O lume nebuna

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
  • Author
    Giani
    Member

Va propun ca in acest topic sa prezentam evenimente socante, aberante, absurde sau comice din fotbalul international. Si, ca sa nu fiu meschin, incep eu cu o stire-bomba de foarte aproape de noi, mai precis din tara vecina, prietena si adversara in grupa preliminariilor CE, de peste Dunare.

Unul dintre fotbalistii din lotul Bulgariei, viitoarea adversara a Romaniei in campania pentru EURO 2008, a trecut printr-o experienta incredibila

Nikolai Domakinov, fundasul in virsta de 26 de ani al lui Botev Plovdiv, a fost amendat de presedintele acestui club pentru ca nu s-ar fi bucurat la golurile marcate de Botev in victoria cu Belasita Petrich, 3-1, meci disputat simbata, in campionatul bulgar.

Domakinov a urmarit meciul din tribune, fiind bolnav, si nu a reusit sa reziste pina la finalul partidei, plecind acasa din cauza temperaturii ridicate. A aflat insa, cu stupoare, ca presedintele clubului, Dimitar Hristolov, l-a amendat cu 1.000 de leva (aproximativ 650 de dolari), pentru ca “a aratat lipsa de respect fata de coechipieri”. Jucatorului i s-a interzis de asemenea sa se mai antreneze cu echipa.

“N-am idee de ce se poarta Hristolov asa. Vreau sa-mi respect contractul si nu vreau sa spun nimic rau de echipa si de conducere. Dar daca continua sa se comporte asa, o sa schimb si eu tactica”, a declarat internationalul bulgar, care a refuzat, inainte de incident, sa-si prelungeasca intelegerea, care-i expira peste un an.

Din cauza faptului ca s-a imbolnavit, Domakinov a ratat prezenta in lotul lui Hristo Stoicikov pentru amicalul cu Tara Galilor.

Sursa: Sport Total, 16 August 2006

Preluat de pe http://www.9am.ro

franz_kafka
    Member

Am vazut pe un post tv din Romania un individ din conducerea unei ligi, nu vreau sa-i amintesc numele, dar are legatura cu Victoria Bucuresti, vorbind despre necesitatea deconspirarii fostei Securitati ca politie politica, inclusiv in domeniul fotbalistic, unde persoana in chestiune ar fi fost chiar o victima a organelor de represiune. Nu tine de fotbalul international, dar e prea…, nici nu stiu cum sa-i spun, ca sa nu fie pomenit acest detaliu…

Giani
    Member

Draga franz, ceea ce ai scris, desi este din campionatul intern, este mai aberant decat faza cu bulgarul. Deci, din punctul meu de vedere, isi merita locul. Cred totusi ca o sectiune separata, ceva gen “Loc pentru scuipat” sau “Hartia igineica” i s-ar potrivi mai bine individului.

franz_kafka
    Member

Draga Giani,
    As vrea sa-ti raspund, dar nu-mi gasesc cuvintele! Se rostogolesc tot soiul de articulatii pe bolta palatina si stau sa-mi scape printre dinti, insa nu le pot pronunta!Scuza-ma! Totusi, nu pot sa-ti spun decat ca mi se pare ca ai dreptate! Desi as putea sa fiu subiectiv!

adso
    Member

http://www.prosport.ro/fotbal-extern/campionate-externe/video-papa-paok-preotul-huligan-6307632

VIDEO Preot pedepsit de Biserică pentru huliganism

Un preot grec, susţinător al echipei de fotbal PAOK Salonic, a fost retrogradat în ierarhia bisericeacă pentru huliganism, lucru ce a suscitat nemulţumirea fanilor.

Preotul Christos a fost îndepărtat de la conducerea Comisiei clericale din parohia sa, din Salonic, fiind rugat să nu mai participe la “adunări ale fanilor ce duc la comportamente violente”, conform episcopului din Salonic.

Decizia a fost luată ca reacţie la notorietatea crescândă a preotului, poreclit “Papa Paok”, el fiind o adevărată “vedetă” pentru fanii PAOK, unii dintre cei mai violenţi din Grecia.

Pe site-ul Youtube au fost postate înregistrări cu acest sexagenar în sutană şi având o eşarfă în culorile clubului, în mijlocul fanilor, pe străzi sau pe stadion, înjurând o echipă rivală.

Asociaţia suporterilor echipei PAOK a ripostat, deschizând o pagină pe Facebook, care avea deja 7.500 de membri luni, sub titlul “Eliberaţi-l pe papa PAOK”.

Fanii au denunţat sancţiunea primită de preot, afirmând, într-un comunicat, că el aducea “poporului opera socială şi spirituală a bisericii” sau acuzând biserica naţională de “abordări fasciste şi reacţionare”.

Sursa: Mediafax

http://www.youtube.com/watch?v=CDjpy_YnnOM&feature=player_embedded

sircos
    Member

si batut si cu banii luati :-B

http://www.romaniansoccer.ro/stiri/27794/atacantul-lui-fc-krasnodar-batut-cu-salbaticie-la-groznyi-suspendat-6-meciuri-si-amendat.htm

Comisia de disciplină a Federaţiei ruse de fotbal a decis, totodată, să-i aplice şi o amendă de 50.000 de ruble (1.600 dolari) lui Gogniev pentru “împingerea intenţionată a arbitrului” în cursul meciului disputat pe 4 noiembrie împotriva echipei de rezerve a lui Terek.

La meciul respectiv, Gogniev a fost eliminat de arbitru, iar pe drumul spre vestiar a fost bătut cu sălbăticie de bărbaţi în uniforme ale poliţiei. El s-a ales cu fracturi ale nasului şi coastelor, vânătăi şi o comoţie cerebrală. Atacantul a fost supus ulterior unei operaţii fără dificultate, rămânând internat câteva zile.

dragos
    Member

Black Friday loveste si fotbalul românesc!
    de Adrian Baciu • 25 Noiembrie 2011

Globalizarea incredibilă pe care o vedem la tot pasul în ultimii ani a ajuns si în splendidul fotbal autohton. După cum bine stie orice iubitor de LED-uri, i7-uri, iPhoane si 3D-uri, sau cu alte cuvinte orice ”shopaholic”, azi este Blackfriday, adică un fel de Apocalipsă financiară în rândurile inocentilor. Cică sunt reduceri de 10, 20, 50, 80, 140 sau chiar 300% la toate produsele existente pe piată. În fine, ati prins ideea cu această negricioasă zi de vineri.
    Fiind o continuă afacere, fotbalul românesc nu putea sta impasibil la aceste mega-reduceri din supermarket-uri.
    Haideti să vedem unde a ”lovit” blackfridayul în microbismul românesc:

1. Stadionul National Arena
    Jurnalittii Gsp au dezvăluit date interesante referitoare la banii investiți de nemtii de la Frankfurt în stadionul lor vs. banii investiti de băietii destepti din România în National Arena. Ei au făcut, pe lângă stadion, si o statie de tramvai, în timp ce noi, scuzati-mi expresia, am făcut pe noi. Este si aceasta o … reducere de modernitate, nu-i asa ?
    Blackfriday = 25% Off

2. Cuplul de puscăriasi Avram & Terbea
    Arestati acum mai bine de o lună, după ce au ”spăguit” prin elicoptere, Vasile Avram si acel insignifiant Terbea, au stat la pârnaie 29 de zile. Într-o tară civilizată, cu măsuri aplicate în litera legii, acesti doi indivizi ar fi stat câtiva ani, însă vorbea aceea Furăm în România si cele 29 de zile ne ocupă tot timpul… Asadar, justitia a redus cheltuielile puscăriilor din tară în mod considerabil.
    Blackfriday = 95% Off

3. Florin Costea
    Aici avem de a face cu o situație de Guinness Book. Venit GRATIS la Steaua de la defuncta Universitatea Craiova, Costea cel Bătrân a suferit o reducere de pret care ar trezi invidia celor mai importante hypermarket-uri din lume. Astfel, orice club care vrea să se pricopsească cu acest jucător, trebuie să accepte si o sumă de bani din partea clubului ros-albastru.
    Blackfriday = 175% Off

4. Valeriu Răchită
    Sărim de la o extremă la alta. Desi Vivi este plătit din buzunarul meu, al tău, al ei, etc., el nu bagă mâna atât de adânc în bugetul acestei tări.
    Blackfriday = 0,003 % Off

5. Ovidiu Herea
    George Copos a anunţat că Ovidiu Herea şi-a prelungit contractul cu Rapid, dar nu a dat detalii legate de noua înţelegere. Patronul giulestenilor a mai afirmat: ”Herea a demonstrat că are un caracter deosebit. Are un salariu decent pentru valoarea lui”. Este clar. Când Copos vorbeste de valoare, decentă si caractere deosebite este clar că ”te taie” la buzunar. Herea nu recunoaste, însă e clar că nici banii lui nu mai sunt ce-au fost…
    Blackfriday = 50% Off

sircos
    Member

http://ro.stiri.yahoo.com/microbistii-cheltuiesc-sume-fabuloase-pentru-sustine-echipa-favorita-181040367–finance.html

Un studiu recent lansat de MasterCard arata ca microbistii europeni cheltuiesc 35 miliarde euro pe sezon pentru a-si sustine echipa favorita, din alta tara.

Suporterii fara frontiere, cum au fost denumiti cei care sustin cluburi sportive din strainatate, ajung sa dea pe bilete la meciurile din alta tara, pe canalele TV premium sau pe produsele promotionale, cate 35 miliarde euro pe sezon. Cea mai mare parte din bani merge catre achizitia de programe TV.

In total, conform studiului realizat inainte de finala UEFA Champions League, un sfert din micropbistii europeni (41 milioane) sunt clasati in aceasta categorie.

FC Barcelona este cea mai populara echipa straina (29%), urmata de Real Madrid CF (10%) si FC Manchester United (8%).

Suma de 35 miliarde euro este echivalentul costurilor de constructie a 100 de stadioane sau a costurilor generate de cumpararea a 372 de jucatori de talia lui Christiano Ronaldo.

sircos
    Member

http://liga2.prosport.ro/liga-4/ligi-judetene/blaturi-mizerabile-in-play-off-ul-buzoian-vointa-lanuri-si-fc-puiesti-au-fost-excluse-dupa-victoriile-cu-33-1-si-36-2-9747375

Blaturi mizerabile în play-off-ul buzoian! Voinţa Lanuri şi FC Puieşti au fost excluse după victoriile cu 33-1 şi 36-2

sircos
    Member

50.000 spectatori la primul meci pe teren propriu al lui glasgow rangers in liga 4 scotiana !
    http://www.romaniansoccer.ro/stiri/33343/sa-tot-fii-scoian-ca-goian.htm

dragos
    Member

@sircos wrote:

50.000 spectatori la primul meci pe teren propriu al lui glasgow rangers in liga 4 scotiana !
    http://www.romaniansoccer.ro/stiri/33343/sa-tot-fii-scoian-ca-goian.htm

am vazut imagini….incredibil !!!!

sircos
    Member

cupa olandei:

ADO ’20 6 – 1 FC Eindhoven
    3′ [1 – 0] B. Kleine
    4′ [2 – 0] F. Zinhagel
    6′ [3 – 0] M.d. Loor (pen.)
    11′ [4 – 0] B. Kleine
    13′ [5 – 0] F. Zinhagel …. da, in minutul 13 era 5-0 ! :ymdevil:
    35′ [5 – 1] S. Koc
    61′ [6 – 1] J. Mols

cupa ligii, anglia:

Reading 5 – 7 Arsenal
    12′ [1 – 0] J. Roberts
    18′ [2 – 0] L. Koscielny (o.g.)
    20′ [3 – 0] M. Leigertwood
    37′ [4 – 0] N. Hunt …….. 4-0 in min.37 :-$
    45′ [4 – 1] T. Walcott
    64′ [4 – 2] O. Giroud
    89′ [4 – 3] L. Koscielny
    90′ [4 – 4] T. Walcott
    103′ [4 – 5] M. Chamakh
    116′ [5 – 5] P. Pogrebnyak
    120′ [5 – 6] T. Walcott
    120′ [5 – 7] M. Chamakh … LOOOLL 5-7 dupa 120 minute !!!

LA pauza am pariat 1 euro ca egaleaza Arsenal si avea cota 15. Am plecat la somn si m-am trezit mai bogat cu 15 euro. :D

dragos
    Member

@cristiansportul wrote:

LA pauza am pariat 1 euro ca egaleaza Arsenal si avea cota 15. Am plecat la somn si m-am trezit mai bogat cu 15 euro. :D

asta-i bine. felicita. :ymapplause:
    deh, unu’ s-a “culcat” presedinte si sa trezit simplu membru de partid :))

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.