"Manevre" la copii si juniori

Home Forums Archive Sezon 2007-2008 Season – Liga II "Manevre" la copii si juniori

• This topic has 52 replies, 13 voices, and was last updated 14 years ago by mkg.
Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 53 total)
  • Author
    mkg
    Member

In primul rand: Sarbatori fericite tuturor !
    Stimate domnule , va multumesc pentru lamuririle date si totodata va rog sa continuati cu perseverenta acest topic deoarece dand la o parte subiectivismul dumneavoastra , de altfel intemeiat, cred ca nu gresesc cand afirm ca ne intereseaza foarte mult viata , atmosfera , framantarile din interiorul grupelor de copii si juniori In definitiv stim cu totii ca politica de supravietuire a clubului nostru se bazeaza pe sange tanar si dornic de afirmare Eu mi-as dori sa cunosc fiecare potential talent inca de la primii sai pasi in fotbal!
    Despre domnul Oaie eu inca nu am auzit nimic in fotbalul mare ( poate cu indulgenta cateva soapte ) si ma mira ca acest nume ar putea avea influenta in cadrul clubului .
    Cred ca va trebui dumneavoastra si alti parinti sa sprijiniti valorile autentice fiindca odata cu cresterea acestora vor putea urca in valoare chiar si cei mai putin talentati.Nu de putine ori talentele s-au irosit iar cei mai putini dotati cu har dar perseverenti ,concentrati si cu determinare au reusit sa spuna ceva in fotbal.Insa acum cand sunt mici se pot forma numai in jurul talentelor autentice .

Zibling
    Member

Juniursportul, cand te referi la “fotbalistul” Oaie, te referi chiar la Marius Oae, actualul nr. 17 din echipa noastra de seniori?

@Zibling wrote:

Juniursportul, cand te referi la “fotbalistul” Oaie, te referi chiar la Marius Oae, actualul nr. 17 din echipa noastra de seniori?

Din pacate DA. Alaturi de el (cand l-au “presat” pe domnul Andronache) am auzit ca au fost si alti fotbalisti care dupa ce si-au dat seama ce au facut, si-au cerut scuze. E mare lucru sa-ti recunosti greseala.
    Am o ghicitoare !!!!
    Ce antrenor, de copii si juniori, din Romania face antrenament si pe data de 31.12.2007? Aveti voie din 3 !!!! Mare profesionist ! Sa-i dea Dumnezeu sanatate si putere de munca.
    Un antrenor care nu-si ia niciodata vacanta. Sunt antrenori care si-au luat vacanta de cand au venit la “centru”

Giani
    Member

Domnule juniorsportul, dati-mi voie sa incerc sa ghicesc la miez de noapte, intre ani. Cornel Jurca.

mkg
    Member

LA MULTI ANI ! Fie ca 2008 sa ne aduca macar placerea jocului daca nu si promovarea !
    Voi raspunde si eu taticului de fotbalist desi ma simt ca la concursurile pentru prosti cu raspunsuri cunoscute inaintea terminarii intrebarii! Intrebarea a fost lansata malitios si imi pare mai degraba un repros pentru ceilalti antrenori.
    Imi face placere insa sa raspund deoarece cateodata este bine sa subliniezi excelenta pentru a o separa de mediocritate !
    Putini sunt oamenii pentru care perseverenta si entuziasmul se transforma in placere si pasiune Mi-ar fi placut sa ii scriu numele cu auriu dar cum nu avem aceasta optiune, va voi ruga pe dumneavoastra sa va inchipuiti ca am facut-o astfel: CORNEL JURCA

@mkg wrote:

LA MULTI ANI ! Fie ca 2008 sa ne aduca macar placerea jocului daca nu si promovarea !
    Voi raspunde si eu taticului de fotbalist desi ma simt ca la concursurile pentru prosti cu raspunsuri cunoscute inaintea terminarii intrebarii! Intrebarea a fost lansata malitios si imi pare mai degraba un repros pentru ceilalti antrenori.
    Imi face placere insa sa raspund deoarece cateodata este bine sa subliniezi excelenta pentru a o separa de mediocritate !
    Putini sunt oamenii pentru care perseverenta si entuziasmul se transforma in placere si pasiune Mi-ar fi placut sa ii scriu numele cu auriu dar cum nu avem aceasta optiune, va voi ruga pe dumneavoastra sa va inchipuiti ca am facut-o astfel: CORNEL JURCA

Ghicitoarea a fost putin cam…hmm. In ultimii ani nu a mai “scos” nimic centrul, aceasta e problema.
    La ultimele antrenamente din an cineva, a lansat o intrebare – provocare: “De ce nu poate si Sportul Studentesc sa organizeze un turneu ca cel organizat de Juventus Colentina?” Motive a avut “100-101 de ani de la infiintare”. A venit 2008, poate sa apara si “102 de la infiintare”. Domnul Siman, vrea profit maxim cu investitie minima. Ce impact ar avea asupra copiilor (parintilor) de la alte echipe acest turneu (cupa)….
    Sunt curios cand or sa intre si copii pe terenurile regazonate !!! Daca or sa intre… Grupa de 1992 isi disputa meciurile pe fostul Granitul, Pantelimon. Mai aproape chiar nu se gasea un teren?

07Ex
    Keymaster

@juniorsportul wrote:

“De ce nu poate si Sportul Studentesc sa organizeze un turneu ca cel organizat de Juventus Colentina?” Motive a avut “100-101 de ani de la infiintare”. A venit 2008, poate sa apara si “102 de la infiintare”.

Care 100 de ani de la infiintare, ca noi abia vom implini 92 de ani de la infiintare pe 11 februarie.

mkg
    Member

Cred ca problema este alta :
    Ne-am obisnuit sa calculam cu totii talentele in bani ,investitii,etc. Pana si parintii uita cateodata ca talentul nu poate creste cu gandul la banii ce vor veni si se implica in promovarea odraslelor cerand in schimbul talentului acestora conditii optime de pregatire . Lucru pe care nu il consider condamnabil Dar ma doare sa vad ca au uitat ca un copil care arde pentru fotbal nu este interesat de teren ,ba chiar de nimic in afara mingiei pe care si-ar dori-o numai pentru el .Lasati terenurile gazonate mingea se joaca cu aceasi pasiune chiar si pe maidan !!! La club vor invata insa spiritul de echipa, onoarea apartenentei la un club de traditie,perseverenta muncii temeinic facute iar acasa respectul pentru parinti , batrani si colegi precum si respectul pentru invatatura .Toate acestre ingrediente impreuna cu putin talent si putin noroc ,laolalta cu antrenamentele pe orice conditii (cateodata pe ploaie si noroi cu dintii inclestati ) vor scoate talentele pentru care strigam cu totii pe stadioane !!
    Eu cred in centrul de copii al Sportului Studentesc si sper sa alimenteze echipa mare cu cat mai multe produse indiferent de cine va fi la conducerea clubului fiindca imi place entuziasmul si inconstienta jocului studentesc

@07Ex wrote:

@juniorsportul wrote:

“De ce nu poate si Sportul Studentesc sa organizeze un turneu ca cel organizat de Juventus Colentina?” Motive a avut “100-101 de ani de la infiintare”. A venit 2008, poate sa apara si “102 de la infiintare”.

Care 100 de ani de la infiintare, ca noi abia vom implini 92 de ani de la infiintare pe 11 februarie.

E grea “geografia” !!! 2008-1916= la mine face 102.
    Va rog sa ma scuzati.

@mkg wrote:

Cred ca problema este alta :
    Ne-am obisnuit sa calculam cu totii talentele in bani ,investitii,etc. Pana si parintii uita cateodata ca talentul nu poate creste cu gandul la banii ce vor veni si se implica in promovarea odraslelor cerand in schimbul talentului acestora conditii optime de pregatire . Lucru pe care nu il consider condamnabil Dar ma doare sa vad ca au uitat ca un copil care arde pentru fotbal nu este interesat de teren ,ba chiar de nimic in afara mingiei pe care si-ar dori-o numai pentru el .Lasati terenurile gazonate mingea se joaca cu aceasi pasiune chiar si pe maidan !!! La club vor invata insa spiritul de echipa, onoarea apartenentei la un club de traditie,perseverenta muncii temeinic facute iar acasa respectul pentru parinti , batrani si colegi precum si respectul pentru invatatura .Toate acestre ingrediente impreuna cu putin talent si putin noroc ,laolalta cu antrenamentele pe orice conditii (cateodata pe ploaie si noroi cu dintii inclestati ) vor scoate talentele pentru care strigam cu totii pe stadioane !!
    Eu cred in centrul de copii al Sportului Studentesc si sper sa alimenteze echipa mare cu cat mai multe produse indiferent de cine va fi la conducerea clubului fiindca imi place entuziasmul si inconstienta jocului studentesc

Una e sa faci antrenament pe un teren bun si sa deprinzi CORECT controlul mingiei si una sa faci pe un teren in care iti sare mingea in “gat”. In anii ’80 am fost junior la Sportul, antrenor domnul Anton, zgura a fost zgura (dreapta, fara pietre), iarba “biliard”. Cred ca am fost printre cei care am inaugurat iarba “din spate”. Atunci nu te dadea nimeni afara ca s-a terminat antrenamentul. Acum… afara ca vine alta grupa. De ce oare fotbalistii romani au probleme cu ligamentele? Din cauza terenurilor tari din perioada junioratului. Terenul sintetic credeti ca e bun? NU. Intaresc tendoanele si sunt predispusi la rupturi. Oricum, am mai spus, ii multumim domnului Tudorel Cristea ca ne primeste pe terenurile “pastorite” de dansul.
    Stiti, e o vorba “cum te pregatesti asa joci”. Toate grupele de la 19991…..2000 se pregatesc pe terenurile sintetice.

tata98
    Member

Domnule Juniorsportul, am citit cu mare atentie tot ce ati scris despre cele 3-4 grupe. Din cate mi-am dat seama baiatul dumneavoastra este la grupa 1997. Sigur ne cunastem eu sunt tata de ’98. Bun.
    In proportie de 90-95 % aveti dreptate in ceea ce ati relatat, cu o tenta de parere de rau ca nu sunteti la grupa 1998. Aveti dreptate ca aceea grupa este unita – la nivelul parintilor. Din cea mai prost imbracata grupa a ajuns cea mai bine imbracata totusi, fotbalul nu se joaca cu echipamentul. Aveti dreptate ca aceasta grupa este in cadere de cand cu schimbarile de antrenori. Acest domn Soare de cand a aparut a bagat “dihonia” in echipa. Dupa primele antrenamente cand am vazut cum vorbeste cu copii si cum conduce antrenamentele am vrut sa scot copilul din teren si sa plec acasa. INCREDIBIL. Dupa o scurta sedinta cu parintii am hotarat sa facem ceva. Primul pas: am facut o scrisoare catre domnul Siman pentru a se reglementa situatia. Rezultat? Nimic.
    Sa veniti la doua antrenamente conduse de cei doi antrenori, Soare si Andronache sa vedeti diferente. La domnul Soare totul se face intr-o harmalaie de nedescris (UN COR DE GASTE), pe cand la domnul Andronache nu se aude nici musca. Disciplina impusa de domnul Andronache nu este o disciplina a biciului ci o disciplina de la frate mai mare la frate mai mic. Rezultatele s-au vazut. Echipa a fost bulversata. La cupa “Mos Craciun” la un meci stiti cu ce antrenori au inceput meciul? Cu 2 (doi) parinti. Acesta e respectul, dorinta, daruirea pe care o emana domnul Soare. Daca sti ca ai o competitie in care reprezinti o emblema (Sportul Studentesc) nu-ti permiti sa intarzii 1 minut. Dupa acel meci, cand a auzit domnul Andronache, a luat “haturile” si s-a prezentat la toate meciurile. Echipa a castigat locul 3 fara nici o infrangere. A terminat pe locul doi in grupa la golaveraj, adevarata finala a fost… finala mica.
    Problema este ca asa cum a mai spus cineva: nu ne putem amesteca in deciziile clubului dar, tot asa de bine se poate aplica principiul: DECAT SA PLECE 10-12 JUCATORI (COPII), MAI BINE PLEACA ANTRENORUL. Domnul Andronache ii calca pe urma domnului Jurca. Seriozitate, munca, daruire, dragoste fata de copii. Sincer, daca nu reuseste sa pastreze echipa merg cu copilul in alta parte. Nu mi-o luati in nume de rau dar, nu o sa va vina sa credeti, am oferte de la alte centre. Cand domnul Juniorsportul a scris ca sunt cativa copii exceptionali sa stiti ca asa e. Un Victor, un Andu , un Nicusor, un Costin, un Alex (mic), Edi si mai sunt cativa, sunt copii care fac diferenta oricand. Sunt niste copii educati, respectuosi, ascultatori si cel mai important: MUNCITORI.

Sa va spun ultima stire !!!! Incep sa-mi pierd rabdarea…. Patronul clubului nu vrea sa le dea voie copiilor sa plece in cantonament !!! Atentie: PE BANII LOR (AI PARINTILOR). E posibil asa ceva? Domnul Siman nu plateste 1 leu dar, nu-i lasa sa plece sa se pregateasca mai bine. De ce? Echipament: nu, dar le cere sa vina in echipament alb-negru; terenuri: nu, azi niste parinti dadeau zapada de pe teren in timp ce copiii faceau antrenament. Am auzit ca domnul Cristea a dat 15.000.000. pentru un buldozer sa bage lama pe terenul sintetic. De aceea e Sportul unde e…Cred ca trebuie sa ne facem bagajele…

cameliu
    Member

@juniorsportul wrote:

Sa va spun ultima stire !!!! Incep sa-mi pierd rabdarea…. Patronul clubului nu vrea sa le dea voie copiilor sa plece in cantonament !!! Atentie: PE BANII LOR (AI PARINTILOR). E posibil asa ceva? Domnul Siman nu plateste 1 leu dar, nu-i lasa sa plece sa se pregateasca mai bine. De ce? Echipament: nu, dar le cere sa vina in echipament alb-negru; terenuri: nu, azi niste parinti dadeau zapada de pe teren in timp ce copiii faceau antrenament. Am auzit ca domnul Cristea a dat 15.000.000. pentru un buldozer sa bage lama pe terenul sintetic. De aceea e Sportul unde e…Cred ca trebuie sa ne facem bagajele…

Viitor de aur echipa noastra are…

Giani
    Member

Domnilor, citesc si nu imi vbine sa cred. Si cum pestele de la cap se-mpute, mai bine ii “dam un suc de ghilotina”, poate “creste” altul mai bun. Mai precis: Vasile, lasa-ne!

Zibling
    Member

Da, si parca mai acum o luna se lauda cineva din interiorul clubului ca s-au facut investitii in anul 2007 cum nu s-au mai facut in ultimii 10 ani la club. Hmmm… what goes around, comes around :?

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 53 total)
  • The forum ‘Sezon 2007-2008 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.