Licenta clubului Sportul Studentesc

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Licenta clubului Sportul Studentesc

Viewing 15 posts - 481 through 495 (of 956 total)
  • Author

Din pacate, ai mare dreptate Dragos.

Am vorbit iar cu Ovidiu si mi-a spus ca e sigur, Sportul in B.

Offf… exact cand ne mergea mai bine, cand am pastrat echipa si puteam face iar treaba buna.

Bob
    Member

Duru lex, sed flex
    Maria Andrieş

Maria Andrieş constată că la FRF e mai multă tocmeală decît lege

Cînd comisiile FRF dau vreo decizie, n-o fac din spirit justiţiar, ci din spirit practic. Singura regulă după care se ghidează FRF este regula compromisului. De aceea, cînd instanţele federale se hotărăsc să aplice alte reguli, trezesc inevitabil suspiciuni. Oare ce se ascunde în spatele deciziei de a retrograda Sportul?

Două motive mari şi late pun justiţia federală sub semnul întrebării. Primul motiv este legat de legile FRF, nu numai imperfecte, ca orice legi, ci pur şi simplu proaste. Paragrafele lipsă, paragrafele care justifică decizii precum retrogradarea Sportului, se află numai în fantezia legiuitorilor FRF. Cînd nu serveşte la exerciţii de imagine, legea FRF serveşte la exerciţii de imaginaţie.

Legile proaste nu pot avea decît interpretări şi mai proaste. Dura lex, sed flex. La FRF e mai multă tocmeală decît lege. Regulamentul e rigid pentru unii şi flexibil pentru alţii. Jiul a plătit un sfert din datorii şi scapă de pedeapsă. Sportul n-a plătit deloc şi e pedepsită. Nici ceilalţi datornici n-au plătit, dar au schimbat firma, ascunzînd gunoiul sub preşul vechilor societăţi. Ori e aceeaşi lege pentru toţi, ori nu e lege deloc. Să aplici legea cu ţîrîita e la fel de grav cu a n-o aplica deloc.

Sigur, n-ar fi prima dată cînd regulamentul e folosit ca unealtă de presiune şi represiune federală. Problema nu e că FRF vrea să dea un exemplu. Ci că vrea să dea numai un exemplu. După care să revină la negustoreala dinainte, ia-mi licenţa, dă-mi licenţa. La asta se reduce ideea de dreptate a Federaţiei. Balanţa se înclină spre interesele care atîrnă mai greu. Cine avea interes să retrogradeze Sportul? Pandurii lui Marin Condescu, aliatul preţios al lui Sandu în campania electorală. Asta ar fi o ipoteză. În al doilea rînd, panica retrogradării l-ar forţa pe Şiman să vîndă jucători, la preţ redus, ca să facă rost de bani. Cine vrea “studenţi”? Rapidul, Dinamo, Steaua. “Granzii”. Becali deja s-a lăudat că nu dă pe Mazilu mai mult de un milion de euro.

Nu doar legile trebuie puse sub semnul întrebării, ci şi cei care le aplică. Nu e dura lex, ci Duru lex. FRF n-are nici legi bune, nici instanţe credibile. Chiar dacă ar avea regulamente occidentale, FRF n-ar avea oamenii care să le pună în aplicare. Comisiile sînt colecţii pitoreşti de indivizi incompetenţi, dar obedienţi. Calificarea lor profesională se rezumă la simplu fapt de viaţă că sînt unşi cu toate alifiile. Aşa se face că din Casa Fotbalului dreptatea nu poate ieşi decît cu capul spart.

“Ei au vrut să ne «facă» de la început”
    Vasile Şiman

25 iulie 2006

In primul rand Sportul ramane fara licenta pentru ca tocmai azi tanti de la registratura era in concediu iar maine dimineata este prea tarziu ca siman sa inregistreze actele care dovedesc ca nu mai are nici un fel de datorie pe anul 2005 la bugetul statului. Asa ca urechila de Prunea nu vrea sa tina cont de faptul ca siman, pentru ca i-a sfidat autoritatea si na platit cand au vrut muschii lui.

@George Apostol wrote:

In primul rand Sportul ramane fara licenta pentru ca tocmai azi tanti de la registratura era in concediu iar maine dimineata este prea tarziu ca siman sa inregistreze actele care dovedesc ca nu mai are nici un fel de datorie pe anul 2005 la bugetul statului. Asa ca urechila de Prunea nu vrea sa tina cont de faptul ca siman, pentru ca i-a sfidat autoritatea si na platit cand au vrut muschii lui.

Siman nu are nici o scuza ca tipa aia de la regsiratura era in concediu. Oricum l-au facut sindicalisti (Condescu). Baieti au *** si stiu cum sa joace! Siman mai poate sa repare greseala …. SA PLECE!!! Asa este normal! Daca as fi jucator….sincer as vrea sa plec in aceasta situatie. As ramane doar daca Siman pleca!

Radu Dobrin
    Member

stie cineva motivul pentru care siman nu a platit mai din timp?

pentru ca nu avut (si atunci de unde a avut acum…nici nu vreau sa ma gindesc 😯 ), sau pentru ca a avut dar nu a vrut sa plateasca (si in cazul asta, de ce?)

crys41
    Member

Eu nu inteleg o chestie: aici deja sunteti resemnati, iar la TV (stiu, nu tocmai cea mai de incredere sursa) spun ca ar mai fi si ziua de maine cand Siman se poate duce cu hartia la comisie.
    Se mai intruneste vreo comisie maine sau asta a fost tot? :(

roland
    Member

Idiotul de Siman e la fel de tampit ca idiotul de Prunea si catei precum mitica si sindicalistul ala profita de tampenia lor.
    Erau lucruri cu care nu trebuia sa se joace “imaculatul” asta de Siman ca in final e vorba de o proprietate a lui, noi doar chibitam si poate ne doare sufletul.
    Asta e Sportu, va ramane undeva in suflet dar e tare jenant ce se intampla.

cameliu
    Member

@crys41 wrote:

Eu nu inteleg o chestie: aici deja sunteti resemnati, iar la TV (stiu, nu tocmai cea mai de incredere sursa) spun ca ar mai fi si ziua de maine cand Siman se poate duce cu hartia la comisie.

c’est fini la comedie!

Coco
    Member

@crys41 wrote:

Pai nu va mai avea loc Comisia De Apel si cea de Licentiere
    Nu se vor mai reunii
    Nu mai e nici o cale

07Ex
    Keymaster

@cameliu wrote:

@crys41 wrote:

c’est fini la comedie!

Deci Cameliu te mai vedem pe forum sau nu? Acum cateva zile ai spus ca daca retrogradam nu mai intri. 😆

roland
    Member

Enervanta resemnarea asta de pe forum…
    Noi chiar nu putem face absolut nimic macar sa ne vina o idee, o emisiune tv unde sa fie invitati Prunea, Siman si Nashu poate ca mai e o posibilitate.
    La Otv acolo se mai intampla live-uri. ❗

cameliu
    Member

@97SiR wrote:

@cameliu wrote:

@crys41 wrote:

c’est fini la comedie!

Deci Cameliu te mai vedem pe forum sau nu? Acum cateva zile ai spus ca daca retrogradam nu mai intri. 😆

Ma las de fotbalul romanesc nu de Sportul!
    De fapt incepind de maine o sa tremur pt Gorica, sper sa nu apuce luna septembrie nici o echipa ro in vreo competitie. Si HAI BULGARIA! apoi albania si restul!

Raminetzi pe forum, baietzii fac ceva petitie la Uefa. Nu stiu daca i-ati vazut pe Ovidiu si pe Giani la TV, au fost mai multi, i-au luat jandarmii un pic in primire…

Giani
    Member

La grande comedie n’est pas finie. Le processus de licenciation de Sportul Studentesc est encore en rôle, si gata, trec pe romana ca sa priceapa toata lumea.

Din cugetarile lui Urechila: “mai bine fugariti-l pe Siman”, “mai aveam putin sa cad in genunchi, imi vevea sa plang” (si crocodilul lacrimeaza cand isi devoreaza prada), “va vor pleca toti jucatorii (pe nimic)”, “nu mai este cale de intoarcere, azi am primit o confirmare verbala, prin telefon, de la UEFA, a corectitudinii deciziei de retrogradare a Sportului”. Cine are creier sa judece toate aceste afirmatii, este liber, iar cu cine nu gandeste nu discut. Mai mult, desi exista prevazute in manualul de licentiere UEFA trei pasi: acordarea, retragerea si apoi reacordarea licentei, FRF nu recunoaste decat primii doi pasim poentru ei, al treilea pas NU exista. In conditiile in care Siman a prezentat documente clare, care atesta plata a 50.000 EUR catre autoritatile fiscale si reesalonarea diferentei de aproape 290.000 EUR pe un interval de 90 de zille, cu o prima transa de 100.000 EUR (am vazut aceste documente, poarta o semnatura dublata de stampila Administratiei Financiare a Municipiului Bucuresti, la care se adauga ordinul de plata datat cu ziua de luni, 24 iulie; deci aceste documente sunt foarte valabile in orice instanta).

Ramane interesanta ultima cugetare a urechiatului: “jucatorii vor pleca pentru nimic, intr-o luna nu veti mai avea nici unul dintre cei zece internationali (3 seniori plus 7 tineret)”. Mie, personal, aceasta replica imi suna foarte tendentios. Parerea mea este ca Prunea a avut un ordin si l-a executat, dar este atat de fraier incat nu are capacitatea itelectuala de a ascunde acest lucu.

I’m sick of Rromania!

07Ex
    Keymaster

Giani, te inteleg ca esti nervos si suparat asa cum de altfel suntem si noi ceilalti. Ce nu inteleg eu este insa urmatorul lucru, si poate ma dumeresti si pe mine. Eu unul sunt de acord ca cei de la FRF au fost partinitori si au respectat legile asa cum au vrut ei insa dece nu a platit Siman banii mai devreme?

Daca tot avea banii dece nu i-a platit acu’ o luna sau cand au vrut aia de la federatie? Dece a asteptat pana in ceasul al 12lea?

Viewing 15 posts - 481 through 495 (of 956 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.