Stiri din presa – intersezon 2003-2004

Home Forums Archive Sezon 2003-2004 Season – Divizia B Stiri din presa – intersezon 2003-2004

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 190 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Merci mult Florine!

Ultras
    Member

Cu aflu ceva, postez.

cameliu
    Member

“Clubul s-ar putea desfiinţa!”

Preşedintele FRF crede că patronul Sportului nu face faţă singur problemelor financiare, existînd pericolul ca gruparea din Regie să dispară

“AVEŢI GRIJA!”. Mircea Sandu a tras un semnal de alarmă asupra pericolului în care se află gruparea din Regie

Alexandru Ştefan

În septembrie se împlinesc 20 de ani de cînd Sportul învingea pe Internazionale Milano. Pe fostul “23 August”, în faţa a 25.000 de spectatori, Mircea Sandu înscria, cu cinci minute înainte de final, unicul gol al meciului cu trupa lui Zenga, Bergomi şi Altobelli. Actualul preşedinte al FRF deplînge situaţia în care a ajuns clubul studenţesc, pentru care a evoluat timp de 14 ani, între 1972 şi 1986.
    Criza
    În opinia fostului atacant al Sportului, clubul din Regie traversează o perioadă neagră a existenţei sale. Naşu’ enumeră cîteva dintre problemele grave cu care se confruntă studenţii:
    1. Chiar dacă se vînd jucători mulţi, clubul întîmpină tot timpul dificultăţi financiare.
    2. Preşedintele Vasile Şiman nu este în stare să susţină singur echipa.
    3. De pe vremea sărbătorilor comuniste stadionul din Regie nu a mai fost amenajat. Dacă Sportul ar promova mîine, nu ar putea juca pe arena sa.
    4. Antrenorii de la Centrul de Copii şi Juniori şi-au făcut treaba, atît timp cît cei mai mulţi jucători de la echipa mare sînt din pepiniera proprie. Nefiind însă recompensaţi pe măsură, ei sînt tentaţi “să greşească” la selecţie.
    Soluţia
    Preşedintele FRF crede că gruparea din Regie va dispărea, în cazul în care patronul studenţilor nu va fi sprijinit şi de alţi investitori: “Dacă nu se schimbă ceva, clubul s-ar putea desfiinţa. Cred că singura rezolvare ar fi ca Vasile Şiman să-şi atragă cîţiva parteneri care să-l ajute. Bineînţeles, apoi s-ar putea face o reorganizare şi cine plăteşte mai mult să conducă. Dacă domnul Şiman dă cei mai mulţi bani, el să fie preşedinte. Dacă nu, nu!”.
    stefan.alexandru@prosport.ro

Şiman: “Să investească Sandu”

“Asta e cea mai mare… «poezie» pe care am auzit-o, cum că se desfiinţează Sportul. Nu cred că e treaba lui Mircea Sandu să-şi dea cu părerea despre ce de întîmplă la clubul nostru. Eu nu m-am apucat să spun ce probleme sînt la FRF. Dacă el ţine la Sportul, îl aştept cu cea mai mare plăcere să investească”, a reacţionat preşedintele Vasile Şiman (foto). Referitor la problemele pe care le întîmpină clubul său, patronul studenţilor a precizat: “Dacă baza din Regie nu corespunde normelor, vom închiria un alt stadion. Iar restanţele financiare pe care le avem vor fi achitate pînă la începutul returului”.

04 februarie 2004

dragos
    Member

sunt realitati crude…..le stim; le cunosc si “altii”, insa nu se actioneaza in sens pozitiv.
    nu vreau sa ma gandesc ca vom sustine alta echipa, peste cativa ani…..

ion
    Member

IPOCRIZII IEFTINE de ambele parti!Pe Sandu la apucat dorul si grija de Sportul…Pina acum a uitat de el .Probabil simte ca i se pregateste ceva si cauta un loc unde sa parcheze!
    De Siman ce sa zic …Marfa dom’ne …aceleasi cuvinte de doi bani ,aceleasi promisiuni pe care nu se stie cind le va onora.El nu intelege ca Sportul nu e o marfa si ca nu e stapinul absolut al echipei oriciti bani ar baga in ea.Sansa lui este ca sintem doar 30 de cetateni si inca pasnici.Uitati-va ce fac dinamovistii si oltenii … Si rapidistii …Asta e .Sa nu-i credeti ,ca de multe ori ne-au fraierit si si-au vazut interesul propriu!

Ultras
    Member

Chiar nu va inteleg! Nashu’ tatoneaza “terenu'”. Cred ca se pregateste sau pregateste pe altcineva sa vina la echipa. Cititi atent partea cu solutiile si veti ajunge la aceeasi concluzie. Daca vorbea altcineva era partial de acord. Da’ sa nu uitam ca Mircea Sandu pentru a-si spala “onoarea” si pentru a nu mai fi acuzat ca ne favorizeaza si ca Sportul ar fi echipa federatiei a tolerat, poate chiar a provocat unele dintre cele mai mari magarii indreptate impotriva echipei. Arbitraje dintre cele mai abjecte, am fost singura echipa sanctionata drastic pentru neplata unor datorii (care nici macar nu erau catre o alta echipa!) etc.
    Nashu’ nu are dreptul moral sa vorbeasca acum. L-a avut, da’ intre timp si l-a pierdut.

PS. De cand nu a mai scos o vorba Mircea Sandu despre Sportul Studentesc? Stie cineva? De ce a devenit interesat peste noapte? Care-i spilu’ si ghiseftu’? Toti umbla numai dupa propriul interes!

Ultras
    Member

Ioane, poate ca a vorbit Tomescu cu Nashu’ si l-a cuprins remuscarea, nostatalgia etc. 😈
    Serios vorbind poate stie moshu’ ce bantuie prin capu’ otzului. Nu vorbesti cu el? Poate aflam si noi.

ion
    Member

N-am uitat nici un moment ca trebuie sa ne vedem cu Tomescu!Dar asa cum am mai spus-o (lui Dragos ,Tavi,Ovidiu)eu am o virsta la care apar de obicei probleme familiare .Vreau sa ajut echipa dar nu sa conduc “ostilitatile” .Am fost ffff ocupat in ianuarie la servici si am asteptat sa ma traga cineva de mineca dar degeaba.Va rog cei care pot implicati-va sa conduceti .Eu pot uneori sa ajut dar nu sa conduc .La Tomescu nu ma pot duce decit cu un mesaj :ca vrem sa discutam cu el!Ultima data prin ianuarie la inceput m-a sunat si m-a intrebat cind ne vedem si eu am scaldat-o dar cred ca ar fi timpul sa ne vedem cu el …

Ultras
    Member

Sunt de acord cu tine. De aceea te-am intrebat daca poti sa il suni si poate, cine stie, cunoaste intentiile lui Mircea Sandu.

ion
    Member

eu vorbesc dar daca ma intreaba cind ne vedem ce-i spun?Ca sigur o sa zica si asta…

Ultras
    Member

E preferabil saptamana viitoare, de joi incolo. Ziua, ora si locul sa le stabileasca el.

dragos
    Member

merg si eu, am mai spus-o………oricum, a mai aparut un subiect hot pe “tapet”…..asa ca vom avea ce vorbi……basca, OFFFF-urile noastre!!!!
    cand si unde????

Cainele
    Member

Se anunta si Cainele la intalnirea cu mos Tomescu….

@Ultras wrote:

E preferabil saptamana viitoare, de joi incolo. Ziua, ora si locul sa le stabileasca el.

In orice zi si la orice ora… imi este indiferent.

Ce a facut Vasile Siman si cea a facut Mircea Sandu pentru Sportul Studentesc… ???
    La aceste lucruri ar trebui sa ne gandim ??? Vasile a venit la echipa este adevarat intr-un moment financiar critic, din pacate nu a reusit decat sa resusciteze problema ajuganduse la stadiul de a reveni de unde a plecat, nu mai este mult… “Prietenia” lui cu actualul presedinte al rapidului nu a facut decat sa mute datoriile acumulate dintr-un loc in altul… In alta ordine de idei Sile nu a reusit sa atraga nici un ban… sponsorizarile de la Omniasig, Romcar si ale anumitor firme cu cifre de afaceri destul de mici nu aveau cum sa aduca sumele necesare cu care sa acopere cheltuielile clubului de fotbal. Un manager in adevaratul sens al cuvandtului atrage in primul rand banul, nu scoate de la el din buzunar…

Mircea Sandu a facut insa multe ca jucator si cred ca acest lucru ii da dreptul sa comenteze situatia in care a ajuns Sportul Studentesc….

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 190 total)
  • The topic ‘Stiri din presa – intersezon 2003-2004’ is closed to new replies.