"Manevre" la copii si juniori

Home Forums Archive Sezon 2007-2008 Season – Liga II "Manevre" la copii si juniori

• This topic has 52 replies, 13 voices, and was last updated 14 years ago by mkg.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 53 total)
  • Author

O sa incep un serial: grupe de juniori – antrenori noi !!! “Antrenori” care au facut o facultate si se vad antrenori. N-am sa dau nume deocamdata dar, cei care stiu despre ce e vorba pot sa nominalizeze. O sa avem mult de discutat pe aceasta tema. O sa vedeti ca la acest centru de copii si juniori nu curge numai lapte si miere.
    – VA URMA –

Radu Dobrin
    Member

interesant…

Tavi
    Member

In primul rand: Bine ai venit pe forum juniorule! 😉
    In al doilea rand e binevenita initiativa ta. Spune ce te framanta pe tine sau pe cei pe care-i reprezinti. Cu sau fara nume. Cum vrei tu.

– Continuare –
    Sa incep cu lucruri bune. Ca sunt…
    La centrul de copii nu se platesc taxe. Prin bunavointa domnului Tudorel Cristea, copiii pot face antrenament pe terenurile sintetice. Antrenorii sunt ajutati in pregatirea FIZICA de un preparator fizic. Acest preparator fizic se si implica in antrenament. Conteaza foarte mult sa STI sa alergi, sa sari….
    Cred ca mai sunt dar nu imi vin in minte acum…
    Sa revenim la subiect.
    Am sa ma refer in special la 3-4 grupe de copiii. Grupele 1992, 1996, 1997, 1998. Aceste grupe au fost antrenate pana acum cateva luni de doar 2 antrenori: d-nul profesor Cornel Jurca si d-nul Andronache Virgil.
    Dupa 1 septembrie a inceput nebunia !!!! Au aparut fel de fel de antrenori care au facut 2-3 antrenamente si dispareau. Grav este ca faceau antrenament cu copii din grupele mici, tocmai cei care aveau nevoie cel mai mult de stabilitate si o BUNA INDRUMARE.
    Din perindarea acestor antrenori ce rezultate au fost? Grupele mari, 1992 1996, au avut rezultate constant bune iar cele mici, 1997 1998, rezultate oscilante. Grupa de 1998 chiar cu rezultate proaste. Au trecut aproape 4 luni si la centru au ramas doar 2 (doi) antrenori. Unul care usor, usor a inceput sa-si faca “trupa”, copii de 1999-2000 (chiar munceste bine) si celalalt care vrea dar nu poate. Nu poate pentru ca nu stie. Acest al doilea antrenor s-a “infipt” la o grupa deja formata (1998) si de aici un intreg scandal. Fostul antrenor, Andronache Virgil, nu vrea sa-i dea, el nu vrea sa-i lase. Copii si parinti nemultumiti, nervozitate la antrenament, rezultate proaste. De ce nu s-a dus acest antrenor in scoli sa-si aduca copii la antrenament, asa cum au facut domnii Jurca si Andronache?
    – VA URMA –

– CONTINUARE
    Am spus rezultate proaste. Dintr-o echipa care te incanta inainte, acum a inceput sa dea “rateuri”. Acum cand ne intalnim la antrenament (noi, parintii) si ii intrebam ce au facut la meciuri, stau cu capul in pamant de rusine. Cativa copii din aceasta grupa, in primavara-vara, au fost promovati la o grupa mai mare (1997) si nu s-au facut de ras, chiar ne-au castigat meciuri.
    Sunt cativa copii care trebuiesc urmariti, indrumati si sfatuiti BINE. Am spus ca nu dau nume dar n-am ce sa fac: Victor – copil care joaca constant la 1997 si 1996 !!!!; Cristi – un “fundasel” cu viteza peste medie; Nicusor – un “pittbul” adevarat; Andu – tehnica si inteligenta in joc deosebita – a fost “regele” loviturilor libere; Cech (nu-i stiu numele) un portar “nebun” si mai sunt cativa. E pacat ca acesti copii sa plece din centru. SUNT LA UN PAS. Am stat de vorba cu cativa parinti si se gandesc serios la acest lucru. Deja au inceput sa lipseasca de la antrenamente. Marti (11) un parinte facea “recensamantul” si spunea ca lipsesc de 2-3 saptamani cativa copii.
    – VA URMA –

Zibling
    Member

Mahnitoare vesti ne aduci, domnule.

Ce sa intelegem acum? Ca au ramas doar 2 antrenori la 4 grupe de copii, si au inceput sa fie plimbati copiii de la o grupa la alta, ca sa aibe loturi complete? Domnul Jurca mai are vreo functie la Centrul de Copii si Juniori sau nu?

Da. Sunt 2 antrenori – CAPABILI – la 4 grupe. Acel profesor de sport vrea si el sa “ia” o grupa din acestea 4 (1992, 1996, 1997, 1998) dar – DEOCAMDATA – e slab. El trebuie sa stea in “spatele” celor doi si sa invete.
    Domnul Jurca este, la ora actuala, cel mai bun antrenor de copii si juniori din tara. Sa faci antrenament in fiecare zi pe ploaie, vant, canicula, cate 6 – 7 ore, inseamna sa-ti iubesti mult meseria. Sa n-ai pauza nici sambata nici duminica, inseamna mult, nu stiu cum rezista. In urma cu cativa ani s-a tinut Strizu de dansul (cateva luni) sa mearga la Steaua, pe bani buni, dar nu a vrut. La ce conditii are…
    Tare din spate vine si profesorul (antrenorul) Andronache Virgil – aceeasi nebunie si placere de a antrena.
    Acel profesor de sport ar trebui sa stea, sa asculte, sa traga cu ochiul. Sa invete sa se impuna in fata copiilor, nu cu “barda” si vorbe urate. In mare parte ii inteleg pe parintii acelor copii. Daca s-ar implica si la noi la grupa, cred ca ar iesi scandal mare, l-ar “incinge” parintii…
    Maine (17 a XII a) incepem o CUPA la sala. Nu stiu exact pe unde e sala. Am sa va tin la curent cu o invitatie si rezultatele.
    – VA URMA –

@Zibling wrote:

Mahnitoare vesti ne aduci, domnule.

Ce sa intelegem acum? Ca au ramas doar 2 antrenori la 4 grupe de copii, si au inceput sa fie plimbati copiii de la o grupa la alta, ca sa aibe loturi complete? Domnul Jurca mai are vreo functie la Centrul de Copii si Juniori sau nu?

Copii nu sunt “plimbati” de la o grupa la alta pentru completarea loturilor !!! Sunt copii talentati si practic promovati.

Azi, 17- 12 – 2007, rezultat slab in Cupa!!! 2-2 cu National, dupa ce am condus cu 2-0. Sala e altceva decat “sinteticul”. Asta nu ne scuza.
    Grupa de 1996 a batut cu 5-1 pe SS2. Maine alte meciuri…
    P.S.
    Sa-i vedem si pe 1998, maine.

mkg
    Member

Buna ziua domnule! Trebuie sa spun inca de la inceput ca speram la primul dumneavoastra mesaj ca un junior a luat pozitie fata de neregulile ce i se intampla si chiar ma gandeam ce caracter puternic trebuie sa fie pentru a lua pozitie la varsta lui .Dezamagire totala insa fiindca eu personal nu voi putea niciodata sa accept imixtiunea parintilor in programul de pregatire al unui club .Consider ca orice implicare in laboratoarele clubului este daunatoare.
    Totusi pentru a intelege mai bine nemultumirea dumneavoastra, va voi ruga sa imi raspundeti la trei intrebari :
    1. Care este pozitia celor doi antrenori care au format grupele respective fata de noul antrenor?
    2. Cat timp a avut la dispozitie noul antrenor si ce rezultate competitionale pentru a il judeca asa de aspru ?
    3. Exista printre parintii nemultumiti vreunul a carui pregatire profesionala sa ii permita judecarea noului antrenor?

ashone
    Member

@mkg wrote:

Buna ziua domnule! Trebuie sa spun inca de la inceput ca speram la primul dumneavoastra mesaj ca un junior a luat pozitie fata de neregulile ce i se intampla si chiar ma gandeam ce caracter puternic trebuie sa fie pentru a lua pozitie la varsta lui .Dezamagire totala insa fiindca eu personal nu voi putea niciodata sa accept imixtiunea parintilor in programul de pregatire al unui club .Consider ca orice implicare in laboratoarele clubului este daunatoare.
    Totusi pentru a intelege mai bine nemultumirea dumneavoastra, va voi ruga sa imi raspundeti la trei intrebari :
    1. Care este pozitia celor doi antrenori care au format grupele respective fata de noul antrenor?
    2. Cat timp a avut la dispozitie noul antrenor si ce rezultate competitionale pentru a il judeca asa de aspru ?
    3. Exista printre parintii nemultumiti vreunul a carui pregatire profesionala sa ii permita judecarea noului antrenor?

asta numesc eu discutie pe forum….asta e seva adevaratei agore….astept cu interes finalul…

1. Pozitia celor doi antrenori? De… nemultumire, nu le cade bine sa le “fure” munca.
    2. A avut la dispozitie 2-3 luni…
    3. Sunt parinti cu ani de fotbal in Div. B si C dar nu au o diploma.
    Finalul:
    Azi: Grupa 1996, a castigat Cupa. A jucat in finala cu clubul organizator, Juventus. AU ECHIPA. Sunt un “tot”, uniti… La aceasta grupa exista un jucator, Paul, INCREDIBIL. Au fost prezenti la festivitatea de premiere domnii Mircea Sandu si Mitica Dragomir. Cei doi au fost impresionati de acest copil. Intr-o discutie, chiar i-au spus copilului sa aiba grija de el ca poate deveni mai bun decat Hagi. Nu va puteti imagina ce a putut sa faca cu adversarii. Poate ii vedem la 19:00 la stiri, pe TVR1
    Noi, 1997, am facut-o lata….nu pot sa spun locul. Cinstit? Nu avem echipa !!!! Parintii sunt “scindati”, sunt bisericute. Ceea ce nu prea se intampla la 1996 si nici (parca) la 1998 si se vad rezultatele. Trebuie sa avem o discutie serioasa intre noi – parintii – sa limpezim lucrurile. E pacat pierdem timpul si noi si copii. Norocul copilului meu este ca mai joaca la 1996.
    Grupa 1998, a luat locul 3 fara nici o infrangere. Au facut un meci nul cu Juventus.
    Din cate am observat, cu parere de rau, cele doua grupe sunt grupele de suflet ale celor doi antrenori: Cornel Jurca si Virgil Andronache.
    Domnul Siman nu stie ce copii are in “ograda” si ce antrenori.
    Felicitari PAUL

dragos
    Member

eu am vazut reportajul la STIRILE SPORTIVE (de la PROTV), iar laudele “nasului” Sandu si ale lu’ Mitica, nu se mai opreau la adresa lui Paul.
    Sper sa ramana la noi.

FELICITARI junior talentat !!!!

Giani
    Member

Ce pot sa spun? nu sunt un meserias in ale fotbalului, dar in 10 ani de cariera am avut ocazia de a preda practic la toate nivelurile, mai putin scoala primara (nevand atestat de invatator); mai precis de la nivel de gimnaziu la nivel de master. Este drept ca nu este obligatoriu (mai mult, este imposibil) ca toti elevii dintr-o clasa normala sa devina genii, chiar se poate intampla ca o intreaga generatie de copii sa nu fie capabila sa treaca de cele 10 clase obligatorii. Dar una este cand acest lucru se intampla din cauza incapacitatii elevilor, alta este cand aceasta “ratare” este cauzata de factori externi (incompetenta profesorului sau disensiunile dintre parinti). Din ceea ce citesc, se pare ca generatia 1997 este condamnata la esec din cauza acestor factori care nu tin de abilitatile copiilor, ceea ce este extrem de trist. Din fericire, copiii sunt inca mici, la 10 ani au tot timpul sa isi revina; dar pentru aceasta este nevoie in primul rand de ajutorul parintilor.

Este drept ca, pe de alta parte, si profesorul este om, si poate fi subiectiv. Cand spun asta ma refer la acel subiectivism normal, omenesc, nu la acel “subiectivism” influentat de “atentii” si alte procedee din acestea, balcanice. De exemplu sa nu ii placa de un jucator pe motiv ca este prea scund, sau prea inalt, sau mai stiu eu cum. Si asta este normal, cat timp acea discriminare nu este cauzata de motive etnice sau religioase, ori privind situatia sociala sau financiara a parintilor.

@Giani wrote:

Ce pot sa spun? nu sunt un meserias in ale fotbalului, dar in 10 ani de cariera am avut ocazia de a preda practic la toate nivelurile, mai putin scoala primara (nevand atestat de invatator); mai precis de la nivel de gimnaziu la nivel de master. Este drept ca nu este obligatoriu (mai mult, este imposibil) ca toti elevii dintr-o clasa normala sa devina genii, chiar se poate intampla ca o intreaga generatie de copii sa nu fie capabila sa treaca de cele 10 clase obligatorii. Dar una este cand acest lucru se intampla din cauza incapacitatii elevilor, alta este cand aceasta “ratare” este cauzata de factori externi (incompetenta profesorului sau disensiunile dintre parinti). Din ceea ce citesc, se pare ca generatia 1997 este condamnata la esec din cauza acestor factori care nu tin de abilitatile copiilor, ceea ce este extrem de trist. Din fericire, copiii sunt inca mici, la 10 ani au tot timpul sa isi revina; dar pentru aceasta este nevoie in primul rand de ajutorul parintilor.

Este drept ca, pe de alta parte, si profesorul este om, si poate fi subiectiv. Cand spun asta ma refer la acel subiectivism normal, omenesc, nu la acel “subiectivism” influentat de “atentii” si alte procedee din acestea, balcanice. De exemplu sa nu ii placa de un jucator pe motiv ca este prea scund, sau prea inalt, sau mai stiu eu cum. Si asta este normal, cat timp acea discriminare nu este cauzata de motive etnice sau religioase, ori privind situatia sociala sau financiara a parintilor.

In primul rand Craciun fericit.
    “Subiectivismul” “influentat de atentii” nu cred ca exista. Cei doi antrenori nu sunt de acest gen, cred ca daca s-ar duce cineva la dansii cu o “atentie” ar avea probleme. Problema noastra (1997) este educatia primara. Culmea e ca cei care au fost promovati la grupa mai mare, 1996, sunt niste copii extrem de politicosi, bine educati si cuminti. Foarte atenti la antrenament, ce mai: “JOS PALARIA”. Sunt cativa 4-5 care ii strica si pe ceilalti. Daca i-ar auzi antrenorii cum injura si cum vorbesc, cred ca in secunda urmatoare i-ar da afara. Pentru unul dintre acesti copii au fost interventii mari sa fie promovat. Nepotul “fotbalistului” Oaie s-a autogradat, s-a facut capitanul echipei. Valoarea lui ca mini-fotbalist este cam mica. Andronache, am auzit ca a fost chiar amenintat cu bataia. “Fotbalistul” Oaie i-a cerut socoteala antrenorului (Andronache) pentru ca nepotul nu este promovat la grupa mai mare. L-am pus in ghilimele ca, parerea mea, el e prieten cu fotbalistii. In 2-3 ani or sa vina din spate cei de la 1992 si s-ar putea sa-l “sara” echipa. Sunt si acolo 6-7 copii bunicei. Ma interez cum ii cheama….

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 53 total)
  • The forum ‘Sezon 2007-2008 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.