Stiri din presa – intersezon 2003-2004

Home Forums Archive Sezon 2003-2004 Season – Divizia B Stiri din presa – intersezon 2003-2004

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 190 total)
  • Author
    Ultras
    Member

Din ProSport

Copos, metodist la Sportul

În 1990, actualul acţionar principal al Rapidului a încercat să obţină un post la clubul din Regie

Ajutor. Copos (în centru) a “sponsorizat” gruparea din Regie o singură dată, după ce Sportul a remizat cu Steaua, în penultima etapă a sezonului ‘97-’98. El a înmînat atunci fiecărui jucător cîte un plic cu 5.000 de dolari! Cu toate acestea, Rapid a pierdut titlul în ultima etapă, la Craiova

Daniel Stan

Pînă să ajungă între cei mai bogaţi oameni din România şi principal acţionar la Rapid, George Copos a încercat să ia primul contact cu fotbalul imediat după Revoluţie. Este vorba de un episod petrecut în anul 1990, cînd, conform unor persoane apropiate clubului Sportul Studenţesc, Copos ar fi fost refuzat în a-şi asocia numele cu gruparea din Regie.
    “După Revoluţie, George Copos a vrut să se angajeze la Sportul. Dacă nu mă înşel, Copos este şi profesor de educaţie fizică. Ştiu că a terminat IEFS, actualul ANEFS”, povesteşte Ion Stoişor, care pe vremea aceea era antrenor în cadrul clubului. Un nume necunoscut la acea vreme, Copos ar fi fost refuzat. “L-am văzut cîteva zile pe culoarele sediului din Moxa. Făcea anticameră la Mac Popescu şi vorbea de o funcţie de metodist. La cîteva zile, am înţeles că nu va veni la Sportul, preşedintele refuzînd colaborarea”, a conchis Stoişor. La rîndul său, boss-ul grupării giuleştene a precizat: “Nu era vorba să lucrez la Sportul Studenţesc. Doream, împreună cu Mac Popescu, să înfiinţăm o asociaţie universitară. Asta a fost tot, nu m-a refuzat nimeni”.
    Rapidistul a vrut să-i preia pe studenţi
    Odată devenit un nume în fotbal şi cu buzunarele şi conturile pline, George Copos a mai avut, în vara anului 1999, o tentativă de a se implica la Sportul Studenţesc. De data aceasta împreună cu Mircea Lucescu, abia înscăunat ca antrenor principal la Rapid. “Copos ar fi dorit ca echipa să devină satelitul Rapidului, fără să aibă drept de promovare. Nimeni nu a dorit acest lucru, mai ales Mac Popescu. De data asta, refuzul a fost unul normal. A mai încercat şi varianta de a fi acţionar, însă preşedintele l-a preferat pe Vasile Şiman. Nu a fost să fie, chiar dacă, aşa cum susţine, Copos a fost suporterul nostru. Eu ştiu însă că George mergea şi la meciurile echipei Dinamo, cu toate că acum neagă”, a declarat un oficial al divizionarei secunde. Actualul director sportiv al studenţilor, Romeo Chihaia, îşi aminteşte că doar a doua oară s-a vorbit oficial de o implicare a lui Copos: “Prima dată nu ştiu, eu eram antrenor. A doua oară da, a vrut să fim un fel de «satelit», însă Mac Popescu nu a fost de acord”.

Preşedintele din spatele planşetei
    Pe numele său Barbu Emil Popescu, cel cunoscut în lumea fotbalului sub apelativul “Mac” se află la conducerea Sportului Studentesc din anul 1972. Prima sa “realizare” în calitate de conducător al alb-negrilor a fost, prin influenţa lui Nicu Ceauşescu, obţinerea deciziei de mărire a numărului de echipe în Divizia A de la 14 la 16. S-a întâmplat la finele sezonului ’72-’73, atunci cînd Sportul a ocupat locul 13, retrogradabil. Ulterior, decizia federală i-a salvat pe studenţi. De ani buni, Mac Popescu este doar preşedinte de onoare şi ocupă în prezent funcţia de prorector al Facultăţii de Arhitectură, unde a lucrat încă de când a venit la Sportul.

18 februarie 2004

Ultras
    Member

Trebuie remarcat faptul ca articolul se bazeaza in cea mai mare parte pe folclor. Mac Popescu este de ani buni Rectorul Arhitecturii, iar implicarea lui Nicu Ceauşescu (care a fost de cele mai multe ori minimala) la Sportul s-a produs în anii ’80 cand echipa era o prezenta obisnuita in prima parte a clasamentului Diviziei A. O alta eroare: Sportul a terminat campionatul in editia ’72-’73 pe locul 15, iar Universitatea Cluj pe 16. Numarul de echipe din Diviziei A s-a marit atunci de la 16 la 18 (sistemul s-a pastrat pana dupa ’89) si nu de la 14 la 16. Nici Copos nu a dat vreo prima pentru egalul cu Steaua, pentru ca de suparare (ratarea campionatului) a uitat ce a promis (nu ca s-ar fi asteptat careva sa dea vreun ban).

cameliu
    Member

😆 Eu citesc ziarele romanesti doar ca divertisment!
    💡 Nu trebuie luate ca sursa de informatie!!!

razvanR
    Member

Mac este RECTOR si nu ProRector cum scrie in ziar ! Este o diferenta.

Iar ca sa amintesti la performante manevrele din 72, dar sa nu pomenesti nimic de participarile in cupele europene, mi se pare o obraznicie.

SA CEARA ASOCIATIA UN DREPT LA REPLICA !

Radu Dobrin
    Member

@razvanR wrote:

SA CEARA ASOCIATIA UN DREPT LA REPLICA !

corect!

Ultras
    Member

Sa ceara Mac ca el este cel acuzat!

ion
    Member

Lasati-i MOMENTAN in plata Domnului…Acum avem nevoie sa nu ne risipim energia pentru fraieri!Dupa ce ne punem pe picioare o sa punem lucrurile la punct cu toti ,cu absolut toti!!!

Ultras
    Member

Ioane, asta suna a reglare de conturi! 😈

@Ultras wrote:

Trebuie remarcat faptul ca articolul se bazeaza in cea mai mare parte pe folclor. Mac Popescu este de ani buni Rectorul Arhitecturii, iar implicarea lui Nicu Ceauşescu (care a fost de cele mai multe ori minimala) la Sportul s-a produs în anii ’80 cand echipa era o prezenta obisnuita in prima parte a clasamentului Diviziei A. O alta eroare: Sportul a terminat campionatul in editia ’72-’73 pe locul 15, iar Universitatea Cluj pe 16. Numarul de echipe din Diviziei A s-a marit atunci de la 16 la 18 (sistemul s-a pastrat pana dupa ’89) si nu de la 14 la 16. Nici Copos nu a dat vreo prima pentru egalul cu Steaua, pentru ca de suparare (ratarea campionatului) a uitat ce a promis (nu ca s-ar fi asteptat careva sa dea vreun ban).

1. Mac Popescu este rector de 3 sau 4 ani (nu stiu sigur)… o mai fi fost inainte.
    2. Regulamentul nu premite mai mult de doua mandate de rector (consecutive).
    3. Mac Popescu nu este la ora actuala prorector al Univeristatii de Arhitectura si Urbanism, este rector.
    4. Nici Ceausescu in 1972 nu stiu daca era inca major (dar cred ca se poate verifica) :).
    si ar mai fi si cele spuse de Florin mai sus:
    5. Influenta lui Nicu Ceausescu a fost in anii 80, in nici un caz nu se poate vorbi de acest lucuru in 1972-73.
    6. Marirea Divizie A in acel an s-a facut de la 16.

La cat de bine informat a fost domnul ziarist de la Prosport nu m-as fi mirat sa se fi scris si urmatoarele:

1. In anul 1900 Mos Ion Roata a pus o pila buna la federatia de scrable ca Sportul Studentesc sa se infiinteze :) si sa castige campionatul de septic :)
    2. In perioada comunista Sportul a fost singurul club favorizat de regimul politic.
    3…. si as continua asa cu aberatii din astea pana maine dimineata.

Concluzia:
    Asta este daca ajung jurnalisti ingineri, instalatori si asa mai departe. Nu ar trebui sa ne mire.
    Parerea mea ca nu este nimic altceva decat un articol comandat, de cineva care vrea sa scape de Mac.

Si ar mai fi ceva [“Actualul director sportiv al studenţilor, Romeo Chihaia,…”] s-a intors Chihaia de la National??? eu nu am auzit nimic pana acum de o asemenea revenire dupa 6 luni.

Ultras
    Member

Romeo Chihaia este in continuare la noi. Uiti ca mai vine Tavi sa il ia de la meciuri?

ion
    Member

Nu doresc o reglare de conturi de tip mafiot ci doar ca echipa sa nu mai fie umilita si sa se scrie de ea tot felul de prostii .Vreau ca cei care scriu aiurea despre ea sa cunoasca ca ea poate fi aparata si sa gindeasca de 2 ori cind mai scriu la misto de ea.Se pare ca presa de azi scrie despre Sportu’ ca despre un copil al strazii uneori cu o simpatie vicleana datatoare de scandaluri alteori cu rautate fatisa uitind de adevaratele blesteme din fotbalul romanesc.Faptul ca adevaratul antrenor si selectioner al Romaniei este Becali cu gasca lui nu o evidentiaza nimeni…Sa nu uit :sub “ocrotirea” lui Becali sintem in clipa de fata pepiniera asa-zisilor mari din fotbalul romanesc si daca Siman nu va primi ajutor riscam in continuare sa avem un viitor incert pentru ziua de miine !

Ultras
    Member

Nu da Ioane, ca eu doar glumeam!

ion
    Member

Prosportu de simbata (parca) :au fost virati 100000 de $ in contul Sportului de catre Litex Loveci.
    Ma intreb cind rrrrrrrrrrapid va achita banii datorati?
    Mai nou Negru este de lot national!!!!!!
    Nu iti vine sa-i impusti?Cu bile pline ce ce vreti voi :frisca ,dulceata etc

Giani
    Member

Zi-i proscot si…..

TRAGE APAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Giani
    Member

@Ultras wrote:

De-ar fi asa! Ca am inceput sa ruginesc pe forumuri! 😈 Am nevoie de actiune ca am ajuns la 110 kg 😳

Pai, mai trage un “meci” cu hibernatus pe onlinesport :).

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 190 total)
  • The topic ‘Stiri din presa – intersezon 2003-2004’ is closed to new replies.