Licenta clubului Sportul Studentesc

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Licenta clubului Sportul Studentesc

Viewing 15 posts - 301 through 315 (of 956 total)
  • Author
    cameliu
    Member

@Ultras wrote:

Ideea e ca daca depune azi se judeca maine… Asa ca cea mai buna zi este ultima, adica 20…

Dar depune?
    Face macar ceva modificari la ce are? O semnatura in plus undeva la bilantul contabil? Si o scrisoare cum ca datoriile la stat nu conteaza anul asta…

Ultras
    Member

O scrisoare de la cine? Sa fim seriosi! Totul e cusut cu ata alba si depinde de cat de departe sunt dispusi sa mearga federalii… Pot inventa si alte lucruri, gen nu avem tabela electronica, sistem video de supraveghere, nu am platit intretinerea, ne lipsesc 3 locuri de parcare, etc… Singura speranta este ca lui Sandu sa ii fii mai ramas un pic de decenta sau baietii astia veseli de la comisii sa se sperie suficient de ceea ce mai se scrie prin presa…

cameliu
    Member

ii doar undeva de ce scrie fanatik…
    nu au cum sa ne retrogradeze pt datoriile la stat, e altceva la mijloc.
    om vedea da pare nasol…

Ultras
    Member

Stai cam de mult in Germania… Aici nu este vorba de logica. Iar motivul il constituie datoriile la stat. Altceva nu a fost adus nici un moment in discutie pana acum… Poate apare ceva peste 2-3 ore…

cameliu
    Member

Le-au retras-o si la Jiul…

“Data limită pentru apel este 27 iulie, deci pe 28 iulie se va judeca apelul. Licenţa a fost retrasă la solicitarea mea, Jiul neîndeplinind criteriile financiare obligatorii, respectiv datorii la bugetul de stat aferente salariilor plătite în 2005”, a spus Viorel Duru.

DECI DATORII LA BUGETUL DE STAT! 😯 😯 😯

07Ex
    Keymaster

Domne, da’ ce circ e cu licenta asta! Eu asa ceva nu am mai vazut. Cum naiba pot astia sa judece apelul pe 28 iulie cand pe 29 incepe campionatul. 😯

Pai si daca una sau poate doua din echipele in cauza nu indeplinesc cerintele, atunci ce se va intampla? Jiul joaca acasa cu FC Arges, iar pitestenii s-ar putea sa ajunga la Petrosani cu 1-2 zile inainte de meci. Pai daca Jiul nu primeste licenta atunci ce fac aia de la FC Arges, pleaca de la Petrosani si se duc la Tg. Jiu? 😆

La fel si cu noi si Rapid. Daca nu primim licenta Rapidul va trebui sa plece la Tg. Jiu in loc sa vina in Regie. Nu vedeti ce tampenie chestia asta cu licenta. Daca tot vroiau ca unele echipe sa nu primeasca licenta ar fi trebuit sa ia o decizie acum o luna, nu cu o zi inainte de inceperea campionatului.

cameliu
    Member

evz:

Partie pentru Pandurii
    19 Iulie 2006
    Octavian Cojocaru

FRF a retras licenta Jiului, beneficiar fiind Marin Condescu, fidelul lui Mircea Sandu.

Comisia pentru acordarea licentelor a retras ieri dreptul de a evolua in prima liga echipei Jiul Petrosani. Cu aceeasi sanctiune se alesese, acum cateva zile, si clubul Sportul Studentesc.

Daca recursul inaintat la Comisia de Apel va fi respins, cele doua cluburi vor ramane fara licenta si, astfel, vor fi retrogradate automat in liga a doua. Masura a generat insa valuri uriase, iar suspiciunile au inceput sa curga din toate partile.

Poftesc la jucatorii Sportului

Ambele cluburi acuza faptul ca sunt vanate si ca normele din manualul de licentiere nu sunt respectate in cel mai mic amanunt de niciuna dintre echipele care au luat licenta.

Mai mult, Comisia de Apel le-a mai dat dreptate de cate doua ori ambelor cluburi, dar, de fiecare data, Comisia de Licentiere a revenit si le-a retras din nou licenta. Se spune ca in spatele acestor cazuri ar fi vorba si de interese „colaterale”.

Surse autorizate ne-au marturisit ieri ca Sportul ar fi vanata pentru jucatorii tineri si talentati pe care-i are in curte, dar pe care „granzii” nu si-i permit din cauza preturilor prohibitive pe care le-a stabilit patronul Vasile Siman.

Pe de alta parte, locul Jiului ar urma sa le revina celor de la Pandurii, aliatii lui Mircea Sandu asta-toamna, la alegerile pentru presedintia FRF.

„Sa plateasca datoriile la stat!”

Viorel Duru, directorul Directiei Licente si Afilieri, a explicat decizia luata ieri in cazul Jiul Petrosani. „E adevarat, clubului Jiul i s-a retras licenta la solicitarea mea, fiindca nu si-a achitat obligatiile financiare catre stat.

Nu conteaza cuantumul datoriei. Poate sa fie si un leu, si un miliard. Pe noi ne intereseaza sa nu aiba datorii catre stat. Au dreptul sa faca apel in zece zile.

La Comisia de Apel trebuie sa dovedeasca faptul ca au lichidat aceste datorii”, a spus Duru. Oficialul federal a acceptat ca cerintele din manualul de licentiere nu sunt respectate nici de alte cluburi.

„Se joaca de-a soarecele si pisica”

Alin Simota, patronul „minerilor”, a luat foc dupa ce a auzit ca i-a fost retrasa din nou licenta. „E un joc de-a soarecele si pisica! Apelul ne-a dat dreptate de doua ori, dar de fiecare data a venit cineva de la licentiere si a retras-o.

Mai sunt zece zile si incepe campionatul, iar pe noi ne alearga de colo-colo. Cine are dreptate? Noi am adus mereu dovezi ca am platit saptamanal din datorie si, pana la sfarsitul lunii august, vom fi pe „zero”.

Dar mai avem si noi de incasat diverse sume din alte parti. Am dovedit cu acte ca putem fi solvabili, dar, in acest timp, a trebuit sa facem si alte cheltuieli, sa aducem jucatori, sa facem pregatirea… O sa mergem pana la UEFA daca ne retrogradeaza”, a tunat Simota.

Condescu zice ca n-ar prea vrea

Daca vreuna dintre cele doua grupari va fi retrogradata, principala candidata sa revina in Liga 1 este Pandurii Targu Jiu, echipa care a terminat campionatul trecut pe locul 15.

Se spune ca Marin Condescu, bossul gorjenilor, ar urma sa fie rasplatit cu un loc pe prima scena pentru ca l-a ajutat cu 50 de voturi pe Mircea Sandu sa iasa presedinte al FRF.

„Mi-ar parea rau daca Sportul n-ar primi licenta. Ei chiar au jucat fotbal. Dar toate cluburile trebuie tratate egal de Comisia de Licentiere. Jiul ce a facut? In loc sa-si plateasca datoriile, cum au facut celelalte cluburi, a umblat cu banii pe la adversarii nostri, sa ne retrogradeze.

Dar un loc in Liga 1 nu ma bucura prea tare. Am avut oferte sa cumparam loc, dar am zis ca e o prostie. Daca am ramane in Liga 1, am fi categoric una dintre cele patru candidate la retrogradare. Asa ca mai bine revenim din B. E mai simplu si mai putin costisitor”, a spus Marin Condescu.

cameliu
    Member

Reporter: Care este situaţia clubului Jiul Petroşani în ceea ce priveşte licenţa în acest moment?

Viorel Duru: Comisia pentru acordarea licenţei a Sistemului Naţional de Licenţiere, pe instanţa de fond, a hotărât retragerea licenţei clubului Jiul Petroşani cu drept de apel în 10 zile. Astea sunt regulile jocului şi trebuie respectate. Am solicitat retragerea licenţei pentru că au apărut elemente noi în timpul scurs de la acordarea licenţei. Licenţa a fost retrasă la solicitarea mea, Jiul neîndeplinind criteriile financiare obligatorii, respectiv datorii la bugetul de stat aferente salariilor plătite în 2005.

Rep.: Mai sunt şanse de amânare şi după ce se va face apel?

V.D.: Dacă sunt cereri întemeiate de amânare a deciziei sau în cazul în care Comisia de Apel va considera că dovezile depuse de cluburi trebuie evaluate se poate amâna o luare a deciziei.

Rep: Pot lua locul acestor cluburi care nu au licenţă echipele retrogradate în precedentul sezon?

V.D.: În momentul acesta două cluburi din prima ligă, Jiul şi Sportul, nu au licenţă. Dar mai departe organizatorul competiţiei, Liga Profesionistă, va decide cine va juca în A. Dacă Liga nu invită Pandurii în prima divizie, echipa din Târgu Jiu nu are cum să participe. Pandurii a retrogradat. Asta este o decizie a organizatorului competiţiei. Liga poate să nu ţină cont de decizia Federaţiei şi nici de faptul că Jiul sau Sportul nu au licenţă şi le poate permite să joace fără licenţă. Este posibil şi acest lucru, de ce nu?

Rep.: Dar care este părerea dumneavoastră, ce credeţi că se va întâmpla?

V.D.: Eu nu sunt îndreptăţit să spun ce se va întâmpla. Din punct de vedere al licenţierii, cele două cluburi, Jiul şi Sportul, nu au licenţă. Pe 21 iulie se judecă din nou cazul Sportul Studenţesc, în cazul în care face apel. Dacă nu va face apel va rămâne fără licenţă. Jiul are drept de apel până în 27 iulie şi pe 28 iulie se judecă şi acest caz, numai dacă se va face apel.

Monalisa Popescu

ashone
    Member

PROBLEMA E SIMPLA :
    1. PANDURII AU ASIGURAT LOCUL LUI SANDU MIRCEA IN FRF CONTRA LUI GICA POPESCU LA UN NUMAR BINE DE VOTURI DATE TOATE DIN BAZINUL MINIER.
    2. SIMAN CIND A PUS MINA PE SPORTUL LE-A INTERZIS LUI SANDU MIRCEA SI TRAIAN TOMESCU AMESTECUL IN CLUB. LE-A ZIS CA SINT SPECTATORI SI ATIT…
    3. SIMAN A FOST PE FATA CONTRA LUI SANDU MIRCEA SI LUI MITICA DRAGOMIR…S-A PUS RAU CU EI…MITICA L-A RETROGRADAT ODATA CU CAZUL MAXIM…
    CONCLUZIE: OBLIGATIILE LUI SANDU MARI DE TOT LA CONDESCU+CONTRELE PE FATA ALE LUI SIMAN CU CEI DOI ===>>>
    SPORTUL E CU UN PAS SI TREI SFERTURI IN DIVIZIA “B” SIMAN O TINE AIUREA CA ARE LICENTA…ARE DA CA PROFESOR DE ISTORIE…SFATU LU ASHU : PUNETI-VA DESTEPTATOARELE SA SUNE CA DE LA ANU NE TREZIM DEVREME SA AJUNGEM LA MECI….SA DEA DUMNEZEU SA NU AM DREPTATE…

razvanR
    Member

Stati linistiti !

Duminica viitoare ne vedem in Regie la ora 18.00 sa-i batem din nou pe Rapid.

Sportul Studentesc nu va primi licenta de la FRF dar LPF va permite participarea in Liga 1 chiar si fara licenta.

Ultras
    Member

Siman a depus memoriu… sa vedem rezultatul…

crys41
    Member

Cum vad eu problema asta cu “uite licenta, nu e licenta”:
    Sunt 2 mari interese: pe de o parte Ashone a zis bine ca Pandurii sunt ahtiati dupa un loc iar in Liga 1 (desi ei au aratat ca n-au valoare de Liga 1) si Sportul ar fi o echipa numai buna ca sa piarda licenta in favoarea lor, iar pe de alta parte, Siman nu vrea sa dea jucatori catre ceilalti granzi din campionat (in special Rapid si Steaua) si asta atrage antipatii pt care suntem pusi la zid.
    Daca picam in “B” va fi scandal mare, parerea mea (toata lumea va arata cu degetul catre liga lui Mitica pt ca e prea de tot ca o echipa de pe locul 4 anul trecut sa fie acum retrogradata pe niste manevre, ca sa nu le zic altfel – sa nu-mi spuneti mie ca toate echipele din primul esalon sunt curate ca lacrima, cu toate darile la zi catre stat/jucatori). Din cate se pare, Jiul va pierde locul, si probabil ca va fi retrogradata, se va prefera o echipa mai mica, care sa nu deranjeze (prea) mult.

cameliu
    Member

Comunicat de presa 20.07.2006

CONFERINŢĂ DE PRESĂ A CONDUCERII SISTEMULUI NAŢIONAL
    DE LICENŢIERE A CLUBURILOR

Mâine, 21 iulie a.c., de la ora 18.00, va avea loc la Casa Fotbalului o conferinţă de presă a conducerii sistemului naţional de licenţiere a cluburilor din România.

În prealabil, tot la sediul FRF, Comisia de Apel a sistemului naţional de licenţiere va analiza recursurile înaintate împotriva deciziei de retragere a licenţei de cluburile Sportul Studenţesc (ora 17.00) şi Jiul Petroşani (ora 17.30).

Din ce zice nea Marin Condescu Pandurii vor juca in divizia A sau Liga I cum este denumirea de anul acesta, in locul unei echipe care a stimulat adversarii altor echipe. Si aici doar Jiul corespunde profilului.

dragos
    Member

n-am nicio grija in privinta licentei.

asa ne joaca mitica, nashu’ cu siman: ba ne retrage licenta, ba ne-o acorda.

ne fierb si atat !!!

Viewing 15 posts - 301 through 315 (of 956 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.