Stiri din presa din Intersezon, 2005-2006

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A Stiri din presa din Intersezon, 2005-2006

Viewing 11 posts - 151 through 161 (of 161 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Ovidiu, ai aflat lotul de jucatori pentru sezonul asta?

Florin
    Member

Sorin Popescu si Tarnacop (nu-i cunosc prenumele) sunt singurele certitudini pana acum. E posibil ca Norbert Varga sa fie legitimat la noi. Inca nu este nimic sigur.

ultrasro
    Member

Ionut Tarnacop pare un fundas stanga destul de bun.

dragos
    Member

Caz, iti trimit eu maine prin email un fisier cu datele fiecarui jucator si le scrii tu, ulterior, pe site.

07Ex
    Keymaster

@dragos wrote:

Caz, iti trimit eu maine prin email un fisier cu datele fiecarui jucator si le scrii tu, ulterior, pe site.

Perfect, astept e-mailul tau. :)

dragos
    Member

@97SiR wrote:

@dragos wrote:

Perfect, astept e-mailul tau. :)

l-ai primit, Caz???

07Ex
    Keymaster

Da, l-am primit. Multam! Voi face modificarile necesare pe site peste weekend. Ovidiu/Florin, aveti poze pentru site cu jucatorii noi?

alex g
    Member

pana la urma care este lotul complet, il stiti cu amanuntele necesare, pentru ca vad ca este neschimbat dupa poze si…

07Ex
    Keymaster

Dedu revine în şase luni

Fundaşul “studenţilor” a suferit marţi o intervenţie chirurgicală în urma unei rupturi la ligamentele încrucişate ale piciorului stâng şi ieri a fost externat.

Marian Dedu a debutat în Divizia A anul trecut în meciul dintre Sportul şi Univ. Craiova (2-0).
    Din luna mai a acestui an au apărut primele probleme, când, în urma unui contact cu un adversar, în partida cu FC Braşov, a fost transportat la spital.
    Diagnosticul: entorsă la genunchiul stâng, şi pentru el campionatul se încheia mai devreme. A urmat o perioadă de recuperare, dar în acest sezon, în octombrie, la un antrenament chiar cu o zi înaintea jocului cu Pandurii, din etapa a IX-a, ligamentele piciorului stâng au cedat. În urma acestui episod nefast a fost operat la secţia de Ortopedie a Spitalului Clinic Colentina de către doctorul Rodica Marinescu. “Operaţia a durat în jur de o oră şi a decurs foarte bine. Acum, el trebuie să facă un tratament medical de recuperare timp de şase luni şi o sesiune de şedinţe de hidroterapie”, ne-a declarat medicul său.
    În perioada cât a fost internat, Dedu a fost vizitat de membrii familiei, de majoritatea colegilor săi, iar preşedintele clubului, Vasile Şiman, s-a interesat în permanenţă de starea sa de sănătate. “Îmi doresc să revin cât mai repede, fotbalul este mult mai frumos când îl joci decât atunci când îl priveşti”, a afirmat “studentul”.
    Altfel, intenţia “Bursucului” de a părăsi Sportul în favoarea unei echipe din străinătate l-a întristat pe Dedu, care s-a arătat surprins de decizia tehnicianului. “Îi datorez foarte mult lui Dan Petrescu, pentru că el a fost cel care mi-a acordat încredere. Datorită lui am debutat în Divizia A. Dacă va fi să plece, îi urez succes în tot ceea ce va face în viitor”, a mai spus fundaşul. (Mădălina BUHAT, Bogdan SAVIN)

ultrasro
    Member

Sanatate multa si revenire in forta pe gazon in luna mai.

Ultras
    Member

Viata in alb si negru
    Marian Dedu, jucator care urma sa fie convocat in premiera la lotul de tineret, si-a vazut visul spulberat, din cauza accidentarilor. Dupa ce a suferit o ruptura de menisc si de ligamente la genunchi, fotbalistul munceste acum sa recupereze timpul pierdut. Fundasul din Regie este unul dintre cei mai cunoscuti pacienti ai Spitalului Colentina.
    Fundasul central al studentilor, Marian Dedu, este urmarit de ghinionul accidentarilor. Calvarul lui a inceput in mai anul trecut, la partida de campionat impotriva Brasovului, cind a suferit o entorsa ce l-a tinut departe de gazon timp de trei luni. Incidentul a survenit in cel mai nepotrivit moment, fotbalistul fiind foarte aproape de o convocare, in premiera, la echipa nationala de tineret.

“Auzisem de la antrenorii din club ca ar fi urmat sa merg la lotul national. Am simtit cum mi se naruie un vis, dar am strins din dinti si m-am concentrat pe recuperare”, spune jucatorul. Dupa alte trei luni, jucatorul a fost declarat apt de joc, evoluind chiar in patru partide pentru Sportul 2, pina cind nesansa i-a dat o noua lovitura.

La o faza banala de joc a echipei antrenate de Tom Cristea, Dedu s-a accidentat din nou, el blocindu-si piciorul intr-o brazda sarita din gazon. “Am cazut cum nu se poate mai prost. Mi-am simtit piciorul blocat in pamint si am auzit cum imi trosneste genunchiul. In acel moment am simtit ca se prabu- seste cerul pe mine de durere, dar si pentru ca urma sa lipsesc, din nou, de pe teren”, povesteste Dedu.

Fundasul s-a ales cu o ruptura de menisc si de ligamente la genunchi, el efectuind pentru fiecare cite o operatie pe 31 octombrie, respectiv pe 29 noiembrie, in sectia de ortopedie a spitatalului bucurestean Colentina. Dupa aceasta interven- tie, sportivul a fost tintuit la pat trei zile, urmatoarea luna fiind nevoit sa mearga cu ajutorul cirjelor.

Apoi a urmat un regim intens de recuperare sub indrumarea profesoarei de kinetoterapie, Corina Dumitrescu, timp in care s-a imprietenit cu personalul spitalului, dar si cu alti pacienti aflati in aceeasi situatie. “Vin primul si plec ultimul, asa ca toata lumea de aici ma cunoaste. Imi dau seama ca numai asa pot ajunge din nou la forma care m-a consacrat”, incheie fotbalistul.

Vrea sa joace alaturi de fratele sau
    Jucatorul isi doreste sa evolueze intr-o zi alaturi de fratele sau mai mic, Dan Petrisor (16 ani), junior al clubului din Regie. “Acesta este visul mamei, de a ne vedea pe amindoi jucind in aceeasi echipa. El este mai tehnic decit mine, un adevarat mingicar si chiar si eu, cu greu il pot opri. O sa am grija sa se tina de treaba, dar totul depinde numai de el”, spune Marian.

Pacientul perfect
    Persoana cea mai apropiata lui Dedu (foto) in programul sau de recuperare, este kinetoterapeutul Corina Dumitrescu, care a acceptat sa vorbeasca despre fotbalist.

“Este un caracter foarte puternic, care munceste asiduu in fiecare zi si niciodata nu se abate de la exercitiile pe care i Ie impun. Desi i-am pus un ligament nou, genunchiul sau a reactionat foarte bine si, in cel mai scurt timp, va putea face si alergari. Are doua suruburi implantate in picior, dar si asa va putea juca fotbal de performanta”.

Conform doctorilor, jucatorul va reveni la cea mai buna forma de joc abia peste patru luni, timp in care, medical, va fi strict supervizat. “Sper sa pot prinde cantonamentul din Turcia de la inceputul lui februarie. Chiar daca voi avea un regim de pregatire separat, fara elemente tehnice, important este sa fiu acolo si sa reintru in atmosfera echipei”, spune Dedu.

Desi a trecut printr-un adevarat calvar in ultimele luni, fotbalistul are puterea sa glumeasca pe seama accidentarii sale: “Daca nu ma vor mai chema la tineret, atunci voi juca direct la nationala mare”.

Viewing 11 posts - 151 through 161 (of 161 total)
  • The topic ‘Stiri din presa din Intersezon, 2005-2006’ is closed to new replies.