Revista suporterilor

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 96 total)
  • Author
    adi
    Member

Ne-am gandit si la asta, iar deocamdata solutia ar fi sa condensam ultimele 2 etape in fiecare numar. Cum insa in Romania se joaca si 2 etape pe saptamana (mai ales in aprilie – mai), o alta solutie ar fi sa scoatem revista chiar saptamanal; problema ar fi ce scriem in pauzele competitionale?
    Bottom line, nu cred ca exista o anumita periodicitate optima (o saptamana, 2 saptamani); avem nevoie si de o regularitate, dar si de flexibilitate. Ce ati spune de editii speciale?

07Ex
    Keymaster

@adi wrote:

Ne-am gandit si la asta, iar deocamdata solutia ar fi sa condensam ultimele 2 etape in fiecare numar.

Eu zic ca e perfect daca avem ultimele 2 etape. Intr-adevar in aprilie – mai vom pierde 1-2 meciuri dar e OK.

@adi wrote:

o alta solutie ar fi sa scoatem revista chiar saptamanal; problema ar fi ce scriem in pauzele competitionale?

Saptamanal cred ca e prea mult. Nu ca n-ar fi bine, insa din pacate nu avem destule persoane care sa se ocupe de revista. Doua, trei persoane nu pot face fata sa scoata o revista pe saptamana. In pauzele competitionale putem avea doar editii speciale, sau putem discuta pe teme legate de trecut, de istorie, de mai stiu eu ce.

@adi wrote:

Ce ati spune de editii speciale?

Inainte de a avea editii speciale mai bine sa vedem daca putem scoate revista macar lunar. Pe urma daca vrem sa scoatem revista mai des se pot face editii speciale. Parerea mea.

sper ca la urmatoarea italnire sa vina si dan… ca sa putem discuta si alte detalii despre revista

Radu Dobrin
    Member

ce ati zice de editarea revistei in LaTeX?

avantaje:

– gratis
    – perfect pentru compilat documente provenite din surse (autori) diferiti
    – format al documentului final (nr de coloane, fonturi..etc..etc..) extrem de simplu de modificat (o singura linie de comanda)
    – simplu de inclus/plasat imagini in document
    – trivial de creat *.pdf sau *.ps din documentul final
    – rezultat net superior in grafica + plasamentul textului in comparatie cu alternative costisitoare
    – …?

dezavantaje
    – ia citeva ore pina te familiarizezi cu limbajul
    – ???

dragos
    Member

cand vom edita primul numar in format electronic, tre’ sa-i avem in vedere pe SUPORTERII NOSTRI VIP (Arsinel, Enachescu, Moisescu etc), carora e musai sa le transmitem numarul inaugural.
    vorba aia: in orice lucru, primul numar conteaza !!!!

07Ex
    Keymaster

@Radu Dobrin wrote:

Eu unul nu ma pricep la LaTeX, dar daca vad ca are atatea avantaje nu vad dece nu l-am folosi.

@Radu Dobrin wrote:

avantaje:

– gratis
    – perfect pentru compilat documente provenite din surse (autori) diferiti
    – format al documentului final (nr de coloane, fonturi..etc..etc..) extrem de simplu de modificat (o singura linie de comanda)
    – simplu de inclus/plasat imagini in document
    – trivial de creat *.pdf sau *.ps din documentul final
    – rezultat net superior in grafica + plasamentul textului in comparatie cu alternative costisitoare
    – …?

dezavantaje
    – ia citeva ore pina te familiarizezi cu limbajul
    – ???

Daca ai tu softul si poti sa mi-l trimiti o sa dau eu o incercare… si daca este cum ne-ai spus … se rezolva :)

eu duminica plec in Italia pentru doua saptamani. pot sa ma ocup serios de revista abia dupa ce ma intorc. sau daca voi avea mail, chiar de acolo. dar fizic nu voi putea fi prezent.

George, e bine ca ai schimbat sigla.
    ai conceput deja o structura?

Haide Sportul! Hai odata!

@DAN VALER MOLDOVAN wrote:

eu duminica plec in Italia pentru doua saptamani. pot sa ma ocup serios de revista abia dupa ce ma intorc. sau daca voi avea mail, chiar de acolo. dar fizic nu voi putea fi prezent.

George, e bine ca ai schimbat sigla.
    ai conceput deja o structura?

Haide Sportul! Hai odata!

Daca pleci in Italia in concediu iti urez concediu placut
    Atunci banuiesc ca o sa scoatem primul numar cam la etapa a II-a

In principiu ne-am gandit la o structura, dupa cum a zis si Ady

Exista?

Steagul Sportului e-n berna!

@DAN VALER MOLDOVAN wrote:

Exista?

Steagul Sportului e-n berna!

Dan eu zic sa urmam pasii: intai sa facem asociatia si revista sa fie editata de aceasta.

adi
    Member

1. nu vad de ce am conditiona revista de asociatie. mai mult, poate ca vom face mai usor asociatia dupa ce vom lansa revista, in sensukl ca apar ajutoare suplimentare.
    2. daca asociatia costa si nu exista vointa suficienta din partea noastra, revista ne-ar costa cel mult o bucata din timpul liber.

@adi wrote:

1. nu vad de ce am conditiona revista de asociatie. mai mult, poate ca vom face mai usor asociatia dupa ce vom lansa revista, in sensukl ca apar ajutoare suplimentare.
    2. daca asociatia costa si nu exista vointa suficienta din partea noastra, revista ne-ar costa cel mult o bucata din timpul liber.

1.Da Ady ai dreptate… insa la ceea ce ma gandeam eu… ma refeream la faptul ca in momentul in care lansam asociatia abia atunci sa apara si revista in mod oficial… Daca este propun un numar pilot care sa analizeze primele 4 sau 5 etape…
    2. Eu cred si sper ca va exista vointa … eu asa cred… mie imi pare rau ca nu pot contribui financiar asa cum am dorit… din pacate a aparut o cheltuiala suplimentara si inutila la mine si la Giani care a fost cam mare pentru noi

dragos
    Member

prin locurile pe unde am umblat in acest week-end, am intalnit absolut intamplator un suporter al sportului stud. si am inceput sa-i povestesc despre site, forum, revista suporterilor etc.etc.
    nu stia de aceste lucruri, insa a ramas incantat de aceste noutati si mi-a promis ca va intra pe site/forum.
    sunt sigur ca exista multi suporteri de-ai sportului, care insa, nu stiu, despre existenta acestui site sa poata dialoga cu noi……poate incet-incet ii vom descoperi pe toti si impreuna vom fi mai multi si mai uniti.

Am o rugaminte la voi sa va ganditi la un titlu pentru revista… Regia fotbalistica ar fi cam complicat ca s-ar putea ridica problema drepturilor de autor
    PS: Sper ca inainte de meciul cu FC Argesi sa primiti via mail numarul pilot

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 96 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.