Octavian Chihaia 18.03.1981

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 30 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Vad ca in vara asta Octavian a ajuns la CFR Cluj.

cameliu
    Member

@97SiR wrote:

Vad ca in vara asta Octavian a ajuns la CFR Cluj.

Ba chiar trimis la Dej…

Chihaia a fost trimis la Unirea Dej
    Joi,10 August 2006

Atacantul Octavian Chihaia a fost trimis de antrenorul echipei CFR Cluj, Dorinel Munteanu, să joace la formaţia satelit, Unirea Dej, în Liga a II-a, în meciul cu Dacia Mioveni.

“A fost accidentat şi a intrat de puţin timp în programul echipei. L-am trimis să joace o repriză la Dej. Nimeni nu trebuie să se supere dacă este trimis la satelit. Şi eu m-aş duce să joc acolo, dar nu am drept de joc”, a spus Munteanu.

Chihaia s-a accidentat la ultimul antrenament al echipei CFR din cantonamentul de la Kaprun, el suferind o întindere la coapsa dreaptă.

Tavi
    Member
    Zibling
    Member

Ce mai stiti de Octavian Chihaia?

Unele site-uri, incomplete, il dau ca fiind transferat in China, la Tianjin Teda, alaturi de Alin Chita. Acesta este clubul la care in anii trecuti au mai activat Bogdan Mara si Ionel Gane.

http://en.wikipedia.org/wiki/Octavian_Chihaia

07Ex
    Keymaster

Eu nu mai stiu nimic de el, dar nu inteleg dece ar vrea cineva sa joace in China. Stiu ca joaca pentru bani, dar nu pot sa inteleg dece nu joaca in Europa undeva.

dragos
    Member

Octavian Chihaia s-a întors acasă, în Regie!
    Clubul din Regie nu a fost prea activ pe piaţa transferurilor din această iarnă. Dacă despre “iminentele” plecări ale lui Dacian Varga şi Tiberiu Bălan s-a scris foarte mult şi încă nu se ştie unde vor juca cei doi campioni în partea a doua a sezonului, în ceea ce priveşte achiziţiile nu au fost prea multe de spus. Doar transferul tânărului portar Octavian Ormenişan de la Târgu Mureş s-a concretizat în luna februarie.

Pe ultima sută de metri, însă, alb-negrii au reuşit să dea practic o lovitură, obţinând semnătura lui Octavian Chihaia, un atacant valoros şi cu multă experienţă competiţională. Jucătorul revine după şapte ani la clubul care l-a format şi l-a lansat pe prima scenă a fotbalului autohton. Chihaia face parte din generaţia de fotbalişti datorită căreia Sportul Studenţesc a fost supranumită “Gaşca Nebună”, pentru jocul spectaculos admirat de toţi iubitorii fenomenului.

Tavi Chihaia a debutat în prima echipă la 17 ani în sezonul 1998-1999, în Divizia B, iar prima sa prezenţă în Divizia A a fost consemnată pe 3 august 2001, în partida Sportul Studenţesc – Petrolul Ploieşti 3-0. Timp de cinci sezoane a adunat 109 prezenţe în tricoul alb-negru şi a marcat 16 goluri. În 2003 a părăsit Regia şi a evoluat până în prezent la formaţiile FC Naţional, Dinamo, CFR Cluj, Unirea Dej, Dacia Mioveni, CS Otopeni şi Tianjin Teda.

Memorabil rămâne meciul de la Marseille de pe Velodrome, din 2005, în finalul căruia Chihaia a marcat un gol senzaţional în poarta lui Barthez, în timp ce arbitrul spaniol Santiago Rodriguez se întorcea cu spatele la joc şi fluieră sfârşitul partidei. Acel gol ar fi însemnat calificarea formaţiei din Ştefan cel Mare în primăvara europeană, însă nu a fost validat, iar de atunci şi cariera atacantului a intrat oarecum pe o traiectorie descendentă.

Chihaia s-a pregătit în această iarnă sub comanda lui Tibor Selymes şi ar putea redebuta pentru Sportul Studenţesc în chiar primul meci al returului cu Concordia Chiajna.

http://www.liga2.ro/seria-1/bursa-transferurilor/octavian-chihaia-s-a-intors-acasa-in-regie-5638171

@dragos wrote:

Chihaia s-a pregătit în această iarnă sub comanda lui Tibor Selymes şi ar putea redebuta pentru Sportul Studenţesc în chiar primul meci al returului cu Concordia Chiajna.

Eu zic ca a redebutat cu succes,chiar daca spre sfarsit de-abia mai putea sa alerge pe teren,insa cu ceva pregatire fizica in plus cu siguranta isi va reveni in forma :) .Sportul are nevoie de experienta sa de joc.

sircos
    Member

@Ace of Spades wrote:

Eu zic ca a redebutat cu succes,chiar daca spre sfarsit de-abia mai putea sa alerge pe teren,insa cu ceva pregatire fizica in plus cu siguranta isi va reveni in forma :) .Sportul are nevoie de experienta sa de joc.

au mai trecut 6 luni si tot nimic …

dragos
    Member

Chihaia e varzulica….la echipa II nu are loc ??
    aici tine locul ocupat aiurea :))

sircos
    Member

@dragos wrote:

Chihaia e varzulica….la echipa II nu are loc ??

am auzit ca exista si echipa a III-a :D

@sircos wrote:

@Ace of Spades wrote:

au mai trecut 6 luni si tot nimic …

Da,sircos,recunosc ca m-am inselat :( …nu stiu ce se intampla cu el,dar tot greoi se misca si tehnica ioc.La jocul aerian ar fi trebuit sa compenseze ca e inalt, insa din ce am vazut la meciul cu Astra nu s-a putut impune nici aici.Cand ma gandesc ca Moldovan incearca sa dea gol introducandu-l pe el in teren simt un gust amar….daca el e singura alternativa pentru “cazurile de urgenta” atunci ne meritam locul in clasament.

dragos
    Member

@Ace of Spades wrote:

Cand ma gandesc ca Moldovan incearca sa dea gol introducandu-l pe el in teren simt un gust amar….daca el e singura alternativa pentru “cazurile de urgenta” atunci ne meritam locul in clasament.

cand am vazut ca, va intra in teren, m-a “luat” indigestia :))

cameliu
    Member

@Ace of Spades wrote:

daca el e singura alternativa pentru “cazurile de urgenta” atunci ne meritam locul in clasament.

EXACT! De ce nu Trutza? macar am stii ca s-a incercat…

dragos
    Member

sper sa nu inceapa cu el titular vreodata. :D

Zibling
    Member

Tavi Chihaia a fost titular in meciul de Cupa Romaniei cu CS Otopeni. Desigur, datorita randamentului ridicat, a fost schimbat primul la pauza ;)

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 30 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.