Stiri din presa, INTERSEZON, vara 2006

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Stiri din presa, INTERSEZON, vara 2006

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 146 total)
  • Author
    crys41
    Member

De Stancioiu ce se mai aude? A semnat prelungirea sau … :( ?

Ultras
    Member

Momentan toti sunt in stand-by. Cu exceptia lui Multescu, care va accepta cel mai probabil o oferta de afara… Dubai sau Turcia. Balint a fost vazut in Regie, deci este posibil sa revina pentru un al treilea mandat.

cameliu
    Member

LIGA 1
    Revine Balint in Regie?
    Dupa ce Gheorghe Multescu a renutat sa mai antreneze Sportul, finantatorul Vasile Siman incearca sa gaseasca o solutie cit mai rapida, pentru a aduce pe banca un nou antrenor.
    La sedinta de pregatire de joi, condusa de secundul Cezar Zamfir, a fost prezent si fostul international Gabi Balint, care a privit din tribuna oficiala modul in care se pregatesc studentii. “Am venit sa vad citiva jucatori pe care in trecut i-am antrenat si sunt foarte mindru de ei. Momentan ma mai gindesc daca voi antrena din nou imediat, pentru ca imi doresc sa petrec o vacanta cit mai lunga alaturi de familie. Problema preluarii unei echipe se va pune, poate, abia la toamna”, a spus Balint.
    Autor: Marian Stancu
    Publicat pe http://www.spt.ro Sambata, 1 Iulie 2006, aparut in ziarul Sport Total Numarul 337.

cameliu
    Member

Libertatea:

‘Gasca’ in Antalya

Cei trei fotbalisti ai Sportului Studentesc au plecat in Antalya insotiti de iubitele lor si de alte cateva cupluri, grupul de petrecareti ajungand la 16 adulti si doi copii.

Chiar daca au fost mici probleme in avion, cand unora li s-a facut rau in timpul zborului, “gasca nebuna” s-a pus pe distractii de cum a ajuns la destinatie. “A fost, poate, cea mai frumoasa vacanta din viata mea. Atmosfera a fost extraordinara, pentru ca eram numai intre prieteni. Ziua mergeam la plaja, ne plimbam prin statiune, jucam fotbal, tenis, ping-pong, iar noaptea ne plimbam pe malul marii sau stateam la terase. Noi, fetele, am mers si la cumparaturi si am cheltuit foarte multi bani pentru ca erau numai lucruri dragute. Ne-am plimbat pe Marea Mediterana cu iahtul si aproape de o insulita am ancorat. A fost superb”, povesteste Ana Maria Gheorghe, iubita lui Dacian Varga.

Accidentat la piciorul stang in timpul meciului cu Steaua, Mazilu, golgeterul campionatului, era prezent in fiecare dimineata in sala de gimnastica pentru a face exercitii de recuperare. Atacantul isi facea aparitia pe plaja cu intarziere si era asteptat cu nerabdare de ceilalti. Prietena sa, Luminita, a avut grija ca Ionut sa evite orice efort fizic pentru ca el sa-si revina cat mai repede la forma care l-a consacrat. Conform medicilor, Mazilu e refacut in proportie de 99%.

Singura nemultumire a fost durata scurta a concediului, lucru pricinuit de turneul in SUA al nationalei de fotbal, care a dat peste cap returul Diviziei A, incheiat cu doua saptamani mai tarziu.

Mai pleaca in concediu abia de Revelion

“Urmatoarea vacanta o vom face de Revelion. Vom alege o destinatie exotica, sa ne bucuram de soare si mare cand in tara sunt temperaturi sub zero grade. Cu siguranta vom merge in aceeasi formula, pentru ca ne-am simtit minunat impreuna”, a marturisit Luminita Calinescu, viitoarea sotie a lui Ionut Mazilu. Tanara e studenta in anul III la Comunicare si Relatii Publice din cadrul Scolii Nationale de Studii Politice Administrative si are un job stabil.

Articol semnat de Clara Ilie

cameliu
    Member

Sportul – FC Snagov (B) 1-1
    Pentru Sportul a marcat: Oae

cameliu
    Member

DACA primim licenta si jucam in asa zisa Liga 1 incepem in Regie cu Rapid. Iar apoi jucam la Dinamo.

Daca nu asta e programul pandurilor…

cameliu
    Member

Etapa 1 (29 iulie)
    Sportul Studentesc – Rapid

Etapa 2 (5 august)
    Dinamo – Sportul

Etapa 3 (12 august)
    Sportul – Gloria

Etapa 4 (19 august)
    Poli Iasi – Sportul

Etapa 5 (26 august)
    Sportul – CFR Cluj

Etapa 6 (9 septembrie)
    Otelul – Sportul

Etapa 7 (16 septembrie)
    Sportul – Urziceni

Etapa 8 (20 septembrie)
    Ceahlaul – Sportul

Etapa 9 (23 septembrie)
    Sportul – FC National

Etapa 10 (30 septembrie)
    Farul – Sportul

Etapa 11 (14 octombrie)
    Jiul – Sportul

Etapa 12 (21 octombrie)
    Sportul – Timisoara

Etapa 13 (28 octombrie)
    Craiova – Sportul

Etapa 14 (4 noiembrie)
    Sportul – UTA

Etapa 15 (11 noiembrie)
    FC Vaslui – Sportul

Etapa 16 (18 noiembrie)
    Sportul – Steaua

Etapa 17 (25 noiembrie)
    FC Arges – Sportul

sorin
    Member

3 pe un milion la Arges: Cruceru (Sportul), Daniel Rednic (Poli Iaşi) şi Ionuţ Bălan (Dinamo)

Patronul Cornel Penescu a anunţat că i-a cumpărat pe Florentin Cruceru (Sportul), pe Daniel Rednic (Poli Iaşi) şi pe Ionuţ Bălan (Dinamo), contra sumei totale de un milion de dolari.

“Vom mai lua cel puţin un fundaş central şi un atacant pentru a ne întări”, a declarat Penescu pentru Ştirile Sportive ale Antenei 1.

adi
    Member

La stirile sportive de alaltaieri seara am auzit ca Liviu Rusu ar fi depus, la LPF parca, un memoriu contra lui Vasile Siman pentru neplata unor drepturi restante din ultimele 6 luni.

cameliu
    Member

@adi wrote:

La stirile sportive de alaltaieri seara am auzit ca Liviu Rusu ar fi depus, la LPF parca, un memoriu contra lui Vasile Siman pentru neplata unor drepturi restante din ultimele 6 luni.

Poate d-aia nu avem licentza…

Ultras
    Member

Nu e d-aia… bilantul care se ia in considerare este cel pana la data 31 octombrie a anului precedent. Chiar daca a depus memoriu, asta nu inseamna nimic. Pentru ca nu s-a dat nici o decizie inca. Daca i se da o decizie favorabila lui Rusu, se da si un termen pana la care Siman trebuie sa plateasca. Daca trece termenul echipa nu va fi programata in campionat si nu e vorba nicidecum de ridicarea licentei. Cazul Craiovei care are de dat 272.000$ catre fosti jucatori, are licenta, dar risca sa nu joace in prima etapa daca nu plateste. La criteriul financiar spune clar sa nu ai datorii catre angajati si din activitati de transfer. Rusu nu mai este jucatorul Sportului. Clar iese din cauza…

07Ex
    Keymaster

Programul turului de campionat mi se pare destul de dificil. Avem meciuri grele acasa. Sper insa sa incepem cu o victorie in meciul cu Rapid.

sorin
    Member

Stancioiu nu a discutat cu Steaua

Autor: ATAC (Postat la 06-07-2006)
    „Ros-albastrii“ isi doresc un goalkeeper care sa ii faca o concurenta serioasa lui Carlos, in ultimele saptamani ei discutand cu Eduard Stancioiu , portarul Sportului Studentesc. Aflat la final de contract cu echipa din Regie, el a negat faptul ca intre el si oficialii Stelei ar fi avut loc negocieri in acest sezon. „Am discutat cu ei, dar in iarna. Nu ne-am inteles atunci, asta a fost. Nu m-a mai cautat nimeni de acolo. Eu am mai avut o oferta din Portugalia, dar nu mi-a convenit. Pot sa raman si la Sportul in continuare“, ne-a declarat goalkeeper-ul „student ilor“.

sorin
    Member

SPORTUL STUDENTESC
    Fara compromisuri
    Fostul antrenor al studentilor, Gheorghe Multescu, a marturisit fara ocolisuri toate hibele din sinul fostei sale echipe. El nu a reusit sa ajunga la un acord cu patronul Vasile Siman, reprosindu-i lipsa banilor, a unui staff competent si a conditiilor de pregatire satisfacatoare. Nici dupa un retur stralucit, tehnicianului nu i-a fost facuta o oferta pe masura rezultatelor.
    Sport Total: Ce simte Gigi Multescu dupa plecarea surprinzatoare din Regie?
    Gheorghe Multescu: Am un regret, pentru ca nu am mai avut posibilitatea sa continuu inca un an cu acesti baieti minunati. Oricum, sansele mele de a mai ramine antrenor la Sportul erau foarte mici, pentru ca m-am ferit de compromisuri.

Ce vreti sa spuneti mai exact?
    I-am propus domnului Siman anumite schimbari, insa am fost refuzat. Necesitau un efort financiar consistent, insa nu am reusit sa-l induplec.

Ce doreati sa schimbati?
    Obligatoriu, un teren de antrenament macar decent, conditiile de pregatire fiind precare. Nici nu mai puteam continua pe aceeasi bani, tinind cont de rezultatele bune obtinute anul acesta. Alt motiv ar fi nesigurant a ce plana asupra lotului. Domnul Siman vrea sa vinda, dar nu m-a asigurat ca vor veni intariri. Necesara era si inlocuirea doctorului.

De ce spuneti asta?
    Am fost nemultumit de Mihai Baican. Accidentarile din partidele capitale din retur a unor jucatori care dupa 15-20 de minute paraseau terenul de joc pe targa, au aruncat o urma de indoiala din partea mea asupra calitatilor acestui medic.

Domnul Siman ar fi fost de acord cu aceasta conditie?
    El nu vedea ce se intimpla cu jucatorii si oricum nu si-a dat acceptul, de unde am dedus ca doctorul asta era batut in cuie.

Sinteti multumit cu ceea ce ati realizat la Sportul?
    Am luat echipa de pe locul 9 si am ajuns la un pas de o cupa europeana, in conditiile unui lot subtire si a unor conditii vitrege de pregatire. Cred ca am facut tot ce era omeneste posibil si sint impacat cu ceea ce am realizat.

Doctorul e surprins
    Medicul Sportului, Mihai Baican, s-a declarat mirat de faptul ca fostul tehnician al studentilor, Gigi Multescu, a dorit inlaturarea sa de la echipa: “Sint consternat. M-am intilnit cu domnul Multescu, de curind, la nunta lui Lazar si nu mi-a spus nici atunci si nici inainte ca este nemultumit de mine. Eu am lucrat si cu domnii Andone, Balint si Dan Petrescu si nu mi-a reprosat nimeni nimic. In sezonul trecut am reusit recuperarea lui Curelea, Maxim si Dedu, si asta spune totul despre competenta mea. E regretabil ca domnul Multescu nu mi-a spus in fata, la sfirsitul campionatului, ce are sa-mi reproseze”, a declarat doctorul studentilor.
    Autor: Marian Stancu, Cristian Dinu
    Publicat pe http://www.spt.ro Sambata, 8 Iulie 2006, aparut in ziarul Sport Total Numarul 343.

Radu Dobrin
    Member

vorbesc acum, in mod sigur, cu pacat…dar ma intreb…daca ii mai dadea siman citiva firfirici la contract, se imbunatateau oare “conditiile” sau calitatile vraciului?…

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 146 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.