MLS – Major League Soccer

Home Forums General Football Fotbal Extern / World Football MLS – Major League Soccer

Viewing 12 posts - 31 through 42 (of 42 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

A inceput o noua editie a campionatului MLS. Toronto FC vad ca a inceput OK, cu victorii pe linie acasa. In deplasare mai greu, dar cine stie …

De gasit insa bilete la meci este aproape imposibil. Au marit astia capacitatea stadionului de la 20,000 la 22,000 dar bilete tot nu gasesti. Cica ar fi peste 14 mii de oameni pe “waiting list” ca sa-si ia bilete pentru tot sezonul. Nu inteleg dece nu maresc capacitatea la 30-35 de mii in loc s-o mareasca cu cate 2000 de scaune. :(

Zibling
    Member

Eu zic ca ar mai fi o solutie – sa mai inscrie o echipa din Canada, zona Ontario sau Quebec in MLS, si s-ar mai diviza doritorii de fotbal european.

07Ex
    Keymaster

Pai la anul vor inscrie inca o echipa din Canada in MLS. Este vorba de Vancouver Whitecaps, care la ora actuala joaca in USSF Division 2 Professional League, un fel de liga a II-a de la noi. Singura diferenta intre MLS, USSF Division 2 si ligiile europene este ca echipele de aici nu promoveaza si nu retrogradeaza indiferent de locul obtinut. Promovarea in MLS se face doar in functie de bani, infrastructura, numar de spectatori, drepturi TV, etc. Deci un club trebuie sa arate ca au banii necesari sa joace in MLS, ca au o medie de spectatori care sa vina la meciuri, si ca pot scoate bani din drepturi TV. In plus trebuie sa aibe stadion corespunzator normelor din MLS.

In 2012 se va inscrie o alta echipa canadiana din USSF in MLS. Este vorba de Montreal Impact, care acum un an a participat in Champions League, unde a ajuns pana la faza sferturilor de finala. Imi amintesc ca atunci au jucat acasa meciul contra celor de la Santos Laguna (castigat cu 2-0 de Montreal) in fata a peste 55000 de spectatori. Nu-i rau pentru o echipa de liga a II-a. :D

07Ex
    Keymaster

Vad ca incepand de saptamana viitoare, Jurgen Klinsmann va fi noul presedinte (sau GM – inca nu am inteles exact) al clubului Toronto FC. Dupa sezonul execrabil avut de echipa, si dupa ce nu s-au calificat in playoff, presedintele MLSE i-a dat afara si pe antrenor si pe General Manager, si vad ca l-a adus pe Klinsmann. Eu zic ca este o mutare foarte buna.

In prim pas, Klinsmann va trebui sa angajeze staff-ul tehnic. Pentru banca tehnica se vehiculeaza nume precum Donadoni, Bergomi, Queiroz, si Dowie. Nu stiu insa ce jucatori va lua Klinsmann, deoarece, dupa parerea mea, ar cam trebui facuta curatenie si la nivelul echipei.

Zibling
    Member

Frumos. M-as bucura sa vad o echipa de club din Canada impunandu-se candva in MLS. Se anunta vremuri bune.

07Ex
    Keymaster

Campionatul MLS editia 2010 s-a terminat. In finala, disputata la Toronto in urma cu doua saptamani, s-au intalnit Colorado si FC Dallas, invingatoare fiind Colorado Rapids cu scorul de 2-1, dupa prelungiri. Colorado a castigat pentru prima data cupa MLS.

La anul s-au inscris deja inca doua echipe in liga, Portland si Vancouver, deci vom avea un campionat cu 20 de echipe. :) Partea nasoala la ligile nord americane este ca nu retrogradeaza nici o echipa, deci oricat de prost ar merge o echipa, ramane in prima divizie la infinit, sau ma rog pana cand este desfiintata.

Zibling
    Member

Fiecare continent cu chestiile sale originale.

Pe de alta parte, decat un sistem cu 15 ligi ca al Angliei, in care daca vrei sa te inscrii poti sa te inscrii in liga a 5-a direct (ultima profesionista) sau in a 10-a ori a 15-a liga (de amatori, in functie de anumite criterii), poate mai bine ca la nord-americani – cu o casta inchisa.

Ce nu-mi place la americani, insa, sunt mutarile de fransize – Grizzlies au plecat de la Vancouver la Memphis (de parca in oraselul ala ar exista ursi) sau Hornets au fost mutati la New Orleans, oras care a renascut (sau nu!) dupa tornada.

07Ex
    Keymaster

@Zibling wrote:

Ce nu-mi place la americani, insa, sunt mutarile de fransize – Grizzlies au plecat de la Vancouver la Memphis (de parca in oraselul ala ar exista ursi) sau Hornets au fost mutati la New Orleans, oras care a renascut (sau nu!) dupa tornada.

Pai stai o clipa … povestea cu mutatul echipelor este datorata in exclusivitate banilor, sau, ma rog, lipsei banilor.

Cand Vancouver Grizzlies s-au mutat in State a fost mult scandal pe tema asta. Unul din motivele pentru care echipa a fost mutata a fost faptul ca lumea nu prea venea la meciuri. GM Place, arena din Vancouver, era mai tot timpul pe jumatate goala. In plus, jucatorii nu prea vroiau sa joace la Vancouver. Cel mai elocvent exemplu este Steve Francis, care a fost ales la draft in 1999, si care a spus ca nu vrea sa joace la Vancouver. Pe urma la Vancouver, ca de altfel si aici la Toronto, jucatorii nu vroiau sa fie platiti in dolari canadieni iar sponsorii nu vroiau sa plateasca jucatorii in dolari americani.

Pana la urma problema aici in america de nord este simpla. Totul se invarte in jurul banilor. Oamenii nu vin la stadion decat sa vada sporturile care plac … hochei (in principal), fotbal canadian, fotbal european. Lumea aici in Canada nu prea este interesata de baschet sau baseball. In consecinta, ca lumea sa fie atrasa la stadion, echipele de baschet sau baseball trebuie sa aiba ceva care sa atraga oamenii … jucatori cu nume. Dar cand la Vancouver jucau numai jucatori fara nume, nu venea nimeni sa-i vada. Toronto Raptors a avut noroc cu Vince Carter si Tracy McGrady, si ulterior cu Cris Bosh, care toti erau All Stars. In consecinta lumea venea la stadion. In plus, Raptors au avut si avantajul ca au jucat in playoffs, si asta a atras alti spectatori. Acum insa, dupa ce a plecat Cris Bosh, sa vezi cum si la Raptors, arena este pe jumatate goala. Eu cred ca daca nu se vor aduce niste jucatori cu nume si daca echipa nu va ajunge in playoffs, in 2-3 ani s-ar putea s-o mute de aici.

La fel se intampla si la hochei, unde, atunci cand oamenii nu mai vin la stadion si echipa nu mai are bani, este vanduta si cumparata de actionari din alte orase. Exemplele sunt multe, iar eu n-am timp sa le enumar pe toate. Pana si echipa cu care tin eu, Calgary Flames, a fost de fapt o echipa infiintata in 1972 la Atlanta, si se numea Atlanta Flames. Din lipsa banilor si a interesului pentru hochei la Atlanta, echipa a fost mutata la Calgary in 1980, iar numele a ramas acelasi … Flames. De multe ori echipele isi schimba numele, dar cateodata numele nu este schimbat, asa cum a fost cazul cu Flames sau Grizzlies. Deobicei numele este schimbat daca nu are legatura cu orasul nou, dar daca numele vechi se potriveste si in orasul nou, atunci este lasat. In cazul echipei Flames, numele s-a potrivit si la Calgary asa ca a fost lasat. Nu inteleg insa dece Grizzlies nu a fost schimbat, deoarece nu prea are legatura cu orasul Memphis.

Sunt insa si cazuri in care echipe din anumite orase nu au bani si cauta investitori din alte orase sa le cumpere, dar daca nu se gasesc investitori, echipele sunt desfiintate. Exemple din fotbal ar fi Miami Fusion si Tampa Bay Mutiny. La vremea respectiva nu s-au gasit investitori din alte orase sa cumpere echipele, si ca urmare ele au fost desfiintate.

07Ex
    Keymaster

Cine zice ca in America fotbalul nu este un sport popular se insala. La meciul de ieri intre Seattle si San Jose au fost 64000 de spectatori, iar anul asta, media de spectatori la meciurile de acasa ale celor din Seattle a fost de peste 38000 de spectatori.

http://www.mlssoccer.com/matchcenter/2011-10-15-seattle-sounders-fc-vs-san-jose-earthquakes/highlights

07Ex
    Keymaster

Diseara la 7:30, ora locala, Toronto FC va juca prima mansa a sferturilor de finala din liga campionilor Nord Americane importiva celor de la Los Angeles Galaxy. Dat fiind faptul ca meciul din seara asta se va juca la Rogers Centre, care are un teren complet acoperit, m-am gandit sa ma duc la meci, dar stupoare … desi stadionul are o capacitate de peste 46000 de spectatori, toate biletele erau deja vandute. :(

Mie inca nu-mi vine sa cred ca lumea aici vine in numar asa de mare la un meci de fotbal. Poate ca unul din motive este si faptul ca Toronto FC joaca cu Los Angeles, care ii au in lot pe David Beckham, Landon Donavan, si Robbie Keane. Eu oricum va trebui sa ma uit la meci de acasa de la tembelizor.

07Ex
    Keymaster

Rezumatul meciului de ieri dintre Toronto FC si LA Galaxy poate fi vazut aici http://www.youtube.com/watch?v=dXXlHWu__Zk

07Ex
    Keymaster

Meci suberb ieri la Philadelphia. MLS All Stars – Chelsea FC 3-2.

Viewing 12 posts - 31 through 42 (of 42 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.