Petreceri – Final de An – Intalniri la Nicu

Home Forums Sportul Studentesc Sportul Studentesc – Forumul suporterilor / Fan Zone Petreceri – Final de An – Intalniri la Nicu

Viewing 15 posts - 271 through 285 (of 453 total)
  • Author
    lsolcan
    Member

Pe 11 februarie 1916 s-au pus bazele clubului Sportul Studentesc. Primul presedinte a fost matematicianul Traian Lalescu.
    Stie cineva, cei de la club isi propun sa organizeze ceva la aniversarea Sportului? Ar trebui miscat ceva. Sunt curios daca cei din presa vor aminti de acest lucru in ziua respectiva.

Lucian Solcan
    http://www.solcan.ro

Ultras
    Member

Banuiesc ca acest eveniment nu te-a influentat de loc in alegerea datei la care vei fi mire…
    Daca tot veni vorba, iti urez Casa de Piatra!

lsolcan
    Member

Multumesc!… Nu e o coincidenta faptul ca ma insor in ziua in care Sportul face 90 de ani.
    Nevasta-mea e nascuta, de asemenea, intr-o zi de 11 februarie (asta e motivul principal insa pentru care facem nunta pe 11 februarie).

Pentru cei interesati, in colectia mea personala exista circa 20 de programe de la meciurile Sportului (inclusiv reviste Regia fotbalistica) si 3 reviste anuale Fotbal ’86, ’88, ’90 editate de clubul Sportul Studentesc (in cea din 86 exista toata istoria clubului).

Lucian Solcan

cameliu
    Member

Casa de piatra!

Baietelul meu ar fi trebuit sa se nasca pe 11 februarie (coincidenta!).
    Insa n-a mai avut rabdare si-a venit pe 21 ianuarie.
    Dan Vlad, 2950g, 50cm si tine cu Sportu’!

Ultras
    Member

@Lucian

Stiam… Vazusem pe site. Da’ nu am vrut sa te intreb daca e doar o coincidenta … 😈

@ Cameliu

Felicitari! Sa inteleg ca il faci suporter, nu fotbalist… 🙄

Radu Dobrin
    Member

Casa de piatra, Lucian!

@cameliu wrote:

hehe…yeah..right 😆 …

@cameliu wrote:

felicitari Cameliu!!..sa va traiasca si sa aveti parte numai de bucurii!

lsolcan
    Member

Multumesc, Radu!

Insa, chiar nu stie nimeni nimic despre apropiata aniversare?
    Clubul nu pregateste nimic?

Lucian Solcan

ultrasro
    Member

Inca nu stiu daca se pregateste ceva la club. Suporterii au pregatit bratarile siliconice! :D
    Casa de Piatra si La multi ani!

ashone
    Member

@ultrasro wrote:

Inca nu stiu daca se pregateste ceva la club. Suporterii au pregatit bratarile siliconice! :D
    Casa de Piatra si La multi ani!

aia de la club….ma faceti sa rid domnilor! baza e nicu si consiglieri…

Ultras
    Member

O echipa iubita in Romania

În februarie 1916, la iniţiativa unui grup de profesori şi studenţi, a luat fiinţă Sportul Studenţesc Bucureşti. Această denumire a fost purtată până-n 1945, iar din 1969 încoace gruparea alb-negrilor s-a mai chemat Sparta, Ştiinţa şi Politehnica.
    Cea mai prolifică perioadă a celor din Regie a fost după 1972, când Sportul s-a transformat dintr-un club polisportiv în club de fotbal, după care, timp de 25 de ediţii, alb-negrii au activat numai în “A”.
    De-a lungul anilor, tricoul lui Sportul l-au purtat fotbalişti cunoscuţi, printre care Mircea Sandu, care e şi golgeterul all-time al formaţiei, cu 153 de reuşite, Jamaischi, Tănăsescu, Măndoiu, Necula Răducanu, Moraru, Ciugarin, Chihaia, Grigore, Octavian Ionescu, Cazan (omul cu cele mai multe prezenţe în echipă – 465), Iorgulescu, Hagi, Coraş, Ţicleanu, Tom Cristea…

“Un club cu nouă decenii de activitate”

“Sportul Studenţesc – scria Octavian Ştireanu într-un excelent caiet-program (realizatori Valentin Albulescu şi Mihai Popescu) – este un personaj contradictoriu şi interesant al fotbalului românesc. Aici s-a constituit cel mai frumos triumvirat din fotbalul nostru: în ordine alfabetică, Paul Cazan, Gino Iorgulescu, Mircea Sandu. La romani, primul triumvirat s-a constituit după înfrângerea lui Spartacus de către Crassus şi înaintea cuceririi Galiei de către Cezar. Pompei avea să construiască primul teatru din piatră la Roma. Adică se uniseră cei mai puternici”.
    A îmbătrânit Sportul Studenţesc. Are 90 de ani! Vestea nu pare a fi bună la prima citire sau auzire. Personal o consider bună fiindcă Sportul a rămas mereu o echipă tânără sufleteşte chiar dacă de-a lungul anilor culorile alb-negru au fost purtate de mai multe generaţii de fotbalişti.
    Îi salut cu respectul cuvenit pe reprezentanţii “studenţilor” bucureşteni şi sper că ne vom vedea atunci când Sportul Studenţesc va sărbători centenarul.

Cristian Topescu
    ProSport

lsolcan
    Member

Sa traiasca domnul Topescu! Nci nu-mi vine sa cred. Ieri ma intrebam daca o sa apara ceva prin ziare, si in aceeasi zi, domnul Topescu lucreaza la un editorial cu acest subiect, care apare in ziarul ProSport de duminica. Sa fi fost telepatie? Oricum, e excelent. Mai asteptam si alte articole sau editoriale

Lucian Solcan

ashone
    Member

mi-au dat lacrimile de topescu

dragos
    Member

@lsolcan wrote:

Multumesc!… Nu e o coincidenta faptul ca ma insor in ziua in care Sportul face 90 de ani.
    Nevasta-mea e nascuta, de asemenea, intr-o zi de 11 februarie (asta e motivul principal insa pentru care facem nunta pe 11 februarie).

Pentru cei interesati, in colectia mea personala exista circa 20 de programe de la meciurile Sportului (inclusiv reviste Regia fotbalistica) si 3 reviste anuale Fotbal ’86, ’88, ’90 editate de clubul Sportul Studentesc (in cea din 86 exista toata istoria clubului).

Lucian Solcan

Casa de PIATRA si NUMAI IMPLINIRI !!!!

dragos
    Member

@cameliu wrote:

Casa de piatra!

SA-TI TRAIASCA JUNIORUL !!!
    TANARA SPERANTA A SPORTULUI STUDENTESC !!!!

07Ex
    Keymaster

@lsolcan wrote:

Casa de piatra Lucian!!!

@cameliu wrote:

Felicitari Cameliu! Dan este primul copil pe care-l aveti? Primele 2-3 luni vor fi destul de dificile dar pe urma situatia va deveni din ce in ce mai buna. Isaballa, fetita mea are acum 6 luni si are programul ei pe care-l respecta cu rigurozitate. Inca o data felicitari!!!

Viewing 15 posts - 271 through 285 (of 453 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.