Licenta clubului Sportul Studentesc

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Licenta clubului Sportul Studentesc

Viewing 15 posts - 376 through 390 (of 956 total)
  • Author
    cameliu
    Member

Onlinesport:

De ce Sportul? Treaba marea lui Mircea Sandu

Decizia FRF de a retrograda Sportul Studentesc este partinitoare. Lasand la o parte drama unui club de top, asa cum a fost Sportul sezonul trecut, dar si cu jucatori de elita, decizia data de forul suprem al fotbalului nostru arata negru pe alb ca nu s-a aplicat aceeasi unitate de masura. Mai toate cluburile mari din Romania au datorii, aici intrand si cel mai puternic trident Steaua-Dinamo-Rapid. Dar pica in Liga II… Sportul. Pentru ca Mircea Sandu face treaba. Mare de tot.

Steaua ocupa, anul precedent, primul loc in topul datornicilor, cu peste 11 milioane de euro, pentru care se afla in proces. Pierdut in prima instanta de ANAF, procesul era lunile trecute in faza de recurs si se tot amana.

Dupa ce au achitat sume infime, Dinamo figura cu aproximativ cinci milioane de euro, iar Rapid cu doua milioane, in timp ce Sportul avea de platit 1,5 milioane de euro.

A auzit cineva ca Steaua sau Dinamo sa plateasca datoriile de 11 si respectiv 5 milioane de euro? Dar de Rapid?

FRF trebuia sa prezinte, vineri seara, atunci cand a luat decizia sa retrogradeze Sportul, un tabel complet in care sa arate ca numai Sportul mai este datornic.FRF trebuia sa arate ca toate cluburile din Divizia A si-au achitat datoriile si, acum, Sportul a ramas codasa. Concluzia era logica in acest caz: retrogradarea.

Insa, nu s-a aratat nici un document, se merge pe burta, cluburile mari au in continuare datorii, dar dintre toate pica Sportul.

Se spune ca Mircea Sandu a retrogradat Sportul pentru a plati o polita presedintelui Marin Condescu de la Pandurii Targu Jiu. O echipa de tot rasul, retrogradata cu brio in campionatul 2005/2006, Pandurii revine in A pentru ca Marin Condescu l-a sprijinit la alegerile FRF in 2005, decisiv, cu varf si indesat, pe Mircea Sandu.

Pandurii, locul 15 in campionatul trecut, cu 25 de puncte, da afara o echipa care a fost la un pas de Cupa UEFA, Sportul, cu 56 de puncte si 17 victorii – aceasta ultima cifra fiind egala cu Dinamo si Rapid.

O nuca tare din Divizia A, Sportul, cu jucatori buni si o buna scoala de fotbal, este indepartata de Sandu inainte de weeend, presedintele FRF stiind ca nu se va face mult scandal. Cati fani sa aiba Sportul care sa protesteze? Cine sa sustina Sportul in lupta contra lui Sandu si a marilor echipe?

Dumitru Dragomir se plangea zilele trecute pe la televizor ca FC National are o datorie de 4 milioane de euro, adica peste 140 de miliarde de lei, dar ca e baiat bun si nu va spune la FIFA. Sportul este retrogradata pentru ca are datorii de 12 miliarde de lei, adica undeva in jurul a 350.00 de euro.

Decizia de trimitere in esalonul secund a Sportului este total injusta si care arata ca Mafia conduce fotbalul nostru in continuare, desi Mircea Sandu a dat de inteles dupa alegerile din 2005 ca si-a facut plinul si va incerca sa faca mai departe treaba. Iata treaba lui Sandu, se vede si pute: treaba mare.

Vadim Cusnarencu

Tara de jegosi si corupti! Asta suntem. Aproape toate cluburile din div A au datorii dar noi, nefericitii de noi, suntem trimisi in divizia B.
    Sa aratam la uefa ca in fotbalul romanesc exista lege si ordine.
    Vai de sufeltul vostru.

cameliu
    Member

@DAN VALER MOLDOVAN wrote:

Tara de jegosi si corupti! Asta suntem. Aproape toate cluburile din div A au datorii dar noi, nefericitii de noi, suntem trimisi in divizia B.
    Vai de sufeltul vostru.

O sa ne trimita in liga a-4-a si tot legal…

Daca am fi avut multi suporteri s-ar fi putut merge la Supercupa azi ca tot nu se vind biletele si striga impotriva mafiotilor… Si sigur s-ar fi alaturat si galeriile Rapidului si a Stelei… Dar suntem prea putzini si nu contam… D-aia ne-au si gasit de fraieri!

SONDAJ GSP
    Eşti de acord cu decizia FRF de a retrograda Sportul Studenţesc în Liga a II-a ?
    Vineri, 21 iulie 2006, Comisia de Apel a Sistemului Naţional de Licenţiere din cadrul FRF a decis retrogradarea Sportului Studenţesc în Liga a II-a din cauza datoriilor la bugetul statului. Jiul Petroşani, deşi are datorii mai mari decît Sportul, a fost iertată deoarece a plătit deja o mică parte şi are un plan pentru reeşalonarea tuturor datoriilor. Comentează pe mail această decizie!
    Esti de acord cu decizia de a retrograda Sportul în a doua divizie ?

VOTATI!!!!!!!!!!!

Astia de la GSP tr sa mai invete cum sa faca un sondaj. Poti sa votezi de cate ori vrei. Sunt unii care apasa numai DA. Sper sa rezist tentatiei de la le baga 10000000000000 de NU in cateva secunde !!!!

Ziarele de sport din Romania sunt ZERO!!!

roland
    Member

Haide-ti sa ne organizam si sa facem ceva!
    Si vis-a vis de Siman, macar sa stim in ce ape se scalda si sa gasim o cale de a ne impotrivi!
    Suntem ultimi tampiti daca ajungem in B si nu facem ceva, noi ca suporteri si Siman ca patron, prost, lacom cum el a facut echipa asta de locul 1-5 pe care o avem!
    Astept sa facem ceva!!!
    Luni ora 12 in fata LFP!!!

Si ce o sa facem in fata sediului LPF? Cati ne adunam? Maximum 10? Asta nu e masa de manevra. Nu e suficient!!! Trebuie sa gasim alte modalitati.

Mi-e rusine ca-s roman. Inca o data. Voma!!!!!!

Nu mai pot sa fiu nici suporter al nationalei. Pe tot ceea ce pun mana jegosii astia se impute, se duce dracului.

Radu Dobrin
    Member

eu nu inteleg de ce va suparati….

intr-o tara in care grobianismul, analfabetismul, prostia, etc, sint ridicate la rang de virtute…ca deh, “iei ie smecheri”…..intr-o tara in care persoaje caregialene viseaza – si chiar si ajung in situatia! – sa candideaze la functia de presedinte al tarii, intr-o tara in care nu poti deosebi un parlamentar de un lider de galerie de pe un coclau dimbovitean, nici dupa vorba, nici dupa port, si in nici un caz dupa falci, ce ni s-a intimplat e un rezultat cit se poate de logic.

Vina este a noastra, a romanilor, ca delicventi agramati au putere de decizie. Si cind ii dai omului prost acest lucru, nu te mai salveaza nimeni si nimic.

Si viitorul e luminos…tineti minte sondajul facut acum citiva ani cu pusti de 16-18 coti care la intrebarea “ce vrei sa te faci cind vei ajunge mare” au raspuns in majoritate ‘gigi becali’??

Doamne’ajuta!

Giani
    Member

@DAN VALER MOLDOVAN wrote:

Vai de sufeltul vostru.

Dane, imi cer scuze pentru aseara. Ti-ai revenit, NU esti mioritic. Am folosit acest termen in sensul strict al baladei, adica in ideea de resemnare in fata abuzurilor, nicidecum in sensul celalalt, peiorativ la adresa romanilor. Asta este ideea: GO FIGHT. Poate nu cu pichetarea FRF; ai dreptate, ne-am strange maxim 10 insi. Dar un protest organizat la UEFA si FIFA se impune. Si un atac concentric, pe toate canalele posibile si imposibile.

@Florin
    Maican: Am votat si eu un mare NU. La cinci minute dupa mine, a votat si George. Scorul era 1392-3984 la votul meu. Cand a votat George, scorul era 1396-4208. A mai trecut o jumatate de ora, scorul este 1404-4372.

In ciuda nmumarului mic de suporteri, Sportul ramane o echipa iubita. In urma cu o luna am fost la o conferinta in Timisoara, unde am intalnit destui colegi de breasla microbisti. Toti au recunoscut ca meciul Poli – Dinamo a fost aranjat si ne-au injurat ca am pierdut cele doua meciuri decisive pentru castigarea titlului. Ei cand injura capitala se refera intr-adevar numai la SDR. Sportul nu este vizat.

sorin
    Member

Marele decont
    Decebal Rădulescu

Şiman, patronul Sportului, şi-a ales cel mai prost discurs pentru a-şi apăra cauza în conflictul cu FRF. “Sportul deranjează pentru că joacă un fotbal corect”, a spus el. Nu mai departe de acum cîteva luni, în finalul ediţiei trecute de campionat, presa a consemnat “in corpore” că Steaua a cîştigat foarte uşor meciul cu studenţii disputat în Regie (2-1). Asta ar fi prima observaţie.

Cea de-a doua îl vizează direct pe Mircea Sandu, şeful FRF şi omul din umbra Comisiei care a retrogradat-o pe Sportul în favoarea echipei Pandurii. Ultima condusă de Marin Condescu. La alegerile din toamna trecută, Condescu a manevrat aproximativ 50 de voturi în favoarea lui Mircea Sandu. Cu acestea, Naşu’ a reuşit să-l învingă pe Gică Popescu. Astăzi, Mircea Sandu, cel poreclit Naşu’, şi-a plătit datoria. E vorba de un “decont” uriaş, făcut cu un tupeu incredibil în faţa întregii ţări.

sorin
    Member

Vasile Şiman: „Sportul nu a fost retrogradată în Divizia B!”

Patronul Sportului, Vasile Şiman, a fost invitat la Realitatea TV şi a explicat situaţia Sportului.

Comisia de Apel a Sistemului Naţional de Licenţiere din cadrul FRF a analizat memoriile depuse de Jiul Petroşani şi de Sportul Studenţesc , cărora le fusese retrasă licenţa de club profesionist.

La capătul a 5 ore de discuţii aprinse, comisia prezidată de Viorel Duru a luat o decizie fără precendent în fotbalul românesc: a retrogradat Sportul în Divizia B, principalul motiv fiind datoriile imense la bugetul statului.

„Sportul nu a fost retrogradat în «B», decizia nu poate să fie a Comisiei de Licenţiere.

Şansele noastre de a rămîne în prima divizie sînt foarte mari.

Dacă noi sîntem singura echipă cu datorii eu sînt de acord să fim retrogradaţi în Divizia D!

cameliu
    Member

Prosport:

LPF dă semne că nu ar vrea să retrogradeze Sportul

Surse din cadrul Ligii Profesioniste de Fotbal susţin că Sportul nu va fi retrogradat decât în cazul în care FRF îi va cere în scris, special şi clar că echipa din Regie trebuie retrogradată. LPF nu ar vrea să tragă ponoasele unei eventuale greşeli de judecată a cazului Sportul.

parerea mea e insa ca frf va cere in scris, special si clar…

sorin
    Member

La Sport pe TVR international au zis ceva asemanator si au repetat placa lui Siman cum ca licenta acordata pe 15 mai ar avea mentiunea DEFINITIVA si IREVOCABILA pentru sezonul 2006-07….
    Sandu spune ca Siman isi bate joc de club, fotbalisti, suporteri, etc.
    Naiba stie…Ramine sa vedem ce hotarasc saptamina viitoare. Fotbalistii par resemnati si nu pareau ca ar fi grabiti sa-si rezilieze contractele.
    Doamne-ajuta.

cameliu
    Member

Inregistrarea stirilor se poate vedea la:
    rtsp://212.54.100.33/video/DATA-2006-07-22-18-59.rm

insa dupa declaratiile frf totul pare definitiv si irevocabil! Deci suntem in B cu acte!

cameliu
    Member

gsp:

SPORTUL
    Piţurcă: “Retrogradarea Sportului este cea mai incorectă decizie”
    “Retrogradarea Sportului este cea mai incorectă decizie din fotbalul românesc. Mai sînt şi alte echipe cu datorii şi nu au fost retrogradate. Sportul nu merita acest lucru şi pentru că este o echipă frumoasă”, a declarat selecţionerul Victor Piţurcă despre decizia FRF de a trimite gruparea din Regie în eşalonul secund. “Nu mă întrebaţi pe mine. Să vă răspundă Prunea şi ceilalţi. Eu sînt doar subordonatul FRF”, a declarat Dumitru Dragomir, preşedintele LPF

Trebuie neaparat ca luni sa scriem mailuri la fiecare publicatie, la fiecare televiziune, sa le spunem ca daca Sportului i se face aceasta nedreptate ele nu pot sta cu mainile in san, ca e si vina lor daca se intampla. Nimeni nu poate sta indiferenta la aceasta decizie!!!!!!!!!

Trebuie sa facem asta rapid. E important ca media sa discute puternic pe aceasta tema, sa exercite presiune.
    Trebuie sa facem rost de adresele de mail de peste tot, chiar si de la persoane publice.

Acum! Trebuie sa facem asta!

Viewing 15 posts - 376 through 390 (of 956 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.