Remembers…..

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 129 total)
  • Author
    Zibling
    Member

@ultrasro wrote:

L-am rugat si pe Andrei dar nu are timp pentru moment :)

Da, si ne cerem scuze pe aceasta cale 😉

dragos
    Member

are cineva inregistrarea meciului cu N.Xamax ???

Zibling
    Member

Incearca sa vorbesti cu cei de la TVR1.

dragos
    Member

SPORTUL – INTER MILANO 1-0 (M.Sandu, Min 84)

dragos
    Member

@dragos wrote:

SPORTUL – INTER MILANO 1-0 (M.Sandu, Min 84)
    http://www.youtube.com/watch?v=lkJ3VlTvyTg

meciul l-am vazut LIVE la vremea aceea……eeh, si cata bucurie mi-a adus. :ymparty: :ymparty: :ymparty: :ymparty:

cameliu
    Member

@07Ex wrote:

În etapa a XXI-a Sportul Studenţesc reuşea un meci mare contra viitoarei campioane Dinamo, rezultatul final de 1-0 (gol Gigel Bucur) putând fi catalogat ca eroic datorită circumstanţelor în care a fost obţinut, Dinamo primind cadou un 11-m în prima repriză din partea arbitrului Corpodean, lovitura ratată însă de câinii rosii. La acel moment Dinamo se afla într-o luptă strânsă pentru primul loc cu FC National punctele pierdute în Regie de Dinamo fiind gata-gata să ducă primul titlu de campioană în Cotroceni!

Cautand asa cuvintul CORPODEAN pe forum, am gasit de-a lungul istoriei cuvinte numai “de bine”… Meciuri cu Dinamo, Farul, National, etc.etc. etc. Din pacate topicurile sunt inchise si nu se pot “quota”… Intre timp baiatul si-a tras catuse.

La orice meci de-al nostru a fost un fel de hotzoman, si s-au adunat cred cel putin 10 de meciuri cu cantec.
    Primul de care-mi aduc aminte e un meci cu foresta din mileniul trecut, 1997 cred, am pierdut cu 4-2, le-a dat vreo 2-3 11m incat Razvan Lucescu si-a luat manusile le-a pus pe punctul cu var si-a fugit afara ca oricum se pregatea corpodeanu sa-i dea rosu…

Acum si-a tras catuse ca e la moda…

07Ex
    Keymaster

@cameliu wrote:

Asa-i trebuie. Incet incet sper ca toti hotii astia sa fie prinsi.

Tavi
    Member

@07Ex wrote:

@cameliu wrote:

Asa-i trebuie. Incet incet sper ca toti hotii astia sa fie prinsi.

Scapa pana la urma ca suntem in Romania :-s

dar si daca nu scapa asa au mocirlit sportul asta ca parnaia nu va rezolva mare lucru :-?

Zibling
    Member

Poate ca acesti arbitri vor fi acuzati, judecati si condamnati, insa pt Sportul Studentesc nu exista nici o formula de “restitutio in integrum”. Tot in Liga a II-a vom ramane si nu vom primi nici un fel de compensatii, pt ca nu avem de la cine, chiar daca ne vom constitui in parte vatamata. :-B

cameliu
    Member

http://www.prosport.ro:

Europa League

Studenţii s-au calificat după ce au pierdut în tur cu 3-0
    Dinamo să ia exemplul Sportul 1987! EI AU PUTUT
    Articol publicat de Dan FILOTI, Matei Udrea in Europa League | 27.08.2009 | 09:37

În cei 52 de ani care au trecut de la prima participare postbelică a românilor în cupele europene, o singură dată s-a întâmplat ca o echipă din ţara noastră să-şi înfrunte destinul potrivnic şi să izbutească să se califice, deşi pierduse la trei goluri în tur: Sportul Studenţesc. Exemplul alb-negrilor trebuie să îi ghideze azi pe dinamovişti.

Pe 4 noiembrie 1987, în manşa secundă a turului II din Cupa UEFA, Sportul Studenţesc făcea vâlvă în întreaga Europă reuşind să-i elimine la lovituri de departajare pe danezii de la IF Bröndby, după ce, în prima manşă, pierduse cu 0-3. Nordicii, cu o formaţie înţesată de vedete (opt dintre fotbaliştii acelei echipe aveau să devină campioni continentali cu Danemarca la Euro 1992), i-au tratat cu infatuare pe „studenţi”.

Spectatorii au venit în prelungiri

Sportul, cu celebra formație „de aur” despre care se ştia că‑şi alegea echipele din campionatul intern pe care le lăsa să o învingă, a venit de la Copenhaga ambiţionată de atitudinea danezilor. Returul din Regie a început într-o atmosferă deprimantă: frig, zăpadă, tribune goale şi pesimism inclusiv în rândurile puţinilor suporteri ai „studenţilor” rătăciţi pe stadion. Ion Munteanu a deschis însă rapid scorul, în minutul 7. A urmat o repriză secundă halucinantă. Bozeşan a făcut 2-0 cu un şut formidabil în minutul 78, iar Costel Pană a aruncat tribunele în aer şi meciul în prelungiri în minutul 89, prin golul cu numărul trei. Tribunele s-au umplut ca prin farmec în prelungiri, studenții din căminele învecinate (care ascultau partida la radio) coborând în grabă ca să vadă minunea.

Schmeichel a ratat un penalty

Până la finalul reprizelor suplimentare nu s-a mai înscris, iar soarta meciului s-a decis la lovituri de departajare. Iorgulescu, Ţicleanu şi Bozeşan au marcat, iar Schmeichel (celebrul portar ajuns mai târziu la Manchester United), Olsen şi Nielsen au ratat. Ceea ce era de neconceput încă de la tragerea la sorţi se întâmplase: Sportul eliminase Bröndby, formaţie care, la startul competiţiei, îşi fixase ca obiectiv cucerirea Cupei UEFA!

Paul Cazan: “Nea Mircea ne-a învăţat!”

La acel meci de pomină din noiembrie 1987, pe banca Sportului a stat Paul Cazan, pe atunci abia retras de pe gazon.

În această împrejurare, tactica Sportului a reprezentat încă o surpriză plăcută la acel meci. Misterul a fost elucidat ieri, chiar de Paul Cazan,
    într‑un dialog cu ProSport.

-Domnule Cazan, scandarea „Aţă, Aţă, antrenor pe viaţă!” vă spune ceva?
    -(râde) Cum să nu!? E de la meciul care reprezintă cea mai frumoasă amintire a mea: Sportul – Bröndby 6-0.

-Sportul a reuşit acum 22 de ani cam ce-ar trebui să facă şi Dinamo la Liberec. Cum a fost?
    – Incredibil. Nu ştiu ce să spun de Dinamo… Să joace, să spere şi poate va reuşi ceva.

“Ne-a zis: ‘jucaţi cu diagonale!’ “

-Cum aţi pregătit acel meci?
    -Ce pregătire… Înainte de meci le-am spus băieţilor, în vestiar, să încercăm să jucăm, să nu ne facem de râs. La pauză aveam 1-0. Lucescu era în tribună, venise la meci. Nea Mircea a coborât la vestiare şi ne-a zis tot. „Jucaţi pe diagonale!”, ţin minte că ne-a spus. Şi aşa i-am bătut, cu pase pe diagonală!

-Cum aţi ajuns antrenor la acel meci? Abia vă lăsaseţi atunci…
    -Fusese Mircea Rădulescu antrenor. Nu l-au mai vrut băieţii, aşa că l-au schimbat şi m-au votat pe mine. Gino, care era şi jucător, mă ajuta. Ţin minte că stadionul s-a umplut după minutul 90, în prelungiri. Ne-au dat primă 20.000 de lei. După calificare, direct la restaurant ne-am dus…

dragos
    Member

ia uite aici:

adi
    Member

Revazand golul lui Mircea Sandu, cu Inter mi-am adus aminte de un articol despre incercarea prin care trece acum:
    http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/879080/Mircea-Sandu-s-a-operat-ca-sa-scape-de-cancer/

dragos
    Member

am vazut Luni seara pe TVR2 emisiunea Replay, in care era prezentata “Antologia Diviziei A: anii ’74-’75”
    printre multe meciuri din acei ani, au fost prezentate si cateva secvente din urmatoarele meciuri ale Sportului:
    Sportul – Jiul; Sportul – Olimpia Satu Mare (sportul a ratat un penalty); Sportul – Steaua (Aurica Radulescu a marcat un SUPER GOL din lovitura libera; iar Mircea Sandu a marcat un alt gol dupa o faza frumos lucrata cu Tanasescu) :ymapplause:
    in acele vremuri “studentii” evoluau pe unde apucau (nu aveau un stadion propriu): pe Republicii; pe Ghencea etc.
    ceea ce am remarcat la toate partidele prezentate este faptul, ca stadioanele erau pline-pline de oameni.
    sper, ca Lunea viitoare sa pot vedea alte meciuri ale Sportului din sezoanele urmatoare.

apreciez aceasta emisiune de pe TVR2.

07Ex
    Keymaster

Pariul familiei Ceauşescu

Despre Nicuşor Ceauşescu, cel sub aripa căruia s-a aflat mult timp echipa, jucătorii Sportului spun că nu se băga la aranjamente, la jocuri de culise. El le aranja turneele peste hotare, asta da. În atâţia ani, o singură dată a venit la vestiare înaintea meciului. Se întâmpla pe Ghencea, în toamna lui 1978, când în etapa a 8-a s-a jucat Steaua – Sportul. Înaintea meciului, conducătorii Stelei încercaseră să pună presiune pe adversari, cerându-le să cedeze jocul pentru că în tribune urma să apară însuşi Nicolae Ceauşescu, cunoscut pentru simpatia sa faţă de Steaua. Până la urmă, dictatorul n-a mai apărut, dar asta este o altă poveste.

Ei bine, înaintea meciului, Nicuşor a venit la cabine şi le-a transmis jucătorilor: “Am pus pariu cu taică-meu că batem azi. El a spus că bate Steaua. Dacă o să câştigaţi, după meci, la vestiare, o să aveţi o surpriză mai mult decât plăcută”. Sportul a câştigat cu 1-0, iar la final, când fotbaliştii din Regie au ieşit de la duşuri, pe locul fiecăruia era câte un plic bine garnisit cu hârtii albastre de 100 de lei şi, în plus, echipa a primit o sticlă de whisky de 10 litri, adusă pe un afet de tun!

Rontea îi alerga cu ghiulul pe teren
    Etapa a 32-a a campionatului 1976-1977 a fost decisivă în ceea ce priveşte retrogradarea Rapidului, care avea să stea apoi şase ani în Divizia B. În acea rundă s-a jucat pe Stadionul Republicii meciul Sportul Studenţesc – Rapid, iar giuleştenilor le trebuia neapărat un succes. A existat şi o discuţie legată de nişte bani, dar cei de la Sportul nici n-au vrut să audă. În repriza a doua, la scorul de 1-1, atacantul rapidist Ilie Rontea şi-a scos ghiulul de pe deget şi a alergat cu el pe la toţi apărătorii Sportului: “Luaţi-l, mă! Dacă nu vă dăm banii după meci, nu mi-l mai daţi înapoi!”. Degeaba. S-a terminat 1-1, iar după meci “studenţii” au părăsit arena culcaţi pe burtă în autocar, pentru a scăpa de furia suporterilor rapidişti.

Licitaţie
    Au retrogradat Târgoviştea, au salvat Râmnicu-Vâlcea
    Chimia Râmnicu Vâlcea îi cam avea mereu de clienţi pe cei de la Sportul, asta şi pentru că la Vâlcea erau bani mulţi. În sezonul 1979-1980 se poate chiar spune că “studenţii” au decis una dintre retrogradate după ce au terminat la egalitate, la Târgovişte, 1-1 cu CS, care se lupta să scape, şi au pierdut la Vâlcea în runda următoare, cu 2-1. La pauză era 1-0 pentru Sportul, dar repriza a doua a adus parcă o altă echipă bucureşteană pe teren. Sportul n-a mai jucat nimic, iar gazdele au întors “spectaculos” scorul. După un timp s-a auzit că patru jucători de la Sportul – numele grele ale echipei – au luat atunci câte 40.000 de lei de om. Victoria aceea din etapa a 29-a a fost decisivă în ceea ce priveşte salvarea oltenilor de la retrogradare.

Cu Dinamo
    Arbitrul Bentu către “studenţi”: “Astăzi nu e ziua voastră!”
    Meciurile cu Dinamo erau întotdeauna cu probleme pentru “studenţi”, pentru că în afara faptului că aveau echipă, roş-albii umblau şi cu “mijloace specifice” pentru a-şi îndeplini obiectivul. În etapa a 19-a a sezonului 1972-1973, pe 8 aprilie, Aurică Bentu era arbitru la Dinamo – Sportul, iar în momentul în care s-a intersectat cu jucătorii “studenţilor”, înaintea meciului, la centrul terenului, le-a transmis acestora pe un ton care nu lăsa loc la discuţii: “Astăzi nu e ziua voastră!”. Mircea Sandu a fost cel mai supărat. “Ei, mai vedem noi dacă e sau nu ziua noastră!”. În ciuda arbitrajului rău-voitor, meciul s-a terminat 3-3, iar la final Bentu le-a şuierat printre dinţi “studenţilor”: “Astăzi m-aţi nenorocit, mi-aţi distrus viitorul!”.

Articol de Ioan VIOREL

dragos
    Member

am vazut aseara, emisiunea REPLAY pe TVR1.
    invitat special: Nasu’

am (re)vazut golurile marcate de el si alte faze spectaculoase din meciurile sportului din anii ’70 – ’80

senzationala ECHIPA de AUR de atunci !!! :ymhug: :ymhug: :ymapplause: :ymapplause:

este adevarat, ca o parte din meciurile anilor ’80 le-am vazut live……..oricum, mi-au creat o seara placuta !!!

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 129 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.