Remembers…..

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 129 total)
  • Author
    dragos
    Member

Ashule, asteptam “remember-urile” tale, caci noi le-am pus aici pe toate……

ashone
    Member

@dragos wrote:

Ashule, asteptam “remember-urile” tale, caci noi le-am pus aici pe toate……

cum am inceput sa tin cu SPORTUL STUDENTESC…aveam un vecin mai mare ca mine cu 2 ani.in 76 el avea 8 ani si era la scoala,eu inca nu.si mergem pe ghencea…imi facuse asta capu mare ca galeria lu steaua,ca asa si pe dincolo…si ma lasa ai mei la meci.eu in casa aveam rapidisti ai mei fiind nascuti in giulesti-tata-si mama stind pe cringasul vechi la capatul masinii 138.frati-miu rapidist in galerie…ajungem la stadion…eu vecina-miu si ta-su…si mergem la a 2-a unde erau cam 100 de oameni.si se ridica un tigan si zice strigati ba facear-ati gilci…si tot asa pina mi s-a facut frica si scirba.galeria adversa a lui fcm brasov erau la tribuna 1 si erau de 2 ori mai multi ca astia de la steaua…ajungem acasa si ii zic lu tata ce s-a intimplat si ca eu nu mai calc in ghencea ca sint tigani care ne bat ca nu strigam.tata nu zice nimic si cam la o luna imi aduce un actipild cu emblema sportului…ala in cerc tricolor.si imi explica de echipa asta ca sint studenti.emblema m-a fascinat din prima-modelul-tocmai citeam “glasul rotilor de tren” a lui ioan chirila si acolo surpriza! sportul bate rapidul pe care eu credeam ca nu-l bate nimeni.in familie rapidu era in B datorita regimului comunist.atunci am inceput sa tin cu sportul…tata mai imi povestea de echipa si ascultam meciurile la radio ca nu ma lasa pe “republicii” sau pe unde mai jucau prin bucuresti…imi facusem un stegulet alb-negru si ma agitam prin casa simbata de simbata.ii mai vedeam la tv…in anul de gratie ’79 vine frati-miu pe la noi si imi zice hai ba la meci pa ghencea…eu zic ca nu ca mi-e frica de tiganii din galerie.el zice pai joaca cu sportul si oricum stam la tribuna 1.si merg la meci…pe drum tremuram ca ii vad pentru prima oara in viata mea pe sportul…si ne punem la tribuna 1 in partea dinspre tramvai…nici bine nu ma asez ca imi arunc ochii pe tribuna a 2-a si ce vad? un pilc de 100 de stelisti care stateau deasupra tunelului si la distanta de 2 sectoare ce credeti? UN SECTOR PLIN DE SUS PINA JOS CU AI NOSTRII!!!! asta m-a incintat la culme.eram mindru de mine ca tin cu sportul…ies echipele la incalzire…ai nostrii in treninguri alb-negru cu ceva pe spate…il intreb pa frati-miu ce au pe spate si imi zice ca un bizon…oau!! ailalti apar in sorturi si tricouri cu dungi subtiri in stil juve pe vremuri…gazonul de tot rahatul…era in septembrie si era mocirlit la greu.se termina incalzirea si stelistii in frunte cu iordache erau plini de noroi si asa au jucat…iar ai mei isi dau treningurile jos si apare o mindrete de echipament care mi-a luat mintile…deja eram in extaz(ma gindeam ce prosti ailalti de s-au mocirlit pina sa inceapa meciul).imi spune frati-miu cum arata aia de care auzeam la radio si pina la sfirsitul meciului deja stiam jumate din ei.normal ca sportul a batut 3-0 si am plecat fericit acasa unde am povestit de 3 ori meciul si noaptea aia nu am putut dormi de fericit ce eram! ma razbunasem si pe tiganu ala de mai de mult in mintea mea.apoi incet-incet mai prindeam cu frati-miu cite un meci pe republicii,apoi o perioada au jucat in ghencea si ii vedeam apoi cind s-au mutat definitiv in regie nu mai era o problema…veneam etapa de etapa…cam asta a fost.

ashone
    Member

PS am programul de meci de atunci!!!! cind o sa-l scanez o sa vi-l arat si voua.nu le am cu netu ca il puneam pe sait da nu stiu cum.e de muzeu si merita sa fie pe sait!!!

ashone
    Member

@ion wrote:

Am o amintire extraordinara (pt mine) cred inainte de ani 80…Era meciul cu RRRapid si trebuia sa bata musai rapid deoarece cadea in B.In poarta l-au bagat pe Vasile Lazar un junior si l-au dat accidentat pe Tamango…Stadionul Republicii plin ochi …Vreau sa va spun ca a aparat acel om de nu se poate povesti …Ai nostri fundasi se dadeau la o parte, faultau,pierdeau startul, dar Lazar al nostru apara tot ce era pe poarta lui nestiind de intelegere.Pina la urma meciul s-a incheiat la egalitate (scor nefavorabil rapidului)huiduieli cit cuprinde pe stadion si satisfactia mea enorma fata de ce a facut (e drept involuntar)Lazar.Un singur om impotriva tuturor…Culmea e ca la venire acasa cind m-am coborit din troleibuz (eram cu steagul alb-negru)pe umeri m-am intilnit cu eroul Lazar care a coborit din acelas troleibuz si a venit la mine sa ma intrebe ce fac si daca il cunosc(era cu o tipa dupa el si era fff bucuros).Eu spre rusinea mea nu l-am recunoscut din prima dar ce mai conta…

AM POZA CU LOTUL SPORTULUI DE ATUNCI. NU E POZA DE CELE CARE SE VIND LA CHIOSC, E FACUT CU APARATUL FOTO SI A AJUNS LA MINE CA MI-A DAT-O PAUL CAZAN MAI DEMULT. LAZAR E PE RINDUL DE JOS LA MIJLOC.(O SA SCANEZ EU SA VEDETI) MAI AM 2 POZE CU AURICA RADULESCU UNA DE APROAPE SI UNA IN ACTIUNE!

07Ex
    Keymaster

Ashule, orice poze sau altceva ce ai cu Sportul poti sa le trimiti prin e-mail la adresa ssb1916@yahoo.com ca sa le pun eu pe site.

ashone
    Member

@97SiR wrote:

Ashule, orice poze sau altceva ce ai cu Sportul poti sa le trimiti prin e-mail la adresa ssb1916@yahoo.com ca sa le pun eu pe site.

o sa le scanez si o sa le trimit.da tre sa le pui mari sa le vada lumea bine!!!!

ashone
    Member

PRIMUL STEAGA MARE CU SPORTUL in ’82 vorbeam noi copii prin fata blocului sa ne facem steaguri…erau citiva rapidisti,stelisti si unu cu craiova ca ta-su era si oltean si cfr-ist…buun si unu dintre rapidistii aia care imi e si acum prieten bun de tot ma-sa lucra la metraje in bucla in dr.taberei…si ii zic:ba zii lu ma-ta sa-mi aduca 2metri de negru si 2 de alb…dupa 2 zile dupa-masa urca ma-sa sus la noi suna si raspunde mama…si zice aia:vai cine ti-a murit? tata,pa jos de ris…e pentru fi-miu isi face steag cu sportu.apoi stelistu ala de v-am spus de el in prima parte vrea si el 2metri si 2 metri…si lu ii face primu ma-sa steag cu steaua: iese o chestie de un metru jumate pe un metru cu chestii albastre pe fond rosu diferite pe ambele fete…vine cu el in fata blocului si se face de rahat.pina si stelistii lui rideau de steagu ala! eu ma duc la o matusa care avea masina de cusut,tai in 3 bucati fiecare culoare si le coase matusi-mea si iese o chestie de 2×2,15. vin cu el in fata blocului si ii las masca pa astia ma duc sus si imi da tata un bat de zahar(avizatii stiu despre ce e vorba) si il pun si era crincen…joaca baietii acasa si ma duc cu el la meci…din fata blocului pleca 215 si ma lasa la regie la rond… a stat soferu vreo 5 minute sa ma urc ca nu nimeream sa culc batu si nu vrioam sa murdaresc steagu…in fine m-am urcat am ajuns am mai stat 5 minute sa cobor…am intrat cu el pe stadion(pe vremea aia puteai sa ai steagu si pe bat de duraluminiu nu erau probleme) rulat si ajung in tribuna…astia cind ma vad…minunare mare,era cel mai mare steag al galeriei! ia dezrasucete-l ba! si ma apuc in admiratia lor…apar baietii pe gazon se termina incalzirea,cintam gaudeamusu si incepe meciul….eu la fiecare faza mai periculoasa hop cu steagu pe sus,astia: jos ca nu vedem! si tot asa pina la pauza…cind mi-au zis decit la gol dai din el,eu da! la prima faza pac cu el sus…atunci si-au dat seama ca eu nu glumesc si m-au lasat in pace si-l injurau pa puiu ca imi daduse un steag mic si mi-l luase la el acasa(pe puiu l-am cunoscut la niste prieteni comuni si mi-a zis ca tine cu sportu si are steag si era erou pentru mine mai ales ca el era a 12-a si eu a 5-a.mi-a dat steagu apoi mi l-a luat apoi mi l-a dat apoi a ramas la mine si mi-am facut pe asta marele de care zic). problema mea era alta:eu aveam citeva zeci de kile cu totu si fluturatu ala ma obosise si abia mai putem sa il flutur da nu ma lasam(in timp m-am obisnuit cu greutatea steagului).si plec acasa de la meci cu puiu ca statea linga mine si in 105 merge pa scara si il tine in bataia vintului si nu se uita puiu ca era linga bordura un biciclist si cind l-a depasit 105 buf cu steagu in capu lu ala si cade ala cu bicla cu tot si ii striga puiu :am batut ba! si ala se uita ca bou…dupa 105.apoi a fluturat multi ani de zila steagu ala pe stadion.dar si-a facut si roberto unu la fel de mare tot atinci,si-a mai facut si unu razvan care imita strigatu lu tarzan la perfectie,si-a mai facut adi care statea in regie liga zambila,alti baieti si in scurt timp devenisem adevarati …galerie cum scrie la carte…

dragos
    Member

sunt amintiri frumoase pe care nimeni nu ni le poate lua.
    merita sa fie puse intr-o rubrica a revistei noastre (oricand cand va aparea)!!

ashone
    Member

@dragos wrote:

sunt amintiri frumoase pe care nimeni nu ni le poate lua.
    merita sa fie puse intr-o rubrica a revistei noastre (oricand cand va aparea)!!

AMIN!

dragos
    Member

vazand meciul cu rapidul, mi-am adus aminte de meciul din regie contra lui dinamo din urma cu cativa ani (1-0 pentru noi)….atunci dinamo ne-a dominat, au ratat 11m, insa gigel bucur a marcat facandu-i in ciuda lui dinu, pe atunci antrenorul cainilor……..iar, la noi era ando.

dragos
    Member

cand ma uit la “zimbrul” rafo de pe tricourile stelei, parca, imi aduc de vechile noastre tricouri…..faine dealtfel !!!!

Ultras
    Member

Aia era sigla veche a Puma… semana cu un taur… 😈

dragos
    Member

@Ultras wrote:

Aia era sigla veche a Puma… semana cu un taur… 😈

aha, noi eram zimbrii fiorosi din regie si ei sunt acum, taurii din ghencea….
    eram innebunit dupa acele tricouri……la acea vreme m-am agitat sa primesc unul, insa Gino mi-a dat alt model…….

ashone
    Member

tricourile cu zimbru pe spate erau UMBRO nu puma…de altfel era singura echipa cu tricouri umbro pe atunci restu erau apaca

dragos
    Member

maine-poimane ne vom aminti de meciurile ‘palpitante” din div. A……..

deh, tot amintiri sunt………

PS: noii-veniti pe forum nu au amintiri legate de sportul studentesc ???

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 129 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.