oprita joaca penibil). Ar cam trebui sa ne luam gandul de la el, mai ales ca merita o echipa mare si a facut destule pentru Sportul.

dragos
    Member

de revenit NICI VORBA…….nu isi mai doreste sa aiba de-aface cu siman si vice-versa este valabila…….au devenit incompatibili……iar dini isi
    doreste sa joace “afara”……..de-abia a “prins” gustul banilor gramada si tu vrei sa se intoarca la saracie??? FII LINISTIT……

07Ex
    Keymaster

De acord cu Dragos. Dini la noi nu se mai intoarce. Poate doar asa peste 10-15 ani daca pleaca Siman de la echipa iar noi nu vom mai avea problemele financiare pe care le avem acum ( :) ) poate atunci se va intoarce ca antrenor sau director de marketing (vezi cazul Tom Cristea) sau mai stiu eu ce. Ca jucator in nici un caz nu se mai intoarce la noi.

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 105 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.