Stiri din presa din Intersezon, 2005-2006

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A Stiri din presa din Intersezon, 2005-2006

Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 161 total)
  • Author
    cameliu
    Member

Nu vor să amîne partida cu CFR

“Nu putem disputa două meciuri în două zile. Regulamentul UEFA ne interzice acest lucru. Ar trebui să jucăm duminică, la orele 18:00, la Bucureşti cu Sportul, iar marţi, la 17:00, la Cluj, turul finalei Cupei Intertoto. Vrem să amînăm confruntarea cu studenţii din Regie”, a solicitat preşedintele lui CFR Cluj, Iuliu Mureşan. În replică, antrenorul Dan Petrescu a spus: “Nu sînt de acord cu o reprogramare. Dacă au vrut să joace în Intertoto, trebuia să se gîndească la faptul că existe unele riscuri. Putem să mutăm meciul sîmbătă sau vineri, dar nu să-l reprogramăm”. y Paul Muntenescu, Marius Năescu

Nemulţumit de achiziţii
    Dan Petrescu a declarat că încă nu este satisfăcut de achiziţiile de pînă acum: “Îmi mai trebuie un fundaş dreapta, pentru că în afară de Stancu nu am altă soluţie. Din jucătorii pe care i-am avut în probe, o să-i păstrăm pe Oprea şi Tîrnăcop. Mai am nevoie de un al treilea portar, un fundaş şi un mijlocaş”. y Paul Muntenescu, Liviu Matache

Dragos Chiva
    Member

Daca voi cunoasteti lotul cu care Sportul va incepe noul campionat va rog sa il postati

Radu Dobrin
    Member

din ev.z

Fabrica de fotbalisti

DOMN’ PROFESOR. Pe tapsanurile din Regie, Cornel Jurca incepe lectiile cu copii la ora 8 dimineata si le termina seara tarziu

Daniel Contescu
    Luni, 01 August 2005

Antrenorul de copii si juniori Cornel Jurca, cel care l-a descoperit si l-a slefuit la Sportul pe golgeterul Gigel Bucur, traieste in mizerie
    Patronul Vasile Siman vinde fara remuscari fotbalisti de la Sportul Studentesc, ignorand complet ideea de performanta. Fostul profesor de istorie n-a stat cu mainile-n san nici in aceasta vara. Gigel Bucur si Sorin Radoi au fost trimisi, la pachet, in curtea Timisoarei, in schimbul unui milion de euro, iar Razvan Stanca a ajuns la Farul Constanta. In trecut, Cristian Farmache, Octavian Chihaia, Cristi Irimia, Cristi Ciubotariu, Romeo Paduret, George Galamaz si Valentin Negru au luat, la randul lor, drumul pribegiei, renuntand sa mai alerge pe stomacul gol in Regie. Paltoanele, ceasurile si aparatele video luate de la Siman in schimbul primelor de joc nu le-au tinut de foame „studentilor”, siliti astfel sa plece in alta parte pentru a se putea implini profesional si financiar.

Bucur, ultima perla

Pentru a nu-si pierde echilibrul fotbalistic, gruparea din Regie a fost nevoita sa promoveze „en-gros” jucatori din propria ograda. Numai ca fotbalistii nu cresc singuri, in iarba. Ei trebuie descoperiti, slefuiti si apoi promovati. Din fericire pentru „studenti”, la Sportul exista o pepiniera productiva, datorata in primul rand unor tehnicieni muncitori si priceputi. Liderul antrenorilor care scot jucatori pe banda rulanta este Cornel Jurca (57 de ani). Ultimul produs al lui Jurca este Gigel Bucur, golgeterul ultimei editii de campionat.

Modest

Din „fabrica” lui Cornel Jurca a iesit, tocmai bun pentru a face cariera internationala, Gigel Bucur. „Mihail Marian il daduse afara de la Sportul. Si ca el (n.r. – Marian) erau destui alti antrenori care n-au avut o parere prea buna despre acest baiat. N-aveau incredere in el. Ii reprosau statura prea mica, in loc sa-i promoveze calitatile. Eu am pus baza pe Gigel, care n-a trecut pe la loturile de juniori si tineret tot din cauza ca nu l-au placut antrenorii. Este un model ca jucator, chiar daca este un tip interiorizat. Cand a venit prima oara la Sportul l-am folosit mijlocas-extrema, pentru viteza sa deosebita. Era cuminte si nu lipsea de la nici un antrenament”, rememoreaza tehnicianul.

„Nu iau procente”

Banii nu-l dau afara din casa pe antrenor. Jurca insa nu se revolta, chiar daca n-a incasat nici o letcaie de pe urma lui Bucur. De regula, antrenorii primesc un procent de zece la suta din incasarile care intra in contul clubului de pe jucatorii descoperiti de ei. „N-am luat nici un ban de pe urma lui Bucur (n.r. – care i-a costat pe timisoreni 800.000 de dolari). Dar nici nu cer nimic. Am muncit ca Bucur sa ajunga la acest nivel, dar am fost platit pentru activitatea mea. Am luat salariu de la club. Sunt retribuit ca sa scot fotbalisti, nu ca sa iau procente. Noi, cei mai in varsta, ne-am nascut in alta epoca”. Antrenorul n-asteapta recunostinta din partea fotbalistilor: „Jucatorii isi aduc aminte doar de antrenorul care le-a bagat primii bani in buzunar. Pe restul nu-i mai tin minte, dupa ce ajung la un anumit nivel. Nu este un repros, ci realitatea”.

Lupta cu hepatita

Cornel Jurca refuza sa-si spuna pasurile, dar prietenul sau, Cornel Vlad, care antreneaza si el o grupa de copii la Sportul, intervine: „Jurca este devotat in totalitate fotbalului. Omul asta si-a ignorat familia, a facut hepatita pe terenurile prafuite din Regie. Toate bolile pe care le-a avut i s-au tras de la munca pe care a depus-o si de la oboseala acumulata la antrenamente. Nu se vaita si nu renunta niciodata. Vine si in toiul iernii la teren, cand zapada este pana la genunchi”. Cornel Jurca il completeaza: „As fi renuntat la aceasta munca, daca as fi avut destui bani. Dar n-am avere, asa ca trebuie sa-mi vad de treaba mea si sa muncesc in continuare cat pot mai bine”.
    „Se spune ca nu e bine sa lucrezi cu copiii saraci, fiindca n-au personalitate. Nu sunt de acord cu aceasta ipoteza. Cei saraci sunt mai bine educati, am remarcat asta de-a lungul anilor”, considera Jurca. „Trebuie sa-i indrumi, sa-i scoti dintre blocuri, unde predomina climatul de golanie. La noi, la Sportul, vin in general copii care n-au o situatie materiala deosebita. Rolul unui antrenor este sa-i dea copilului placerea de a juca fotbal si sa-l faca sa uite la antrenamente ca o duce greu acasa”.
    Jurca vine zilnic la ora 8 dimineata pe terenul de antrenament si pleaca seara tarziu. Are destule regrete: „Ma trezesc uneori noaptea transpirat si imi reprosez ca nu l-am ajutat destul pe un anume jucator. M-au marcat nerealizarile unor fotbalisti. Unele lucruri raman pe viata in constiinta”.

16 ani, varsta adevarului

Tehnicianul considera ca un jucator de perspectiva se remarca de la frageda varsta, desi exista destule exceptii de la regula. „Un viitor fotbalist se cunoaste pana la 16 ani. Daca pana atunci nu se remarca, e bine sa le spui parintilor sa-l indrume catre altceva. Asa mi se pare corect. Multi parinti protesteaza, dar eu incerc sa-i fac sa inteleaga adevarul. Multi isi aduc copiii la fotbal pentru ca nu s-au putut realiza ei ca jucatori. Vor sa se implineasca prin copii. Altii vor sa scape de saracie si, din acest motiv, doresc neaparat sa-si vada copilul fotbalist. E vina antrenorilor ca nu sunt exigenti cu copiii si cu parintii acestora”.

„Ne vom califica la Mondialele din 2010”

Cornel Jurca analizeaza criza existenta la nivelul juniorilor si intrevede o raza de speranta. „In fotbal sunt generatii si generatii. Urmatoarea generatie care va influenta fotbalul romanesc se va coace in 2010. Stiu ce vorbesc. Merg prin tara si am vazut copii de 14-16 ani care joaca fotbal si le-am testat potentialul. Din pacate, acesti micuti duc lipsa de modele adevarate. Copiii au mereu nevoie de exemple”. Antrenorul este absolut convins ca ne vom califica la Mondialul din 2010: „Exista acum o generatie foarte buna. Juniorii nascuti intre 1990 si 1992 vor fi stransi la centrul de la „Luceafarul”, care va fi reinfiintat in curand, la Mogosoaia. Copiii se vor putea dezvolta acolo in liniste. Abia atunci ne vom revigora. In fotbal exista o anumita periodicitate a performantei”.

Costin Lazar, copil sarac

Cornel Vlad este cel mai bun prieten al lui Cornel Jurca. Fost jucator la Sportul, Vlad antreneaza acum in Regie. Vlad l-a descoperit si l-a crescut pe Costin Lazar, cel mai dorit „inchizator” din Divizia A, si-l anunta pe atacantul Costin Curelea drept un viitor titular al echipei nationale.
    „Lazar provine dintr-o familie saraca. Acum 15 ani, de Craciun, copiii dadeau bani pentru darurile care urmau sa fie puse sub pomul de iarna. Fiind sarac, Lazar n-avea de unde sa dea bani. Ca sa aiba si el pachetel, m-am imprumutat la vecini de bani si am dat eu pentru el cinci lei. Mi-a fost mila de copil. Ar fi fost singurul baietel de la Sportul fara pachetel. L-ar fi durut mult. Lazar e un baiat chinuit. Cand mergeam in turnee sau in cantonamente il gaseam noaptea in camera treaz. Il macina foarte mult problemele familiale. Curelea va ajunge sus. Deja este in circuitul nationalei de tineret”, povesteste Cornel Vlad.

De ce s-a ratat Radu Niculescu

Radu Niculescu, participant la Cupa Mondiala din ’98 cu nationala Romaniei, facea furori la loturile de juniori.
    Povestesc antrenorii sai, Cornel Jurca si Cornel Vlad. „Radu Niculescu era un copil ingrijit si curat. Il vedeai mereu bine imbracat. Mama lui era sefa in Sibiu si o ducea bine cu banii. N-avea nevoie de nimic. Era introvertit, dar si profund. Lui Niculescu i-a placut mult fotbalul. Erau meciuri pe care le castiga de unul singur. In duelurile unu la unu era inegalabil. Un fotbalist extraordinar. Din pacate, la maturitate, n-a mai iubit la fel de mult fotbalul ca in tinerete. A devenit capricios si inconstant”.

„Am luat copilul de la Dinamo”

La antrenamentele conduse de Jurca asista si parintii micutilor. Unul dintre acestia, Jean Alexandrescu, si-a luat copilul de la Dinamo si l-a dus la Sportul, unde a auzit ca exista „academia de fotbal a lui Cornel Jurca”. Centrul de Copii si Juniori de la Dinamo se afla la pamant, dupa ce Tica Danilescu a legitimat antrenori fara pregatire, al caror avantaj este ca sunt prieteni cu fiul sau – Catalin. „Aici este o adevarata scoala de fotbal. La Dinamo este nenorocire. Au adus antrenori pe unii care pazeau pubelele la Facultatea de Drept! Sau tineri care abia au terminat IEFS-ul, dar care n-au jucat fotbal in viata lor. Ce zic eu aici, n-au vazut 100 de meciuri la televizor! Au spus ca fiul meu n-are valoare, iar cei la Sportul au zis ca are. Eu pe cine sa cred?”, declara revoltat Alexandrescu. Copilul confirma pregatirea deficitara pe care o efectua la Dinamo. „Ne puteau sa alergam 10 minute, iar apoi jucam fotbal 40 de minute. Nu ne spuneau nimic, nu ne invatau nimic”, completeaza Mihnea, in varsta
    de 12 ani.

Fotbalistii descoperiti de Cornel Jurca

Octavian Chihaia – 200.000 de dolari (vandut la FC National in 2002)
    George Galamaz – 300.000 de dolari (vandut la Rapid in 2003)
    Cristi Irimia – 550.000 de dolari (vandut la Rapid in 2003)
    Valentin Negru – 150.000 de dolari (vandut la Rapid in 2003)
    Gigel Bucur – 800.000 de dolari (vandut la Poli Timisoara in aceasta vara)
    Total: 2.000.000 de dolari

dragos
    Member

gazetarul a evocat in mod real, starea materiala precara a antrenorilor de copii si juniori din regie…..si totusi, in ciuda acestor neajunsuri, ei contiunua sa “produca” jucatori de perspectiva.
    un amic de-al meu, prieten cu dl.jurca, si-a adus baiatul la sportul……
    fiu-sau juca fotbal in complexul national “23 august” – prof. marcel pigulea, insa este convins ca la sportul poate reusi mai mult…..NOI, suporterii il asteptam sa confirme.

cameliu
    Member

Pleacă Dan Petrescu?
    Răzvan Rotaru, Paul Muntenescu

Petrescu este din nou supărat pe situaţia de la echipă şi mărturiseşte că se gîndeşte la demisie. “Nu ştiu dacă mai rămîn la Sportul. Mai am timp pînă la meciul cu CFR să mă gîndesc. Nu avem unde să ne antrenăm aici. Se face un teren sintetic în bază, dar este construit de Arhitectură. O să fie nevoie să plătim chirie în baza noastră pentru a juca pe el, dar prefer să ne antrenăm aici decît să mergem pînă la Sala Antilopa”, a declarat Dan Petrescu. În pauza dintre tur şi retur din sezonul trecut, “studenţii” s-au pregătit prin stabilimente de fotbal în sală deoarece terenurile de antrenament din Regie erau impracticabile.

Dan Petrescu nu este satisfăcut nici de lotul pe care îl are: “Am cerut un fundaş dreapta, dar nu a venit nimeni. Stancu este singurul care poate evolua pe acest post. Nici Oprea sau Tîrnăcop nu au fost legitimaţi. Nu sînt mulţumit de lot!”.

3 august 2005

dragos
    Member

nu ma mira deloc atitudinea lui dan, insa este surprinzator, de ce acum
    la start de sezon si-a dat seama ca nu are oameni suficienti…..
    oricum, el nu poate face nimic, dar OARE SILE doarme linistit ?????
    cu siguranta, pentru ca are contul doldora de bani…..apropos, sile i-a insotit ieri pe victor becali, netoiu, gica popescu la donetz pentru a discuta situatia “cainilor” lui lucescu…..vorba aia: tara arde si sile se plimba;
    n-are el treaba cu ce-l doare pe “bursuc”…..pai, este normal ????

ultrasro
    Member

In prima repriza am jucat cu echipa standard:

Stancioiu – Stancu, Secareanu, Ratiu, Rusu – Varga, Balan, Ferfelea, Cruceru – Mazilu, Curelea

Scorul reprizei a fost 2-0 prin golurile marcate de Balan si Mazilu.

In repriza a doua am facut 11 schimbari in minutul 46 si una in minutul 65 si am pierdut repriza cu 3-0 toate golurile find marcate intre minutele 70 si 83.

Printre rezervele care au jucat: Popescu, Patrichi, Lozano, Tarnacop, Nicola, A…..lbertooo Mincuuuuu, Bira, Maxim, Nae si inca 3 jucatori de la echipa de divizia C..

Nu au jucat deloc fiind accidentati: Dedu, Ciupe, Lazar, Oae (a fost la C…………….?. 🙄

Florin
    Member

Echipa din a doua repriza a aratat cam asa:

Popescu – Patriche, Ilie, Lozano, Tarnacop – Mincu (Bara), Nicola, Ghenu, Maxim – Nae, Farcasanu

Din pacate, Nicola nu a sutat decat o singura data spre poarta si atunci destul de anemic. In rest a fost “vedeta” reprizei a doua. Recuperari la greu, dribling-uri in cascada, pase destul de bune. Nae cica a jucat accidentat, ceea ce nu il scuza la o faza unu-la-unu cu portarul in care a sutat cu succes…
    Lazano (care de meserie e fundas stanga) a gafat la ambele goluri din actiune… Nu stiu daca nu cumva tot el a provocat penalty-ul (arbitrul a aratat punctul cu var in loc sa dea fault in atac)

Ala e Alberto Mincu, nu Antonio… 😈

Oae s-a antrenat de dimineata cu C-ul…

cameliu
    Member

Gardianul:

Vasile Siman a intrat in «caracatita» lui Victor Becali si Gica Popescu

Patronul Sportului Studentesc reuseste cu fiecare zi ce trece sa surprinda prin actiunile sale. Bunaoara, dupa ce a vandut pe banda rulanta inca de acum doi ani, Vasile Siman nu a oferit o stabilitate financiara clubului, ramanand cu pecetea platii jucatorilor in produse: paltoane, parfumuri, telefoane mobile etc. Venirea lui Dan Petrescu l-a facut sa-si schimbe intrucatva viziunea sa comerciala asupra echipei si sa scoata din buzunar ceva maruntis pentru jucatori. Totusi, pentru ca resursele financiare sa nu scada sub limita admisa, Siman a purces si in acest an la transferuri care mai de care mai spectaculoase si mai banoase, ajutat fiind de firma si relatiile grupului “Becali&Popescu Sport”. Pe rand, Stanca, Sorin Radoi si Gigel Bucur au fost maritati, aducand in seiful patronului aproape 1.200.000 de dolari, bani care normal ar fi trebuit sa acopere o parte din datoriile Sportului catre stat si sa asigure resursele financiare pentru turul campionatului.

Siman a mers mai departe si a incercat sa ciuguleasca ceva in plus de la Becali si Popescu, deplasandu-se la Donetk pentru a face pe translatorul! De fapt, limba ucraineana nu-i este straina, mai ales ca si-a petrecut copilaria pe acele meleaguri, dar lumea vorbeste si despre anumite legaturi “periculoase” cu anumiti indivizi cunoscuti sub numele de “racketi”. Bineinteles, costurile calatoriei au fost achitate de Becali si Popescu, iar pentru serviciile prestate ca traducator se prea poate sa fi avut si de o salata. Pe de alta parte, e clar ca a intrat in “jocul” lui Becali si Popescu, Siman va dormi linistit, stiut fiind faptul ca firma celor doi nu pregeta nimic atunci cand vine vorba de bani. In consecinta, piata transferurilor va suferi modificari importante, Sportul fiind o inegalabila sursa de venit pentru toti cei implicati.

Visul lui Dan Petrescu de a forma o echipa competitiva care sa se bata de la egal la egal cu “granzii” pare sortit esecului. Poate tocmai de aceea, fostul international e gata sa renunte. Siman, insa, va trai in continuare linistit din afaceri profitabile cu jucatori, Becali si Popescu fiind parteneri de nadejde. “Performanta este pe primul plan, iar fotbalul romanesc se vinde prea ieftin”, spunea odata Popescu. Lapsusul e o boala transmisibila, totusi, prin intermediul banilor. (V. Negru)

Radu Dobrin
    Member

din ziarul, 4 aug. 2005

SIMAN IGNORA APELURILE
    Autor: (A.D.)

Relatiile dintre Vasile Siman, patronul Sportului Studentesc, si tehnicianul Dan Petrescu sunt din ce in ce mai reci. Drept dovada, finantatorul echipei din Regie a inceput sa-i ignore telefoanele “Bursucului”. Ieri, lucrurile s-au mai imbunatatit, dupa ce Siman a venit la club si a achitat primele de obiectiv pentru sezonul trecut. Marti, Petrescu a amenintat ca renunta la echipa, plecand in mijlocul antrenamentului. Se pare insa ca el s-a calmat si nu-i va parasi pe “studenti”.

dragos
    Member

danezul tipa si ameninta, dar “bossul” nu are urechi de auzit……..sile isi face acelasi “joc de glezne”.
    danezul se pare, ca da tonul la NEMULTUMIRI, iar jucatorii ii pot urma “exemplul”…..dar, nu ar fi deloc bine.

07Ex
    Keymaster

Florin, Ovidiu, stiti cumva macar jucatorii certi cu care vom incepe campionatul ca sa incep macar sa-i adaug pe site?

Florin
    Member

nu

ultrasro
    Member

Singura noutate este portarul Popescu de la Somesul Satu Mare.

In rest asteptam ziua de maine pentru clarificari.

adi
    Member

nu stiu lotul, dar am aflat bugetul: 1.5 milioane euro (la egalitate cu farul pe locurile 12-13).

1. Poli Timisoara 3,7
    2-3. Dinamo 3,5
    2-3. Rapid 3,5
    4. Steaua 3,3*
    5. FC National 3
    6. CFR Cluj 2,5
    7. Otelul 2,4
    8-9. Poli Iasi 2
    8-9. FC Vaslui 2
    10-11. FC Arges 1,6
    10-11. Pandurii Tg. Jiu 1,6
    12-13. Farul 1,5
    12-13. Sportul 1,5
    14. Gloria 1,2
    15. FCM Bacau 1,12
    16. Jiul 1

Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 161 total)
  • The topic ‘Stiri din presa din Intersezon, 2005-2006’ is closed to new replies.