Licenta clubului Sportul Studentesc

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Licenta clubului Sportul Studentesc

Viewing 15 posts - 331 through 345 (of 956 total)
  • Author

@cameliu wrote:

conform gsp jiul a primit licenta
    de noi nimic…

probabil insa nu…

Din GSP:

Jiul a primit licenta . Sportul Studentesc NU. Deci, Pandurii vor juca in A.

cameliu
    Member

Sportul, fără licenţă pentru sezonul 2006/2007

Comisia de Apel a Sistemului naţional de licenţiere a decis retragerea licenţei clubului Sportul Studenţesc, [b]din cauza datoriilor înregistrate la bugetul statului pe anul 2005,[/b] a anunţat, vineri seară, directorul coordonator al Sistemului naţional de licenţiere, Florin Prunea.

roland
    Member

E cam groasa fratilor, ce facem? Siman si-a cam batut joc de firma si de bani!
    Suntem oaia neagra… Tare era sa fi luat campionatul…

ovidiu
    Member

fara comentarii.
    adevarul este ca am incurcat pe multa lume in campionatul trecut.
    TOTUSI NU MERITAM ASA CEVA.
    NICI NOI, SUPORTERII, SI MAI ALES ECHIPA.
    ASA CEVA!!!!!!!

VIVA SPORTUL STUDENTESC

ashone
    Member

@Radu Marinovici wrote:

Stie cine va la ce ora se decide rezultatul “autopsiei”? Am inebunit azi cautand pe site-uri si pe alte canale…
    Dati un semn daca trebuie sa-i trimitem la dracu’ sau daca ne vedem de treaba.
    Multzam

cum am zis fa rost de programu de B

roland
    Member

Pe cine am incurcat ? Ne-am incurcat noi cu noi? Suntem cumva in UEFA? Am luat campionatul? Atunci pe cine am incurcat?
    Nea Siman a incurcat-o in primul rand, dar poate nu e inca gata…Eu zic sa mai speram !

cameliu
    Member

In presa de azi a aparut ca simota de la jiu e cercetat penal pt datoriile la buget pe 2005! Dar doar noi suntem mici si amaritzi

O sa-i mince vulturii echipa de aur a lu siman, pe cite 10.000 jucatoru.

cameliu
    Member

evz:

Sportul, retrogradata in liga a doua!
    22 Iulie 2006
    Matei Udrea

Sportului Studentesc i s-a retras licenta de club profesionist, echipa fiind retrogradata astfel in liga secunda!

Sedinta Comisiei de Apel a Sistemului national de licentiere din FRF s-a incheiat aseara cu un deznodamant socant: Sportului Studentesc i s-a retras licenta de club profesionist, echipa fiind retrogradata astfel in liga secunda! Decizia e definitiva.

Sentinta s-a dat dupa cateva ore fierbinti, pe parcursul carora Vasile Siman, patronul “studentilor”, si-a pierdut controlul, tipand la membrii comisiei. In final, Sportului i s-a retras licenta din cauza datoriilor pe care clubul le-a facut fata de stat anul trecut. “Alb-negrii” au restante in valoare de 1,26 milioane RON (aproximativ 350.000 de euro).

“Initial, Sportul a primit licenta cu conditia sa depuna dovezi asupra sumelor neachitate si sa arate ca se afla in litigiu cu statul. Clubul n-a respectat aceasta conditie. Astazi am incercat sa-l conving pe domnul Siman ca nu poate continua pe aceasta linie, dar el a spus ca nu ne intereseaza pe noi, FRF, datoriile lui. In consecinta, Sportul nu va mai participa la anul in Liga I”, a explicat Viorel Duru, seful Comisiei de Licentiere.

Siman a fost la fel de transant: “Retragerea licentei e ilegala. Tot ce s-a facut azi e abuziv!”. Seful Sportului a afirmat, sigur pe el, ca deciziile la FRF nu sunt niciodata finala si ca viitorul campionat va incepe cu Sportul.

Daca FRF a avut deplina dreptate sa ridice licenta Sportului, scandaloasa e, in schimb, decizia (luata tot ieri) de a admite apelul Jiului, echipa cu datorii la buget chiar mai mari decat “studentii”! Fiscul din Hunedoara a depus chiar plangere penala impotriva lui Alin Simota, finantatorul echipei Jiul Petrosani, care n-a platit impozite si taxe in valoare de peste 520.000 de euro.

Dupa cum ne-au dezvaluit surse bine informate, aceasta judecata cu doua masuri a avut o dubla miza. In primul rand, s-a dorit eliberarea unui loc pentru Pandurii Tg. Jiu, echipa retrogradata pe teren, dar al carui presedinte, Marin Condescu, l-a ajutat asta-toamna pe Mircea Sandu sa fie reales presedinte al FRF.

In al doilea rand, s-a preferat retrogradarea Sportului in locul Jiului (echipa vizata initial) deoarece “granzii” campionatului au pus ochii pe jucatorii de valoare ai “studentilor”, la al caror pret Siman tine cu incapatanare. Pentru ca fotbalistii sa fie luati mai ieftin, s-a recurs la retrogradarea Sportului.

Nu am cuvinte. Eram atat de sigur ca se va rezolva pana la urma…
    Ce sa o mai lungim…a murit nea Traian. si se vede, nu mai are cine sa ne tina partea.
    Cat despre Siman, are o mare parte din vina, asa cum a mai avut la precedenta retrogradare. Atata timp cat acest om este la club, nu vom face mai mult decat facem.
    Imi pare rau si de faptul ca-si bate joc de proprii jucatori. Ce simt ei oare acum ca in loc sa se bata cu “granzii” campionatului vor juca in comunele tarii. Simane, e strigator la cer! E Mazilu jucator de divizia B? Dar Lazar? dar Varga sau Balan???????????? Trebuia sa-l dai pe Mazilu si sa platesti datoriile, sa nu-ti bati joc de restul echipei si de noi.
    Cum conduci acest club? Chiar poti sa iti bati joc in halul asta?
    E o zi tare trista pentru cei ce o iubesc pe Sportul.

Oameni buni, asta este limita! Nu poate continua asa!!!!!

cameliu
    Member

jurnalul:

FRF – Sportul, retrogradata

22 Iulie 2006 | de Vicentiu Neagoe, Ionut Paduraru

Comisia de Apel a Sistemului National de Licentiere a hotarat aseara ca Sportul Studentesc nu indeplineste criteriile pentru a evolua in prima divizie. Gruparea din Regie a fost astfel retrogradata in liga a doua, locul ei urmand sa fie luat de Pandurii Targu Jiu.

A doua echipa a carei licenta a fost pusa in discutie, Jiul Petrosani, a primit aviz favorabil din partea forului condus de George Badescu si va juca in continuare in primul esalon.

SEDINTA. Audierile au inceput in jurul orei 18:00, primul intrand in sala de sedinta patronul Sportului, Vasile Siman. Gruparii din Regie i se retrasese licenta deoarece inregistra datorii de 12,5 miliarde lei vechi. Iesit din sala dupa aproape doua ore, Siman a declarat ca verdictul final nu poate fi decat unul pozitiv pentru echipa sa. “Noi avem o licenta care este definitiva, pe care am primit-o la data de 31 mai si este legala. Ceea ce face FRF acum e ilegal, ei ce viseaza noaptea vor sa faca ziua. Nu stiu ce vor hotari, dar noi vom juca in prima divizie”, a spus Siman la iesirea din sediul FRF.

BUNAVOINTA. A urmat la audieri finantatorul petrosanenilor, Alin Simota. Jiului i se retrasese licenta deoarece avea in anii 2004 si 2005 datorii de 13 miliarde de lei vechi la buget. Comisia a fost insa indulgenta cu “minerii” pe motiv ca acestia, spre deosebire de Sportul, au inceput sa-si plateasca datoriile. La iesire, Simota a anuntat, care este verdictul in cazul formatiei sale: “In sfarsit am luat licenta. Decizia este justa, s-a respectat procedura. Voi plati periodic si sper ca pana la 31 august sa ajungem cu datoriile la zero”. Verdictul in cazul Sportului avea sa fie anuntat peste cateva minute de Florin Prunea. Echipei din Regie i s-a retras licenta, decizia fiind definitiva. Conform regulamentului, daca o echipa pierde licenta si nu este admisa in campionat, locul acesteia este luat de formatia retrogradata cel mai bine clasata, in acest caz Pandurii Targu Jiu.

DEFINITIV
    “Este o decizie definitiva si obligatorie. Nu mai exista nici o cale de apel. Nu stim care va fi cea de-a 18-a echipa, nu este treaba noastra. Alta comisie se ocupa de asta” – Viorel Duru, seful Comisiei de Licentiere a cluburilor

ACTE
    “Mai pe romaneste vorbind, Sportului i s-a retras licenta pentru ca in cartile de munca ale jucatorilor nu s-a mai operat nimic de cativa ani buni” – Florin Prunea, directorul coordonator al Sistemului national de licentiere

Multumim Siman.
    Suntem in B si vom ramane si fara jucatorii de valoare!!!!!!

Giani
    Member

Gresesti, Dane. Steaua are datorii cu doua oridne de marime mai mari, si NU i s-a retrtas licenta. Dinamo si Rapid au datorii mai mari cu un ordin de marime, la fel. IS TIME FOR WAR!!!!! GO FIGHT, FELLOWS!!!!

cameliu
    Member

@Giani wrote:

Gresesti, Dane. Steaua are datorii cu doua oridne de marime mai mari, si NU i s-a retrtas licenta. Dinamo si Rapid au datorii mai mari cu un ordin de marime, la fel. IS TIME FOR WAR!!!!! GO FIGHT, FELLOWS!!!!

Nu conteaza, jiji le vorbeste frumos, el e stefan cel mare, simota la fel, siman i-a injurat… deci meritam b-u 😆 😆 😆

cameliu
    Member

😮 😮 😮 😮 😮 😮

prosport

Condescu: “Pandurii nu e pregătită pentru a evolua în Liga I”

Preşedintele clubului Pandurii, Marin Condescu, şi antrenorul Eugen Neagoe consideră că formaţia din Târgu Jiu nu este pregătită să evolueze în Liga I, în cazul în care gruparea va avea dreptul să joace în primul eşalon al campionatului.

Comisia de Apel a Sistemului naţional de licenţiere a decis, vineri seară, retragerea licenţei clubului Sportul Studenţesc, din cauza datoriilor înregistrate la bugetul statului pe anul 2005. Conform regulamentului, dacă o echipă pierde licenţa şi nu este admisă în campionat, locul acesteia este luat de formaţia retrogradată cel mai bine clasată, în acest caz fiind vorba de Pandurii Târgu Jiu.

Condescu: “Dacă numai Sportul nu ar primi licenţă, cum s-a anunţat, nu mi se pare tocmai corect ca Pandurii să joace în prima ligă. Lumea ar înţelege că noi ne-am luptat numai să ajungem aici şi nu ne mai interesează principiile. Dacă vor să retrogradeze doar pe Sportul, am prefera mai curînd să ne ducem în liga a doua şi apoi să promovăm. Dar, dacă se aplică acelaşi regulament pentru toţi, atunci mergem cu sufletul împăcat în prima ligă. Dar e vai de noi dacă vom fi în Divizia A!”.

La rândul său, antrenorul Eugen Neagoe a spus că echipei îi va fi greu, deoarece nu s-a pregătit pentru a juca în Liga I. “Dacă se va întîmpla să începem campionatul în prima ligă, vom face toate eforturile pentru a fi la parametri optimi până începe campionatul. Cu siguranţă că ne va fi greu la început, pentru că nu am avut timpul necesar pentru a ne pregăti, dar, dacă se va întâmpla acest lucru, vom încerca să facem faţă şi în Liga I”, a spus tehnicianul.

Nu gresesc absolut deloc! Un manager bun ar fi prevazut evenimentele din seara asta.
    E un samsar idiot, asta este clar, si asta-i dovada suprema. Nu e manager, nu e finantator, e un nimic. Putea sa inceapa sa plateasca esalonat ceea ce are de platit.
    Nu zic ca nu s-a vrut ingroparea noastra cu orice mijloace, vreau sa spun ca Siman le-a dat o mare mana de ajutor.

Viewing 15 posts - 331 through 345 (of 956 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.