Licenta clubului Sportul Studentesc

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Licenta clubului Sportul Studentesc

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 956 total)
  • Author
    cameliu
    Member

Pina la urma licentele le da FRF sau LPF?
    Onlinesport:

FRF refuza licenta Sportului
    Comisia de acordare a licenţei, din cadrul FR de Fotbal, întrunită vineri 9 iulie, a decis să nu acorde licenţa clubului AS FC Sportul Studenţesc, termenul de apel la Comisia de Apel a Sistemului Naţional de Licenţiere fiind de 10 zile, începând de azi, se arată într-un comunicat al FRF.

Comisia de acordare a licenţei a retras licenţa clubului CS FC Oradea, cu termen de apel în 10 zile, şi a amânat luarea deciziei de revizuire a condiţiilor de licenţiere în cazul clubului Apulum Alba Iulia, pentru data de 26 iulie 2004.

Pe de altă parte, Comisia a acordat licenţa cluburilor CFR Ecomax Cluj şi CS Poli Unirea Iaşi pentru sezonul 2004/2005.

09/07/2004

cameliu
    Member

Aceasta stire apare si pe sit-ul FRF:
    http://www.frf.ro/licente_cluburi.htm

Intr-un fisier word! la Stiri, Comunicate
    Data limita de terminare a lucrarilor la stadion era 5 iulie! Sa nu trezim in 10 zile cu Ceahlau’ in A….

ultrasro
    Member

Nu ma mai desprind astia din beregata lui Duru si Mircea Sandu decat cu flexul si fierastraul pendular 👿

ultrasro
    Member

Nu mai stiu cate minciuni sa arunce cand sunt platiti cu bani grei de Pinalti :(

De ce spun ca e articol platit?

“echipa din Regie poate beneficia de “pila” presedintelui FRF, Mircea Sandu, cel care a facut cariera in tricoul “alb-negru”. Conform regulamentului, in locul Sportului ar urma sa fie promovata “la masa verde” Ceahlaul Piatra Neamt, echipa care, la finalul sezonului 2003-2004, a ocupat locul 14, primul retrogradabil din Divizia A.”

Niste tigani spurcati fac presa in Romania iar la Comisia de licentiere sunt niste scarbe ce nu merita macar o flegma intre ochi :( Sictir total Durule!

Rocada Sportul-Ceahlaul in Divizia A?

Comisia de Licente nu le-a acordat “alb-negrilor” autorizatie de functionare

Comisia de Licentiere din cadrul FRF a hotarit ieri sa nu acorde echipei Sportul Studentesc avizul fara de care nici o grupare nu poate evolua in Divizia A. Situatia catastrofala a infrastructurii, despre care Viorel Duru, seful Comisiei, a vorbit in numarul de ieri al cotidianului nostru, reprezinta principalul motiv pentru care “studentii” n-au primit licenta. Formatia patronata de Vasile Siman are o ultima sansa, in termen de 10 zile putind sa inainteze un memoriu la Comisia de Apel. “Eu am propus sa li se dea, totusi, un ultim termen, pina la 26 iulie. Comisia a considerat insa ca situatia e prea grava si a respins varianta mea. Sportul n-a primit licenta si, daca nu se intimpla un miracol, in sezonul urmator va juca tot in Divizia B. Pentru a ramine in “A”, clubul ar trebui sa se prezinte la Apel cu dovezi ca si-a rezolvat problemele de infrastructura sau, macar, cu un plan prin care sa ateste ca totul va fi in regula inainte de inceperea campionatului. Desi chestiile astea cu “o sa facem” nu mai tin…”, a comentat Duru.

Legea, fentata cu ajutorul Comisiei de Apel

“Chichita” cu memoriul la Comisia de Apel este supapa de siguranta pentru toti cei care nu au standardele cerute de UEFA pentru Divizia A. Luna trecuta, Apulum si FC Oradea au fost in aceeasi situatie cu Sportul, dar Comisia de Apel, condusa de fostul arbitru Gheorghe Moise, a sfidat toate evidentele si a acceptat memoriile cluburilor. Apulum si Oradea nu indeplinesc nici in acest moment criteriile pentru a primi licenta. Ieri s-a hotarit ca Apulum Alba Iulia sa primeasca o noua pasuire, pina pe 26 iulie.

Moldovenii stiau

In privinta “studentilor”, toata lumea e de acord ca infrastructura nu le permite sa activeze in Divizia A, dar echipa din Regie poate beneficia de “pila” presedintelui FRF, Mircea Sandu, cel care a facut cariera in tricoul “alb-negru”. Conform regulamentului, in locul Sportului ar urma sa fie promovata “la masa verde” Ceahlaul Piatra Neamt, echipa care, la finalul sezonului 2003-2004, a ocupat locul 14, primul retrogradabil din Divizia A. Moldovenii stiau de citeva zile ca “urmeaza sa se intimple ceva de bine”. Ieri, patronul Gheorghe Stefan l-a numit antrenor principal pe Florin Marin. “Studentii” au aflat insa cu stupefactie de turnura evenimentelor. “Nu pot sa cred! Siman ne-a zis sa stam linistiti, ca totul e OK!”, a exclamat, buimacit, antrenorul secund Florin Tene.

cameliu
    Member

Situatia mi se pare DISPERATA!!!
    Aproape sigur ne vor retrograda!!! Pt ca fac asa cum vor ei, nu se putea ca super-echipa Ceahlaul sa joace in B!

E incredibil cum Duru declara ca la Sportul e totusi spre OK pt ca dupa 24 de ore sa ne trimita-n B!!!

Cert e ca 5 saptamini nu s-a facut nimic la stadion!
    Iar lucrarile nu vad cum ar putea fi terminate in 10 zile!!!!
    Nici nu stiu daca Siman va mai depune apel, pt ca pt el probabil totul e in regula, asa cum a fost in cazul Maxim….

cameliu
    Member

Ca solutie de rezerva si compromis, trebuie cautat URGENT un stadion pt primele 2-3 meciuri de acasa! Oriunde: Urziceni, Astra, Ungaria!!!
    Insa tare ma tem ca nu se va misca nimic…

De-aia nu s-au inghesuit Ceahlaul sa cumpere loc…

Siman o tine una si buna ca va respecta termenul de 24! Sa-i aminteasca cineva ca cel tirziu pina-n 19 poate face apel!!

Din Prosport:

Vasile Şiman credea că are o înţelegere cu Duru
    Preşedintele Sportului, Vasile Şiman (foto sus), s-a arătat surprins de hotărîrea Comisiei de acordare a licenţei. “Nu înţeleg de ce s-a luat această decizie. Cînd au venit membrii comisiei să verifice stadionul s-a făcut o înţelegere scrisă, semnată inclusiv de domnul Duru, în care se specifică foarte clar că avem termen pînă pe 24 iulie să aducem stadionul la un anumit standard. Eu chiar i-am rugat să scrie acolo exact ceea ce ni se cere. E adevărat, în momentul de faţă stadionul nu îndeplineşte condiţiile pretinse, însă noi avem un termen pe care îl vom respecta”, a precizat Şiman. De altfel, chiar şi Viorel Duru a confirmat în urmă cu o săptămînă înţelegerea cu Şiman. (Alexandru Ştefan)

ultrasro
    Member

apoi se judeca pe 27 iulie :) sper sa se rezolve

07Ex
    Keymaster

@ultrasro wrote:

apoi se judeca pe 27 iulie :) sper sa se rezolve

Si eu sper sa se rezolve dar trebuie sa recunosc ca mi-e teama. Cam sunt de acord cu Cameliu care pe buna dreptate zice ca Siman ar fi trebuit sa demareze lucrarile cu mai mult timp inainte. In fond se stia de NU STIU CAND ca echipa va promova. Siman daca era cu cap trebuia sa inceapa lucrarile prima zi dupa incheierea returului.

Din ce in ce asta imi aduce aminte de cazul Maxim. Of of of!!! :?

dragos
    Member

FRF + LPF + comisia MA-SII = JEGOSI, MIZERABILI, COTETARI ETC.

oricum, pe ei putin ii doare ce scriem noi, ei isi urmaresc COMISIOANELE..

asta este viata!!!!!

Patronul Sportului Studentesc este convins ca echipa sa va juca in Divizia A

Vasile Siman: “Vom primi licenta”

Dupa ce FRF nu a acordat statutul de club profesionist gruparii din Regie, stadionul “studentilor” a intrat in renovare

Desi a fost foarte iritat in cursul saptamanii trecute de decizia Comisiei de licentiere in cadrul FRF, prin care gruparii sale nu i-a fost recunoscut statutul de club profesionist degradarii arenei in Regie, patronul Sportului, Vasile Siman, s-a aratat ieri convins ca totul se va rezolva. Mai mult decat atat, Siman a dat asigurari ca echipa sa va beneficia de conditii mult mai bune decat majoritatea divizionarelor A.

– Risca Sportul sa nu evolueze in Divizia A in sezonul viitor?

– In nici un caz! Singura problema a fost poate ca noi am inceput ceva mai tarziu lucrarile la stadion, si din aceasta cauza Comisia de licentiere ne-a amanat putin cu acordarea statutului de club profesionist. Totusi, nici nu se pune problema ca peste zece zile, mai exact pe 24 iulie, sa nu indeplinim toate conditiile, ba chiar sa le si depasim.

– Pe ce loc se poate clasa Sportul?

– Orice este posibil. Oricum, sunt convins ca nu vom mai avea probleme ca in anii trecuti. Echipa a crescut, jucatorii sunt mai maturi acum, asa ca ma astept sa nu mai am emotii pe finalul campionatului. In fond, venim dupa un an in care am defilat in Divizia B, unde am dat 92 de goluri si am primit numai 15.

– Nu sunteti cam optimist? In fond, Divizia A este altceva decat Divizia B.

– Nu e vorba ca as fi neaparat optimist, dar de ce sa fiu pesimist? M-am uitat si eu la meciuri in sezonul trecut si cred ca am fi fost mai buni decat multe echipe de pe prima scena. De fapt, n-ar fi trebuit sa ajungem in Divizia B, dar acum nu mai are nici o importanta. In orice caz, pe teren va trebui sa demonstram ce suntem in stare. Restul sunt povesti.

– V-ati mai dori jucatori la echipa?

– Cred ca suntem singura echipa din Divizia A care nu avem nevoie de nici macar un singur jucator, iar asta cred ca spune destul de multe! Mai mult, tot jucatorii nostri trezesc interesul echipelor mari, ceea ce inseamna ca au valoare.

Dupa Vasile nu ne mai tr nici un jucator. Bine ca nu a zis ca mai tr sa si vindem.
    🙄

Daca nu o sa vine nici un jucator cu experienta in aparare o sa ne fie cam greu. Sper sa fie inspirat Petrescu sa eliminam pb din aparare.

Giani
    Member

Da’ cine e gigiduru asta tati. Hai mai bine sa-l rimelam un pic natural, fara chimicale, si sa vedetzi ce receptiv devine bajatu’.

ramos
    Member

Directorul Departamentului de licenţiere din cadrul Federaţiei Române de Fotbal, Viorel Duru, a declarat, vineri, că va întocmi un raport favorabil echipei Sportul Studenţesc, după ce a inspectat stadiul lucrărilor de modernizare de la arena din Regie.

“În urma acestei vizite voi face un raport în atenţia Comisiei de apel a sistemului de licenţiere pentru a se acorda licenţa clubului Sportul. Tot ceea ce s-a realizat este mai mult decît am cerut eu: scaune la tribuna I, să fie vopsite cu galben căile de acces şi porţile pentru spectatori, să fie marcat terenul la 105×68 m, pentru că lăţimea era de 71 m şi depăşea standardul cerut şi să se construiască încăperea de prim-ajutor pentru spectatori”, a spus Viorel Duru.

Viorel Duru este de părere că cei din conducerea clubului trebuie să continue lucrările de modernizare. “Lucrările de modernizare la stadion trebuie să continue, pentru că cerinţele de anul viitor sunt cele din manualul de licenţiere, adică 7.000 de scaune. Trebuie să se gîndească la montarea unei instalaţii de nocturnă şi la o tabelă electronică. Această tabelă o cunosc de 21-23 de ani, de cînd s-a terminat construcţia acestui stadion şi e momentul să se monteze o instalaţie nouă de afişaj”, a declarat Viorel Duru.

Directorul Departamentului de licenţiere din cadrul Federaţiei Române de Fotbal a mai spus că la Galaţi nu este vorda de neacordarea licenţei de club profesionist, ci de licenţierea stadionului Dunărea. “Nu se pune problema reevaluării licenţei clubului Oţelul Galaţi. Noi ne-am dus să licenţiem stadionul Dunărea Galaţi. Dacă la data de 2 august, sînt încheiate lucrările la stadionul Dunărea, se va da licenţa stadionului. În cazul în care nu sînt încheiate lucrările, clubul Oţelul are un contract de închiriere cu stadionul Gheorghe Hagi, unde se vor desfăşura şi meciurile din Divizia A”, a mai spus Viorel Duru.

Duru consideră că şi Apulum Alba Iulia va primi licenţa din partea comisiei, după inspecţia efectuată de vicepreşedintele Comisiei pentru Securitate, Siguranţă şi Acordarea licenţelor pentru stadioane din cadrul FRF, Iulian Nica. “Domnul Nica mi-a raportat că, în momentul de faţă, condiţiile sînt îndeplinite în procesul de reacordare a licenţei. Şi în cazul clubului din Alba Iulia, voi propune şă-şi păstreze licenţa”, a mai spus reprezentantul FRF.

Luni, la sediul FRF se va discuta cazul clubului Apulum Alba Iulia, iar marţi cel al grupării Sportul Studenţesc.

16:58, © Mediafax

comenteaza articolul

ramos
    Member

imi cer scuze pentru ca am luat articolul cu caractere speciale.de prea multa bucurie.
    mi-a placut mult acest paragraf:
    “Trebuie să se gîndească la montarea unei instalaţii de nocturnă şi la o tabelă electronică. Această tabelă o cunosc de 21-23 de ani, de cînd s-a terminat construcţia acestui stadion şi e momentul să se monteze o instalaţie nouă de afişaj”, a declarat Viorel Duru. “

Doamne ajuta!.

Pai sa speram ca Vasile va invarte roata si apare si o tabela micuta.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 956 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.