Orasul Lunii

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 20 total)
  • Author
    Giani
    Member

Cum treci din Vrancea in Bacau, zici ca intri in alta lume. Senzatia de ciudatenie se accentueaza in momentul in care intri in capitala de judet. Nici nu patrunzi bine in oras, si te izbeste prima proba de cult al personalitatii: stadionul Mitica Seche. Greata se accentueaza in momentul in care vezi prima statie de autobuz: firma de transport public se cheama Bus Selena. Mai vezi si cate un gunoier sau maturator de strada. Inevitabil, pe salopeta lui scrie tot Selena.

Cultul personalitatii continua cand vezi si celebra pista de karting, pe numele ei lunatic de Selena. Si impanzita cu o groaza de service-uri, spalatorii auto si un motel mai scump ca un hotel de trei stele, toate purtand acelasi nume. Daca intrebi vreun localnic, cu mici exceptii vei afla ca acelasi Seche este un fel de Dumnezeu incarnat intr-o carcasa greu definibila, pentru care orice plangere a cetateanului bacauan se rezolva cu un plic continand patru legitimatii de acces general pe numele Aurel Vlaicu. Nu conteaza ca poate romanul are alta problema, de genul unui spatiu locativ etc., doua bulioane si iesi pe usa.

Dar exista si alti cetateni ai Bacaului, e drept, intr-o minoritate covarsitoare, care il injura non stop. Si care mi-au explicat multe chestii interesante legate de personajul a carui putere (sau mai bine zis, putoare) ne-a expediat in divizia B. Dar astea merita discutate dupa meci, la o bere, pe principiul “Scripta manet”.

cameliu
    Member

tocmai a pierdut bacaul la oradea intr-un mod ciudat
    la 3-0 pt oradea 2 bacauani s-au dat accidentati, 3 erau deja afara din cauza rosiilor asa ca… ramine tot 3-0, la masa verde…

Giani
    Member

Ce sa-i faci? Prietenia de partid spune totul. Ce cuplu frumos, Seche-Vizer, asta pentru cei cu preferinte mai putin acceptate de Biserica!

cameliu
    Member

Dupa cite stiu eu Vizer nu mai e la Oradea!
    Si la un meci ca asta numai prietenie n-a fost! Cu 3 eliminati pina la pauza!

Jale e la Alba unde patronu-i PD… si incepe sa se vada… prefectu nu suporta… echipa mergea bine si asta sa fie asociat cu PD-u!!! Mai bine merge prost ajunge la retrogradare si pe cind sa pice vine tata PDSR si-o salveaza!
    Fat-frumos si alegeri placute!

Giani
    Member

@cameliu wrote:

Jale e la Alba unde patronu-i PD… si incepe sa se vada… prefectu nu suporta… echipa mergea bine si asta sa fie asociat cu PD-u!!! Mai bine merge prost ajunge la retrogradare si pe cind sa pice vine tata PDSR si-o salveaza!

Nu cred ca Alba va pica. Stimuleaza-l si tu pe varul sa rupa tot, mi-ar placea sa castige Alba campionatul, asa, la misto, sa vada si miticii (fara oarece referiri geografice) de lepefe ce inseamna Ardealul. Oricum, nu se stie ce va iesi la alegeri, dar hai sa nu intram in subiect, aici se dicuta despre fotbal.

ultrasro
    Member

Adica 3 bare la 0-0….. 😯

07Ex
    Keymaster

@Giani wrote:

@cameliu wrote:

Nu cred ca Alba va pica. Stimuleaza-l si tu pe varul sa rupa tot, mi-ar placea sa castige Alba campionatul, asa, la misto, sa vada si miticii (fara oarece referiri geografice) de lepefe ce inseamna Ardealul. Oricum, nu se stie ce va iesi la alegeri, dar hai sa nu intram in subiect, aici se dicuta despre fotbal.

Pai si mie mi-ar place la nebunie sa castige Alba campionatul. 😆

cameliu
    Member

Daca-l cistiga, poate nu-mi mai cere varu-meu bani imprumut! 😆 😆 😆

Giani
    Member

@cameliu wrote:

Daca-l cistiga, poate nu-mi mai cere varu-meu bani imprumut! 😆 😆 😆

Pai… cam nashpa treaba :-D. Eu zic sa li-l imprumutam pe nea Vasile, poate asa iese si banu’ de obiectiv :-D si iti restituie si datoria.

Ultras
    Member

Bacaul ar putea, in mod normal, sa fie eliminat din campionat dupa magaria de la Oradea. Erau condusi cu 3-0, aveau trei jucatori eliminati si au inceput sa se dea loviti, iesind unu’ cate unu’ de pe teren. Dar, situatia va fi “rezolvata” de tovarasi!

07Ex
    Keymaster

Am auzit si eu de chestia cum ca Bacaul ar putea fi drastic sanctionata (eventual poate chiar si eliminata din campionat) dupa magaria de la Oradea. Ce mi-ar place sa ajunga si ei sa retrogradeze ca noi sa vada si Seche ce inseamna sa fi mic si neputincios. 😉

Ultras
    Member

Mic da, dar neputincios Seche? Ma indoiesc! Probabil ca vor pierde meciul la masa verde cu 3-0 ( :D ) si vor primi o amenda de 10 milioane. Cam atat!

Cainele
    Member

Are de unde sa dea Saeche. daca a dat el “pomana” 100.000.000 intr-o zi 😆

dragos
    Member

acest caras cu barba si cioc (a se citi sechelariu) crede ca poate orice in fotbalul romanesc….aseara la procesul etapei, chivorchian “blatistul” il “certa” pe craciunescu (cu privire la meciul cu oradea si nu numai), insa fara sanse de intimidare pentru fostul arbitru care i-a servit cateva blatistului de nu mai stia pe unde sa scoata camasa; atunci intra in scena carasul cu barba, care suna la proces sa-i ia apararea lingaului sau angajat si incepe sa-l ameninte pe craciunescu….. cum, ca ar trebui sa fie atent pe viitor, ca poate schimba pe oricine in fotbal si sa nu se puna cu primarul…….insa pe fostul arbitru nu l-au impresionat amenintarile si “s-a aparat” destul de bine…..
    cred, ca o sa ma imbat in ziua cand JEGOSII DE MOLDOVENI VOR RETROGRADA…….cu toate ca, nu este bine sa te bucuri de raul altuia, insa EI SI-AR MERITA ACEASTA PEDEAPSA!!!
    CHIVO + CARASULE – FUGITI !!! – ZIUA VOASTRA VINE!!!

Cainele
    Member

prefer o coma alcoolica decat o echipa blatista de moldoveni 😆

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 20 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.