Licenta clubului Sportul Studentesc

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Licenta clubului Sportul Studentesc

Viewing 15 posts - 511 through 525 (of 956 total)
  • Author
    Coco
    Member

Toţi jucătorii Sportului Studenţesc s-au întîlnit cu Florin Prunea şi Ionuţ Lupescu la sediul FRF

Jucătorii Sportului Studenţesc au venit astăzi la sediul FRF, unde au discutat cu oficialii Federaţiei. Aceştia au declarat că nu pot face nimic atîta timp cît clubul nu şi-a plătit datoriile.

Ionuţ Lupescu a afirmat: „Aşteptăm răspunsul UEFA. În caz că răspunsul este favorabil Sportului, vom convoca în regim de urgenţă comisiile şi vom vedea ce facem”.

„Vom şti sigur ce verdict va da UEFA în această după-amiază sau cel mai tîrziu mîine”, a afirmat şi Florin Prunea.

cameliu
    Member

@Coco wrote:

Soc si in Ungaria: licenta retrasa celui mai popular club

Nu numai Sportul Studentesc si nu numai Romania sunt lovite de scandalul licentelor in fotbal. Clubul de fotbal Ferencvaros Budapesta, cel mai popular din Ungaria, a fost exclus miercuri din prima divizie, din cauz? c? nu a îndeplinit criteriile pentru acordarea licen?ei, relateaz? agen?ia MTI, citat? de Rompres.

Ferencvaros, cu 28 de titluri în palmares, a fost retrogradat? de Federa?ia maghiar? de fotbal cu 3 zile înainte de debutul noului sezon.

Clubul ungar are mari probleme financiare, datorii c?tre fo?ti directori ?i antrenori, ?i nu îndepline?te cerin?ele solicitate de UEFA.

Ferencvaros joac? în prima divizie de 105 ani ?i nu a retrogradat niciodat?. Vasas Budapesta, care a retrogradat sezonul trecut, ar putea reveni în prima divizie în locul lui Fernecvaros.

Nu amesteca capra cu varza!!!
    Acolo e vorba de datorii la angajati! Si asta e unul din criteriile din manualu de licentiere! La Sportul e vb de datorii la stat (nu catrea angajati)!

Avand in vedere ca ei au dezinformat uefa, raspunsul poate fi unul singur: out!
    uefa nu stie de faptul ca sportul si-a achitat ieri o parte din datorii. asa cum nu cred ca stie ca odata s-a dat licenta, apoi s-a luat.
    sunt lucruri ce nu au fost aduse la cunostiinta uefa, deci nu avem cum sa ne asteptam la nimic bun.

cameliu
    Member

@DAN VALER MOLDOVAN wrote:

Avand in vedere ca ei au dezinformat uefa, raspunsul poate fi unul singur: out!
    uefa nu stie de faptul ca sportul si-a achitat ieri o parte din datorii. asa cum nu cred ca stie ca odata s-a dat licenta, apoi s-a luat.
    sunt lucruri ce nu au fost aduse la cunostiinta uefa, deci nu avem cum sa ne asteptam la nimic bun.

poate totusi au fost informati si de siman…

razvanR
    Member

UEFA poate da un verdict doar daca are toate documentele dosarului in copie legalizata, nu pe baza unor explicatii oferite telefonic de la Bucuresti.

UEFA nu are de unde sa cunoasca TOATE detaliile acestui caz.

@razvanR wrote:

UEFA poate da un verdict doar daca are toate documentele dosarului in copie legalizata, nu pe baza unor explicatii oferite telefonic de la Bucuresti.

Conteaza si ce contine dosarul. FRF poate sa puna ce acte vrea.
    Daca FRF depune acte la UEFA nu ar tr sa aiba si aprobarea clubului? Adica clubul tr sa stie ce aste au fost trimise!

Giani
    Member

@razvanR wrote:

UEFA este dezinformata in cel mai evident mod.

ion
    Member

propun sa facem valuri ….Intreb acum : noi nu putem sa scriem la UEFA si sa prezentam cazul asa cum e ca si toata situatia din fotbalul romanesc …Ziceti repede ca timpul ne preseaza ….Uefa va vedea ca exista si alte pareri si oameni care traiesc in Romania in afara lui Sandu Mircea si Siman!

Onlinesport – Miercuri, 26 Iulie 2006, 13:04:48
    FRF arunca pisica la UEFA

Oficialii FRF au afirmat miercuri dimineata ca raspunsul UEFA ii va edifica asupra luarii unei decizii finale in cazul Sportului Studentesc.

Miercuri dimineata a avut loc la Casa Fotbalului o intalnire intre oficialii FRF Florin Prunea si Ionut Lupescu, alaturi de jucatorii echipei Sportul Studentesc.

Prunea si Lupescu au incercat sa arunce responsabilitatea retrogradarii Sportului pe umerii UEFA, afirmand ca se asteapta o decizie in acest caz de la forul suprem al fotbalului european.

In cazul in care aceasta va fi favorabila Sportului, se va convoca o sedinta de urgenta la FRF. Raspunsul ar urma sa soseasca in plic miercuri sau joi.

Intrebarea este: ce a transmis FRF la UEFA? Ar trebui ca documentul sa fie public. A informat FRF la UEFA ca oficialii Sportului au venit marti sa faca dovada unei plati, dar nu era nimeni la secretariatul Casei Fotbalului pentru a inregistra documentul?

Stie oare FRF articolul 4.3.4.3 din regulamentul UEFA legat de Licente care spune ca “daca se retrage licenta unui club, eliminarea acestui club din divizia din care face parte poate fi luata de comisia de licentiere”.

“Poate fi luata” nu este egal cu a fi obligatorie. FRF a pus de la momentul zero semn de egalitate intre a retrage licenta si a retrograda Sportul.

Deacord cu tine Ion trebuie sa reactionam indiferent care va fi soarta acestor decizii

[/b]

stefan
    Member

Cu riscul de a deveni antipatic pentru majoritatea dintr voi, vreau sa va spun ca Siman a pierdut complet razboiul mediatic. A mizat pe “sprijinul maselor”, l-a avut, pentru un moment, pentru ca Sportul, desi nu are cine stie ce galerie, este o echipa respectata si simpatizata.
    Dar “oficialii”, adica grangurii, s-au repliat ca doar sunt rechini imbatraniti in rele si acum rezulta, pentru un observator neutru, cum este UEFA, ca Siman a avut parte de clementa pana in ultimul moment. Siman a vrut sa fie haiduc si a iesit putoi. A dat si banii, a cazut si-n B si toti fac misto de el. Dar va garantez ca tot nu s-a invatat minte. Urmeaza si editia 2007.

Dar uefa poate face recomandari pe baza unor informatii transmise verbal de prunea? nu e stupid?

Singurul care poate face ceva este Siman. Sa se adreseze direct la uefa si sa sesizeze problemele. noi nu avem cum sa fim luati in serios pentru ca suntem doar suporteri. atat.
    contestatiile trebuie sa fie oficiale, din partea clubului.
    dar cat mai repede. sunt suficiente vicii de procedura care pot fi amendate.

Singurul loc in care se poate transa soarta razboiului este UEFA.
    Depinde de ce arme foloseste fiecare. Si cat de repede le foloseste.
    Nu mai avem timp.

Important este ca Siman nu doar sa injure si sa protesteze ci sa faca ceva strategic corect, concertat, cu argumente. Ca in justitie.

Eu, in locul lui, eram deja FIZIC, la uefa.

Coco
    Member

Pai e vina lui Siman mai
    Eu unul cred ca nu mai poate face nimic
    Il durea mana sa se duca sa plateasca acuma 2 saptamani si nu mai avea nici o treaba n`a ca se gasi sa plateasca in ultima zi si tot nu se alese cu ceva
    Eu cred ca cei de la Comisie au fost destul de ingaduitor cu el si i`au acordat multe sanse si lui si celor de la JIul si National da el nu a vrut sa ii intre in cap si sa plateasca

07Ex
    Keymaster

Jucătorii echipei Sportul au fost la FRF

Toţi jucătorii echipei Sportul Studenţesc însoţiţi de unii dintre membrii staffului tehnic au mers, miercuri, la Casa Fotbalului, pentru a primi lămuriri de la conducerea FRF în privinţa situaţiei grupării din Regie, care nu a primit licenţă pentru sezonul 2006/2007 al Ligii I.

Jucătorii de la Sportul au ajuns la Casa Fotbalului şi au fost invitaţi la o discuţie de către directorul general al FRF, Ionuţ Lupescu, şi directorul de relaţii internaţionale, Florin Prunea, care este totodată şi directorul coordonator al Sistemului naţional de licenţiere. Jucătorii au refuzat iniţial, spunând că nu pot intra deoarece nu îi lasă patronul Vasile Şiman, după ce acesta a fost evacuat marţi din sediul FRF. După o discuţie telefonică a jucătorilor cu Şiman, aceştia au primit permisiunea de a intra în Casa Fotbalului, însă numai în prezenţa avocatului grupării din Regie, Gabriel Turcu.

La ieşirea din sediul FRF, mijlocaşul Costin Lazăr a declarat că Sportul este la mâna UEFA. “S-ar mai putea rezolva, s-ar putea amâna etapa, ar exista soluţii, numai bunăvoinţă să fie. Este o trecere de la extaz la agonie, suntem ca nişte infractori, aşa ne simţim. Deocamdată nu mă gândesc la plecare, aştept verdictul. Nici prin cap nu-mi trecea că ni se poate întâmpla aşa ceva, eram pregătit să facem o figură şi mai frumoasă decât în campionatul trecut”, a spus Lazăr.

Atacantul Ionuţ Mazilu a afirmat că Sportul este deocamdată în prima ligă. “Dacă federalii vor dori să ne ajute, şi au spus că vor face tot ce este posibil din punct de vedere legal, va fi bine. Depindem puţin de UEFA, dar şi de cum se interpretează tot ce trimite acest for. Noi, jucătorii, n-am greşit, singura noastră greşeală este că n-am terminat mai sus în clasament”, a comentat jucătorul Sportului.

Mazilu a afirmat că echipa Sportul nu merita să treacă prin aşa ceva. “Probabil mulţi jucători vor pleca, indiferent de decizie, dar Sportul va face faţă şi merită să rămână în prima ligă. Cred că se va rezolva favorabil. Şi dacă nu retrogradează Sportul, se poate să plec. Nu cred că este bine pentru fotbalul românesc să retrogradezi o echipă care a terminat pe locul patru şi să aduci una care a retrogradat”, a subliniat el.

Atacantul Dacian Varga a menţionat că antrenorul echipei de tineret a României, Emil Săndoi, i-a comunicat că se va baza pe jucătorii de la Sportul, chiar dacă echipa va juca în eşalonul secund. “Ar fi urât ca în loc de Rapid să jucăm cu Giurgiu, în Liga II. Totul depinde de UEFA. Sperăm ca dreptatea să fie de partea noastră. Eventualele plecări de la Sportul depind de Vasile Şiman. Nu mi-am imaginat că putem trece prin aşa ceva, să fim la un pas de retrogradare”, a spus Varga.

Avocatul clubului Sportul, Gabriel Turcu, a declarat că a existat un exemplu similar în Italia. “FRF aşteaptă un răspuns de la UEFA şi e clar că nimic nu este imposibil. Nu s-a luat încă nicio măsură definitivă, au avut această prudenţă să decidă amânarea oricărei decizii privind retrogradarea până la judecarea definitivă a cererii de returnare a licenţei. Momentan, Sportul nu este retrogradată, lucru confirmat în decizia Comitetului Executiv”, a spus el.

Turcu a adăugat că Sportul poate începe sezonul fără licenţă, pe care să şi-o redobândească în timpul sezonului competiţional. “Dacă pe parcursul sezonului nu-şi va redobândi licenţa, va fi retrogradată. Se ia foarte în serios această procedură, care a fost aplicată unei echipe din Italia”, a comentat avocatul clubului Sportul.

FRF a solicitat UEFA să precizeze în scris dacă există o procedură de returnare a licenţei grupării Sportul Studenţesc, deoarece în manualul de licenţiere nu este prevăzut acest aspect, a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă, directorul general al FRF, Ionuţ Lupescu.

Lupescu: “Le-am explicat şi jucătorilor Sportului ce s-a întâmplat. Am vorbit telefonic cu cei de la UEFA, aşteptăm astăzi sau mâine un răspuns scris vizavi de procedura de returnare a licenţei, lucru cerut luni de Sportul. Din punctul nostru de vedere, procedura de licenţiere s-a terminat, dar aşteptăm să vedem răspunsul. Ca să fii membru al LPF, trebuie să ai licenţă”.

Comisia de Apel a Sistemului Naţional de Licenţiere a decis, vineri, retragerea licenţei clubului Sportul Studenţesc, din cauza datoriilor înregistrate la bugetul statului pe anul 2005. Conform directorului de licenţiere, Viorel Duru, gruparea din Regie are datorii la bugetul statului în valoare de 1,26 milioane RON. Patronul clubului Sportului Studenţesc, Vasile Şiman, a făcut luni o cerere de returnare a licenţei la FRF, iar marţi a anunţat că a plătit toate datoriile.

Mazilu vad ca declara plecarea multor jucatori, inclusiv a lui, indiferent de ce decizie se ia.
    ce straniu totusi.

Viewing 15 posts - 511 through 525 (of 956 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.