Liga 1 – Sezonul 2007-2008

Home Forums Archive Sezon 2007-2008 Season – Liga II Liga 1 – Sezonul 2007-2008

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 82 total)
  • Author
    Giani
    Member

Daca apara iar Edy, este evident ca franarii nu vor primi gol. Daca nu joaca Fabbiani, evident ca franarii vor inscrie. Imi doresc sa castige CFR campionatul din mai multe motive:
    1. Este cazul sa apara si alte echipe puternice. Forta in fotbalul actual inseamna si foarte multi bani; ajunsa in grupele Ligii, formatia din Gruia va beneficia implicit de niste venituri consistente. O noua echipa puternica in campionat ar insemna o competitie mai valoroasa.
    2. Sunt satul de primatul primatelor de la sedere, in frunte cu shtOAIA.
    3. jiji fecali imi este atat de antipatic incat imi vine sa sparg tembelizorul ori de cate ori ii vad mecla pe ecran. Poate daca nu merge stana in grupe, televozorul meu va avea mai rar privilegiul de a se trezi cu proiectile pe ecran.
    4. Pentru Andone si, mai ales, pentru Stancioiu. Cei doi au fost la noi exact cand echipa se construia; de numele lui Edy se leaga cea mai buna performanta a echipei in perioada de dupa lovitura de stat. Portarul nostru chiar merita sa joace in cea mai selecta competitie europeana.

dragos
    Member

ma bucur pentru cei doi ex-antrenori: ANDO, D.Petrescu.
    cei doi confirma ideea, ca, atata timp cat se investesc BANI in echipa, se poate face PERFORMANTA !!!
    oare alti conducatori si-au luat “notitele” ???? mira-m-as.

Zibling
    Member

Alti conducatori se cred manageri si vor sa reduca cheltuielile la maxim, insa nu realizeaza ca si profiturile vor fi pe masura 😥

dragos
    Member

FELICITARI CFR !!!
    FELICITARI ANDO !!!
    FELICITA, FELICITA !!!!

in 5 ani (sa “urci” din “C” direct in grupele UCL), mai RAR vezi asa PERFORMANTA !!! (a mai existat candva Nothingam Forest).
    cine are conducatori adevarati, SA-I TRAIASCA !!!!

asa fantastica ultima etapa, cu “lupte” la varf, cu “lupte” la retrogradare, cu ambitii pentru ocuparea locului 3 si cel de Intertoto (locul 7), nu am mai vazut demult !!!

FELICITARI URZICENI !!!
    FELICITARI DANE !!!!
    Ati reusit clasarea pe locul 5, insa la egalitate de puncte cu rapid si dinamo si jucati finala cupei romaniei.

in 2 ani “a urcat” din “B” in UEFA !!!!
    JOS PALARIA, DAN & BUCSARU !!!

Sa mergeti cu SUCCES in UCL/UEFA !!!

Zibling
    Member

Si eu consider ca Dan Petrescu si staful tehnic al Unirii Urziceni merita felicitari. Sper sa-i vad ridicand Cupa Romaniei deasupra capului peste cateva zile.

laucantona
    Member

felicitari CFR ului pt titlu…pt mine este si ceva special, caci eu sunt ardelean. De cand ma stiu eu nu a castigat o echipa din Transilvania campionatul…ultima a fost UTA in 70 parca.

dragos
    Member

pardon, FELICITA pentru EVENT !!!!
    Forza CFR.

Zibling
    Member

Da, felicitari CFR Cluj pt castigarea campionatului, pacat de event insa – preferam Unirea Urziceni drept castigatoare a trofeului!

Sa inteleg ca in acest caz, supercupa se joaca cu Steaua si nu cu Urziceniul (viitoarea Voluntari) !?!?

dragos
    Member

@Zibling wrote:

Da, felicitari CFR Cluj pt castigarea campionatului, pacat de event insa – preferam Unirea Urziceni drept castigatoare a trofeului!

Sa inteleg ca in acest caz, supercupa se joaca cu Steaua si nu cu Urziceniul (viitoarea Voluntari) !?!?

Supercupa nu se va mai juca.
    pacat.

dragos
    Member

jucatorul meciului in opinia mea: EDYYYY STANCIOIU !!!
    fantastic a aparat…..daca nu era el, UNIREA punea mana pe trofeu.
    FELICITA EDY !!!
    asa sa prestezi si in UCL !!!!

adi
    Member

http://www.clujeanul.ro/saptamanal/cum-sa-faci-o-echipa-de-liga-campionilor-2628206

Cum să faci o echipă de Liga Campionilor
    de Nelu Pascu , Anca Rif , Denis Barabaş | 12 mai 2008
    Cum să iei o echipă din liga a treia şi să o faci, în şase ani şi jumătate, campioană? Reţeta sună cam aşa: iei un buzunar larg, ca acela al lui Paszkany Arpad, scoţi din el 50 de milioane de euro şi îi laşi pe mâna unui medic isteţ, dispus să înveţe chiar şi cu puţin inainte de pensie, cum este Iuliu Mureşan; în plus, aduci jucători de pe trei continente şi cauţi până găseşti antrenorul cu care aceştia sunt cei mai compatibili.

Încep să curgă banii

După atâtea investiţii, clubul CFR este pe cale să şi câştige bani, iar în scurt timp ar putea să ajungă la dezideratul lui Paszkany: să se întreţină singur. Toate conturile grupării vor fi burduşite, pentru că vor veni euro din toate părţile:

drepturi TV pentru campionatul 2008-2009: 3.354.471;
    calificare în grupele Ligii Campionilor: 2.000.000;
    bonus pentru şase meciuri: 2.400.000;
    drepturi TV în Liga Campionilor: 4.000.000;
    bonus pentru fiecare punct câştigat în LC: 150.000;
    încasări din bilete în LC: 100.000;
    10 milioane de euro pentru noi transferuri

În ultima ediţie de campionat, oficialii echipei feroviare au afirmat că au cheltuit peste 20 de milioane de euro, dar în sumă este inclusă şi construirea unor noi sectoare de tribună în Gruia. CFR deţine recordul pentru cel mai scump transfer al unei echipe din România, 2,2 milioane de dolari pentru Cristian Fabbiani, şi se pregăteşte să cheltuiască peste 10 milioane de euro pentru achiziţiile din această vară.

Până acum a fost realizat deja un transfer: Sanchez Prette, un mijlocaş argentinian de 22 de ani, adus de la Huracan pentru 1,1 milioane de dolari. Urmează aducerea lui Kone, de la Rosenborg, dar şi alte achiziţii care să ajute CFR să se prezinte cât mai onorabil în Liga Campionilor şi la startul Ligii I.

“Ei sunt mai breji ca noi?”

“Suntem pregătiţi de Liga Campionilor şi aşteptăm cu nerăbdare să cânte imnul Ligii pe stadionul nostru. Ne putem bate cu oricine. Realul a luat-o în freză de la Huelva. Ce, ei sunt mai breji ca noi? Mi-aş dori să picăm în grupe cu Porto, care nu joacă grozav. De Porto nu mi-e frică. Dacă am pica cu Porto, ar fi foarte bine. Putem să trecem de grupe. Cu şapte puncte, se poate reuşi acest lucru”, a declarat Paszkany Arpad, care a adăugat că nicio echipă din România nu poate emite pretenţii, pentru moment, la un titlu european: “În următorii 15 ani, nici o echipă din România nu va câştiga Liga Campionilor. Poate Cupa UEFA, cu toate că şi aici este greu”, a arătat finanţatorul clubului din Gruia.

CFR va avea oaspeţi de gală: una din echipele din urna A, Chelsea Londra, AC Milan, Liverpool, Barcelona, Arsenal, Manchester, Olympique Lyon sau Inter Milano, precum şi una dintre echipele din urna B a Ligii, Real Madrid, Bayern Munchen, PSV Einhoven, Villareal, AS Roma, FC Porto, Werder Bremen sau Sporting Lisabona vor sosi cu siguranţă în oraş. “Pentru aceste echipe, să facă egal cu CFR este ca si cum te-ar călca un Trabant: nu mori de durere, ci de ruşine”, afirmă Paszkany Arpad.

Situaţie fără precedent

Pe de altă parte, calificarea lui CFR în Champions League înseamnă venirea la Cluj a aproximativ 8.000 de străini în trei luni, fapt care generează o situaţie fără precedent atât pentru hotelieri, cât şi pentru agenţiile de turism locale.

“Situaţia e absolut nouă pentru noi, astfel că nu am avut în vedere o strategie pentru un asemenea eveniment. Ceea ce se va întâmpla este un lucru benefic pentru Cluj, însă e şi o chestiune delicată, deoarece, neavând experienţă în acest domeniu, nu cunoaştem obiceiurile de consum ale acestei categorii de turişti”, a declarat Radu Hriniuc, director de vânzări la Eximtur, unul dintre principalii tour-operatori de pe piaţa din România.

În opinia acestuia, cel mai probabil suporterii şi echipele care vor veni la Cluj vor fi consiliaţi de agenţii de turism din ţările lor de origine.

În ceea ce priveşte segmentul hotelier, jucătorii din domeniu estimează că piaţa va fi suprasaturată în perioada respectivă. “Având experienţa anilor trecuţi, când gradul de ocupare în toamnă a fost de peste 80%, e posibil să nu facem faţă cererilor care vor fi pe piaţă. Oricum cred că toate hotelurile vor fi ocupate în totalitate”, a arătat Mircea Jorj, direct general al hotelului Onix.

Conform calculelor, veniturile din cazare care vor putea fi obţinute de hotelierii clujeni sunt de aproximativ 800.000 de euro, în condiţiile în care la cele trei meciuri vor veni aproximativ 8.000 de persoane din străinătate şi vor sta în Cluj două-trei zile.

Beneficiul de imagine nu poate fi măsurat

Jucătorii de pe piaţa hotelieră estimează că de pe urma suporterilor vor avea cel mai mult de câştigat unităţile de două şi trei stele, precum şi restaurantele, barurile şi cafenelele din oraş. “Din experienţa anilor trecuţi, suporterii nu stau la patru şi cinci stele. Aici vin doar jucătorii, acţionarii echipelor şi staff-ul tehnic”, susţine Nina Moldovan, director general al City Hotels România.

În ceea ce priveşte beneficiul pe partea de imagine a Clujului, specialiştii în branding sunt de părere că nu poate fi cuantificat şi nici nu se poate spune care vor fi rezultatele în termeni de expunere. “Oraşul va avea vizibilitate mai ales la nivel internaţional, deoarece toate publicaţiile de specialitate vor relata despre aceste meciuri”, e de părere Bogdan Brânzaş, manager al agenţiei de branding Branzas.

Între Doneţk şi Rosenborg

Apropo de vizibilitatea la nivel internaţional, Doneţk, oraşul propulsat în Liga Campionilor de banii lui Rinat Ahmetov şi de tactul pedagogic al lui Mircea Lucescu, ar putea fi un model pentru CFR Cluj. Înainte ca Ucraina să-şi declare independenţa, nu apărea pe harta fotbalului, apoi a pătruns în forţă şi s-a luptat de la egal la egal cu echipa marelui Valeri Lobanovski, Dinamo Kiev. Doneţk este un oraş minier, un fel de Petroşani, dar cu un milion de locuitori. Stadionul din Doneţk este mai mare decât orice arenă românească din prezent: are 50.000 de locuri.

Preşedintele clubului CFR, Iuliu Mureşan, şi-a ales însă un alt model: Rosenborg Trondheim. “Ajung in fiecare an în grupele Ligii Campionilor, de vreo 10 ani. Sunt o echipă constantă. Asta ne dorim şi noi, cu menţiunea că nu vom avea răbdare să stăm în grupe. După doi, trei ani vom încerca să ieşim din grupe”, se declară încrezător Mureşan.

Buget de 25 de milioane de euro

Din iarna anului 2002, de când este finanţator la CFR Cluj, Paszkany Arpad a cheltuit peste 50 de milioane de euro. Sau cel puţin aşa a susţinut, într-o declaraţie pentru Pro Sport dată la la începutul acestui an.

“Banii băgaţi în CFR sunt fonduri personale, private sau din firme în care sunt acţionar. Cred că au intrat în club aproximativ 50-55 de milioane de euro. De la salarii, contracte, achiziţii, cheltuieli cu echipa. Pentru mine fotbalul nu este o afacere, este o plăcere. Nu cred că va fi un business profitabil. Eu m-aş mulţumi ca peste trei sau patru ani echipa să ajungă să se autofinanţeze, în principal din bani veniţi constant din Liga Campionilor. Apoi, banii de aici trebuie reinvestiţi, pentru că, dacă şi iei şi-i pui în buzunarul propriu, nu mai faci performanţă. Eu vreau ca CFR să se obişnuiască cu prezenţa în Ligă în aşa fel încât să-şi permită să vândă unul sau doi jucători, iar apoi să cumpere cinci sau şase”, arăta finanţatorul CFR-ului.

În acest sezon, bugetul formaţiei din Gruia a fost de 25 de milioane de euro, jumătate din aceşti bani mergând la lucrările de la stadion.

Reţeta succesului lui Ahmetov

Clujul ar putea ajunge mult mai cunoscut ca acum pe harta Europei datorită Champions League, aşa cum s-au petrecut lucrurile şi în cazul oraşului ucreainean Doneţk, a cărui echipă, Şahtior, este antrenată, din 2004, de românul Mircea Lucescu. Ca şi la CFR, şi la Doneţk a apărut, la un moment dat, un investitor care a băgat bani în fotbal.

Şi nu s-a zgârcit deloc, investind sume uriaşe. E vorba de magnatul Rinat Ahmetov (42 de ani), un fiu de miner de sorginte tătărească, a cărui avere e estimată acum la 4 miliarde de dolari. Imediat ce a preluat pachetul majoritar de acţiuni la Şahtior, Ahmetov s-a apucat de treabă aducând mulţi jucători străini, printre care şi români.

Astfel, a reuşit să câştige titlul în 2002, 2005 şi 2006, Cupa Ucrainei în cinci rânduri, precum şi Supercupa Ucrainei, acum trei ani. Echipa a ajuns în mod repetat în grupele Champions League, lucru care a făcut ca Doneţk să ajungă un oraş respectat în Europa. Acolo au poposit echipe celebre, precum AC Milan, Arsenal Londra, Benfica Lisabona, FC Valencia, Celtic Glasgow sau Lazio Roma.

dragos
    Member

foarte interesant articol…..poate ar trebui sa-l citeasca si cineva din conducerea clubului nostru.
    macar sa ia notite !!!!!

Zibling
    Member

Clubul nostru din pacate nu se poate compara cu CFR Cluj in acest moment. Trist, dar adevarat. Pe nimeni nu intereseaza de situatia Sportului Studentesc, sau poate intereseaza, dar investitorii respectivi sunt tratati cu “raceala” sau cu “fundul” de catre actualul samsar Sile 😥

07Ex
    Keymaster

Dupa ce am citit acest articol nu ma mira ca CFR Cluj a ajuns in cativa ani din divizia C in liga campionilor. Conducerea celor de la CFR stie business, stie ce vrea, si stie cum sa faca bani din fotbal.

Sper s-o tina tot asa si sa avem si noi alte echipe care sa traga la titlu, nu numai Steaua, Dinamo si din cand in cand Rapid.

dragos
    Member

@Zibling wrote:

Clubul nostru din pacate nu se poate compara cu CFR Cluj in acest moment. Trist, dar adevarat. Pe nimeni nu intereseaza de situatia Sportului Studentesc, sau poate intereseaza, dar investitorii respectivi sunt tratati cu “raceala” sau cu “fundul” de catre actualul samsar Sile 😥

bine spus.

@07Ex wrote:

Dupa ce am citit acest articol nu ma mira ca CFR Cluj a ajuns in cativa ani din divizia C in liga campionilor. Conducerea celor de la CFR stie business, stie ce vrea, si stie cum sa faca bani din fotbal.

Sper s-o tina tot asa si sa avem si noi alte echipe care sa traga la titlu, nu numai Steaua, Dinamo si din cand in cand Rapid.

ai pus punctul pe “i”.
    ai dreptate.

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 82 total)
  • The forum ‘Sezon 2007-2008 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.