Renovarea bazei din Regie (2004)

Home Forums Archive Sezon 2004-2005 Season – Divizia A Renovarea bazei din Regie (2004)

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 218 total)
  • Author
    Ultras
    Member

@97SiR wrote:

In alta ordine de idei am citit azi in Prosport ca Duru a omologat stadionul din Gruia ca fiind OK pentru a gazdui meciuri de divizia A.

Si Apulum e OK cu stadionul, dupa spusele lui Duru. La Alba Iulia s-a implicat primaria.

cameliu
    Member

Hai ca-i spre bine:

SPORTUL

“Voi propune acordarea licenţei”

Directorul Comisiei de Licenţiere, Viorel Duru, a declarat: “Am fost pe stadionul Sportului şi baza semăna cu un şantier în demolare. Am primit asigurări că pînă pe 24 iulie toate renovările se vor termina. Azi voi propune în şedinţa Comisiei pentru Licenţiere din cadrul FRF să se acorde undă verde Sportului. Totuşi, dacă nu vor termina lucrările pînă la data stabilită, le vom retrage licenţa.” y Paul Muntenescu

razvanR
    Member

Eu as fi pus scaune albe si negre, alternativ: unul alb, unul negru

sau

mozaic cu scaune de toate culorile, asa cum erau doua stadioane in Portugalia.

Astfel, stadionul ar parea plin !!!

dragos
    Member

@ultrasro wrote:

Nu prea are nimeni scaune negre :)

asa este, iar vara s-ar incalzi de-ai putea sa prajesti oua pe ele……
    oricum, nu este o culoare prea “buna” ochiului…..albul este mai “estetic”

Ultras
    Member

@dragos wrote:

… iar vara s-ar incalzi de-ai putea sa prajesti oua pe ele……

Oua sau ouale… 😈

dragos
    Member

@Ultras wrote:

@dragos wrote:

… iar vara s-ar incalzi de-ai putea sa prajesti oua pe ele……

Oua sau ouale… 😈

ce ai cu oualele lu’ adrian?????

07Ex
    Keymaster

Acum dupa ce se va finaliza renovarea poate le trimitem niste poze in care stadionul sa arate mai bine.

ramos
    Member

SPORTUL
    „Vom juca în Regie!”
    Preşedintele de onoare al “studenţilor”, Mac Popescu, susţine că “pînă pe data de 10 august stadionul va fi gata. Am montat deja 500 de scaune şi avem 80 de oameni care dorm la club şi vor munci şi în timpul week-end-urilor. Mereu s-a spus că Sportul este echipa Federaţiei, dar noi am fost mai mult frustraţi de către aceasta decît ajutaţi. Decizia Comisiei de Licenţiere este incorectă şi le vom demonstra că s-au grăbit”. / Ştefan Beldie

ultrasro
    Member

S-a descoperit o nouă metodă de promovare: jocul de-a licenţa

Oficialii de la FRF se dedau unui nou amuzament: alba-neagra cu licenţele de Divizia A. “Studenţilor” nou promovaţi li se arată uşa. Pentru retrogradata Ceahlăul se deschide însă o portiţă.

Sub aparenţa de divertisment regulamentar, jocul federal nu este decît o altă manevră de evitare a retrogradării. O manevră la fel de discutabilă ca fuziunea sau cumpărarea locului în primul eşalon. Comisia de Licenţiere condusă de Viorel Duru pare decisă să scutească retrogradatele de cheltuieli suplimentare. Comisia e teoretic independentă, dar funcţionează în cadrul Federaţiei. Iar forul condus de Mircea Sandu a devenit faimos pentru interpretările generoase ale textelor de lege. Conflictul declanşat în iarnă între Steaua şi FRF reprezintă cel mai răsunător exemplu în acest sens.

Comisia lui Duru continuă seria jongleriilor cu standarde, criterii şi condiţii. Ierarhiile stabilite pe teren în sezonul trecut sînt făcute harcea-parcea. Comisia lui Duru a luat numai decizii enigmatice. A retras licenţa celor de la FC Oradea, care oricum nu mai aveau nevoie de ea în Divizia B. I-au lăsat în aşteptare pe cei de la Alba Iulia, care ar putea fuziona cu Ceahlăul. Şi i-au pedepsit pe cei de la Sportul, pentru că Şiman nu vrea nici să vîndă, nici să fuzioneze, nici să investească.

Exceptîndu-i pe cei trei granzi din Bucureşti, cluburile româneşti trăiesc de azi pe mîine. Sportul Studenţesc nu face figură aparte în plutonul echipelor cu rezultate, dar fără bani. Cu un patron care amînă investiţiile pînă în ultimul moment, nădăjduind în secret să recolteze fără să semene. E greu de crezut că stadionul Sportului se va preschimba în cîteva zile, precum dovleacul Cenuşăresei într-o caleaşcă. Şi e greu de înţeles de ce a stat finanţatorul Şiman cu mîinile în sîn pînă la termenul-limită impus de Comisie. Adoră suspansul? Îşi conservă energia pentru apeluri şi recursuri interminabile?

Curioasă e şi promptitudinea Comisiei federale în a sancţiona o vină roasă de vreme. Verdictul defavorabil “studenţilor” dă însă un sens cu totul nou liniştii care s-a aşternut sub Pietricica. Conducerea de la Ceahlăul a abandonat brusc planurile de unire cu Apulum sau cu altă fericită din prima ligă. Acum e clar că nu era vorba de resemnare. Pur şi simplu, nu mai era nevoie să se agite. Pe canale confidenţiale, nemţenii aflaseră din vreme că li se face loc în A.

Comisia lui Duru nu judecă echipele după buget, ci după relaţii. Dă la o parte cluburile sărace, dar competitive. Şi favorizează indirect echipele mediocre, dar cu ceva bani şi cu patroni care cunosc regulamentele federale ca pe propriile buzunare şi conturi. Nimic nou sub soare. La Casa Fotbalului, litera legii are în continuare elasticităţi bizare, iar spiritul ei nu-i decît o stafie.

Gabi
    Member

Am fost astazi la stadion si am discutat cu seful santierului de acolo. Omul e convins ca pe 19 va fi gata cu totul. S-au pus scaune la tribuna I-a, cam o treime din tribuna, arata super :D . Omul cu pricina a zis ca Stefan cel Pinalty si nesfant o s-o ia in dinti cu siguranta.
    Din cate am inteles se vor pune scaune pe tot stadionul, nu doar tribuna intai. Pentru inceput, ca sa primim licenta, se vor pune la tribunele I si a II-a. Restul pe parcurs.
    Se va asfalta TOTUL, mai putin terenul de joc, evident.
    S-au inlocuit instalatiile sanitare,s-au instalat conducte de cupru, deh lui Viorel Curu nu-i place pexalul.
    Acelasi domn, Viorel Dosu, a zis ca nu e buna copertina de la oficiala, trebuie cu 75 de cm mai in afara. Sper din tot sufletul sa se urce sa masoare, daca se poate sa fie si beat cand face treaba asta 👿
    De maine se suplimenteaza echipa cu inca 100 de muncitori :D
    VaSila trece pe acolo si are pareri pe banii altora. Noroc ca nu prea il baga nimeni in seama ca altfel terminau pe 19 iulie 2024.
    Betonul de la baza tribunelor a fost curatat, s-a pus o plasa de metal, s-a tencuit, marti cel tarziu se zugraveste.
    La ce am vazut eu acolo, cu cele cateva sute de scaune montate, cu vopseaua aferenta si celelalte reparatii, am un feeling ca stadionul va arata mai bine decat ala din Cotroceni, nu exagerez!

In concluzie, nu disperati fratilor ca va fi bine:) O sa-si roada dusmanii unghiile de oftica, Stefan cred ca va innebuni (daca mai e cazul).
    O sa trec si maine pe acolo, vreau sa vad sutele de muncitori, poate fac si niste poze.

07Ex
    Keymaster

Merci mult Gabi pentru stirea asta. Parca m-am mai linistit un pic cand am citit ca totusi lucrarile vor fi terminate pana la data de 19 iulie.

ultrasro
    Member

facute duminica 11 iulie 2004, in jurul orelor 18.00

Pozele apar tot aici in sectiunea renovare :)
    http://community.webshots.com/user/ultras_sportul

Gabi
    Member

@ultrasro wrote:

facute duminica 11 iulie 2004, in jurul orelor 18.00

Pozele apar tot aici in sectiunea renovare :)
    http://community.webshots.com/user/ultras_sportul

trebuia sa pozezi si tu portiunea aia cu scaune. arata super :)

Gabi
    Member

scuze, nu le pusesei pe toate cand m-am gasit eu sa te critic :)

ultrasro
    Member

Sa vedem daca intra toate acolo :)

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 218 total)
  • The topic ‘Renovarea bazei din Regie (2004)’ is closed to new replies.