Remembers…..

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 129 total)
  • Author
    Giani
    Member

Eu am fost convertit la un meci pe final de campionat, Dinamo – Sportul 0-5 sau ceva de genul asta, cred ca prin ’84. Cateii tocmai fusesera eliminati de Liverpool in semifinalele CCE (a urmat finala insangerata cu AS Roma, pe Heysel, care a scos Anglia din fotbalul european la nivel de cluburi pentru cinci ani, motiv pentru care si acum detest orice echipa engleza) si devenisem, ca orice copil nepriceput, dinamovist. Urmeaza meciul direct in campionat, in groapa, si tata a zis ca daca sunt asa dinamovist sa mergem pe stadion. Cand am vazut ca suporterii lor injurau in timp ce alb-negrii cantau (cred ca au fost peste o mie de “studenti”), iar pe teren idiotul de nasu’ ii umilea, am devenit “Sportist”. Si asa am ramas. Pe stadion nu prea am calcat pana in toamna lui ’86, cand am intrat in liceu si aveam o mai mare libertate de miscare (in conditiile in care si stadionul era si este cam departe de casa). A urmat apoi meciul cu Broendby, cand eram la scoala. M-am invoit de la ultima ora, de franceza (profa era si ea microbista inraita, tinea cu PSG si avea abonament la meciurile lor, si avea boala pe echipele militziei si armatei. Mai era si diriga lui Ovidiu). Cand m-a auzit ca tin cu Sportul, m-a invoit, dar mi-a zis ca daca fac prostii sau nu se califica Sportul, ma lasa corigent. Am fost la meci, si cum nu aveam bani de bilet am fost expediat la coltul ala infect al peluzei Crangasi, spre tribuna a doua, de unde evident ca nu am vazut mare lucru. Apoi dezamagirea cu Verona, meci la care am plecat de la sortat cartofi (practica agricola), de m-am ales cu sase absente in catalog, mustrare si asupra capului meu plana si o scadere a notei la purtare (nu a fost sa fie ca nu a vrut directoarea). Dupa atatea frecusuri la creier, am si facut frigul cu simt de raspundere (si nu posed straturi protectoare), a pierdut si Sportul, a fost horror. Dar nu numai ca am ramas langa echipa, dar l-am si convertit pe George (initial, dupa ’86, era stelist, dupa furtul din finala Cupei, in ’87, vroia sa fie dinamovist, dar l-am convertit), apoi partial pe Misu (fratele care este acum in Ploiesti, dar ala e ceferist, deci nu am ce ii face) si se pare ca si pe Andras.

Dupa 90 deja ma cunoasteti, asa ca nu mai am ce povesti. Astept macar sa repetam performanta din 86 daca nu sa o depasim.

Zibling
    Member

Giani, finala aia insangerata de pe Heysel Stadion a fost intre Juventus si Liverpool, iar Platini a dat golul victoriei din penalty. Deci, nu AS Roma, ci Juventus. Nu te mai uita atata dupa Chivu, ca incurci echipele, doamna secretara 😈

Giani
    Member

@Zibling wrote:

Giani, finala aia insangerata de pe Heysel Stadion a fost intre Juventus si Liverpool, iar Platini a dat golul victoriei din penalty. Deci, nu AS Roma, ci Juventus. Nu te mai uita atata dupa Chivu, ca incurci echipele, doamna secretara 😈

Corect. Ai dreptate, in acel an au invins pe AS Roma si anul urmator au facut macelul. Si fara niciun fel de gluma, daca ii mai aud cu “doamna secretara” (stii la ce ma refer, la acelasi motiv pentru care ai pus si smile-ul) imi dau demisia inclusiv din asociatie. Consider ca ne-am adunat ca sa facem ceva, si pentru galerie si pentru echipa. Cine considera ca “a face” este un subiect demn de mistouri de doi lei nu merita efortul, si eforturi inutile nu fac.

ultrasro
    Member

Hai sa fim seriosi si sa nu maai punem la inima bancurile mai putin reusite!

ashone
    Member

@Giani wrote:

Eu am fost convertit la un meci pe final de campionat, Dinamo – Sportul 0-5 sau ceva de genul asta, cred ca prin ’84. Cateii tocmai fusesera eliminati de Liverpool in semifinalele CCE (a urmat finala insangerata cu AS Roma, pe Heysel, care a scos Anglia din fotbalul european la nivel de cluburi pentru cinci ani, motiv pentru care si acum detest orice echipa engleza) si devenisem, ca orice copil nepriceput, dinamovist. Urmeaza meciul direct in campionat, in groapa, si tata a zis ca daca sunt asa dinamovist sa mergem pe stadion. Cand am vazut ca suporterii lor injurau in timp ce alb-negrii cantau (cred ca au fost peste o mie de “studenti”), iar pe teren idiotul de nasu’ ii umilea, am devenit “Sportist”. Si asa am ramas. Pe stadion nu prea am calcat pana in toamna lui ’86, cand am intrat in liceu si aveam o mai mare libertate de miscare (in conditiile in care si stadionul era si este cam departe de casa). A urmat apoi meciul cu Broendby, cand eram la scoala. M-am invoit de la ultima ora, de franceza (profa era si ea microbista inraita, tinea cu PSG si avea abonament la meciurile lor, si avea boala pe echipele militziei si armatei. Mai era si diriga lui Ovidiu). Cand m-a auzit ca tin cu Sportul, m-a invoit, dar mi-a zis ca daca fac prostii sau nu se califica Sportul, ma lasa corigent. Am fost la meci, si cum nu aveam bani de bilet am fost expediat la coltul ala infect al peluzei Crangasi, spre tribuna a doua, de unde evident ca nu am vazut mare lucru. Apoi dezamagirea cu Verona, meci la care am plecat de la sortat cartofi (practica agricola), de m-am ales cu sase absente in catalog, mustrare si asupra capului meu plana si o scadere a notei la purtare (nu a fost sa fie ca nu a vrut directoarea). Dupa atatea frecusuri la creier, am si facut frigul cu simt de raspundere (si nu posed straturi protectoare), a pierdut si Sportul, a fost horror. Dar nu numai ca am ramas langa echipa, dar l-am si convertit pe George (initial, dupa ’86, era stelist, dupa furtul din finala Cupei, in ’87, vroia sa fie dinamovist, dar l-am convertit), apoi partial pe Misu (fratele care este acum in Ploiesti, dar ala e ceferist, deci nu am ce ii face) si se pare ca si pe Andras.

Dupa 90 deja ma cunoasteti, asa ca nu mai am ce povesti. Astept macar sa repetam performanta din 86 daca nu sa o depasim.

SEMIFINALA AIA CU LIVERPOOL FC AM AVUT ONOAREA SI CINSTEA SA O URMARESC PA VIU EXACT LINGA SUPORTERII ENGLEZI PE “23” LA TRIBUNA I SI CIND AU VAZUT BAIETII CA SAR IN SUS LA GOLUL LUI IAN RUSH 1-0 M-AU LUAT LINGA EI CU TOATA OPOZITIA MELITIENIOR…SI AM STAT ACOLO PINA LA FINAL…A FOST SINGURUL FULAR ALB NEGRU DE PE TOT STADIONU…IN GALERIA ENGLEZILOR…SI DACA AU FACUT MACEL,CE? AU FOST PROVOCATI PE STRAZI TOT TIMPUL DE CURVELE DE ITALIENI…LA STADION S-A VAZUT CARE MAI VINOS…”YOU’LL NEVER WALK ALONE…”ITI TRIMIT CINTECU SA ASCULTI VERSURILE SI MAI VORBIM…

Zibling
    Member

Pai, tocmai de mine de iei, Giani ?!?! Mie ai curajul sa mi-o spui, vad. Restul carora in public (in gasca) folosesc acelasi apelativ nu le-ai comentat nimic. Eu stiam ca se va ajunge aici, de aceea am si refuzat postul respectiv.

Uite, eu unul imi cer scuze si promit sa nu mai folosesc acest apelativ. De fapt, in postul anterior l-am folosit pt prima si ultima data. Insa, vreau sa te vad mai “barbat” pe viitor. Si eu las loc de misto-uri prietenilor, dar pana la o anumita limita. Hai, mai ia o bere din partea mea de Sf.Andrei si vezi ca ne auzim luni sau marti la Ploiesti ca s-ar putea sa am un dosar de rezolvat pe acolo.

Giani
    Member

Tocmai ca NU de tine ma luai. Si daca ii mai aud… nu mai continuu, ca ma baneaza Cazimir. Dar sa vezi ce examinari orale va superviza Nicu in postura de gazda. Cine o comite si se opune va pleca rimelata, natural, fara costuri suplimentare. Efect garantat minim o saptamana. Dau si certificat de garantie in sensul asta.

Dragos Chiva
    Member

Eu imi aduc aminte cu placere de un meci al Sportului impotriva Stelei prin anii ’70 pe Lia Manoliu(23 August).Pe vremea aceea exista un obicei foarte bun ca echipele bucurestene sa joace in cuplaj meciurile dintre ele(OK, recunosc ca nu era normal, dar ca spectator m-am bucurat sa vad doua meciuri la pret de unul).Steaua era si atunci o echipa in mare forma si daca nu ma insel din echipa ei facea parte la acel moment Marcel Raducanu.Faza care mi-a placut atat de mult incat nu am putut-o uita nici pana in ziua de astazi si de care as vrea sa ne aducem aminte impreuna este urmatoarea: o faza de atac pozitional a Sportului pe axul central al terenului este oprita prin fault de catre celebrul fundas central al Stelei, Sames.La momentul respectiv, scorul era 2-1 in favoarea Sportului si ostilitatile in teren se desfasurau in favoarea Stelei.Golul egalizator plutea in aer.Revin la faza de mai sus.Faultul lui Sames este penalizat cu lovitura libera directa.Distanta era de aproximativ 20m putin lateral dreapta fata de centrul portii.Ma aflam chiar in spatele portii Stelei care pe atunci era aparata de Iordache, un portar in mare forma si care confirmase deja si pe plan international. Va rog sa nu imi cereti sa imi amintesc cine a executat lovitura pentru Sportul.Cred ca a fost vorba de Chihaia dar nu sunt sigur.El a executat aceasta lovitura folosind un sut de tip foglia seca la coltul lung in vinclul portii lui Iordache.A fost un sut puternic si in acelasi timp plasat.Iordache nu avut timp nici macar sa schiteze un pas lateral in directia mingii.N-am sa uit niciodata privirea lui neputincioasa cu care urmarea cum mingea intra in plasa.Cred ca pe ultimii metri parcursi de minge isi dorea foarte mult ca mingea sa loveasca macar una dintre bare.Scorul de 3-1 a ramas acelasi pana la sfarsitul meciului…

Dragos Chiva
    Member

Va rog sa ma scuzati pentru lipsa de precizie.Dupa ce am consultat arhiva clubului de pe site si m-am consultat si cu Ovidiu, am ajuns la concluzia ca marcatorul golului mentionat un post mai sus este Octavian Popescu, iar partida a avut loc in 1980.

dragos
    Member

apropos, de “remember”: imi aduc aminte de meciul din cupa romaniei jucat la buzau, contra otelului galati.
    am castigat dupa executarea loviturilor de la 11m, parca cu 4-3…insa a fost un MECI PE CINSTE !!!!
    deh, unde-s vremurile de alta data !!!

dragos
    Member

Razvane, spuneai ca ai meciul cu Inter Milano de la Bucuresti (stadion 23 Aug) pe DVD sau VHS.
    poate reusesti sa mi-l aduci si mie, pentru a rememora momentele traite, atunci, pe viu !!!!!

deh, ce vremuri, ce echipa, ce jucatori !!!!

PS: si nu uita si de meciul cu dinamo (din deplasare).

Giani
    Member

Meciul cu Dinamo, din sezonul trecut, il am. Discutam pe privat si vreau garantia ca nu va fi multiplicat aiurea, spre zone complet neautorizate. Cine il doreste il anunt ca trebuie sa cotizeze cu doua blancuri, adica suportul de inscriptionare. Nu de alta dar nu ma cheama jiji fecali.

dragos
    Member

pe vremuri la stadion se putea ajunge cu tramvaiul 32 (CFR Progresul – Bdul. Regiei)…..in prezent s-a pus in circulatie un autobuz 635 (Vasile Parvan – Bdul. Regiei)……toate strazile din jurul stadionului SUNT IN ASFALTARI – carosabilul format din piatra cubica va fi inlocuit cu asfalt !!!

si unde mai punem ca, in incinta bazei – se lucreaza la cel de-al doilea teren artificial !!!

deh, la vremuri noi, tot NOI !!!!

franz_kafka
    Member

O amintire care mi-a revenit recent in fata ochilor… Eram in scoala primara (clasa a II-a ?), ziua meciului retur cu danezii din Copenhaga, din 1986 (nu le scriu numele ca sa nu gresesc). Dupa partida tur, 0 – 3, nici n-am avut curajul sa ma uit la meci. Preferam sa stau pe terenul de fotbal al scolii, se afla f aproape de casa… A venit dintr-o data un prieten, desi era dinamovist, si urla: 6 – 0 pt SS!!! Nu-mi venea sa cred…, am plecat acasa, unde mi s-a confirmat scorul. Impreuna cu un alt prieten, tot sportist (sau cum sa-i zic), l-am rugam pe tatal lui sa ne deseneze treningurile cu creta: cate un numar pe spatele bluzei si scris frumos de jur-imprejurul lui, Sportul (sus) Studentesc (jos).
    Am facut valva prin cartier cu bluzele de trening, am fost mandrii de acest lucru…, dar numai pentru cateva ore, fiindca a dat o ploaie peste noi… si s-a sters imprimeul improvizat. Oricum, ziua respectiva a fost momentul iluminarii, probabil, si pt multi dintre suporterii SS…, numai exista niciun dubiu, trebuia sa fiu un sportist, asa cum erau tatal si bunica mea (vorbesc serios!). Cand urasti un regim, il urasti pana in cele mai nebanuite detalii, adica si in fotbal, unde nu era loc in suflet pt Steaua, Dinamo sau Victoria!

Zibling
    Member

Cu lacrimi in ochi, imi amintesc si eu de acel moment si ma gandesc – oare voi mai trai vreodata astfel de clipe?!?! La finalul ultimului nostru sezon in Liga 1 (Divizia A), chiar vorbisem cu baietii sa ii ajut sa-si faca pasapoarte ca poate vom juca si noi vreo 2-3 tururi preliminare in Cupa UEFA macar; imi si ziceam ca in afara de Kazahstan si Islanda as merge oriunde. Insa, cineva s-a pis-pis pe visele mele. 😥

Oara pana voi muri eu sau pana-mi voi aduce si eu un junior la Sportul in galerie sau la grupele mici, voi mai avea o astfel de ocazie.

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 129 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.