Sportul la Tg. Jiu?

Home Forums Archive Sezon 2003-2004 Season – Divizia B Sportul la Tg. Jiu?

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 19 total)
  • Author
    ultrasro
    Member

* Mai curand jucam la Madrid :)

Divizia A la Tîrgu-Jiu (07.04)

TRECUT. În 1997, fotbaliştii Sportului, Călin Zanc (dreapta) şi Tom Cristea (stînga), se băteau la Tîrgu-Jiu cu formaţia lui Adrian Ungur (centru), Universitatea CraiovaDacă Pandurii nu promovează, gorjenii i-ar putea găzdui pe “studenţi” din campionatul viitor. Cu şapte puncte avans faţă de urmăritoarea din Tîrgu-Jiu, este greu de crezut că Sportul mai poate pierde promovarea. Însă revenirea în Divizia A va coincide şi cu începutul problemelor pentru echipa lui Şiman, unul dintre obstacolele de trecut fiind găsirea unui stadion pe care să evolueze “studenţii”. Cum arena din Regie este la pămînt în privinţa standardelor impuse de UEFA, oficialii Sportului au început deja căutările.
    “Fie închiriem un stadion din Bucureşti, poate chiar «Lia Manoliu», fie jucăm în provincie. Printre variante ar fi arena din Tîrgu-Jiu, unde Sportul a mai evoluat în trecut, sau cea din Urziceni. Orice e posibil”, a precizat antrenorul Gabi Balint. Preşedintele Vasile Şiman nu-şi face probleme: “Să promovăm noi, că o să avem unde să jucăm”.

De partea cealaltă, atît primarul oraşului gorjean, Florin Cîrciumaru, cît şi preşedintele Pandurilor, Marin Condescu, au fost superîncîntaţi de ideea ca alb-negrii să evolueze la Tîrgu-Jiu.
    Sezon cu ghinion
    Sportul a mai jucat la Tîrgu-Jiu în sezonul ‘96-’97, la finalul campionatului retrogradînd în “B”. Din echipa de atunci făceau parte Răzvan Lucescu, actualul secund Tom Cristea, Zanc, Diniţă, Florentin Dumitru, Pădureţ sau Caramarin.

Săndoi, pe picior de plecare
    Mai mulţi membri din conducerea executivă a clubului Pandurii sînt nemulţumiţi de antrenorul Emil Săndoi (foto). “Ar fi o demisie de onoare”, a declarat Viorel Temelescu, vicepreşedintele grupării, referindu-se la eventualitatea ca tehnicianul să renunţe la echipă. În schimb, Săndoi a spus că va mai rămîne cel puţin o etapă la Pandurii, după care ar putea prelua pe FC Argeş. În acest caz, gorjenii ar urma să fie pregătiţi de Gabi Zahiu, actualul antrenor al Minerului Motru.

Solutia lui Mac Popescu
    Preşedintele de onoare al Sportului, Barbu “Mac Popescu”, încearcă să aducă arena din Regie la standardele UEFA, pentru ca echipa să nu fie nevoită să plece pe un alt stadion. Legat de clubul studenţesc de 32 de ani, Mac este în prezent rectorul Universităţii de Arhitectură, postură care-i permite să facă rost de fonduri de la Ministerul Educaţiei, adică proprietarul stadionului: “Am adunat pînă acum un miliard şi jumătate. Lucrările vor începe cît de curînd, şi în acest sens am făcut o cerere de achiziţionare a celor 7.000 de scaune necesare”.

Autorităţile locale primesc cu braţele deschise ideea ca Sportul să joace la Tîrgu-Jiu. Ne apucăm şi facem modernizările necesare la stadion pentru a putea găzdui meciurile din prima divizie
    Florin Cîrciumaru, primar Tîrgu-Jiu
    stefan.alexandru@prosport.ro

dragos
    Member

vom vedea ce se va intampla….

ultrasro
    Member

Sportul nu a cazut in B in anul cand a jucat la Tg. Jiu ci doi ani mai tarziu in 1998….. iar Caramarin si Florentin Dumitru nu jucau in acel an la Sportul ci abia din toamna lui ’96….
    articol facut pe telefonul mobil….

Giani
    Member

Zi-le domnu’ Geo (adica ultrasro). Ce kkt de ziaristi sunt astia. Sportul a jucat la Targu-Jiu cand eu am fost mare parte din campioblat in armata, adica in 1995-1996. Iar Sportul a retrogradat in vara lui ’98. Cred ca ar trebui sambata, la inceputul meciului, sa mergeti (foarte probabil ca nu voi aparea, si il voi delega pe George ca “purtator de cuvant”) la masa presei si sa le strigati: “SUNTETI PENIBILI!!!”.

Cat despre mutarea in patria minerilor si a cepei laminate, cred ca divizia A la Tg. Jiu este cel mult… UN VIS EROTIC PENTRU PRAZILIENI.

Cainele
    Member

Il deleg si eu pe George….sa poarte pe buze mesajul nostru cu privire la presari 😈

nicu
    Member

Poate se muta aici la mine.
    Ar fi cool,:)
    N

07Ex
    Keymaster

@nicu wrote:

Poate se muta aici la mine.
    Ar fi cool,:)
    N

Daca s-ar muta la Edmonton i-as vedea pe baieti live mult mai des ca acum. 😉

ultrasro
    Member

Vorbiti si voi cu Premierul Canadei poate face o propunere lui Siman…. stadiom, avion, toate cele :)

Tavi
    Member

stadiom, aviom 😆 (Ovidiu a dat cep la butoi mai devreme …. Pacatosule!)

Radu Dobrin
    Member

mai bine ii mutam la mine…ca aici primavara tine 3 zile….si nu ar mai avea probleme cu astenii.. 😆

ultrasro
    Member

Si 6 luni se doarme cat e noaptea polara de lunga :) 8)

Radu Dobrin
    Member

eee..nici chiar asa :)….tu crezi ca eu ma duc la scoala calare pe ren ? 😆

Tavi
    Member

ai incercat? 😆

@Giani wrote:

Zi-le domnu’ Geo (adica ultrasro). Ce kkt de ziaristi sunt astia. Sportul a jucat la Targu-Jiu cand eu am fost mare parte din campioblat in armata, adica in 1995-1996. Iar Sportul a retrogradat in vara lui ’98. Cred ca ar trebui sambata, la inceputul meciului, sa mergeti (foarte probabil ca nu voi aparea, si il voi delega pe George ca “purtator de cuvant”) la masa presei si sa le strigati: “SUNTETI PENIBILI!!!”.

Cat despre mutarea in patria minerilor si a cepei laminate, cred ca divizia A la Tg. Jiu este cel mult… UN VIS EROTIC PENTRU PRAZILIENI.

Nu stiu, nu ii cunosc :)

@Cainele wrote:

Il deleg si eu pe George….sa poarte pe buze mesajul nostru cu privire la presari 😈

Auzi tata … nu am de gand sa ma cert cu presarii la meci… nu de altceva dar nu vreau dupa aceea sa fac pastele la circa de militie :)

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 19 total)
  • The topic ‘Sportul la Tg. Jiu?’ is closed to new replies.