Licenta clubului Sportul Studentesc

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Licenta clubului Sportul Studentesc

Viewing 15 posts - 271 through 285 (of 956 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Tare mi-e teama ca daca Siman tipa prea tare ii va infuria pe astia de la FRF si poate ne retrogradeaza asa cum au facut-o acum cativa ani.

Nu inteleg cum de ni s-a acordat licenta in mai si pe urma ni s-a luat licenta inapoi. Pe ce motiv nu ne calificam pentru licenta, pe motiv de bani, station, chiar nu inteleg?

Ultras
    Member

E vorba de datoriile la stat. Dar Sportul nu este singurul club cu datorii la stat, iar acestea nu reprezinta o conditie de neacordare a licentei pentru sezonul asta si nici pentru viitorul. De-abia in 2008/2009 trebuie sa nu mai ai bani de dat la stat. Toata treaba e cusuta cu ata alba.

Azi ne-au retras ce deja ne mai retrasesera o data. Cum sa retragi ceva ce nu mai e? Numai in Romania poti sa gasesti asta ceva…

cameliu
    Member

Florine esti sigur ca doar de datoriile la stat e vorba.
    Ieri am intrat pe sit-ul frf sa ma uit si io peste “celebrul” manual. Vreo 120 de pagini din care n-am inteles nimic.
    Atitea linii sau liniutze ca daca vor sa ne retrogradeze sigur o s-o faca (mai ales avind in vedere atitudinea lui Siman), sigur lipseste ceva in bilantul contabil. O semnatura undeva, ceva facut de un expert acredidat…
    Poate ca Siman ar trebui sa se mai uite odata peste acte fara sa o tot tina cu noi avem licentza. Asa o tinea si cu noi nu suntem datori la Steaua! Asa a facut si cu Maxim si stiti unde-am ajuns.

Daca ne baga in B insa doar pt datorii la stat si doar pe noi i-o ma las total de fotbal…

Bob
    Member

SIMAN: “Plătim pentru că n-am făcut blaturi!”Comisia de primă instanţă din cadrul FRF a decis ieri să retragă din nou licenţa clubului din Regie, spre stupefacţia lui Şiman. “Nu înţeleg cum prima oară ne-a fost acordată, iar apoi s-au găsit motive ca să ne fie retrasă. Şi-au plătit toate echipele datoriile la stat, numai noi, nu?”, a ironizat Şiman decizia. Acesta a mai adăugat că între cluburi şi federaţie există o confidenţialitate şi că aceste decizii nu trebuiau făcute publice până la definitivarea lor. “Deranjăm chiar atât de mult prin corectitudinea noastră? Noi nu am intrat în niciun blat, iar acum plătim”, a conchis Şiman. (PRO SPORT)

Ultras
    Member

@cameliu wrote:

Florine esti sigur ca doar de datoriile la stat e vorba.
    Ieri am intrat pe sit-ul frf sa ma uit si io peste “celebrul” manual. Vreo 120 de pagini din care n-am inteles nimic.
    Atitea linii sau liniutze ca daca vor sa ne retrogradeze sigur o s-o faca (mai ales avind in vedere atitudinea lui Siman), sigur lipseste ceva in bilantul contabil. O semnatura undeva, ceva facut de un expert acredidat…
    Poate ca Siman ar trebui sa se mai uite odata peste acte fara sa o tot tina cu noi avem licentza. Asa o tinea si cu noi nu suntem datori la Steaua! Asa a facut si cu Maxim si stiti unde-am ajuns.

Daca ne baga in B insa doar pt datorii la stat si doar pe noi i-o ma las total de fotbal…

Asta este motivul invocat de Duru. Nu a spus ca ar fi vorba de altceva. In manual paginile 60-62.

cameliu
    Member

In unele declaratii apare doar ca SS nu respecta unul din criteriile din manual fara a preciza care! eu nu cred ca e vb de datorii la stat ca ala nu e criteriu…
    Iar Siman mareseaza in continuare pe datoriile la stat si ca noi avem licentza!

Pe onlinesport pe forum, cei de la Pandurii se considera deja in A!

07Ex
    Keymaster

Deci sa inteleg ca situatia este destul de grava. Eu am crezut ca e vorba de ceva in neregula cu stadionul, nu ca avem datorii la stat.

Oricum atitudinea lui Siman in cazul asta imi aduce aminte de cazul Maxim. 👿

Giani
    Member

@Ultras wrote:

Asta este motivul invocat de Duru. Nu a spus ca ar fi vorba de altceva. In manual paginile 60-62.

Eu ma intreb de unde atat lipsa de transparenta. Daca tot au dat un comunicat, prin care ne ameninta cu ridicarea licentei, sa spuna ceva de genul: “in conformitate cu articolele x, y, z, w, tz, b, etc. din Manualul de licentiere, a fost ridicata licenta clubului SS pentru ca abrevierea lor aminteste de politia politica a lui Hitler”, si asa stie tot romanul care este problema. Lipsa asta de transparenta ma face sa cred ca este ceva al naibii de necurat la mijloc. Poate frica lui Duru ca ii amenintam favoritii “spre 24”.

cameliu
    Member

De un lucru is sigur, daca Siman o tzine una si buna ca avem licentza si nu stim exact care e motivul (unul din criteriile neindeplinite) 99% suntem la matineu peste 3 saptamini!

Zibling
    Member

Mi-e scarba de FRF si LPF care dau “mana libera” acestei pseudo-autoritati numita Comisia de Licentiere. Cand aud cuvantul licenta de joc parca ma ia durerea de cap, pe bune. Cred ca pana ne desfiintam noi ca club sau pana cand ne vor distruge martienii, ne vor ameninta astia cu neacordarea licentei.

:?

Ultras
    Member

@cameliu wrote:

De un lucru is sigur, daca Siman o tzine una si buna ca avem licentza si nu stim exact care e motivul (unul din criteriile neindeplinite) 99% suntem la matineu peste 3 saptamini!

Pai are si dreptate. La termenul cerut de UEFA Sportul a primit licenta. Adica, 31 mai. Ridicarea licentei se poate face doar in cazul in care datele din dosarul de licentiere s-au modificat. Ce modificare poate aparea intre 31 mai si 2 iunie, care sa impuna ridicarea licentei? Nici una! Datoriile sunt cunoscute si recunoscute de ani de zile. Ceea ce face Duru si FRF acum este o incalcare grava a reglementarilor UEFA. Si atat. Sa vedem acum din ce aluat este facut Mircea Sandu. Daca va permite magaria asta, atunci chiar ca nu mai vreau sa aud de el.

ashone
    Member

dupa cum se impute treaba 98% jucam prima etapa pe la braila…caracal…

Ultras
    Member

Si ce acolo nu e frumos? Mai repede facem o deplasare in B decat in A. Facem scor la fiecare meci, nu ne mai mananca nervii toate javrele de arbitrii… avem timp de bere si de gratar… 😈

sorin
    Member

FRF se joaca. Uite licenta, nu e licenta!

12.07.2006
    Oficialii Federatiei Romane de Fotbal jongleaza cu licentele cluburilor din prima divizie, fara sa aiba curajul sa ia o decizie ferma, care sa nu mai poata fi contestata. Astazi le ridica, maine le da inapoi, in conditiile in care mai sunt 17 zile pana la startul campionatului.

Decizia Comisiilor FRF de a retrage licenta clubului Sportul Studentesc, pentru a doua oara in ultima luna, ii face pe microbisti sa se intrebe pana cand va mai dura tot acest circ. Probabil, pana in preziua inceperii Ligii I, dupa care atentia se va abate brusc asupra scandalurilor din fotbalul romanesc. „Ne pare rau de aceasta situatie si mi-e jena de opinia publica si de ceilalti parteneri. Sunt insa tergiversari deoarece se judeca pe proceduri in loc sa se judece pe fondul problemei. Cei care nu indeplinesc criteriile din Manualul de licentiere vin cu tot felul de chichite avocatesti pe care m-am si saturat sa le tot demontez“, ne-a declarat, ieri, Viorel Duru, directorul Directiei licente si afilieri al FRF. In replica, patronul clubului din Regie, Vasile Siman, a spus: „Lucrurile sunt extrem de simple. FRF e obligata sa comunice la UEFA, la 31 mai sau 1 iunie, cluburile care au primit licenta. Orice discutie legata de licentiere trebuia facuta pâna atunci“.
    Comisiile federale care se ocupa de licentiere au pe masa de lucru dosarele Jiului si al echipei UTA. In timp ce „minerii“ risca sa nu fie programati in prima etapa din cauza datoriilor financiare, aradenii au probleme legate de stadionul pe care ar urma sa dispute jocurile din viitorul sezon. FC National a scapat ca prin urechile acului, prezentand contractul de inchiriere al clubului cu BNR.

In caz ca Sportul, UTA sau Jiul nu ar primi licenta pentru noul sezon, echipele care ar beneficia, indirect, ar fi, in ordine, Pandurii Tg. Jiu, FCM Bacau si Forex Brasov.
    Alexandru Traciuc

cameliu
    Member

Soarta „pandurilor“ se decide luni

Dupa trialul cu Minerul Mehedinti, Pandurii Târgu Jiu va sustine mâine alt joc de verificare, in compania divizionarei C EMC Rovinari. Altfel, soarta echipei Pandurii Târgu Jiu se va decide luni, când are loc Comitetul Executiv al FRF. „Luni se va efectua vizita medicala la Craiova si pâna atunci se va definitiva lotul. Luni este si Comitetul Executiv al FRF si lucrurile vor fi clare pentru noi in ceea ce priveste divizia in care vom juca. Comitetul va lua o decizie si cu Sportul, si cu celelalte echipe. Daca vom fi in divizia A si se termina cu toate aceste amânari pe 17 iulie, marti vom pleca in cantonament la Predeal, pâna pe 24 iulie. Daca vom fi in Divizia B, atunci se va pleca in cantonament in Austria, pe 24 iulie, pentru zece zile. Un cantonament in România te costa tot cât unul in Austria si de aceea am ales varianta asta. Si gasim si multi parteneri pentru amicale pentru ca sunt italienii in cantonamente acolo“, a comunicat Condescu programul de pregatire al „pandurilor“.

Viewing 15 posts - 271 through 285 (of 956 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.