MLS – Major League Soccer

Home Forums General Football Fotbal Extern / World Football MLS – Major League Soccer

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 42 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Echipa Toronto FC a castigat primul sau meci din istorie sambata 12.05 acasa cu Chicago Fire in fata a peste 20000 de spectatori.

Ieri 16.05, tot acasa, dar de data asta doar in fata a 19123 de spectatori, Toronto FC a castigat al doilea meci in fata celor de la Houston Dynamo.

Zibling
    Member

@97SiR wrote:

Echipa Toronto FC a castigat primul sau meci din istorie sambata 12.05 acasa cu Chicago Fire in fata a peste 20000 de spectatori.

Ieri 16.05, tot acasa, dar de data asta doar in fata a 19123 de spectatori, Toronto FC a castigat al doilea meci in fata celor de la Houston Dynamo.

Oh yeah. Ma bucur pt canadieni. La cat mai multe victorii. Si sezoanele viitoare sa mai apara si alte echipe din Canada in MS League.

Zibling
    Member

Acum am vazut si eu asta: http://www.fifa.com/u20worldcup/index.html pe net.

Nici nu stiam ca au inceput canadienii sa se implice atat de mult. In ultimii 20 de ani, dupa ce au fost si ei prezenti la Campionatul Mondial din 1986, s-au cam dat la fund. Doar de vreo 3-4 jucatori de-ai lor am mai auzit, care jucau in Anglia si Belgia, pe la cluburi de mana a doua, atat.

Se pare ca s-au prins si ei ca soccer (fotbalul european) aduce bani seriosi, si s-au aliniat si ei cu un cutit in mana la mare tort al sportului-rege?!?!

Vad ca au 6 orase pregatite sa organizeze acest CM U20 de soccer. Insa, de orasul Burnaby nu am auzit in viata mea. De ce nu s-au inscris orase mari precum Vancouver, Calgary, Winnipeg sau Quebec la organizarea acestei competitii ?

Giani
    Member

Ma rog, Quebec este provincia francofona a Canadei… orasul reprezentativ al acestei provincii a organizat candva o olimipada si se cheama Montreal (in traducere directa, “munte regal”).

Zibling
    Member

@Giani wrote:

Ma rog, Quebec este provincia francofona a Canadei… orasul reprezentativ al acestei provincii a organizat candva o olimipada si se cheama Montreal (in traducere directa, “munte regal”).

Pai, Montreal este pe lista oraselor organizatoare. Dar, Quebec este, per total in grupul celor mai mari 6 orase din Canada. Bine asta stiam eu acum cativa anisori, de aia am si intrebat.

07Ex
    Keymaster

@Zibling wrote:

De ce nu s-au inscris orase mari precum Vancouver, Calgary, Winnipeg sau Quebec la organizarea acestei competitii ?

Vancouver s-a inscris, dar Winnipeg sau Quebec, in primul rand nu sunt orase prea mari, iar in al doilea rand au foarte putini sustinatori ai fotbalului. Calgary este un oras mare, dar iarasi nu are sustinatori ai fotbalului.

Toronto, Montreal, si Vancouver sunt singurele orase care au echipe in A League, iar Toronto are acum echipa si in MLS.

Daca tot veni vorba de MLS, azi la ora 15:30 ma voi duce pentru prima oara sa-i vad pe Toronto FC pe stadion. Va voi relata impresii diseara cand ajung acasa.

Zibling
    Member

@07Ex wrote:

Daca tot veni vorba de MLS, azi la ora 15:30 ma voi duce pentru prima oara sa-i vad pe Toronto FC pe stadion. Va voi relata impresii diseara cand ajung acasa.

Frumos. Vizionare placuta! Eu am pariat pe portalul Golazzo.Ro pe victoria lui Toronto. Sper sa nu fi gresit.

laucantona
    Member

fratilor va spun din surse neoficiale ca fotbalul nostru sau soccerul cum il mai numesc cei de aici..chiar daca toti stiu ca se numeste si fotbal…este pe locul doi(primul fiind hockey-ul) la popularitate in marile orase…evident datorita emigrantilor. As zice ca este primul in randul celor care il practica. Sa va zic o intimplare: am un servici cu juma de norma ca sunt inca student si sunt responsabil dupa ora 5pm la un club de fitnes apartinind de universitate si aici de doua ori pe an au loc intreceri in diverse sporturi de echipa: fotbal, baschet, hockey(floor adica nu pe gheata si nu cu patine), voley si altele. Anul trecut si asta nr. de inscrisi la fotbal(7 echipe) depasea cu mult pe cel al celorlate sporturi laolalta. Sa nu imi vina sa cred.
    ca salut
    Laurentiu

Zibling
    Member

Da, am auzit si eu astfel de informatii privind succesul soccer-ului in USA.

07Ex
    Keymaster

@Zibling wrote:

Da, am auzit si eu astfel de informatii privind succesul soccer-ului in USA.

Bine, Laurentiu se referea la succesul soccer-ului in Canada, nu in State, dar ma rog. In State pe primul loc la popularitate se afla baseball-ul si pe urma fotbalul american, nici decum hocheiul sau soccer-ul.

07Ex
    Keymaster

Toronto FC announced today that it will host legendary Spanish club Real Madrid in an international friendly this summer. The match is scheduled for Friday, August 7 at 7:30pm at BMO Field.

Din pacate pe 7 august voi fi in Brazilia si deci nu voi putea urmari meciul pe viu. :(

07Ex
    Keymaster

Cine crede ca fotbalul in America de Nord este inexistent se insala. Ieri seara la Los Angeles, in fata a peste 93 de mii de spectatori LA Galaxy – Barcelona 1-2. Rezumatul meciului poate fi vazut aici. Gloul lui Beckham a fost superb.

Urmatorul meci al celor de la Barcelona va fi miercuri 5 august la Seattle contra echipei Seattle Sounders.

In acelasi timp Real Madrid va juca vineri 7 august la Toronto contra echipei Toronto FC iar duminica 9 august la Washington contra echipei DC United.

Zibling
    Member

Parca am auzit ceva de un 1-5 la FC Toronto-Real Madrid. Cati spectatori sa fi fost in tribune?

sircos
    Member

@Zibling wrote:

Parca am auzit ceva de un 1-5 la FC Toronto-Real Madrid. Cati spectatori sa fi fost in tribune?

cam cati intr-o etapa intreaga din Liga I, banuiesc :-?

07Ex
    Keymaster

@Zibling wrote:

La meciul cu Real au fost 22089 spectatori in tribune in conditiile in care capacitatea stadionului este de 20000 de locuri. Media de spectatori pe meci sezonul asta este de 20278, ceea ce reprezinta 101.4% din capacitatea stadionului. Sezonul trecut media de spectatori acasa a fost de 20133.

La ora actuala Toronto FC se afla pe locul 2 in ceea ce priveste media de spectatori pe meci, clubul fiind devansat doar de Seattle Sounders, care are o medie de 30204 spectatori pe meci. Capacitatea stadionului din Seattle este de 30000 de spectatori.

In privinta meciului cu Real, ce sa mai vorbim. Cand pierzi cu 5-1 nu mai sunt de facut nici un fel de comentarii. S-a vazut ca Realul sunt cu 10 clase peste fotbalul de aici. Pentru noi cei de aici a fost insa frumos sa-i vedem pe cei de la Real jucand in fata echipei favorite, mai ales ca Realul a venit cu toate vedetele.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 42 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.