Licenta clubului Sportul Studentesc

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Licenta clubului Sportul Studentesc

Viewing 15 posts - 451 through 465 (of 956 total)
  • Author
    sorin
    Member

Întrebările “cazului Sportul”
    Decebal Rădulescu

De ce doar Jiul şi Sportul au fost luate în colimator de FRF, cînd, de fapt, şi Steaua, Rapid şi Dinamo au datorii la stat?
    Prunea explică: “Toate celălalte cluburi nu mai au datorii. Nu mai au pentru că şi-au schimbat denumirile şi acum apar ca fiind în regulă. E treaba Fiscului să verifice vechile societăţi”. Doar Jiul şi Sportul n-au apucat să facă acest artificiu şi din acest motiv au ajuns la judecata FRF.

De ce Jiul poate continua în Divizia A şi Sportul Studenţesc nu?
    Şi Jiul, şi Sportul au fost avertizate în urmă cu cîteva luni că trebuie să-şi plătească datoriile către stat. În ziua în care s-a judecat cazul celor două, Simota, patronul Jiului, a venit la FRF cu un document prin care a demonstrat că a început să-şi achite facturile. Şiman a spus: “Eu nu dau nici un ban! Care e problema voastră?”.

Care este regulamentul în astfel de situaţii?
    Florin Prunea, şeful Departamentului Internaţional din FRF, spune că “noi avem dreptul să ridicăm licenţa. Nu vorbesc aici de o retrogradare. Restul e treaba Ligii”. Liga răspunde prin secretarul Valentin Alexandru: “Noi nu avem dreptul să facem aşa ceva. Nu scrie în nici un regulament”.

De ce LPF şi FRF nu ştiu cum să procedeze în astfel de situaţii?
    Pentru că întotdeauna Mircea Sandu şi Dumitru Dragomir au făcut regulamentele după cum le-a convenit. În acest moment nu există undeva o specificare clară care să spună: “LPF dă verdictul într-un asemenea caz” sau “FRF se va pronunţa în această privinţă”. E un haos total.

25 iulie 2006

Zibling
    Member

@razvanR wrote:

– a batut toate echipele cu care a jucat in ultimul campionat, mai putin Steaua
    – a marcat impotriva tuturor echipelor in ultimul campionat.

NE VEDEM DUMINICA LA MECI!

Imi pare rau sa te contrazic, Razvan, insa campionatul trecut 3 au fost echipele pe care Sportul nu a fost in stare sa le invinga: Steaua, CFR Cluj si FC National. Cu marcatul impotriva tuturor echipelor ai insa dreptate – 2 goluri Stelei, 1 CFR-ului si 1 Nationalului. 😉

In schimb, sunt de acord cu tine ca ne vom vedea duminica la meciul cu Rapidul. Pe de alta parte – uitati-va, va rog, pe pagina web oficiala a LPF – inca nu a fost publicat programul competitional pt noul sezon !!!

http://www.lpf.ro

cameliu
    Member

@Zibling wrote:

[Pe de alta parte – uitati-va, va rog, pe pagina web oficiala a LPF – inca nu a fost publicat programul competitional pt noul sezon !!!

http://www.lpf.ro

E publicat la comunicate de presa!

crys41
    Member

Si totusi…
    In Prosport:

“Dragomir lasă să se înţeleagă că Sportul Studenţesc nu revine în Liga I

Preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, a lăsat să înţeleagă, marţi, după şedinţa Comitetului Executiv al FRF, că gruparea Sportul Studenţesc nu va reveni în Liga I, după ce a fost retrogradată ca urmare a datoriilor către bugetul de stat.

“A venit de la UEFA o hârtie în care se spune că a avut dreptate Comisia de Licenţiere. Şiman făcuse o hârtie că o să vină cu elemente noi azi. El trebuia să vină cu chitanţa prin care să dovedească faptul că a plătit datoriile şi azi era în prima divizie. La şedinţă, Mircea Sandu a întrebat dacă există chitanţa, dar aceasta nu a fost şi nici nu s-a mai luat în discuţie. Gata, e clar”, a spus Dragomir.

Întrebat dacă Sportul rămâne în Liga II, a răspuns: “Păi ce să facă? Eu l-am susţinut pe Şiman, dar ce să susţii, că n-am avut nimic de ce să mă agăţ. Dacă era chitanţa asta, atunci făceam eu tam-tam aici, dar acum ce să fac, mă faultez singur. Nu pot să înţeleg niciodată ce s-a întâmplat. Ce şanse să mai fie să joace în prima ligă dacă s-a făcut Comitetul ăsta Federal?”.

Dragomir a precizat că şedinţele comisiilor de primă instanţă şi de apel a sistemului naţional de licenţiere, anunţate pentru miercuri nu vor mai avea loc. “Se făceau acele comisii dacă veneau cei de la Sportul cu un element nou, dar nu au venit cu nimic”, a spus Dragomir. Întrebat dacă marţi trebuia schimbată componenţa Comisiei de Licenţiere, oficialul LPF a răspuns: “Nu mai poate schimba nimeni acum pentru că nu sunt acele elemente noi”.

Ofiţerul de presă al FRF, Paul Zaharia, a afirmat că membrii Comitetului Executiv nu puteau lua decizia retrogradării Sportului în Liga II. “Comitetul doar a luat act de solicitarea clubului Sportul de returnare a licenţei pentru Liga I, dar această solicitare nu a fost însoţită de nicio chitanţă de plată a datoriilor. Am trimis la UEFA o hârtie prin care solicităţi forului european să ne spună exact ce prevede manualul în această situaţie, pentru că din ce ştim noi nu există o procedură de returnare a licenţei”, a spus Zaharia. “

roland
    Member

Uite asa vor sa ne elimine “chinezeste”…
    Totusi, nasul, daca vroia ne-o baga pe aia cu decizia inatacabila eram deja in B asa sunt de 2 bani sperante
    E incurcata, dar daca Siman era mai destept nu mai fierbeam acum. 👿

Incerc, cu mare greu, sa nu imi fac mari sperante.

roland
    Member

Aveai dreptate Siman trebuia sa plateasca luni… acum se joaca (pen)ultima carte Mitica ne vrea in B sa ramana el cu banii… un escroc “simpatic” Cap_PDT_01_03

Coco
    Member

Şiman: „Am achitat”
    La ora 11:10 Vasile Şiman a ajuns la sediul FRF cu un plic voluminos. El a declarat pentru Gazeta Sporturilor că a achitat sumele cerute, iar apoi a urcat la biroul preşedintelui FRF, Mircea Sandu. Se pare însă că Sportul este la mîna UEFA, care urmează să transmită astăzi decizia ca răspuns la o notificare trimisă de FRF.

Eu nu stiu ce sa mai inteleg 😯

Coco
    Member

Şiman nu s-a prezentat la Comitetul Executiv astăzi. Dumitru Dragomir: „Ştiu cu cine va juca Rapidul, dar nu pot să spun”

Patronul formaţiei Sportul Studenţesc, Vasile Şiman, nu s-a prezentat la Comitetul Executiv astăzi…

Şeful LPF, Dumitru Dragomir, a reacţionat: „A venit o înştiinţare de la UEFA care spune că decizia Comisiei a făcut dreptate. Şiman ce să facă, nu s-a prezentat şi nu a dat nici un ban. Dacă dădea, făceam mare tam-tam. Dacă venea cu probe, duminică juca în Divizia A. Mor de necaz! Nu îl înţeleg pe Şiman, a zis că vine cu probe noi, dar singura lui proba nouă ar fi fost chitanţa că a plătit. Eu ştiu cine o să joace împotriva Rapidului, dar nu vă pot spune”.

cameliu
    Member

@Coco wrote:

Şiman: „Am achitat”
    La ora 11:10 Vasile Şiman a ajuns la sediul FRF cu un plic voluminos. El a declarat pentru Gazeta Sporturilor că a achitat sumele cerute, iar apoi a urcat la biroul preşedintelui FRF, Mircea Sandu. Se pare însă că Sportul este la mîna UEFA, care urmează să transmită astăzi decizia ca răspuns la o notificare trimisă de FRF.

Eu nu stiu ce sa mai inteleg 😯

Nu te lua dupa ziare si declaratiile lui Mitica, asteapta comunicat oficial! B sau A om vedea! Daca Siman a platit si ne baga in B, nu mai ii da Mitica cele 600.000 din TV. Deci Mitica asta vrea!

ovidiu
    Member

EXCLUSIV GSP.RO / Şiman: „Am achitat”

Asta zice gazeta la ora asta. Mai am o mica speranta. Dar nu cred.
    Au lasat sa treaca un pic de timp pentru ca lumea sa se linisteasca si sa se impace cu ideea.
    Mare pacat. Ma tot intreb ce-o fi fost in capul lui Siman?
    Trebuia sa apara o victima. Dar de ce aceasta frumoasa echipa?
    Cred ca sunt o multime de interese la mijloc.
    Ce bine ar fi sa nu plece nici un jucator si prin aceasta sa le dea peste nas la toti.
    Imi este destul de clar ca vom avea multe bete-n roate de acum inainte.
    Oare chiar nu si-a dat seama ca lupta cu morile de vant?

VIVA SPORTUL STUDENTESC

Coco
    Member

PAi astea de la FRF trimisara situatia la UEFA si vad ca asteapta sa zica aia de la UEFA ce sa faca in cazul acesta 😯 😯 😯

cameliu
    Member

Şiman: „Noi sîntem în Divizia A”
    Condescu: „În RomâniA, cei care încalcă legea sînt foarte simpatici”

Prezenţi astăzi la Comitetul Executiv al FRF, Vasile Şiman şi Marin Condescu s-au contrat în declaraţii.

Vasile Şiman: „Noi suntem în Divizia A. Se lucrează în continuarea la caz, dar din cîte ştim noi, suntem în Divizia A şi n-avem nici o problemă”.

Marin Condescu: „Noi suntem pregătiţi pentru ambele divizii, dar, în România, cei care încalcă legea sunt foarte simpatici. A fost greşeala comisiilor că nu au stabilit pînă acum exact cine şi cum trebuie să joace şi se decide pe ultima sută de metri. Eu anul trecut am plătit 800.000 de euro taxe la stat. Cu banii ăştia luam jucători şi nu mai retrogradam. Nu e corect ca unii să dea şi alţii să nu dea. Dacă intrăm în Divizia A nu vom face faţă cu brio, probabil că vom mai cumpăra 4-5 jucători”.

cameliu
    Member

prosport:

Şiman spune că a plătit toate datoriile

Patronul Vasile Şiman a declarat, marţi, că a plătit toate datoriile grupării Sportul Studenţesc şi a menţionat că în cursul zilei de astăzi va depune toate actele necesare pentru returnarea licenţei.

Şiman: “Suntem în procedură de returnare a licenţei. Încă nu s-a luat nicio hotărâre. Am plătit toate datoriile, nu aveam treabă cu Comitetul Executiv şi de aceea nu am venit de dimineaţă. Ne-am făcut o cerere la comisia de licenţiere pentru returnarea licenţei, iar Comitetul Executiv nu are treabă cu asta. O să depunem astăzi toate actele. Noi suntem în A, poate ei să decidă altceva, dar la ora actuală suntem în A”.

Marţi dimineaţă, după şedinţa Comitetului Executiv al FRF, preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, a lăsat să se înţeleagă că gruparea Sportul Studenţesc nu va reveni în Liga I.

ovidiu
    Member

Ce aiureala. Ce sa mai intelegi? Nimic.
    Om vedea ce-o mai fi.
    Am plecat la bere.
    Sper sa vina si vesti mai bune.
    Oricum prevad ca la o ramanere in liga I vom avea multe probleme.
    Din partea tuturor.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

Viewing 15 posts - 451 through 465 (of 956 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.