Marcel Coras 14.05.1959

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Marcel Coras 14.05.1959

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 16 total)
  • Author
    Anonymous
    Member

Conform unei sti ri de pe Mediafax:

� 14:22 Marcel Coraº ar putea antrena echipa Sportul Studenþesc

Stie cineva mai multe detalii??????

:?:

Momentan nu stiu nimic mai mult decat sti si tu. Pe sit-ul Prosport informatia este data, dar parca mai mult ca un zvon

07Ex
    Keymaster

Nici eu nu am auzit nimic de asta. Sincer sa fiu la el nu ma gandisem. S-ar putea sa fie o solutie buna. Voi ce ziceti?

ultrasro
    Member

Si a fost si un jucator imens al nostru vreme de 10 ani!

razvanR
    Member

imi place varianta asta !

dragos
    Member

este un baiat sufletist si muncitor……este CURAT!!!!!!!!

ion
    Member

@97SiR wrote:

Nici eu nu am auzit nimic de asta. Sincer sa fiu la el nu ma gandisem. S-ar putea sa fie o solutie buna. Voi ce ziceti?

Pentru o echipa de A este o varianta proasta!!!Nu sint circotas vesel in oras si inca il mai sustin pe Siman dar este eu cred ca ar fi o varianta a disperarii.Mai bine preluam noi echipa ca antrenori (sper sa rideti !!!) pina la sfirsitul returului si exista avantajul ca bani nu cerem si putem sa strigam hooootiiii cit vrem spre liga!.Altfel nu cred ca se va baga nimeni sa munceasca pe nasturi pe buna dreptate!!! Fratilor nu fiti chiar negri de suparare ,asta e…Nu sint bani si poate nici interesul ca echipa sa ramina in A!!!Siman daca nu este ajutat nu va reusi decit foarte greu singur.Cum el nu intra in combinatii decit cu rapid atunci va fi greu pentru noi sa bem bere la ora 11 dar ne vom sacrifica …

ultrasro
    Member

Lui i se spunea Buldozerul Libertatea 22.02.2004

Dormea cu icoanele lui Brosovschi si Domide la capatai. Era timpul cand Aradul se trezea cu fotbal, traia cu fotbal, manca fotbal si adormea cu fotbal. �Batrana Doamna� UTA castiga campionate, calatorea pe marile arene din Europa si uimea continentul eliminand Feyenoord Rotterdam, detinatoarea Cupei Campionilor Europeni. A trecut aproape o eternitate de atunci. In 1969, un oarecare Marcel Coras, pusti grasut, de zece ani, fiu de muncitori, pasea timid in curtea unui club care deslusise abecedarul marii performante si traia o perioada de glorie deplina. De la inaltimea varstei lui, isi pusese in gand sa darame cazemate, sa cucereasca fortarete. Langa gabarit, a pus cu timpul virtuti tehnice, dinamism, forta de penetrare si si-a calcat adversarul in picioare. Asta a facut toata cariera. Azi, la 45 de ani, Marcel Coras s-a retras acasa. Intr-o lume incarcata de amintiri, antrenorul povesteste totul cu lejeritatea personajului care, la 140 de kilograme, isi asuma fara regrete fiecare clipa traita: �Nici cand jucam nu eram tras prin inel. Lucescu si Halagian ma puneau pe cantar in fiecare zi�. Se autocaracterizeaza drept un antrenor exigent, dar elevii sai de la ACU Arad au o zi mai usoara de cand Marcel a �inundat� peisajul. Iese pe gazonul albit de zapada pentru cateva poze alaturi de echipa. Face stopuri pe piept cu o minge ce pare o portocala pe pantecul lui. �Aici, pe acest stadion, am jucat cu Rapid Arad, in Divizia B�, spune Coras, in timp ce jucatorii dau drumul la turele de teren. �Stiu fiecare fir de iarba�. Insa pe locul locul unde s-a disputat primul meci de fotbal din Romania, in 1899, s-ar putea sa se ridice un supermarket: �Asta vrea primarul. Ce tragedie!�. Isi aduce aminte de primul antrenor, Alexandru Dan, apoi de Jackie Ionescu, cel care l-a luat la UTA in �77. De Romila, de Simionas, de Poli Iasi, clubul stagiului sau militar: �Am prins cinci selectii la nationala din Divizia B. Nu era lucru putin�. In fine, de promovarea cu Aradul, din 1981, si de regretatul Coco Dumitrescu, un tehnician care i-a croit pe toti marii fotbalisti ai �Batranei Doamne�: �Primul salariu adevarat? 1.200 de lei la UTA. Plus carte de munca la sectia �Transporturi� din uzina de vagoane. Si prime de 2-300 de lei�. Pentru ardelean urma perioada de gratie. Se transfera la Sportul Studentesc. �Am ajuns in Regie impreuna cu Hagi. Eram un baiat din provincie, dornic sa se impuna in Capitala. Mi-a mers bine si in sezonul 1983-1984 am fost golgeterul tarii, cu 20 de goluri�. Fenerbahce a vrut sa-l transfere imediat: �Fotbalul turcesc nu era cine stie ce atunci, dar aveau bani. Presedintele si managerul lor au venit sa discute cu Mac Popescu, seful nostru: 100.000 $ primea clubul, 50.000 $ imi dadeau mie contract. Dolari multi, dar nu m-a lasat sa plec Nicu Ceausescu, pentru ca noi nu aveam o influenta asa mare la el�. Vedeta la Euro. A venit Euro �84: �N-am fost capabili sa tinem ritmul a trei meciuri intr-o saptamana. Am ramas cu o diurna de 1.000 $ pe tot turneul�, deseneaza Marcel, autorul unui gol memorabil in poarta germanului Tony Schumacher, o competitie in care trupa lui Lucescu a remizat cu spaniolii (1-1) si a pierdut cu Germania (1-2) si Portugalia (0-1). Coras a fost una din revelatiile competitiei, �Onze� desemnandu-l vedeta �tricolorilor�. Coras rade cand vorbeste de porecla sa celebra, �Dulapul�: �Mi-a zis asa scriitorul Eugen Barbu. Si in vremurile mele bune eram supraponderal: 1.83 metri si 88 de kilograme. Si Lucescu, si Halagian, la Victoria, ma cantareau in fiecare zi�. Atacantul rememoreaza meciul cu Irlanda de Nord (�85), care a insemnat ratarea calificarii la Mondialul mexican, dar si meciul Sportul – Brondby, din Cupa UEFA: �I-am scos la penalty-uri. 0-3, 3-0 la noi. Trebuia sa dau ultimul 11 metri, dar danezii lui Povlsen si Laudrup au ratat primele trei lovituri�. Gheata de argint cu 14 goluri pe blat. In �88, a ajuns la Victoria, echipa Militiei. �Cele mai bune castiguri. Aveam prime chiar de 8.000 de lei si alte avantaje – masina, repartitie de casa… In primul an la ei, am luat �Gheata de argint� a Europei, cu 36 de goluri. Nu mi-e rusine sa recunosc, vreo 13-14 le-am dat cu concursul adversarului. Eu nu stiam de blat, dar conducatorul nostru, Mitica Dragomir, se ocupa de toate. Am fost cinci zile la festivitatea de la Köln, si eu si Mateut, care luase �aurul� cu 43 de goluri. Altfel, am ajuns cu ei intre primele opt echipe din Cupa UEFA�. In �88 a bifat si ultimul meci la nationala, un 3-3 cu RDG, la Magdeburg. A carat plapumi in Franta. Dupa Revolutie a fost curtat si de Fortuna Düsseldorf, si de Glasgow Rangers, dar s-a transferat in Grecia, la Panionios. �Facusem nitica burta, jucam mijlocas la inchidere. Imi promisesera 50.000 $ pe an, dar imi sunt si azi datori�. In �92 a ajuns la Aurillac, in liga a patra din Franta: �M-a rezolvat Loti Bölöni, care era la RC Paris. Lucram de dimineata pana seara la un depozit de marfuri, iar seara aveam antrenamente. Dupa patru luni, m-am saturat de carat plapumi�. S-a intors in tara, mai intai la Cluj, apoi la prima iubire, UTA: �La un moment dat, prin �95, jucam si antrenam la Motorul Arad si eram secund la UTA�. A ales cariera de antrenor. UTA, FC Baia Mare, FC Bihor, Universitatea Arad si, din �99, la Motorul Arad, actuala ACU. �Nu ma consider realizat si nu ma multumesc cu Divizia B. Daca ramaneam in Bucuresti, langa Mircea Sandu, sigur antrenam in primul esalon, pentru ca in Capitala se da ora exacta�, afirma cel ce se considera discipol al lui Lucescu. �Hagi a gresit�. Coras crede ca la actuala nationala nu exista un conflict intre generatii. �Ne trebuie o calificare si apele se vor linisti. Dramatic va fi daca Mutu, Chivu sau Lobont or sa ajunga la 30 de ani fara o performanta in spate. Altfel, din echipa de azi, parca ma regasesc putin in Ganea�. In ceea ce-l priveste pe jucatorul Hagi, Coras spune ca �a fost un fotbalist genial, dar si foarte ambitios. Ramanea mereu dupa antrenamente, sa exerseze, era iubit de intreaga echipa. A gresit insa la inceputul meseriei de antrenor. Nu trebuia sa preia direct nationala�. Despre Mircea Sandu Coras crede ca �avea de mult timp calitati de conducator. Era Nasul �trupei vesele� de la Sportul�. Desi nu-l considera �depasit� pe Iordanescu – �are cele mai bune rezultate� -, fostul atacant sustine cu tarie ca locul lui Lucescu e la nationala Romaniei. Tata a doua fete, de 24, respectiv 25 de ani, Coras spune ca asteapta un nepot, �sa-l faca sportiv destoinic�. De preferinta fotbalist, de meserie buldozer. Specializarea? Distrugator de cazemate
    Articol de: Mihai Toma

dragos
    Member

asa este, “dulapul” sau “vaduva vesela”, (cum i se mai spunea), va ramane in memoria noastra, cea a suporterilor, un jucator plin de talent si ambitios…….are multe calitati ca OM si nu numai………..
    eu il stiu, pentru ca a fost prieten de familie cu noi, cand locuia in capitala…..poate il vom revedea, vreodata, antrenand ECHIPA DIN REGIE!!!
    MERITA ACEASTA PROVOCARE !!!!
    HAI MARCELE, HAI MARCELE, HAIDE….!!!!

Tavi
    Member

eu imi aduc aminte ca pe baiatul asta l-am vazut intins pe gazon de maxim 3 ori … (si pe vremea aia aveam timp berechet sa vin la meciuri :) )

Radu Dobrin
    Member

marcelino a scris un capitol aparte in istoria clubului nostru…ajungind la noi in aceasi sezon cu gica a fost oarecum in umbra acestuia…dar era in continuare zacarul nostru….imi aduc aminte ce titrau ziarele iataliene dupa meciul de la verona….”acel blestemat gol al lui coras”…din pacate proaspatul achizitioat compatriot al doamnei kim milton “pilsen” a pus capat returului jucat pe o zapada de 10 cm la capatul caruia, in ciuda frigului naprasnic, un stadion arhiplin i-a aplaudat pe ai nostrii..

mersi ovidiu pentru post…mi-a mers la suflet

ultrasro
    Member

sa vedem ce bafta are dupa 6 ani …. :)

dragos
    Member

@ultrasro wrote:

sa vedem ce bafta are dupa 6 ani …. :)

asteptam sa vedem rezultatele……

Tavi
    Member

Coras a “divortat” de “Batrana Doamna”
    La finalul antrenamentului de marti, Marcel Coras i-a anuntat pe conducatorii UTA ca renunta la postul de antrenor principal. Numit in functie si validat de vechiul Comitet Director al clubului, Marcel Coras a anticipat “manevrele de culise” care se deruleaza de mai multe zile in curtea “Batranei Doamne”, in urma carora urma sa fie demis, pentru a face loc pe banca tehnica lui Dan Manaila, dorit de noua conducere a clubului aradean.

dragos
    Member

Marcel a “mirosit” planurile oficialilor si s-a retras ca un domn.
    poate ar fi fost bine sa il avem pe Marcelino in structura clubului nostru, dar propunerea tre’ sa vina de la altcineva.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 16 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.