Licenta clubului Sportul Studentesc

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Licenta clubului Sportul Studentesc

Viewing 15 posts - 466 through 480 (of 956 total)
  • Author
    ovidiu
    Member

Culmea.
    gsp-ul da la ora asta panduri in B.

n-am avut puterea sa plec la bere. stau si urmaresc. la mici intervale suntem in ba in a ba in b.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

Întreb?rile “cazului Sportul”

Decebal R?dulescu

De ce doar Jiul ?i Sportul au fost luate în colimator de FRF, cînd, de fapt, ?i Steaua, Rapid ?i Dinamo au datorii la stat?
    Prunea explic?: “Toate cel?lalte cluburi nu mai au datorii. Nu mai au pentru c? ?i-au schimbat denumirile ?i acum apar ca fiind în regul?. E treaba Fiscului s? verifice vechile societ??i”. Doar Jiul ?i Sportul n-au apucat s? fac? acest artificiu ?i din acest motiv au ajuns la judecata FRF.

De ce Jiul poate continua în Divizia A ?i Sportul Studen?esc nu?
    ?i Jiul, ?i Sportul au fost avertizate în urm? cu cîteva luni c? trebuie s?-?i pl?teasc? datoriile c?tre stat. În ziua în care s-a judecat cazul celor dou?, Simota, patronul Jiului, a venit la FRF cu un document prin care a demonstrat c? a început s?-?i achite facturile. ?iman a spus: “Eu nu dau nici un ban! Care e problema voastr??”.

Care este regulamentul în astfel de situa?ii?
    Florin Prunea, ?eful Departamentului Interna?ional din FRF, spune c? “noi avem dreptul s? ridic?m licen?a. Nu vorbesc aici de o retrogradare. Restul e treaba Ligii”. Liga r?spunde prin secretarul Valentin Alexandru: “Noi nu avem dreptul s? facem a?a ceva. Nu scrie în nici un regulament”.

De ce LPF ?i FRF nu ?tiu cum s? procedeze în astfel de situa?ii?
    Pentru c? întotdeauna Mircea Sandu ?i Dumitru Dragomir au f?cut regulamentele dup? cum le-a convenit. În acest moment nu exist? undeva o specificare clar? care s? spun?: “LPF d? verdictul într-un asemenea caz” sau “FRF se va pronun?a în aceast? privin??”. E un haos total.

Dragomir „Corleone“ nu crede că „studenţii“ vor juca în prima ligă în acest sezon

Patronul Sportului Studenţesc, Vasile Şiman, a declarat, ieri, după Adunarea Generală Ordinară a LPF, că gruparea pe care o conduce mai are o şansă legală de a rămâne în Liga I, după ce licenţa i-a fost retrasă. Şiman a precizat că sunt trei forme ale procesului de licenţiere, iar Sportul va trece prin toate. „Sunt trei forme ale procesului de licenţiere: de acordare, care a fost acordată Sportului, de retragere, care a fost retrasă, şi de returnare, care este prevăzută în manualul de licenţiere. Noi suntem în faza în care se va discuta la FRF returnarea licenţei către Sportul Studenţesc”, a adăugat Şiman, care a menţionat că în ultimă instanţă va accepta ca Sportul să evolueze în Liga a II-a, în cazul în care gruparea bucureşteană va fi obligată. Întrebat dacă va mai achita din datoriile clubului până miercuri, când sunt programate comisiile de primă instanţă şi cea de apel ale Sistemului Naţional de Licenţiere, Şiman a răspuns: „Poate că datoriile s-au plătit. Eu văd aceste lucruri separat. Am fost la federaţie, am discutat cu toţi cei implicaţi în procesul de licenţiere, am făcut o adresă prin care am susţinut şi cerut să se reia procedurile de returnare a licenţei şi aşteptăm un răspuns în acest sens, pentru că s-a făcut o eroare”. Preşedintele FRF, Mircea Sandu, prezent la Adunărea Generală a LPF, a spus că Sportului Studenţesc i s-a retras licenţa pentru Liga I deoarece nu a făcut încă dovada plăţii datoriilor către bugetul de stat. „Nu pot să acuz, dar există anumite prevederi foarte clare în manualul de licenţiere. Dacă nu se respectă, se ajunge în astfel de situaţii. Toţi ceilalţi au respectat acele prevederi, inclusiv clubul Jiul, care a făcut dovada plăţilor şi a unei eşalonări de o lună, fiind susţinut aici şi de Consiliul Local. Dar Sportul nu a făcut încă această dovadă”, a spus oficialul FRF. Mircea Sandu a precizat că azi va avea loc o şedinţă a Comitetului Executiv a FRF în cadrul căreia se va lua în discuţie şi problema Sportului Studenţesc, iar mâine, comisia de primă instanţă şi Comisia de Apel a sistemului naţional de licenţiere va lua o decizie ca urmare a solicitării de returnare a licenţei făcută de clubul din Regie. „Şiman a fost la FRF şi am discutat în prezenţa vicepreşedintei Comisiei de Apel. S-a constat că această solicitare a Sportului este acoperită juridic prin ceea ce este prevăzut în manual (Manualul Naţional de Licenţiere), acolo unde există un titlu: «Expirarea, retragerea sau returnarea licenţei». Vom vedea ce vor decide, miercuri, cele două comisii de licenţiere, care au fost convocate de urgenţă să judece această situaţie”, a explicat preşedintele FRF. Întrebat dacă Sportul Studenţesc mai are vreo şansă să evolueze în sezonul viitor în Liga I, oficialul FRF a răspuns: „Nu ştiu, chiar la asta nu mă pricep”. Comisia de Apel a Sistemului Naţional de Licenţiere a decis, vineri, retragerea licenţei clubului Sportul Studenţesc, din cauza datoriilor înregistrate la bugetul statului pe anul 2005. Conform directorului de licenţiere, Viorel Duru, gruparea din Regie are datorii la bugetul statului în valoare de 1,26 milioane RON. De asemenea, directorul coordonator al Sistemului Naţional de Licenţiere, Florin Prunea, a declarat că jucătorilor echipei Sportul Studenţesc nu li s-a mai operat în cărţile de muncă de câţiva ani.
    Preşedintele LPF: „Şiman nu a vrut să plătească datoriile cu banii din drepturile TV”

La finalul Adunării Generale Ordinare a Ligii, preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, a declarat că i-a propus patronului Sportului Studenţesc, Vasile Şiman, să plătească datoriile clubului la bugetul statului cu banii din drepturile TV, dar acesta nu a dorit acest lucru. „A fost propunerea mea asta, dar Şiman n-a ţinut cont de ea. Banii din drepturile TV sunt de două săptămâni în cont la noi, şi Şiman trebuie să ia 600.000. Eu puteam oricând să plătesc, dar numai cu acordul lui. Acum, dacă Sportul va fi retrogradată, Şiman nu va mai primi banii din drepturile TV. În loc să fi plătit 300.000, pierde acum 600.000”, a spus oficialul LPF. Dumitru Dragomir a afirmat că îşi menţine părerea că formaţia Sportul Stundeţesc nu are nicio şansă să rămână în Liga I, chiar şi după judecarea solicitării de returnare a licenţei de miercuri. Preşedintele LPF susţine că echipa din Regie nu se va destrăma în situaţia în care va fi retrogradată în Liga a II-a. Prezent de asemenea la Adunărea Generală a LPF, oficialul rapidist, Constantin Zotta, a spus că va avea unele probleme organizatorice în prima etapă din cauza faptului că nu se ştie dacă formaţia giuleşteană va întâlni pe 30 iulie Sportul Studenţesc sau Pandurii Târgu Jiu. „O să fie unele probleme organizatorice pentru că noi tocmai venim din Malta atunci şi va trebui să pregătim deplasarea. Dar până cel mai târziu miercuri se va şti care este adversara noastră din prima etapă”, a spus Zotta. Oficialul rapidist a menţionat că preferă să întâlnească Sportul Stundeţesc decât Pandurii. „Pentru noi poate ar fi mai uşor să jucăm cu Sportul, pentru că suntem la noi în cartier. Oricum, nu cred că va fi un campionat mai frumos fără Sportul , ba din contră”, a precizat Constantin Zotta.

Dan Petrescu: “Ar fi o mare eroare ca Sportul să nu joace în Liga I“

Fostul tehnician al echipei Sportul Studenţesc, acum antrenor al formaţiei poloneze Wisla Cracovia, Dan Petrescu, a declarat că ar fi o mare eroare ca gruparea din Regie să fie retogradată în Liga II pe motive financiare. „Din câte am înţeles, Sportul va rămâne în prima ligă, ceea ce e normal. Ar fi o mare eroare să retrogradeze Sportul acum, când începe campionatul. Sportul nu este singura echipă cu probleme, dar aşa cum a zis şi patronul Vasile Şiman, Sportul a deranjat prea multă lume şi a fost penalizată. Nu ştiu dacă este o măsură voită, dar sigur nu este corectă. Sunt convins că Sportul va juca în prima etapă în Liga I“, a spus Petrescu.

Fostul selecţioner Gheorghe Hagi a afirmat că Sportul este „o echipă curată, frumoasă, sănătoasă“. „Se pare însă că nu este loc pentru o echipă curată, s-a ajuns şi acolo. E mare păcat“, a comentat Hagi.

Comisia de Apel a Sistemului Naţional de Licenţiere a decis, vineri, retragerea licenţei clubului Sportul Studenţesc, din cauza datoriilor înregistrate la bugetul statului pe anul 2005.

Gandul – 25 Iulie 2006

SI MAI AM CATEVA DAR PE ACELASI SUBIECT RASUCIT PE TOATE PARTILE

crys41
    Member

La ora 11:10 Vasile Şiman a ajuns la sediul FRF cu un plic voluminos. El a declarat pentru Gazeta Sporturilor că a achitat sumele cerute, iar apoi a urcat la biroul preşedintelui FRF, Mircea Sandu. Se pare însă că Sportul este la mîna UEFA, care urmează să transmită astăzi decizia ca răspuns la o notificare trimisă de FRF.

Intrebarea de 100 de puncte e ce s-a discutat la federatie.

Giani
    Member

Nu stiu si deja nu ma mai intereseaza. Cand le citesc ineptiile mi se face greata, numai ca tastatura m-a costat cam 30 USD, motiv pentru care ma abtin sa nu vomit pe ea. Dar le garantez tovarasilor astora ca vor avea o viata foarte grea daca ramanem retrogradati. In frunte cu evazionistul Prunea, ale carui impozite pe veniturile de la Nationala au trecut la datoria publica.

07Ex
    Keymaster

Hai ca pana la urma povestea asta cu licenta a ajuns ridicola. Mai sunt 4-5 zile pana cand va incepe campionatul si noi inca nu stim in ce divizie vom juca. 😆 😆 😆

Din pacate “ei” stiu.

Coco
    Member

UEFA susţine că decizia FRF în cazul Sportul este corectă

UEFA a transmis, marţi, Federaţiei Române de Fotbal (FRF), că decizia comisiilor de licenţiere, de a retrage licenţa clubului Sportul Studenţesc, este corectă, a declarat ofiţerul de presă al forului fotbalistic român, Paul Zaharia.

“FRF a primit o comunicare verbală din partea directorului general adjunct al Sistemului de licenţiere al UEFA în cazul clubului Sportul Studenţesc, în care se precizează că în manualul UEFA nu există nicio prevedere de returnare a licenţei.Acest termen de «returnare a licenţei» există totuşi în cadrul unui titlu din Manual, dar nu se specifică nimic în acest sens. Decizia instanţelor FRF este corectă pentru că plata datoriilor trebuia efectuată până la data stipulată în Manual, respectiv 31 martie. S-ar fi putut acorda circumstanţe dacă ar fi existat o înţelegere pentru eşalonarea acestor datorii cu specificarea datelor pentru fiecare rată, dar nici acest document nu a fost prezentat. Din punctul de vedere al UEFA procesul de licenţiere s-a încheiat”, a spus Zaharia.

Paul Zaharia a menţionat că UEFA va trimite şi o comunicare scrisă în cursul zilei de joi.

Marţi dimineaţă, după şedinţa Comitetului Executiv al FRF, preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, a lăsat să se înţeleagă că gruparea Sportul Studenţesc nu va reveni în Liga I. De asemenea, FRF a trimis la UEFA un fax prin care solicită să se precizeze dacă există o procedură de returnare a licenţei.

Patronul Sportului, Vasile Şiman, prezent azi la Casa Fotbalului, a declarat că a plătit toate datoriile grupării din Regie şi a menţionat că în cursul zilei de astăzi va depune toate actele necesare pentru returnarea licenţei.

07Ex
    Keymaster

Eu unul vad putine sanse ca Sportul sa joace la anul in Liga I. Nu vad ce ar mai putea decide FRF, LPF, sau mai stiu eu cine maine cand pana acum toti au fost impotriva ramanerii echipei in Liga I.

Consider insa ca Siman, daca era baiat destept, platea banii acum o saptamana, daca nu chiar acum o luna sau cand ar fi trebuit, iar vineri cand s-a reunit comisia aia care i-a lasat pe Jiul sa joace in A iar pe noi ne-a trimis in B, ar fi avut si el dovada ca a platit macar parte din bani. Asa in ceasul al 12-lea ce sa mai faca.

Ce nu inteleg eu la Siman e faptul ca banii pana la urma tot ii plateste. Dece naiba nu i-a platit cand trebuia ca sa nu ajungem in situatia in care am ajuns.

cameliu
    Member

Circ cu Siman la FRF!
    Conform declaratiilor sale, boss-ul Sportului a fost dat afara cu bodyguarzii de catre Florin Prunea din sediul Federatiei.
    Vasile Siman a avut in aceasta dimineata, la Comitetul Executiv, o ultima sansa de a dovedi ca a inceput sa achite din datoriile pe care Sportul le are la buget.

Siman s-a prezentat insa la Federatie fara extrasele de cont care sa faca dovada platii, afirmind insa ca a platit, dar ca, din cauza unor probleme la banca, nu poate aduce hirtiile doveditoare.

Patronul Sportului s-a intors dupa-amiaza la sediul FRF cu hirtiile, insa i s-a comunicat ca programul a expirat. Conform declaratiilor lui Siman, Florin Prunea l-ar fi dat afara din sediu.

Florin Prunea organizeaza in aceasta dupa-amiaza o conferinta de presa referitoare la cazul Sportul.
    Autor: Sport Total
    Publicat pe http://www.spt.ro Marti, 25 Iulie 2006

Eu unul am cam obosit de toata tevatura asta. Prunea si gashca tampita e vadit rau intentionata iar Siman incearca, ca un disperat, sa salveze ceea ce ar fi putut sa salveze, usor, acum o saptamana.

Fie ce o fi, e un razboi pentru care oricum suntem prea mici. Ma refer la noi, suporterii.

07Ex
    Keymaster

@DAN VALER MOLDOVAN wrote:

Eu unul am cam obosit de toata tevatura asta. Prunea si gashca tampita e vadit rau intentionata iar Siman incearca, ca un disperat, sa salveze ceea ce ar fi putut sa salveze, usor, acum o saptamana.

Fie ce o fi, e un razboi pentru care oricum suntem prea mici. Ma refer la noi, suporterii.

Sunt de acord cu tine Dane. Si pe mine m-a obosit toata tevatura asta. Pacat ca Siman nu a fost baiat destept si nu a platit banii macar acu’ o saptamana. Daca ar fi facut chestia asta acum eram cu licenta cu tot in Liga I.

“FRF a primit o comunicare verbal? din partea directorului general adjunct al Sistemului de licen?iere al UEFA în cazul clubului Sportul Studen?esc, în care se precizeaz? c? în manualul UEFA nu exist? nicio prevedere de returnare a licen?ei. Acest termen de «returnare a licen?ei» exist? totu?i în cadrul unui titlu din Manual, dar nu se specific? nimic în acest sens. Decizia instan?elor FRF este corect? pentru c? plata datoriilor trebuia efectuat? pân? la data stipulat? în Manual, respectiv 31 martie. S-ar fi putut acorda circumstan?e dac? ar fi existat o în?elegere pentru e?alonarea acestor datorii cu specificarea datelor pentru fiecare rat?, dar nici acest document nu a fost prezentat. Din punctul de vedere al UEFA procesul de licen?iere s-a încheiat”, a spus Zaharia.

Deci e clar. Acum au inca un motiv in plus. Se pare ca suntem in divizia secunda. Amin.

Vasile Şiman a fost evacuat din Casa Fotbalului

Patronul clubului Sportul, Vasile Şiman, a fost evacuat cu forţa din Casa Fotbalului, după ce oficialii FRF au refuzat să îi înregistreze o serie de acte prin care dovedea că a plătit o parte din datoriile pe care gruparea bucureşteană le are la bugetul de stat.

Marţi după-amiază, directorul economic al clubului Sportul, Daniela Nenciulescu, a încercat să înregistreze actele respective, dar Biroul de registratură al FRF era închis. Ulterior, Vasile Şiman a sosit la Casa Fotbalului şi a încercat să-i ceară socotelaă directorului de relaţii internaţionale din cadrul FRF, Florin Prunea, pentru această situaţie. Cei doi au avut o dispută verbală, care a culminat cu evacuarea lui Şiman de către agenţii de pază, la solicitarea lui Prunea.

Comisia de Apel a Sistemului Naţional de Licenţiere a decis, vineri, retragerea licenţei clubului Sportul Studenţesc, din cauza datoriilor înregistrate la bugetul statului pe anul 2005. Conform directorului de licenţiere, Viorel Duru, gruparea din Regie are datorii la bugetul statului în valoare de 1,26 milioane RON. De asemenea, directorul coordonator al Sistemului Naţional de Licenţiere, Florin Prunea, susţine că jucătorilor echipei Sportul Studenţesc nu li s-a mai operat în cărţile de muncă de câţiva ani.
    ============================================================

Interesant este daca Daniela Nenciulescu a ajunt cand aveau program aia de la FRF. Oricum nu stiu ce a fost in capul lor sa plateasca in ultima zi cand stia ca se la lua o decizie pt Sportul la mijlocul zilei. Asta este! Prostia se plateste scump!

dragos
    Member

din pacate, este a DOUA OARA cand retrogradam din VINA EXCLUSIVA a lui siman……..a vrut sa ne ameteasca cu plata (ca si in cazul maxim) si mai mult a pagubit !!!!

imi pare rau, dar nu este BUN MANAGER !!!!!

nu s-a invatat minte din prima experienta si A GAFAT DIN NOU !!!

sa facem un simplu calcul:
    – banii din drepturile TV (600K) nu ii vom mai primi;
    – banii la stat s-au achitat
    – jucam in B, iar jucatorilor le-a scazut cota.
    – marele dezavantaj este DOAR al jucatorilor, intrucat timpul este IREVERSIBIL !!

Viewing 15 posts - 466 through 480 (of 956 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.