Licenta clubului Sportul Studentesc

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Licenta clubului Sportul Studentesc

Viewing 15 posts - 496 through 510 (of 956 total)
  • Author
    Giani
    Member

@cameliu wrote:

Ma las de fotbalul romanesc nu de Sportul!
    De fapt incepind de maine o sa tremur pt Gorica, sper sa nu apuce luna septembrie nici o echipa ro in vreo competitie. Si HAI BULGARIA! apoi albania si restul!

Raminetzi pe forum, baietzii fac ceva petitie la Uefa. Nu stiu daca i-ati vazut pe Ovidiu si pe Giani la TV, au fost mai multi, i-au luat jandarmii un pic in primire…

Si eu voi tine pumnii echipi slovene. Se impun cateva lamuriri: imediat ce am ajuns in fata acelui bordel, Ovidiu a scos un banner cu un mesaj foarte pasnic (Iubim fotbalul curat, iubim Gasca Nebuna, cu sigla Sportului pe mijloc; cred ca este unul dintre acele bannere concepute de Dan Moldovan). Ovidiu incepe o scandare agresiva, ceva gen “FRF cuib de hoti, criminali si mafioti” (citarile sunt un pic inexacte). Un papagal imbracat ca un homo, in camasa rosie, incepe sa isi bage ceva in mortii mamei lui Ovidiu, aici intervine Florin, care da un recital de zile mari (a fost capabil sa il injure pe idiot doua minute fara sa repete nici macar un cuvant). Atunci apare in tromba masina de la bronic: iese unul mare si prost, care isi propteste hoitul (1.95 m si 120 kg) in fizicul lui Ovidiu; pus in inferioritate, liderul nostru de opinie cade. Atunci apare o dubla interventie: Florin cu mult tupeu si o legitimatie de ziarist, eu cu mai putin tupeu, dar cu o intrebare fundamentala: eram pe o proprietate privata sau pe domeniu public. Intrucat eram pe un domeniul public, garcile private au lasat-o moale, dar gorila care il bruscase pe Ovidiu tot insista ca “domnisoara” sa paraseasca zona. Pana la urma i-am soptit vreo doua in creierul lui cel lipsa: ca daca face o asemenea aluzie, aceasta poate fi interpretata ca homofobie si chiar daca persoana vizata nu este gay, reactia lui este demna de codul penal. Atunci s-a cumintit si prostul (e drept ca si seful de echipaj a avut o contributie in acest sens).

Alta intrebare interesanta, pusa de mine: “am eu fizic de om care se bazeaza pe pumn? Eu abia ridic o gantera de 10 kile.”. Seful echipajului a recunoscut ca nu este cazul sa deschid acest subiect.

Pana la plecarea lui Siman lucrurile au fost plictisitoare: un meci mic cu niste agenti de paza privati (nicidecum jandarmi), declaratiile domnului Siman, si un card de ziaristi care nu stiau ce e mai important de prins in poza: actele lui Siman sau bannerul lui Ovidiu.

Interesanta a fost intrevedea cu Prunea, dar nu o detaliez acum, ca la orice replica pe care mi-o amintesc imi vine sa vomit; ori tastatura asta m-a cam usturat la buzunar.

Coco
    Member

Deci pana la urma sportul va juca in B cu siguranta?
    Nu mai e nici o cale
    Am vazut ca maine nu se va mai reuni Comisi de Licentiere
    Deci e definitiva retrogradare Sportului?

cameliu
    Member

@Coco wrote:

Deci pana la urma sportul va juca in B cu siguranta?
    Nu mai e nici o cale
    Am vazut ca maine nu se va mai reuni Comisi de Licentiere
    Deci e definitiva retrogradare Sportului?

99% da!
    desi pe sit-u oficial frf si pandurii e in b…

in rest:

http://www.jurnalul.ro/articol_58120/frf___nasu__il_contrazice_pe_corleone.html

FRF – Nasu’ il contrazice pe Corleone

26 Iulie 2006

Desi a spus despre Vasile Siman ca modul cum a gestionat pana acum clubul Sportul Studentesc nu este normal, presedintele FRF, Mircea Sandu (foto), a lasat de inteles ca patronul gruparii din Regie are dreptate in privinta licentei. “Juridic, are dreptate. A obtinut licenta pana la 31 mai, adica pana la finele sezonului trecut”, a declarat Nasu’. In acelasi timp, Sandu il contrazice pe Dragomir referitor la faptul ca de la UEFA ar fi venit vreo decizie in legatura cu “cazul Sportul”: “Oficial, forul european nu a trimis nimic la noi. Asteptam decizia Comisiei Juridice a UEFA si pana atunci nu o sa dam nici o hotarare oficiala. De asemenea, Vasile Siman a spus ca a platit si asteptam chitantele doveditoare”. Ieri a avut loc tragerea la sorti a componentelor celor doua grupe din esalonul secund. Daca Sportul va fi retrogradata, va lua locul in Seria I formatiei FC Targoviste, care va trece in Seria a II-a in locul celor de la Pandurii Targu Jiu, ce ar urma sa ia locul Sportului in Liga 1.

Giani
    Member

@97SiR wrote:

Giani, te inteleg ca esti nervos si suparat asa cum de altfel suntem si noi ceilalti. Ce nu inteleg eu este insa urmatorul lucru, si poate ma dumeresti si pe mine. Eu unul sunt de acord ca cei de la FRF au fost partinitori si au respectat legile asa cum au vrut ei insa dece nu a platit Siman banii mai devreme?

Daca tot avea banii dece nu i-a platit acu’ o luna sau cand au vrut aia de la federatie? Dece a asteptat pana in ceasul al 12lea?

Problema nu o fost de plata unor datorii sau alte alea. Paradoxal, dar Siman plateste acum, cu retrogradarea, faptul ca fost SINGURUL presedinte de club care nu a incercat sa fenteze fiscul si, mai mult, a respectat procedurile in vigoare. La fel de paradoxal este ca institutia care NU respecta procedurile este chiar FRF. Aici pierdem pentru ca Siman a vrut cu tot dinadinsul sa respecte regulile. Si ce parere ai ca tocmai azi i-a crescut cucoanei de la registratura un testicul in talpa si nu a mai putut veni la servici. Ni ieri, nu maine, taman azi. Mai sa fie…

roland
    Member

Trebuie trimise proteste pe adresa UEFA de catre Sportul Studentesc, mers pana in panzele albe, cerere de audire, sa dea toate cartile pe fata cum e cu celelalte cluburi cu schimbari de denumiri si datorii cat casa … prevad o reprogramare a meciului din prima etapa, Siman trebuie sa lupte macar acum cu toate mijloacele in aceste ultime clipe.
    Astazi i-au tras o mare cacialma, dar el chiar nu are un tel. cu care sa vorbeasca si sa fie clar ca vine cu dovada, caci desi Corleone nu vrea sa-l ajute, totusi nu trebuia mai fie la mana urecheatului.
    E sinucigas sa fi asa de singur in rahatul asta de fotbal… si nici sa nu fi in regula pana la capat.
    Ne-au facut la drumu mare…

Giani
    Member

Roland, ideea exista. Un protest cat mai urgent posibil la UEFA. Eu acum astept versiunea romana a protestului, ca sa o traduc in franceza si engleza si sa o timit la forul european. Inclusiv sa le specific ca FRF i-a dezinformat grav, prin omisiune, atuni cand a solicitat validarea deciziei abuzive de retrogradare a Sportului Studentesc.

Coco
    Member

@Giani wrote:

Roland, ideea exista. Un protest cat mai urgent posibil la UEFA. Eu acum astept versiunea romana a protestului, ca sa o traduc in franceza si engleza si sa o timit la forul european. Inclusiv sa le specific ca FRF i-a dezinformat grav, prin omisiune, atuni cand a solicitat validarea deciziei abuzive de retrogradare a Sportului Studentesc.

Pai daca UEFA a dat dreptate celor de la Comisie trimiti degeaba
    Si tot maine se asteapta o hartie Oficiala de la UEFA in cazul acesta

Coco
    Member

UEFA trimite Pandurii in prima liga

Dupa ce UEFA a validat decizia Comisiei de Apel de a retrage licenta de club profesionist Sportului Studentesc, „pandurii“ sunt siguri ca vor evolua in primul esalon.

Pandurii Târgu Jiu a revenit in Liga I, cel putin asa sustine Marin Condescu, bosul gruparii gorjene. LPF nu a emis inca un comunicat oficial prin care sa invite „pandurii“ in prima liga, acesta fiind asteptat in cursul zilei de astazi. „Normal, nu au ce sa faca. Decizia Comisiei de Apel este definitiva si irevocabila. Trebuia ca vineri sa se termine totul, dar in stilul lor de doi bani incearca diverse lucruri. UEFA a trimis raspuns si a validat decizia Comisiei de Apel, Sportul Studentesc nu are licenta de prima liga. Lucrurile sunt clare“, a declarat Condescu. Afirmatiile acestuia sunt sustinute de presedintele LPF, Dumitru Dragomir, care nu-i da nici o sansa Sportului de a evolua in Liga I sezonul 2006/2007. „A venit de la UEFA o hârtie in care se spune ca a avut dreptate Comisia de Licentiere. Siman facuse o hârtie ca o sa vina cu elemente noi. El trebuia sa vina cu chitanta prin care sa dovedeasca faptul ca a platit datoriile si era in prima divizie. La sedinta, Mircea Sandu a intrebat daca exista chitanta, dar aceasta nu a fost si nici nu s-a mai luat in discutie. Gata, e clar“, a spus Dragomir.

Bob
    Member

Gazeta Sporturilor

URECHEATU’: “în cazul în care Vasile Şiman o să ne dea în judecată pe cale civilă, Sportul riscă să fie dezafiliat de la FRF”

rahat cu urechi! si de ce ma rog? cred ca se simt amenintati pe bune, daca intra in proces civil, si atunci recurg la fel de fel de amenintari puerile si mafiote.

ovidiu
    Member

Vad ca azi e liniste peste tot.
    Forum linistit, ziare super linistite.

Daca mai afalti vreo veste va rog sa postati.
    Sunt fiert, fript, copt.
    Ce MAGARIE. Imi va trebui destul timp sa-mi revin.
    Chiar, exista ceva regulamente pentru dezafiliere pentru cazuri de judecata civila?

VIVA SPORTUL STUDENTESC

cameliu
    Member

@ovidiu wrote:

Vad ca azi e liniste peste tot.
    Forum linistit, ziare super linistite.

Daca mai afalti vreo veste va rog sa postati.
    Sunt fiert, fript, copt.
    Ce MAGARIE. Imi va trebui destul timp sa-mi revin.
    Chiar, exista ceva regulamente pentru dezafiliere pentru cazuri de judecata civila?

VIVA SPORTUL STUDENTESC

Baietii protesteaza la federatie!
    Si jucatorii ar trebui sa fie acolo!

ion
    Member

SCANDALOS !!!
    E evident ca totul se desfasoara antiSiman si ca vor sa-l desfiinteze !Traim in Romania care vrea sa intre in UE si ne comportam ca in jungla…Ma simt groaznic si am o stare teribila de nervi ….Am vazut ieri secvente la Tv cu Florin si Ovidiu agresati de ticalosii de la FRF. Fratilor in Romania nu mai exista la nimeni onoare si curaj …Acum ar fi trebuit clar solidaritatea oamenilor din fotbal ,o opinie publica puternica dar vad cu uimire ca in tara in care traiesc nu exista decit sfidarea celui puternic fata de cel mic…Rusine tuturor celor cu putere si opinie din fotbal si nu numai si care acum asista la executia publica a SPORTULUI STUDENTESC!!!!!
    Noi ar trebui in cazul in care ne termina in fiecare etapa sa nu mai mergem la meci si sa mergem la FRF si LIGA si sa protestam .Cu bannere cu urlete cu tot tacimul!!!!
    Cit despre Sandu Mircea el ar trebui declarat persoana non- grata in Regie si etichetat drept Iuda …Dupa atita circ, indiferent de rezultat, acest mamifer trebuie scuipat si injurat si tratat dupa faptele sale…

dack
    Member

Articol Prosport de azi.

A început curăţenia în fotbalul românesc cu cea mai curată echipă din Liga I! S-a terminat cu toate datoriile cluburilor, s-a terminat cu blaturile şi cu jucătorii mânjiţi, am rezolvat toate problemele de infrastructură, avem arbitraje de nivel european, avem un fotbal de calitate, ne calificăm la fiecare turneu final de Campionat European sau Mondial, nu se mai dau bani negri, nu mai păcălim jucătorii la semnarea contractelor. Ne rămăsese doar să retrogradăm cea mai frumoasă echipă din campionat.
    Că decizia de retragere a licenţei de club profesionist Sportului Studenţesc e profund imorală am convenit cu toţii, de la Piţurcă la Hagi, dar este ea legală? Aici e problema. Iar dacă este legală, de ce se mai rejudecă în Comitetul executiv? Păi ce credibilitate să mai aibă Prunea după ce a spus că hotărârea e irevocabilă? Ori legile sunt astea după care s-au ghidat el şi Comisia lui, ori totul e interpretabil în fotbalul românesc. Sau poate s-a luat o decizie care nu reflectă legile în vigoare, şi atunci membrii Comisiei de Apel trebuie să plătească prin demisie.

Cine aplică legile? Cum se aplică legile? Care sunt legile?

Până ne va lămuri şi pe noi cineva care este adevărul, pentru că nici Prunea, nici Mircea Sandu, nici Dragomir nu ne-au convins, putem doar constata că licenţele au fost acordate anii trecuţi unor echipe cu datorii mult mai mari decât cele ale grupării din Regie. În plus, nimeni n-a verificat până acum bugetele cluburilor, solvabilitatea acestora, garanţiile bancare pentru a vedea dacă Dinamo, Steaua sau Universitatea Craiova (exemplele sunt aleatorii) se pot înscrie în campionat.
    Dacă oficialii federaţiei şi ai Ligii s-au hotărât în sfârşit să aplice legile, vom saluta demersul lor, dar aceste legi trebuie respectate de toate cluburile şi aplicate tuturor cluburilor, nu cu o unitate de măsură prietenilor şi cu o alta contestatarilor.

Coco
    Member

Soc si in Ungaria: licenta retrasa celui mai popular club

Nu numai Sportul Studentesc si nu numai Romania sunt lovite de scandalul licentelor in fotbal. Clubul de fotbal Ferencvaros Budapesta, cel mai popular din Ungaria, a fost exclus miercuri din prima divizie, din cauz? c? nu a îndeplinit criteriile pentru acordarea licen?ei, relateaz? agen?ia MTI, citat? de Rompres.

Ferencvaros, cu 28 de titluri în palmares, a fost retrogradat? de Federa?ia maghiar? de fotbal cu 3 zile înainte de debutul noului sezon.

Clubul ungar are mari probleme financiare, datorii c?tre fo?ti directori ?i antrenori, ?i nu îndepline?te cerin?ele solicitate de UEFA.

Ferencvaros joac? în prima divizie de 105 ani ?i nu a retrogradat niciodat?. Vasas Budapesta, care a retrogradat sezonul trecut, ar putea reveni în prima divizie în locul lui Fernecvaros.

Viewing 15 posts - 496 through 510 (of 956 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.