Licenta clubului Sportul Studentesc

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Licenta clubului Sportul Studentesc

Viewing 15 posts - 421 through 435 (of 956 total)
  • Author
    sorin
    Member

“Incompetenţa naşte monştri!”

Vasile Şiman a înfierat atitudinea celor care au decis ca Sportul Studenţesc să fie retrogradată în Liga a II-a

Andrei NOURESCU
    Patronul Sportului este foarte liniştit în continuare, fiind convins că echipa sa nu poate fi trimisă în Liga a II-a şi că în curând îşi va recăpăta licenţa.
    Vasile Şiman este de părere că procedura de retragere a licenţei va fi urmată de cea a reacordării şi că nu implică în niciun fel o retrogradare imediată. “Noi am obţinut licenţa pentru sezonul care vine pe 31 mai. Dacă ni s-a retras, vom vedea în ce condiţii o putem reobţine, avem timp până la finalul sezonului. Abia atunci am putea fi retrogradaţi. Dar în niciun caz în acest sezon”, spune Şiman, sigur că va face toate demersurile pentru recâştigarea respectivei licenţe. Şiman este convins că povestea retrogradării se datorează “momentului de poză pe care şi l-au dorit Prunea, Duru şi ceilalţi oameni care ne-au dat deja în eşalonul secund, când, de fapt, conform procedurilor UEFA, nu se poate sări peste anumiţi paşi. S-a dorit sânge!”. “Dar ei nu sunt specialişti, asta e problema, s-au grăbit. Decizia de retragere a licenţei nu înseamnă retrogradare, ci va fi urmată de reobţinerea licenţei. Dar incompetenţa naşte monştri!”, spune patronul Sportului, care susţine că nişte interese ciudate, pe lângă incompetenţă, au dus la situaţia actuală.
    Vasile Şiman pretinde că are de primit oricum de la Ligă, din drepturile TV, aproximativ 600.000 de dolari, “adică dublul datoriilor”. Sunt însă voci care susţin şi că, în cazul retrogradării, el nu va putea vinde jucătorii, pentru că statul şi-ar recupera automat din datorii reţinând banii din transferuri.

cameliu
    Member

Prosport:

Sportul îşi menţine şansele de a juca în Liga I

Mircea Sandu a declarat azi, după adunarea Ligii Profesioniste de Fotbal, că Sportul Studenţesc a depus o cerere pentru a se reanaliza acordarea licenţei pentru Liga I. Cazul va fi rediscutat mâine, in cadrul unei şedinţe de urgenţă, urmand ca poimâine să se ia o decizie la Comisiei de licenţiere.[/b]

cameliu
    Member

sper ca pina maine sa garanteze si sile cumva, sa para om de bine si sa nu-i injure iar…

Sper ca in ceasul al 18-lea, Siman sa fie destept si sa prezinte un plan de rambursare al banilor. E singura solutie.

Doamne ajuta!

Cat despre aparitiile in presa a ceea ce scriem noi aici… nu ma intereseaza. Asa cum am raspuns si articolului, daca voiam sa-l omor cu adevarat nu o spuneam public si nici nu ma semnam cu numele real. Dar declar si acum, tot sub nume real, ca i-as da pumni in gura lui Prunea. Doar daca pica Sportul in B iar restul datornicilor raman in A.

In concluzie, daca Sportul pica, Prunea pentru mine nu mai exista! (asta am si vrut sa se inteleaga din acel mesaj si nu ca-l voi omori. ce tampiti vanatorii astia de senzational).

cameliu
    Member

Grigorie Sichitiu şi Vasile Şiman vin la Fanatik Show!
    Patronul Sportului Studenţesc, Vasile Şiman, şi antrenorul «studenţilor», Grigore Sichitiu, vor participa diseară, începînd cu ora 20:00, la Fanatik Show, pe OTV. Ei vor discuta despre scandalul retrogradării Sportului Studenţesc în Liga a II-a din cauza restanţelor la bugetul de stat.

ashone
    Member

@cameliu wrote:

Prosport:

Sportul îşi menţine şansele de a juca în Liga I

Mircea Sandu a declarat azi, după adunarea Ligii Profesioniste de Fotbal, că Sportul Studenţesc a depus o cerere pentru a se reanaliza acordarea licenţei pentru Liga I. Cazul va fi rediscutat mâine, in cadrul unei şedinţe de urgenţă, urmand ca poimâine să se ia o decizie la Comisiei de licenţiere.[/b]

nu te mai agata de fire de paie!!!!!!!!!!!
    asteapta marti ca se afisaza programul la B….mor de curiozitate cu cine ne batem la promovare.am postat inainte sa apara in ziare de ce jucam in B si am avut dreptate.diseara la fanatik ce aud de la siman? ca s-a dus cu banii sa plateasca acu 5 luni si nu i-au fost primiti? oricum nu avea de gind sa plateasca….

razvanR
    Member

Repet: stati linistiti !

Ne vedem duminica la meciul cu Rapid !

cameliu
    Member

Prosport:

Sportul Studenţesc a depus o cerere de returnare a licenţei

Patronul clubului Sportului Studenţesc, Vasile Şiman, a declarat, luni, după Adunarea Generală Ordinară a LPF, că gruparea pe care o conduce a făcut o cerere de returnare a licenţei la Federaţia Română de Fotbal.

“Sportul a făcut o cerere de returnare a licenţei şi urmează ca zilele următoare să se discute acest lucru”, a spus Şiman.

Şiman a precizat că sunt trei forme ale procesului de licenţiere, iar Sportul va trece prin toate. “Sunt trei forme ale procesului de licenţiere: de acordare, care a fost acordată Sportului, de retragere, care a fost retrasă, şi de returnare, care este prevăzută în manualul de licenţiere. Noi suntem în faza în care se va discuta la FRF returnarea licenţei către Sportul Studenţesc”, a adăugat Şiman, care a menţionat că în ultimă instanţă va accepta ca Sportul să evolueze în Liga a II-a, în cazul în care gruparea bucureşteană va fi obligată.

Întrebat dacă va mai achita din datoriile clubului până miercuri, când sunt programate comisiile de primă instanţă şi cea de apel ale Sistemului Naţional de Licenţiere, Şiman a răspuns: “Poate că datoriile s-au plătit. Eu văd aceste lucruri separat. Am fost la federaţie, am discutat cu toţi cei implicaţi în procesul de licenţiere, am făcut o adresă prin care am susţinut şi cerut să se reia procedurile de returnare a licenţei şi aşteptăm un răspuns în acest sens, pentru că s-a făcut o eroare”.

Oficialul “studenţilor” consideră că o comisie de licenţiere nu poate decide retrogradarea unei echipe în a doua ligă. “O comisie de licenţiere, fie şi sub formă de apel nu poate să ia această decizie. Decizia abia a fost motivată astăzi. În momentul actual încă nu ne-a fost comunicată şi în funcţie de conţinutul deciziei vom putea să ne apărăm la procesul iniţiat de noi”, a completat Vasile Şimans.

Comisia de Apel a Sistemului Naţional de Licenţiere a decis, vineri, retragerea licenţei clubului Sportul Studenţesc, din cauza datoriilor înregistrate la bugetul statului pe anul 2005.

Conform directorului de licenţiere, Viorel Duru, gruparea din Regie are datorii la bugetul statului în valoare de 1,26 milioane RON. De asemenea, directorul coordonator al Sistemului Naţional de Licenţiere, Florin Prunea, a declarat că jucătorilor echipei Sportul Studenţesc nu li s-a mai operat în cărţile de muncă de câţiva ani.

Sportul nu a făcut încă dovada plăţii datoriilor

Preşedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat, luni, la finalul Adunării Generale a LPF, că grupării Sportul Studenţesc i s-a retras licenţa pentru Liga I deoarece nu a făcut încă dovada plăţii datoriilor către bugetul de stat.

“Nu pot să acuz, dar există anumite prevederi foarte clare în Manualul de Licenţiere. Dacă nu se respectă se ajunge în astfel de situaţii. Toţi ceilalţi au respectat acele prevedei, inclusiv clubul Jiul, care a făcut dovada plăţilor şi a unei eşalonări de o lună, fiind susţinut aici şi de Consiliul Local. Dar Sportul nu a făcut încă această dovadă”, a spus oficialul FRF.

Mircea Sandu a precizat că, marţi, va avea loc o şedinţă a Comitetului Executiv a FRF în cadrul căreia se va lua în discuţie şi problema Sportului Studenţesc, iar miercuri, comisia de primă instanţă şi Comisia de Apel a sistemului naţional de licenţiere va lua o decizie ca urmare a solicitării de returnare a licenţei făcută de clubul din Regie.

“Şiman a fost la FRF şi am discutat în prezenţa vicepreşedintei Comisiei de Apel. S-a constat că această solicitare a Sportului este acoperită juridic prin ceea ce este prevăzut în Manual (Manualul Naţional de Licenţiere), acolo unde există un titlu: «Expirarea, retragerea sau returnarea licenţei». Vom vedea ce vor decide, miercuri, cele două comisii de licenţiere, care au fost convocate de urgenţă să judece această situaţie”, a explicat preşedintele FRF.

Întrebat dacă Sportul Studenţesc mai are vreo şansă să evolueze în sezonul viitor în Liga I, oficialul FRF a răspuns: “Nu ştiu, chiar la asta nu mă pricep”.

Sandu şi-a motivat prezenţa la Adunarea Generală a LPF prin informarea reprezentanţilor cluburilor asupra deciziilor luate de Comitetul Executiv al FRF de la Constanţa.

Comisia de Apel a Sistemului Naţional de Licenţiere a decis, vineri, retragerea licenţei clubului Sportul Studenţesc, din cauza datoriilor înregistrate la bugetul statului pe anul 2005. Conform directorului de licenţiere, Viorel Duru, gruparea din Regie are datorii la bugetul statului în valoare de 1,26 milioane RON. De asemenea, directorul coordonator al Sistemului Naţional de Licenţiere, Florin Prunea, a declarat că jucătorilor echipei Sportul Studenţesc nu li s-a mai operat în cărţile de muncă de câţiva ani.

roland
    Member

Daca Nasu nu vrea, nu ramanem…
    Prosport a tinut steagul sus fata de piticii de la GSP, cine stie ce sfori or fi.
    Piturca si-a spalat imaginea pt ca s-a bagat cu acea declaratie si chiar si Oli,
    fata de raceala lui Razvan asta e…
    Siman joaca o carte riscanta, e cam cacialma !
    Sa speram ca va fi bine, oricum avem un inceput de an de rahat.

cameliu
    Member

Deci daca Siman nu va intreprinde nimic pina miercuri, in sensul de a plati ceva, obtine reesalonare, sau garanta cumva datoriile decizia va ramine neschimbata! Atit cit a facut Jiul ar putea face si el!

Insa daca se va apuca sa-i injure din nou pe cei din comisie, chiar ca nu a invatat nimic, si nu va putea profita de aceasta unica sansa ce i s-a mai oferit!

Giani
    Member

Cine gandeste fotbalul isi declara dezaprobarea fata de acest abuz. Cine nu, sare pe sub minge si pierde calificarea in semifinalele Cupei Mondiale. In acest caz, Siman poate da in judecata inclusiv FRF, care avea obligatia de a plati drepturile de televiziune catre cluburi la data de 1 iulie. Au trecut mai bine de trei saptamani, si la cluburi nu a ajuns nici macar un ban vechi.

Siman imi face si mie impresia unui joc la cacealma, dar in acelasi timp joaca si o carte foarte puternica: forteaza mana federalilor spre a face abuzuri, care apoi pot fi atacate in instanta, atat iin cauza de natura administrativa cat si civila. Daca are stomac si creier, poate sa dea o lovitura extrem de urata intregii conduceri federale.

cameliu
    Member

prosport:

Dragomir: “Şiman nu a vrut să plătească datoriile cu banii din drepturile TV”

Preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, a declarat, luni, la finalul Adunării Generale Ordinare a LPF, că i-a propus patronului Sportului Studenţesc, Vasile Şiman, să plătească datoriile clubului la bugetul statului cu banii din drepturile TV, dar acesta nu a dorit acest lucru.

“A fost propunerea mea asta, dar Şiman n-a ţinut cont de ea. Banii din drepturile TV sunt de două săptămâni în cont la noi, şi Şiman trebuie să ia 600.000. Eu puteam oricând să plătesc, dar numai cu acordul lui. Acum, dacă Sportul va fi retrogradată, Şiman nu va mai primi banii din drepturile TV. În loc să fi plătit 300.000, pierde acum 600.000”, a spus oficialul LPF.

Dumitru Dragomir a afirmat că îşi menţine părerea că formaţia Sportul Stundeţesc nu are nicio şansă să rămână în Liga I, chiar şi după judecarea solicitării de returnare a licenţei, care va avea loc miercuri.

“Nu vreau să comentez pentru că nu vreau să influenţez. Eu nici nu mă pricep. Mâine e Comitetul Executiv al FRF, dar nici el nu are atribuţii să dirijeze această comisie de licenţiere. Poate doar să ia act de o informare din partea comisiei. Sau să schimbe comisia dacă au greşit şi să facă alta”, a menţionat Dragomir.

Preşedintele LPF susţine că echipa din Regie nu se va destrăma în situaţia în care va fi retrogradată în Liga a II-a.

Cluburilor din prima ligă le-au fost comunicate şi noile baremuri pentru arbitrii şi observatori, în timp ce Adunarea Generală a LPF a aprobat taxele şi penalităţile pentru ediţia 2006/2007 a Ligii I.

roland
    Member

E echipa lui Siman la ora asta, insa Sportul e un pic mai mult de o societate non-profit sau una comerciala!
    Adica ar trebui mai multa atentie cand te joci cu soarta unui club cu asa istorie!
    In alta ordine de idei:
    Dar daca nu putem juca in A de ce am putea juca in B? De unde pana unde o echipa “datoare vanduta” in A e de neconceput, iar in B e buna de joc: sunt niste rahati ilogici.
    Si nea Mitica gentilu ii ofera lui Siman 300 din 600 sa plateasca si Siman nu vrea sa plateasca! Nu ca zic , dar vreu sa spun, cam asa debiteaza oracolul de 2 lei. Siman totusi e stapan pe banii lui
    Mitica ne cam vrea in B, pe scurt.
    Siman daca tot vrea fotbal trebuie sa fie si in relatii cu astia nu poti fi in cocina si sa te dai alb, nu cred ca se poate si mai ales ca nu e alb.
    In cocluzie: un mare rahat e tot fotbalul asta. Asta e. Cap_PDT_01_15

ion
    Member

nu pot sa zic decit atit : BRAVO SIMANE !!!!
    Chiar daca Siman se crede Dumnezeu si e ingimfat ,atit timp cit legea e numai pt catelusi si nu si pentru dulai ,cit timp nu am primit banii cuveniti,cit timp am jucat fotbal in proportie de 95% pe teren fara aranjamente ,cit timp sintem campioana morala a ultimei editii de campionat si cit timp avem pe munca nu pe vopsiri jucatori la loturile nationale inca odata :BRAVO SIMANE!!!
    Cit despre jigodii nu ma obosesc sa mai adaug nimic…s-au demascat si au cazut in ridicol pt cei ce stiu fotbal

Ca si Lazar eu spun :cu Siman si la bine si la rau !!!!

07Ex
    Keymaster

Iti dau dreptate ion. Sunt scarbit pana peste cap de tot ceea ce se intampla in fotbalul romanesc.

Eu in locul lui Siman as propune un campionat format doar din echipe care joaca pe teren, eventual intr-o liga a IIa, ca in prima liga tot nu ne vrea nimeni. In felul asta echipe precum Steaua, Dinamo, Rapid se vor bate intre ele cine sa iasa campioana, cine sa joace in cupe, iar noi si alte cateva echipe vom juca doar de placere.

Viewing 15 posts - 421 through 435 (of 956 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.