Sebastian Ghinga 12.02.1987

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Sebastian Ghinga 12.02.1987

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 32 total)
  • Author
    sorin
    Member

A plecat în Regie

Odata cu transferul la Sportul, Sebastian Ghinga are sansa sa faca pasul spre “fotbalul mare”
    AEROSTAR Mijlocasul Sebastian Ghinga a fost cedat gruparii Sportul Studentesc pentru suma de 100.000 de euro

Dupa internationalul Costel Pantelimon, vândut pe 100.000 de dolari la Poli Timisoara, gruparea condusa de Doru Damaschin a izbutit un nou transfer de senzatie.

Aerostar va mai primi alti 90.000 de euro în cazul unui transfer intern si 180.000 de euro daca jucatorul va pleca la o echipa în strainatate. “Am batut palma cu domnul Siman dupa lungi negocieri. Noi am semnat transferul, urmând ca zilele acestea Ghinga sa efectueze controlul medical”, a declarat presedintele Doru Damaschin. La Sportul, fostul fotbalist bacauan va primi 15.000 de dolari pe an. “Cred ca Ghinga se va impune de la început la aceasta echipa. E un jucator polivalent, cu mari resurse. Sunt sigur ca nu peste mult timp va face pasul catre o echipa puternica din campionatul românesc, sau poate va sari direct în strainatate. Oricum, cred ca am facut o alegere buna când l-am dat la Sportul, mai ales ca aceasta echipa are în componenta sa numai fotbalisti tineri”, a mai spus Damaschin. Ghinga va împlini 20 de ani luna viitoare, el fiind comparat cu actualul director al FRF, Ionut Lupescu. “Am investit în Centrul de Copii si Juniori si acum se vad roadele. Sunt sigur ca nu peste mult timp vom iesi pe piata cu alti jucatori de valoare”, a conchis presedintele Aerostarului Bacau.

| Print Mihai Ramniceanu

E clar, a innebunit Siman !

Ultras
    Member

Sebastian Ghinga – marea speranta a fotbalului bacauan

Una din marile sperante ale CS AEROSTAR Bacau este tanarul fotbalist Sebastian Ghinga, component al lotului national de juniori Under 19. Dupa Costel Pantilimon, transferat la POLI Timisoara, Sebastian Ghinga ar putea fi a doua mare lovitura data pe piata transferurilor de catre AEROSTAR Bacau, care dovedeste o grija aparte pentru cresterea tinerelor talente.

Sebastian Ghinga s-a nascut pe 12 februarie 1987. Are 1, 84 inaltime si 68 de kilograme, un atlet perfect. “De fapt, am inceput sportul de performanta cu atletismul, de la 12 la 14 ani practicand acest sport la CSS Bacau, cu d-na profesoara Maria Hagima. Consider ca aceasta optiune a mea, la vremea respectiva, a insemnat foarte mult in ceea ce priveste imbunatatirea vitezei, rezistenta si coordonarea miscarilor in teren”, spune fostul atlet care, totusi, a inceput cu…fotbalul. La varsta de 9 ani juca fotbal la CS LETEA, cu antrenorul Virghil Lichi, continuand apoi cu Costel Balint. Cand a implint 14 ani, sfatuit de profesoara Valy Munteanu, de la Grupul {colar “Anghel Saligny”, s-a transferat la sectia de fotbal a CS AEROSTAR, activand in grupa 1987, pregatita de antrenorul Ionel Panait, jucand la juniori II. Cu aceasta echipa va ocupa locul al doilea la turneul final de la Brasov.

La 16 ani este promovat de antrenorul Valentin Cioanca la echipa a doua a AEROSTAR, jucand peste 50 de partide la aceasta formatie timp de un an. La varsta de 17 ani promoveaza in prima echipa a clubului, in Divizia C, sub indrumarea antrenorului Gogu Munteanu. Din acel moment, Sebastian Ghinga joaca meci de meci in Divizia C, facandu-se mereu remarcat prin prestatiile sale, disputand peste 40 de partide. Acest lucru n-a ramas neobservat nici de antrenorii loturilor nationale de juniori care, in toamna lui 2005, l-au convocat in lotul under 19, pentru jocul cu selectionata Republicii Moldova.

Debutul a fost unul promitator, atat prin jocul prestat dar si prin golul inscris in poarta moldovenilor. Aceasta convocare n-a fost singura, Sebastian Ghinga fiind chemat sa imbrace tricoul Romaniei si in partidele disputate in cadrul turneelor din Turcia, Bulgaria si Ungaria, contabilizand pana cum noua selectii.

“Ca fiecare fotbalist, am si eu un idol. Acesta este Zinedin Zidane si as vrea sa ajung intr-o buna zi ca el. Sunt foarte ambitios si sunt multumit ca pot juca pe orice post sunt pus de catre antrenori. In momentul de fata, numai portar n-am jucat”, spune Sebasitian Ghinga. Antrenorul Costel Campeanu este si el satisfacut de evolutiile tanarului sau jucator, aflat in ultimul an de juniorat.

“Este un copil cuminte, se pregateste cu sarg, nu se sperie de adversari. Daca va continua la fel, va ajunge un foarte bun fotbalist, pentru ca are niste calitati certe. De altfel, au si inceput sa se intereseze multe echipe de el”, ne-a impartasit parerea sa despre Ghinga, antrenorul divizionarei C, Costel Campeanu.

“Ne-am bucura daca vom mai scoate la export un nou produs al Centrului nostru de copii si juniori, dupa Costel Pantilimon. De altfel, acesta este si scopul nostru, sa putem da fotbalului romanesc jucatori buni, formati si crescuti la noi, pentru ca beneficiem de conditii deosebite pentru marea performanta”, spune presedintele CS AEROSTAR, ec. Doru Damaschin.

Ultras
    Member

Cristi Ciubotariu a revenit la Sportul, iar din cate am mai auzit au venit si 2 jucatori de la Oradea (inca nu le stiu numele, dar sigur Cistean nu este unul dintre ei, pentru ca a semnat deja cu FC Brasov).

Giani
    Member

International de juniori pentru 100 k nu mi se pare deloc exagerat. As zice ca Siman nu a innebunit deloc, stie el ce face. Ma intreb daca intr-adevar l-a dorit Siman sau altcineva, care prin tinerete a mai si jucat fotbal. Referintele de la Bacau sunt bune, asteptam confirmarea pe covorul de iarba.

07Ex
    Keymaster

Nici eu nu cred ca 100K este mult pentru un jucator bun si de perspectiva. Sa speram ca Sebastian va confirma cat de curand.

franz_kafka
    Member

Daca presa pretinde ca un fotbalist odata transferat la SS a facut un pas catre fotbalul mare, indiferent cat de mic este in realitate, inseamna ca poate inca mai reprezentam ceva, in pofida situatiei oarecum delicate in care ne aflam dupa ce am fost rapusi miseleste la sfarsitul anului competitional trecut. Numai ca noi, fara ca asasinii sa-si dea seama, nu am murit cu adevarat, ci am supravietuit!

laucantona
    Member

ma bucur ca nu am avut dreptate cand am afirmat ca NU vom vedea transferuri la noi..chiar daca baiatul nu este un nume..dar sa fim corecti…decat Prisaceanu(il mai stiti?!), S. Raducanu(care erau cineva pe atunci) sau alte nume de la mijlocul lui 90′ venite sa ne salveze de la retrogradre mai bine baieti de perspectiva care mananca pamantul…inca o data un Bravo celor ce l-au adus pe biatul asta de la juniori si ma bucur ca Siman nu isi pune toti banii facuti din transferuri in altceva…si la mai mare Simane…m-as bucura ca Ciubotariu sa se intoarca…
    va salut pe toti
    Laurentiu

ovidiu
    Member

In sfarsit ceva vesti, sper, bune.
    N-am auzit de acest jucator dar sper sa prinda un loc in echipa si sa confirme. Pretul nu mi se pare unul mare avand in vedere “valoarea” lui Siman 😳 .

Totodata ma bucur ca avem si noi pe cineva sa umble dupa jucatori si sa-i studieze.
    Sa fie intr-un ceas bun.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

Giani
    Member

Ovidiu, Ghinga nu are nume, dar de ce am avea nevoie de jucatori cu nume care sa intre pe teren numai in fite? Faptul ca a fost international de juniori spune multe, in primul rand ca vrea sa se afirme. Ori pentru afirmarea juniorilor si a jucatorilor tineri (U21), cea mai buna optiune ramane tot Sportul Studentesc. In ciuda faptului ca nu are un nume, are un CV promitator. Important (in primul rand pentru el) este sa confirme. Poate ca nu va confirma si se va plafona, sau poate dimpotriva, se va face remarcat dupa doua jocuri, dar asta nu putem sti. Poate ca nu va dori, dupa afirmare, sa ramana in Regie, ci va tinti mai sus. Este dreptul lui de jucator profesionist. Trecand peste valoarea lui Siman, conteaza omul care l-a adus in club, pentru ca nu Siman se ocupa de scouting. Iar daca a dat o asemenea suma, inseamna ca scoutul a recomandat acest lucru. Si faptul ca avem scouts pentru juniori este de bun augur.

Zibling
    Member

Da, CV-ul jucatorului arata bine, insa tot nu am inteles pe ce post evolueaza Ghinga???

Pe de alta parte, ne va fi greu sa-i strigam numele in peluza. Cred ca “Sebi” ii va fi alintul.

Ultras
    Member

A fost vazut, a fost masurat, a fost cantarit… Verdict: scula! Merita banii…

07Ex
    Keymaster

@Ultras wrote:

A fost vazut, a fost masurat, a fost cantarit… Verdict: scula! Merita banii…

Pai atunci e bine. Bine ca daca tot luam doar un jucator pe sezon, macar e jucator de perspectiva.

sorin
    Member

Miercuri,14 Februarie 2007
    Sebastian Ghinga, la primul meci international

SPORTUL STUDENTESC Transferat în aceasta pauza competitionala la gruparea lui Vasile Siman, fostul echipier al Aerostarului Bacau a fost folosit înca din primul minut al întâlnirii cu formatia georgiana FC Wit, câstigat de “studenti” cu scorul de 2-0. “Nu poate decât sa ne bucure faptul ca s-a integrat în echipa, doar este si în interesul nostru ca Ghinga sa joace si sa plece, eventual, la un alt club mai puternic, eventual din strainatate”, a declarat managerul Aerostarului, Doru Damaschin.

Mihai Ramniceanu
    prosport

ashone
    Member

@ovidiu wrote:

In sfarsit ceva vesti, sper, bune.
    N-am auzit de acest jucator dar sper sa prinda un loc in echipa si sa confirme. Pretul nu mi se pare unul mare avand in vedere “valoarea” lui Siman 😳 .

Totodata ma bucur ca avem si noi pe cineva sa umble dupa jucatori si sa-i studieze.
    Sa fie intr-un ceas bun.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

baieti ! mai e pina la 1 aprilie, ati luat-o de acum cu glumele? cum sa dea siman atitia bani sa ia un jucator?de unde atitia bani la el? cind i-am zis lu claudiu chestia asta a ris o ora……

Ultras
    Member

Putetui raade cat vreti, tu si claudiu, dar asta micu’ e cel mai scump transfer facut de sportu’… mai scump, per total, decat maxim…

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 32 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.