Stiri din presa din Intersezon, 2005-2006

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A Stiri din presa din Intersezon, 2005-2006

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 161 total)
  • Author
    Ultras
    Member

Si-a facut obicei sa vrea, ca de luat nu au luat nimic la preturi mici… 😈

Se pare ca cel care spunea ca Siman are si parti bune a avut oarecum dreptate. Daca tot ceea ce se aude se va implini atunci anul viitor sper sa atacam un loc in Cupa Uefa.

dragos
    Member

dom’ne: vom trai si vom vedea si apoi vom comenta “strategia” lu’ sile.

Ultras
    Member

Stancu sau Cruceru?
    Giuleştenii vor neapărat să transfere în această vară unul dintre cei doi mijlocaşi ai Sportului. Pentru a asigura o dublură pe banda dreaptă, acolo unde senator de drept este Valentin Bădoi, giuleştenii intenţionează să mai transfere un mijlocaş. În vizorul Rapidului sînt acum doi jucători de la Sportul, pentru care au fost demarate tratative. Stelian Stancu şi Florentin Cruceru au profiluri asemănătoare, iar antrenorul Răzvan Lucescu şi-ar dori să-l aducă pe unul dintre ei. Problema e că Vasile Şiman nu e încă hotărît dacă să renunţe la unul dintre jucători, deoarece în planul său iniţial îşi programase să transfere în această vară doar doi fotbalişti, pe Gigel Bucur şi pe Costin Lazăr. Cum însă ofertele pentru cei vizaţi sînt mai degrabă teoretice decît practice, nu-i exclus ca Şiman să se reorienteze. Ieri, patronul Sportului a fost la baza Pro Rapid, unde a discutat cu preşedintele Dinu Gheorghe, ei neajungînd însă la nici un acord. Cruceru şi Stancu fac parte dintr-o strategie de întărire a liniei de mijloc, numele lor fiind trecute alături de cele ale lui Emil Dică şi Zeno Bundea. În privinţa celui dintîi, FC Argeş va lua astăzi o decizie dacă e sau nu oportună despărţirea de el. Cît despre Bundea, cu el discuţiile au fost încheiate, s-a ajuns la un acord şi se aşteaptă semnarea actelor. El este liber de contract, nedepinzînd de nici o altă echipă.

Insistă şi pentru Ionuţ Mazilu
    Se pare că giuleştenii au o adevărată slăbiciune pentru fotbaliştii Sportului, în fiecare campanie de transferuri dorindu-şi jucători din Regie. Nu doar Stancu şi Cruceru sînt acum în discuţie, ci şi Ionuţ Mazilu. Pentru el a mai existat o rundă de negocieri, blocată din cauza pretenţiilor financiare ale Sportului. Vişiniii insistă însă pentru atacantul de 23 de ani, sperînd să reuşească să-l aducă în curtea lor.

http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=65652

Ultras
    Member

N-au renuntat la Bucur

Patronul Sportului, Vasile Siman, s-a intilnit cu Dinu Gheorghe pentru a trata transferurile lui Gigel Bucur si Tibi Balan. In Grant ar mai putea ajunge Cruceru si Costin Lazar, in timp ce Dan Petrescu il vrea inapoi pe Vali Negru.

Mai multi jucatori ai Sportului Studentesc ar putea ajunge in vara aceasta in Grant. Ieri, patronul formatiei din Regie, Vasile Siman, s-a deplasat la baza Pro Rapid, unde a purtat o runda de discutii cu presedintele Dinu Gheorghe. In jocul tratativelor s-au vehiculat numele Gigel Bucur, Tibi Balan, Florentin Cruceru si Costin Lazar. Golgeterul campionatului este dorit de Rapid inca din iarna trecuta, dar cele doua parti nu s-au inteles in privinta pretului, Siman declarind ca isi scoate jucatorul la mezat pentru suma de un milion de dolari. Intre timp, pretentiile sale au scazut catre 500.000 de dolari, desi Bucur tocmai s-a incununat cu titlul de golgeter al campionatului.

Patronul alb-negrilor ar fi dispus sa renunte la fotbalist, insa cu conditia de a primi un procent in eventualitatea unui transfer al jucatorului in strainatate. „Nu mai declar nimic pentru ca, de un an, chiar daca am jucat la Sportul, am fost plimbat prin ziare pe la vreo 10 echipe”, a spus „studentul”. In acelasi timp cu Bucur, in Grant poate ajunge si Tibi Balan, antrenorul Lucescu dorind cu insistenta un mijlocas, mai ales ca fotbalistul Sportului se afla in coproprietate cu Rapid. Rapidistii i-ar putea inregimenta la pachet cu vedetele din Regie pe Florentin Cruceru si Cristi Lazar, care au insa sanse mai mici de a imbraca tricoul alb-visiniu. In schimb, fostul jucator al Sportului, Vali Negru, ar putea parasi Giulestiul, fiind solicitat de Dan Petrescu.
    Altfel, jucatorii rapidisti s-au intors din vacanta, insa reunirea lotului, programata initial pentru luni, a fost aminata pentru aceasta dimineata. Alb-visiniii urmeaza sa se prezinte la Centrul de Medicina Sportiva, pentru ca miine sa plece in cantonamentul din Elvetia. Karamian si Danut Coman nu vor figura in delegatia deplasata in Tara Cantoanelor din pricina problemelor medicale, in schimb, in avion va fi prezent Ionut Rada, al carui imprumut la FC National a expirat.

70…
    …prezente a strins Gigel Bucur in prima divizie sub tricoul Sportului Studentesc, pentru care a inscris 35 de goluri

http://www.totalsport.ro/cuprins/news/article.php?storyid=7202

Ultras
    Member

Îi vor pe Stancu şi pe Cruceru
    Pe lîngă sosirea lui Mincă şi tratativele nefinalizate cu Emil Dică şi cu Zeno Bundea, rapidiştii mai sînt interesaţi de transferul în Giuleşti al mijlocaşilor Stelian Stancu şi Florentin Cruceru, ambii de la Sportul Studenţesc. Ca şi în cazul celorlalţi jucători vizaţi de giuleşteni, se încearcă parafarea actelor pînă mîine dimineaţă, cînd se va pleca în turneul elveţian. / Radu Oprişan

http://www.gsp.ro/index.php?a=17139&shift=1

Ultras
    Member

”A venit timpul să plec”
    Eduard Apostol, Alexandru Banu

Gigel Bucur a mărturisit că va părăsi Sportul în această vară şi aşteaptă oferte concrete.

– Gigel, mai rămîi la Sportul?
    – Eu zic că a venit timpul să plec. Mi-am făcut datoria pentru Sportul, am ieşit golgeter, dar trebuie să încerc altceva. S-au strîns 16 ani de cînd sînt în Regie.

– Care este viitoarea ta destinaţie?
    – Prioritară este o tranzacţie în străinătate. Dacă nu iese, atunci o echipă mare din ţară, care vrea performanţă. Steaua, Dinamo, Rapid, Poli Timişoara, oricare, numai să mă vrea. Deocamdată, n-am nici o ofertă clară.

– Ai pleca oriunde în străinătate? Te-ai duce în Coreea sau China, de exemplu?
    – Da, ca ultimă variantă. V-am spus, afară sînt cele mai bune condiţii din toate punctele de vedere.

– Dan Petrescu a spus că va rămîne la Sportul. Asta te-ar putea face să-ţi schimbi decizia?
    – (mirat) Aşa a spus? Mă rog, pînă la urmă nu asta e decisiv. Sînt şanse foarte mici să rămîn în Regie.

– Sînt importante cele două goluri reuşite contra Armeniei pentru viitorul tău transfer?
    – O să vedem cînd vin ofertele cît de importante sînt.

– Importante în dolari?
    – (rîde) Da, inclusiv în dolari!

Gigel Bucur despre…

…Steaua: ”Nu ştiu dacă mă vrea neapărat. Mai au fotbalişti de profilul meu, aşa că nu văd de ce ar mai lua unul. La Steaua sînt cam mulţi jucători de tipul meu, iuţi, Cristea, Diniţă, nu cred să mai am şi eu loc”

…Dinamo: ”De ce m-ar speria concurenţa cu Claudiu Niculescu? El, oricum, pleacă”

…Rapid: ”Am făcut foarte bine că în iarnă nu m-am dus la Rapid. Nu cred că mai aveam aceleaşi performanţe personale. Aşa, la Sportul am cîştigat titlul de golgeter, am ajuns şi la «naţională»”

”Am 1,71 de metri şi lumea zice că-s mic. Ei şi? Esenţele tari se ţin în sticluţe mici!”
    Gigel Bucur

21 iunie 2005

http://www.gsp.ro/index.php?a=17138&shift=1

dragos
    Member

chiar s-au invatat ceferistii sa ne cumpere jucatorii, insa sper sa nu plece
    asa de multi la o singura echipa, caci s-ar numi SPORTUL GIULESTI !!!
    1-2 jucatori mai treaca-mearga, dar 4-5 categoric NUUUUUUU !!!!

simane, nu-i asculta pe dinu ghe. sau copos !!!!

Ultras
    Member

Ciupe, Lazar, Dedu…

Acum ultimii doi (s-ar putea si Ciupe, da’ nu sunt sigur) sunt la recuperari. Ce e cel mai aiurea e ca Marian nu si-a facut radiografiile (lipsa bani) si nu stie 100% ce are. Si acum il doare. Banuiala ca este vorba de menisc si este foarte probabil sa ajunga la operatie.

Acum vin cu o intrebare: de ce vrea statul bani pentru sanatate de la jucatori si de la cluburile de fotbal daca atunci cand au nevoie de niste analize specifice activitatii, trebuie sa le plateasca, operatiile sa le faca tot contracost, etc. Problema ar fi simpla daca ar exista posibilitatea de a renunta la plata asigurarilor de stat, dar numai cu dovada ca au o asigurare privata. Nimeni nu o sa plateasca in Romania de doua ori pentru aceeasi treaba…

Radu Dobrin
    Member

@Ultras wrote:

Ciupe, Lazar, Dedu…

Acum vin cu o intrebare: de ce vrea statul bani pentru sanatate de la jucatori si de la cluburile de fotbal daca atunci cand au nevoie de niste analize specifice activitatii, trebuie sa le plateasca, operatiile sa le faca tot contracost, etc. Problema ar fi simpla daca ar exista posibilitatea de a renunta la plata asigurarilor de stat, dar numai cu dovada ca au o asigurare privata. Nimeni nu o sa plateasca in Romania de doua ori pentru aceeasi treaba…

asta e intr-adevar ciudat ca asigurarea de sanatate nu acopera o radiografie….si poate si mai ciudat e ca, in conditiile astea, clubul nu are in vedere interesul propriu in ceea ce priveste sanatatea jucatorilor…..

ca tot a vent vorba, cit costa o radiografie?

Tavi
    Member

Anul trecut la mare am dus un prieten la o clinica privata in C-ta ca jucasem fotbal pe plaja cu o noapte in urma si a dat cu piciorul intr-un par de la o umbrela din paie … deh! consumasem in prealabil o damigeana … n-a costat mai mult de 400 mii lei :(

cu facut pe loc si pus in scaun cu rotile si tot dichisu’ de prin filmele occidentale

dragos
    Member

ciupe este in italia la recuperare.
    in ceea ce-l priveste pe dedu, imi pare rau.
    parca sile spunea ca o parte din bani s-au dat…….cui??? dedu nu a primit?

Ultras
    Member

de fapt este vorba de rezonanta magnetica (RMN, parca asa ii zice)

dragos
    Member

poate, totusi, reuseste sa-l faca ca sa afle cum sta.

Ultras
    Member

‘Gasca nebuna’ se imprastie
    de Dragos Stoica

Una dintre revelatiile ultimei editii de campionat, Sportul Studentesc, este pe cale sa se destrame.

PLECARI. Desi reunirea formatiei din Regie este programata sa aiba loc la sfarsitul saptamanii viitoare, la 30 iunie, deocamdata nu se stie sigur nici daca antrenorul Dan Petrescu va mai ramane pe banca tehnica a “studentilor”. Cu toate ca pana in prezent n-a confirmat, se pare ca “Bursucul” are o oferta din strainatate, acesta fiind, de altfel, si unul dintre motivele pentru care Petrescu l-a refuzat pe Gigi Becali in privinta trecerii in Ghencea. De asemenea, nu mai putin de sapte dintre jucatorii de baza ai Sportului sunt pe picior de plecare, existand oferte pentru G. Bucur, Lazar, Mazilu, T. Balan, Cruceru, Stancu si portarul Stancioiu. Un alt semn de incertitudine privind viitorul “alb-negrilor” este acela ca Vasile Siman n-a perfectat nici un turneu in strainatate pentru echipa sa, Sportul fiind una din putinele team-uri din Divizia A care se vor pregati exclusiv in tara in aceasta vara.
    http://www.jurnalul.ro/articol.php?id=873

Ce imi plac mie presarii astia care citesc pe forum discutiile noastre despre posibilele plecari si le dau in ziar ca plecari sigure. Sa le cerem drepturi de autor? 😈

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 161 total)
  • The topic ‘Stiri din presa din Intersezon, 2005-2006’ is closed to new replies.