Monitor LCD

Home Forums Miscelaneous Diverse / Miscelaneous Monitor LCD

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
  • Author
    dragos
    Member

vreau sa-mi schimb monitorul si ma intereseaza unul LCD de 17″…..
    oscilez intre Horizon, Benq, Samsung – voi ce brand-uri folositi???
    poate imi dati o idee……

Radu Dobrin
    Member

nu atit brandul conteaza (multe no-name sint de fapt ‘philips’…’hitachi’…etc..) atit cit ‘ce face’…

concret:

– verifica ce ratie de contrast are (problema cea mai mare la LCD monitoare/TV, adica ‘negru’ e de fapt un fel de gri) de la 350:1 in sus incepe sa fie acceptabil (pentru monitoare, pentru TV trebuie sa urci la cel putin 5-600:1)
    – respons time pe aprinderea unui pixel (orice peste 25 e prost)
    – ce policy are fabricantul vis-a-vis de pixeluri stricate la livrare (numar de pixel stricate/suprafata, si “unde” pe ecran…mijloc sau canturi)

ca referinta, un 17″ “bun” ar trebui sa te coste sub 300euro

dupa ce l-ai cumparat, poate o sa ti se para ca textul apare ‘ud’ din cind in cind. asta o rezolvi in XP in ‘properties’ pentru display…’appearence’…’effects’..si acolo alegi ‘ClearType’ in ‘use the following method to smooth edges of scren fonts’

bafta :)

dragos
    Member

foarte utile informatii mi-ai dat; voi tine cont de ele.

merci mult.

07Ex
    Keymaster

Sub 300 de Euro mi se pare cam mult. Eu tocmai am cumparat saptamana trecuta un monitor LCD Dell (care e de fapt marca Samsung) de 17” si pe care am dat cu taxe si cu shipping CND$261 care cred ca inseamna mai putin de 150 de Euro.

Radu Dobrin
    Member

.. ma gindeam la cit ar trebui sa coste in romania … 😥
    ..adica…”peste 300 nici nu te gindi” :)

150 mi se pare foarte putin! aici cred ca sub 225 nu gasesti (indiferent de caitate)

ultrasro
    Member

Un monitor LCD de 17 costa cam 275 euro…

07Ex
    Keymaster

@ultrasro wrote:

Un monitor LCD de 17 costa cam 275 euro…

Scump, foarte scump. 😥

dragos
    Member

sunt unele: Horizon – 250.00 usd; Iyama – 260.00 usd (fara tva) deh….

Radu, la ce te referi cu : “respons time pe aprinderea unui pixel (orice peste 25 e prost)” ????

Radu Dobrin
    Member

in specificatiile monitorului trebuie fie asa ceva (daca nu este, cere-l!!)

din pacate, fiecare producator masoara ce ii iese lui mai bine la socoteala..

un ‘fel’ de a masura respons time-ul este masurarea timpului in care un pixel este aprins de la negru la alb si inapoi la negru

altul este alb-gri +negru-alb …de regula da un respons time mai bun (sare peste alb->negru)

pe urma mai sint si alte scamatorii..de ex producatorul zice 16ms dar nu zice ca e valabil doar pentru anumite culori

tande pe mande :)…cauta unul cu 16ms respons time si esti relativ “safe” :)

dragos
    Member

aha, am inteles……..oricum, eu caut monitor cu 12ms sau mai nou am gasit cu 10ms (premiat de revista chip – este un iyama pro lite)…..

Radu Dobrin
    Member

nu uita sa verifici ce policy are fabricantul vis a vis de nr de pixeli stricati…sa nu ai supriza sa ajungi acasa si sa vezi puncte de culoare rosie pe ecran…sa suni si sa iti spuna…uhmm…stiti…reveniti…..

alternativa….verifica-l in magazin cu un ‘notepad’ gol maximat …
    (la banii pe care ii dai, cred ca ai putea sa faci asta..)

dragos
    Member

adica, sa rotesc mouse-ul pentru a vedea daca nu lasa “urme” pe ecran??

Radu Dobrin
    Member

@dragos wrote:

adica, sa rotesc mouse-ul pentru a vedea daca nu lasa “urme” pe ecran??

nu. sa deschizi notepad, sa il maximezi cit tot ecranul, si in felul asta o sa ai tot ecranul alb (daca nu scri nimc in notepad, bineinteles)

ideea e ca pixeluri ‘moarte’ le vezi cel mai bine pe un fond alb (o sa iti apara ca puncte de culoare rosie)

dragos
    Member

asa voi proceda……multam’ pentru sugestie.
    chestia cu “urma” mouse-ului este pentru timp de raspuns……

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.