Stiri din presa, INTERSEZON, vara 2006

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Stiri din presa, INTERSEZON, vara 2006

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 146 total)
  • Author
    adi
    Member

Vasile Siman este acum live la “The Money Channel”.
    Din pacate n-am prins decat ultimele minute, din care am retinut ca:
    – datoriile clubului sunt mai mari de 350.000 euro
    – Mazilu este o problema deschisa
    – in fotbal, primeaza interesele de gasca.

franz_kafka
    Member

Am estimat gresit cand am spus ca timpul va lucra in favoarea noastra intr-un viitor mai indepartat (in momentul in care vor aparea tot soiul de scandaluri in Liga I legate de onestitatea competitiei), pentru ca observ, pe deplin satisfacut, ca timpul lucreaza deja pentru noi…
    E important ca Vasile Siman crede in justetea cauzei sale, dorind sa mearga pana la capat, iar, deosebit de important…, in dreptatea SS cred tot mai multi oameni de presa si de fotbal…
    Departe de mine de a face publicitate gratiuta, dar nu gresesc daca voi spune ca deja viitorul suna bine….

ovidiu
    Member

de pe onlinesport

“Prunea ii raspunde lui Mazilu

Directorul Departamentului Relatii Internationale al FRF, Florin Prunea, declara ca “nimeni nu se va uita in gura unui om care nu a platit nici macar o fisa de telefon la bugetul statului”.

Domnule Prunea, este FRF expusa in vreun fel, dupa memoriul inaintat de Siman la Lausanne?
    Federatia nu risca absolut nimic. Este dreptul domnului Siman sa se planga unde vrea. FRF a respectat regulamentul, nimic mai mult.

Acuzele aduse federatiei de Siman sunt grave si se bazeaza pe prevederile Manualului de Licentiere.
    Va spun eu ca in cazul Sportului am fost chiar mai ingaduitori decat s-ar crede. Apoi, nu stiu ce instanta va lua in considerare plangerile unui patron care nu a platit nici macar o fisa de telefon la bugetul statului, care ia banii asa cum ii ia din transferurile jucatorilor…

Mazilu a declarat ca le-ati promis ca, daca UEFA nu va cere retrogradarea, veti face tot posibilul pentru a-i salva, ci nu sa-i ingropati de vii…

Nu eu i-am ingropat, nici FRF-ul, nici Comisia de Licentiere. Singurul vinovat pentru caderea Sportului este domnul Siman. Domnul Mazilu nu cred ca poate vorbi in numele jucatorilor. Mazilu daca era reprezentantul colegilor lui nu ar fi stat deoparte cand i-am invitat in Casa Fotbalului. Ei au cerut permisiunea patronului pentru a discuta cu noi despre soarta lor. Ceva incredibil.

Ziarul”

urechila nu se lasa nicicum.
    Oricum nu a prea avut nicodata respect fata de nimeni.
    Vreo adresa de mail, ceva, pentru mesaje catre aceasta jigodie?
    Clar razboi pentru pretul jucatorilor. O mana de oameni (se cam stiu) s-au adunat pentru a-l “face” pe Siman pentru preturile jucatorilor.
    Oare cum “ia banii asa cum ii ia din transferurile jucatorilor…”
    Stii ceva domnu’? Hai, ne spui si noua?
    Clar s-a intocmit o sleahta pentru terminarea echipei.

De altfel mai acum vreo luna juma citeam pe onlinesport cum ca marian iancu propune o coalitie srd+poli tim pentru boicotarea cumpararii fotbalistilor din divizia a ce au preturi prea mari ptr romania. Ce bou.
    Sper ca Siman sa tina la pret, si sa le dea si vreo doi pumni in gura celor ce cred ca-l pot termina.
    Iar in ce priveste TSL sa asteptam sa-si spuna cuvantul.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

eni
    Member

Puscas: “Lupescu si Prunea continua pe linia Nasului”
    3 August 2006
    Octavian Cojocaru, Daniel Contescu – Evenimentul Zilei

Fostul presedinte stelist ii “mitraliaza” pe fostii sai camarazide lupta, trecuti in tabara “dusmanului” Mircea Sandu.

Retrogradarea Sportului Studentesc si revenirea, peste noapte, a formatiei Pandurii Targu-Jiu agita inca spiritele in fotbalul romanesc. “S-a nascut un nou baron de Oltenia, dupa Mischie”, a spus ieri fostul presedinte stelist Marcel Puscas, cu trimitere directa la Marin Condescu, liderul “minerilor”.
    Puscas i-a luat la tinta si pe noii federali Ionut Lupescu si Florin Prunea. Atacul este cu atat mai surprinzator cu cat Puscas s-a aflat in barca “lupilor tineri” Lupescu si Prunea. Erau vremurile in care “justitiarii” fotbalului romanesc, in frunte cu “puscasul” Alex Radulescu, nu se inrolasera in oastea lui Mircea Sandu, ci il contestau vehement pe seful federatiei.
    EVZ: Domnule Puscas, de ce l-ati numit “baron de Oltenia” pe Marin Condescu?
    Puscas: Pentru ca nu prea mai misca nimic in acea zona fara Condescu. Am primit mai multe acte de la Gorj in care se arata ca el detine un hotel la Ranca, pe care l-a ridicat din banii minerilor, dar in care nu intra niciodata vreun ortac. Dupa toata tevatura cu retrogradarea Sportului mi-am dat seama cine este, de fapt, beneficiarul: Condescu.
    El nu e patron la Pandurii, chiar daca vrea sa lase impresia asta. In tara asta, minerii sunt inca platiti de restul populatiei, iar Condescu ia bani de la mineri pentru echipa. Aceasta formatie traieste din banii contribuabililor, nu i-a adus Condescu de la el de acasa. Dupa Miron Cozma, a mai aparut un lider de sindicat interesat de fotbal.
    “Licenta e netransmisibila”
    Aveti informatii ca au fost jocuri de culise la FRF pentru a promova echipa Pandurii?
    Toata lumea a spus asta. Am vazut regulamentul, manualul de licentiere, hartiile lui Siman. Manualul de licentiere spune clar ca, pana la 15 mai, ar fi trebuit depuse actele, iar pe 31 mai li s-a dat licenta printr-o decizie definitiva si irevocabila. Apoi, pe 1 iulie, s-a revenit. Ne jucam de-a “definitivul” si “irevocabilul”. Pe langa asta, intreb si eu, cum a luat UTA licenta? Parca retrogradase in C. Prietenul meu Duckadam a fost presedinte acolo si mi-a spus ca bilantul contabil pe 2005 a fost dezastruos. N-aveau bani de echipament si n-au platit apa.
    O fi luat Liberty licenta, nu zic nu, dar aceasta e netransmisibila. Eu am fost asta-toamna pe stadionul din Arad si am vazut ca structura de rezistenta a tribunelor e afectata. Daca galeria sare mai tare la vreun gol se poate intampla sa cada tribuna ca la Bastia. Dar nu ma leg numai de UTA. Cum au primit licenta Dinamo, FC National, Steaua si altele? Toate au datorii la stat. De fapt, cred ca nu exista vreo societate in tara asta care sa nu aiba datorii la stat. Si federatia are datorii.
    Daca platea, Sportul n-avea probabil nicio problema…
    Federatia trebuia sa intervina numai daca statul declara falimentara societatea Sportul Studentesc. In Ungaria, clubul Ferencvaros Budapesta a fost retrogradat abia dupa ce statul l-a declarat falimentar. Ferencvaros a avut datorii si acum doi ani, si acum un an, dar echipa a fost retrogradata abia dupa ce statul a declarat-o falimentara.
    E greseala federatiei?
    Da, s-a gresit grav. Daca Sportul Studentesc va castiga procesul de la Lausanne, ce va face federatia? Vom avea din retur un campionat cu 19 echipe? Federatia se face de rahat.
    “Sunt vreo 88 de societati afiliate la liga”
    E si vina lui Prunea si a lui Lupescu?
    Am crezut ca, daca se duc ei in federatie, se vor lua masuri logice. Dar au invatat si ei ce faceau aia dinaintea lor.
    Mai sunteti prieteni?
    Da, desi nu m-au mai cautat de luni de zile.
    Au si ei vreo parte de vina?
    Da. Am sperat ca il vor trage inainte pe Mircea Sandu, dar vad ca e invers. Mircea Sandu ii impinge pe ei inainte. Regulamentele trebuie schimbate si eu tip de multi ani pe aceasta tema. Acum vreo sapte – opt ani, Mircea Sandu mi-a spus ca legile sunt perfectibile. Pai, de cati ani au nevoie sa le faca asa cum trebuie? Sa ia regulamentul din Franta si sa-l puna in practica. Nu le trebuie decat un traducator bun.
    Care ar trebui sa fie prima masura?
    Sunt multe. Sa se faca, de exemplu, un calcul simplu. De cati bani are nevoie o echipa sa joace un campionat? Calculezi deplasarile, benzina, hotelurile, salariile si vezi. Cine nu-si permite, afara! Sa nu mai fie ca in anii trecuti, cand Gloria n-avea bani si zicea: “Imi asigurati voi cazarea si masa si castigati cu 2-0!”.
    Revenind la Sportul, se putea transforma si acest club in alta societate, cum au facut restul…
    Si e corect? Nu e. FC National s-a transformat, din anul 2000, in cinci societati noi. Iar liga si federatia le-au afiliat pe toate… Cred ca sunt vreo 88 de societati afiliate la liga. In mod normal, pentru a afilia o noua societate trebuia sa fie dezafiliata precedenta. Dezafilierea se face la tribunal, nu merge de pe o zi pe alta. As vrea sa vad si eu de la respectivele foruri un act care sa dovedeasca dezafilierea legala a unei societati… E ca la autoturisme. Vine unul, cumpara o masina si o trece pe numele lui, dar abia dupa ce a radiat-o proprietarul dinainte.
    “Au dat cu mucii-n fasole”
    In ce relatii va aflati cu noua echipa de la federatie?
    Daca vor curatenie si vor sa dea exemple, sa inceapa cu aia grei. Cu Copos de exemplu, care n-a platit timp de trei ani o datorie catre Corvinul si aia s-au dus in Divizia C asteptand banii aia.
    Dumneavoastra nu vi s-a propus un “ciolan” la “Casa Fotbalului”?
    Nu mi s-a propus nicio functie si nici n-as fi acceptat. De la alegeri si pana acum n-am mai zis nimic de federatie, ca sa nu se interpreteze. Dar acum, in cazul Sportul, au dat cu mucii-n fasole! Nu mai pot sa tac, fiindca nu e o greseala marunta.
    Considerati ca Lupescu si Prunea au tradat idealurile pentru care v-ati luptat cu Sandu si clica lui?
    Nu sunt dezamagit. Am zis ca sunt tineri si ca se duc acolo pentru a se sfatui cu aia mai batrani. Vad insa ca Lupescu si Prunea continua pe linia Nasului. Si anul acesta a fost permisa o fuziune. Nicaieri in lume nu se intampla asta. Daca Juventus era la noi in campionat, cumpara un loc si iesea apoi si campioana.
    Prunea: “Puscas da cu subsemnatul la politie”
    Florin Prunea, directorul departamentului Relatii Internationale de la FRF, a replicat dur la acuzele fostului mijlocas din Ghencea. “Nu ma intereseaza ce zice Puscas. El e patimas si are alt interes. Sportul a primit intr-o prima faza licenta, dar era conditionata sa plateasca datoriile.
    Cine e Puscas sa dea verdicte? E realizator de televiziune si ar trebui sa fie echidistant. N-a sunat pe nimeni din federatie sa ceara o parere. Isi pierde credibilitatea. Sa spuna de ce da cu subsemnatul la politie pentru transferurile lui Daniel Prodan, Costel Galca si Adi Ilie. De ce nu spune si aceste chestiuni? Nu-i convine sa se stie ca se ancheteaza transferurile respective?”, a replicat dur Florin Prunea.
    Ionut Lupescu, directorul general al FRF, sustinea ieri exameul de licenta la ASE. El a sarit ca ars. “Marcel a uitat ca i-am facut lobby cand a candidat la functia de presedinte la ANS si-mi spunea ca are sprijin politic. M-a rugat sa fac o emisiune la radio si am acceptat. Eu si Puscas n-am fost in aceeasi barca”, a reactionat Lupescu.
    Marin Condescu, presedintele formatiei Pandurii Targu-Jiu, a reactionat dur. “N-am spus niciodata ca sunt patron, ci presedinte la Pandurii. Hotelul “Mina” de la Ranca apartine sindicatelor, iar minerii au facilitati la cazare acolo. Nici una dintre societatile care sustin financiar activitatea sportiva din zona nu e subventionata de stat. Puscas nu stie ce vorbeste”, a rabufnit Condescu.

Ultras
    Member

http://www.7plus.ro/?arhiva=03/08/2006&id=3613

Sportul…un Juventus de România!

– Ambele cluburi se considera “victime” ale federatiilor nationale
    – Ambele echipe au fost retrogradate in Liga a II-a
    – Ambele au pierdut bani multi din drepturile tv
    – Daca torinezii au vindut ieftin (dar nu mai mult de cinci jucatori), Sportul tine la preturi si tinde sa joace in Liga II-a cu piesele de calibru.
    Sportul Studentesc este, pastrind proportiile, o Juventus Torino a României. Din mai multe motive. Ambele au o istorie lunga, Sportul fiind unul dintre cele mai vechi cluburi din tara (fondat in 1916), iar Juventus este cu adevarat cea mai batrina grupare din Italia (a luat fiinta in 1897), nepurtind degeaba porecla de “La Vecchia Signora”. Amindoua team-uri au culorile alb si negru si ambele au fost “executate” in aceasta vara de catre federatiile nationale prin decizii mai mult sau mai putin discutabile. Daca Sportului i-a fost retrasa licenta, din cauza unor datorii neachitate de bugetul de stat, drama torinezilor este legata de cel mai mare scandal din istoria fotbalului italian, “Calciopoli”, aflat in momentul de fata in faza recursurilor. Sportul a reclamat, printre altele, faptul ca majoritatea cluburilor afiliate la Liga Profesionista au datorii la fel de mari sau mult mai mari, insa au primit licenta, iar Juventus a acuzat ca, desi au fost si ele implicate in scandalul de coruptie, AC Milan, Fiorentina si Lazio au fost pastrate in Serie A, iar singura care a “platit” cu adevarat a fost Juve. Ambele grupari au fost retrogradate in esalonul inferior, desi isi cistigasera pe linie sportiva prezenta in noul sezon, Juventus devenind campioana si obtinind dreptul de a evolua in grupele UEFA Champions League. In fine, Juventus a pierdut sume de ordinul milioanelor de euro din drepturile tv, iar Sportul a ramas fara cei 600.000 de euro care ii reveneau tot din drepturile tv, in urma clasarii pe locul 4 la finalul sezonului trecut.
    Imediat dupa “cutremurul” din Regie, respectiv “Delle Alpi”, cei mai multi dintre jucatorii acestor echipe si-au manifestat intentia de a pleca in alta parte. Torinezii i-au vindut pe Cannavaro si Emerson la Real Madrid, pe Zambrotta si Thuram la FC Barcelona si, de citeva ceasuri bune au operat si mutarea lui Vieira la Inter Milano, obtinind din aceste tranzactii 52 de milioane de euro, chiar daca suma va ajunge in conturile clubului Juventus in transe. Apoi, robinetul s-a inchis, iar noul presedinte, Coboli Gigli, a anuntat ca restul starurilor, adica Ibrahimovici, Buffon, Trezeguet, Nedved sau Del Piero, ramin pe “Delle Alpi”. Deocamdata!
    La Sportul Studentesc, situatia este putin diferita. Desi clubul nu dispune de resursele financiare ale lui Juventus (infinit mai mari), desi mai multe grupari puternice din Liga 1 (sau chiar din strainatate) sint interesate de o serie de jucatori ai echipei antrenate de Grigore Sichitiu, desi “studentii” vor juca in Liga a doua, proprietarul Sportului, Vasile Siman, nu are de gind sa vinda. Sau nu vinde ieftin! Preturile vehiculate sint considerate mult prea mari pentru fotbalul românesc, iar ofertele gen 1,4 milioane de euro (cazul lui Mazilu) ori nu exista ori nu sint luate in calcul de catre presedintele Consiliului de Administratie. Sportul si-a cistigat in ultimii ani renumele de club care produce fotbalisti pe banda rulanta si vinde foarte bine, cazul cel mai la indemina fiind cedarea, la pachet, la Poli Timisoara, a jucatorilor Gigel Bucur si Sorin Radoi, contra unei sume de peste 1 milion de euro. Devenit golgeter al sezonului 2005-2006, atacantul Ionut Mazilu a atras atentia marilor cluburi din Bucuresti, in special Steaua si Rapid, insa afacerea nu se incheie decit daca Sportul primeste pe Mazilu o suma de peste 3 milioane de euro. Cum nimeni din Liga 1 nu este dispus sa achite atitia bani, este greu de crezut ca Vasile Siman (care tine la pret si pentru a-si plati ulterior datoriile la stat) va ramine fara “Briliantul” sau. O solutie ar fi vinzarea atacantului in strainatate, insa deocamdata ofertele sint putine sau sint tinute secret. Pe lista fotbalistilor care pot parasi Sportul Studentesc pe bani buni se mai afla portarul Eduard Stancioiu, fundasii Stelian Stancu, Liviu Rusu si Constantin Secareanu, mijlocasii Costin Lazar, Tiberiu Balan si Viorel Ferfelea si atacantii Costin Curelea si Dacian Varga. Se spune ca marea majoritate a celor prezentati mai sus au cote care ating chiar si 1 milion de euro. Intrebat daca vinde si ce vinde, Vasile Siman a precizat ca nu discuta acest subiect din simplul motiv ca, din punctul sau de vedere, echipa nu e retrogradata in Liga a doua. De altfel, Siman a anuntat ca a dat in judecata FRF la Tribunalul Sportiv de la Lausanne.

Studenti la Vaslui?
    Gheorghe Multescu s-a hotarit asupra a doi fotbalisti de la echipa din Regie pe care sa ii aduca la Vaslui.
    Curelea si Ratiu sint cei pentru care antrenorul ar dori sa inceapa negocierile cu fostul sau patron, Vasile Siman. “Cei doi m-ar interesa, dar sint multi pasi de parcurs pina ca ei sa devina jucatorii nostri”, a declarat tehnicianul moldovenilor. Altfel, formatia sa a mai reusit sa-i aduca pe galateanul Marian Alexandru si pe Laurentiu Sabau, de la Alba Iulia.
    Autor: Ionut Brindusa
    Publicat pe http://www.spt.ro Joi, 3 August 2006, aparut in ziarul Sport Total Numarul 365.

“Siman e vinovat!”
    Plecat de la Sportul Studentesc la FC National, Liviu Rusu rupe tacerea. Afectat de situatia in care se afla fostii sai colegi, fundasul stinga crede ca patronul studentilor este principalul responsabil pentru situatia dramatica in care se afla in acest moment clubul din Regie. El crede ca echipa isi va reveni greu din soc. Jucatorul a dezvaluit ca Dan Petrescu a fost singurul care a pus piciorul in prag.
    Transferat in aceasta vara in Cotroceni, Rusu nu uita de unde a plecat si deplinge felul in care Sportul Studentesc a iesit din prim-planul fotbalului romĺnesc. Chiar daca se bucura ca a parasit echipa, jucatorul nu-si uita fostii coechipieri, impreuna cu care a format o formatie redutabila. “Imi pare foarte rau de cele intimplate cu Sportul. Chiar daca nu mai evoluez acolo, tin legatura cu baietii si acum”, a afirmat acesta.

Cind vorbeste de echipa din Regie, Rusu este transant: “Mitul ei a inceput cind am promovat prima oara, iar noi aveam intre 18 si 20 de ani. Acum s-a stins si, din pacate, gasca nebuna nu mai exista”. Iritat de cele petrecute cu gruparea la care s-a format, fostul numar 13 al alb-negrilor spune ca vina pentru retrogradarea Sportului o poarta conducerea clubului, in speta Vasile Siman.

“El este principalul vinovat. Chiar daca ma doare sufletul, este normal ca fiecare club sa-si plateasca datoriile. Iar Sportul isi merita soarta. Prostia si domnia se platesc. Siman este omul care ori isi plateste datoriile in ultima secunda a ultimei zile posibile, ori nu o face deloc”, a dezvaluit fundasul. Multumit de conditiile din Cotroceni, el afirma ca in Regie ducea o viata grea, mai ales in cantonamente, unde cazarea era improprie unei echipe de Liga I: “Cind mergeam in stagiul montan de la Codreanu, eram cazati intr-un hotel cu conditii de nefamilisti”.

Singura perioada mai buna petrecuta la trupa lui Siman a fost o data cu venirea pe banca tehnica a lui Dan Petrescu. “El a fost singurul care a dat cu pumnul in masa, cum se spune, si a reusit sa ne asigure conditii excelente. De exemplu, hotelul la care eram cazati era de 5 stele, nu cum era inainte”, adauga fotbalistul. In final, jucatorul le-a dat citeva sfaturi fostilor sai colegi, cu care a ramas prieten. “Sa fie tari si sa fie constienti ca au valoare, dar sa plece cit mai repede si sa cistige bani adevarati”.

LIVIU RUSU (FC National):” La Sportul a fost o perioada foarte grea, in care jucatorii nu si-au primit banii timp de sase luni. Cu toate aceste greutati, baietii au terminat campionatul pe locul patru. Ei merita numai felicitari si cuvinte de lauda pentru tot ceea ce-au facut in aceste conditii vitrege”

Cu fotbalul in singe
    Fundasul bancar a tinut sa-i faca o scurta caracterizare lui Dan Petrescu, fostul sau antrenor: “Acest om e un profesionist desavirsit. Se antrena cot la cot cu noi”, a declarat Rusu. “Dan Petrescu are fotbalul in singe”, a tras concluzia bancarul.

Ii e dator
    Suparat de situatia in care Vasile Siman a dus clubul din Regie, Liviu Rusu a spus ca, pe linga datoriile catre stat, patronul Sportului mai are sa-i dea bani si lui. Jucatorul a afirmat: “Nici acum nu mi-am vazut banii. Pentru a scapa de datoria catre mine, Siman m-a amendat fix cu suma datorata, deoarece am plecat in aceasta vara la FC National”.
    Autor: Paul Tecuceanu
    Publicat pe http://www.spt.ro Joi, 3 August 2006, aparut in ziarul Sport Total Numarul 365.

dragos
    Member

L. Rusu a spus lucrurilor pe nume.
    din cei care au plecat, probabil, multi pot confirma spusele lui.

Giani
    Member

Pana la proba contrarie, ramane de remarcat pozitia transanta a lui Marcel Puscas. O comparatie intre Juventul si Sportul este inutila, in conditiile in care campioana Italiei s-a remarcat prin niste fraude sportive care ar merita sa devina subiect de meditatie pentru maharii de la sedere, in timp ce culpa Sportului, de natura put financiara, este depasita la scor de maidan de majoritatea echipelor de prima liga, dar cu mentiunea ca, spre deosebire de altii, Siman a avut bunul simt de a NU pacali fiscul prin manevre ieftine, vizibile de pe sonda spatiala Apollo 12 (care, daca nu ma insel, se afla undeva intre Jupiter si Saturn).

Acest Rusu nu mi se pare cel mai in masura sa critice politica lui Siman, el nu si-a mai primit banii din motive disciplinare; si daca lucrurile sunt asa de sumbre la club, de ce Stancioiu, un portar dorit de jumatate de campionat, si-a prelungit contractul cu cateva zile inainte de expirare? (mai ales ca Edy este un tip suficient de direct incat sa spuna lucrurilor pe nume). Acum, daca Rusu a fost fraier si a ales neinspirat momentul in care sa semneze cu un alt club, este problema lui personala (cu atat mai mult cu cat nu rupea gura targului cu evolutiile lui).

De remarcat informatiile oferite de Puscas, referitoare la evaziunea fiscala din fotbal. Deci cel care isi asuma datoriile este elminat pentru ca este rau-platnic (poate nu i-o fi iesit pasienta la transferuri), iar cei care pacalesc fiscul cu manevre ieftine, demne de trofeul Gaga dar si de un proces penal, sunt ignorati. In plus, criteril F si nu mai stiu cat se refera strict la datoriile fata de angajati si alte persoane fizice sau juridice, datoriile catre fisc contand abia peste exact doi ani. Ca sa nu uitam cu ce se apar Siman: viciu de procedura. Si este un viciu de procedura: varianta romaneasca a manualului de licentiere nu prevede acordarea licentei cu sub-conditie, acesta este primul fals. Al doilea fals este ca nu exista ideea de conditie sau sub-conditie (il rog pe urechila sa imi traduca termenul, intrucat nu l-am gasit in DEx). Al treilea fals este ca o licenta nu poate fi retrasa in pauza competitionala, nici in pauza de iarna, ci numai pe timpul desfasurarii competitiei.

Astept cu nerabdare decizia TAS de la Lausanne: in mod normal ar fi obligarea FRF la plata unor daune consistente catre club (in jurul a 5 mil. E: 600.000 drepturi TV, 200.000 pierderi din publicitate, plus scaderea artificiala a cotei jucatorilor transferabili, care de facto reprezinta principalul mobil al deciziei abuzive a ferefe).

urechila s-a aparat cum ca el nu ar fi intervenit in decizia comisiilor de licentiere. Dar, clapaugele lui au doar dreptul sa asiste la sedintele acestor comisii, nicidecum sa intervina in discutii (interventia in discutii, fara drept de vot, implica dreptul la un rol consultativ, pe care calaul de la San Francisco NU il are), ori el s-a implicat in discutii si implicit a influentat deciziile celor doua comisii.

Mai mult: luni trimite un comunicat ca Siman are obligatia ca in cursul zilei de marti sa prezinte la ferefe cu actele doveditoare, iar miercuri se discuta in comisie. Marti la ora 11 ajunge Siman cu documentele, dar urechila trimise deja cucoanele de la registratura in concediu prenatal pentru o zi, si o intoarce ca in orasul meu de adoptie ca nu se mai pune problema reanalizarii dosarului. Asta e om serios, si, ca orice om serios, cred ca iubeste baietii.

Pe final, o comparatie (un pic deplasata) intre Juve si Sportul: ambele au aceleasi culori si au fost infiintate prin pasiunea pentru sport a unui grup de studenti, avand in frunte un tanar profesor. Din nefericire, bugetele difera foarte mult, dar asta este o cu totul alta problema.

sorin
    Member

Relele si Bunele
    Pro Sport/ Ion Cupen
    Nr.2769 / Vineri, 4 August 2006

Eliminarea Sportului Studentesc e o miscare oribila, o contraperformanta clocita cu buna stiinta, mai grava decât oricare alta petrecuta în iarba, în vâltoarea întrecerilor. O echipa fermecatoare crescuta din tarâna Regiei si adapostita în buzunarul unui satrap financiar ajunsese sa dea târcoale podiumului de premiere, bagând spaima în barosanele traditionale. Oare care sa fie taina acestei masuri fara precedent, argumentata perfid cu respectarea unor principii inoperante pâna acum? Ma întreb daca nu cumva toata tevatura îi convine de minune patronului Siman, dispus în noile conditii sa valorifice crema clubului, cu Mazilu cu tot, îndesând în tescherea vreo 3-4 milioane dintr-un foc. Traiul în B e mai ieftin, uzina lui Gorgorin de sub tribuna I va azvârli ca si pâna acum pe galantar talente tinere, promitatoare. Viata merge înainte, totul e OK, prostanacii si sentimentalii n-au decât sa suspine dupa zborul înalt al unei pasari maiastre cu ciocul negru care ciufulea tot ce întâlnea în cale, alb, rosu, albastru si visiniu.

Saracit de Sportul, campionatul a prins sa se înfoaie îmboldit de alta revelatie, nascuta pe Somes. CFR Cluj va fi miza puritanilor în focul luptelor subterane practicate de cele trei mari bucurestene, de care s-a lipit si Poli Timisoara, o echipa de vita veche calarita de mitici. De când vorbeste italiana, parca si FC Arges si-a adus aminte de zapezile de altadata.

De pe o banca cu natarai belicosi, Olaroiu a dat o lectie de pedagogie, fortând intrarea triumfala a lui Ochirosii pe scena europeana. S-ar parea ca pustiul atos, cu nasul în vânt, cu privire piezisa, dezinvolt si îndraznet, merita toata atentia. Bun venit, Razvanele!

Giani
    Member

De la Cupen asteptam un surplus de IQ. Se pare ca m-am inselat.

sorin
    Member

ScandaluriNicolae Manolescu

Editia 2006/2007 a Ligii I de fotbal (asa se numeste Divizia A de cind o firma din Dobrogea a inregistrat marca!) a inceput nu cu unul, ci cu trei scandaluri.

Cel mai mare l-a oferit retrogradarea Sportului Studentesc. A patra echipa din trecutul campionat, cu sanse la titlu cu doua etape si la o cupa europeana cu o etapa inainte de final, a fost trimisa in B pentru neplata datoriilor. Ovidiu Ioanitoaia, care a studiat si dosarul, si regulamentele, observa pe drept cuvint ca FRF si LPF au procedat gresit si contradictoriu. Nu stiu, cind scriu aceste rinduri, daca Mircea Sandu i-a raspuns si ce anume directorului „Gazetei Sporturilor“ la intrebarile, toate legitime, pe care acesta i le-a pus cu o saptamina in urma. Nu prea avea ce raspunde. Replica lui Florin Prunea dintr-o emisiune tv este un simplu alibi. E drept ca FRF are in evidenta doar societatile in vigoare din fotbal, dar institutia principala din fotbalul nostru nu poate baga capul in nisip ca strutul, facindu-se ca nu vede ca Rapid, Steaua sau Dinamo au recurs la un truc, infiintind societati noi, „curate“, si lasind datoriile in circa celor vechi. Problema nu este doar financiara, ca sa fie pasata lui Sebastian Bodu, ci juridica, intrind sub incidenta penala. A mai vorbi despre morala la FRF e de-a binelea comic.

In locul Sportului – alt scandal! – a venit echipa din Tirgu-Jiu, retrogradata la finele campionatului trecut. Retrogradata cea mai bine situata, au zis functionarii federali. Adica nu chiar cea de pe urma. Oare nu se putea juca in 17 Liga I?

Al treilea scandal este promovarea in primul esalon a echipei UTA, retrogradata si ea anul acesta, si inca nu din A in B, ci din B in C. Prin artificiul unificarii clubului din Salonta, promovat in A, cu acela din Arad, sub numele ultimului, pe al carui stadion se joaca meciurile de acasa (caci Salonta n-are stadion!), o echipa care-si cistigase cu demnitate si prin fortele proprii locul in esalonul trei, ajunge fara demnitate si prin forte straine in esalonul fruntas. Ca sa nu fie vreun dubiu cu privire la caracterul necinstit al acestor retrogradari si promovari, sa ne amintim ce echipa a fost pe punctul de a prelua Salonta si de a promova in Liga I, dar s-a retras din scena in pragul izbucnirii scandalului cu Sportul: nu cumva este echipa din Tirgu-Jiu? Nu cumva conducerii ei i s-a sugerat sa astepte o solutie si mai buna de a trece de la matineele din B la seratele galante din A?

A bon entendeur salut!

sorin
    Member

George Copos, cu burta la soare si datorii la stat!
    Fostul vicepremier a pus din nou Rapidul in planul secund, uitand de datorii
    07.08.2006
    Fostul vicepremier George Copos a lasat balta Rapidul si s-a dus la mare, intrucat avand datorii fata de jucatori, antrenor si stat a socotit ca-i mai bine sa stea ascuns o perioada. Suporterii giulesteni l-au „pedepsit“ in „dulcele grai“ al tribunei!

Partida de la Ploiesti de pe Stadionul „Astra“, dintre Rapid si Jiul Petrosani, a scos iar in evidenta indiferenta lui George Copos fata de Rapid. Fostul vicepremier a preferat sa stea la mare cu finul Vasile Siman, renuntand sa fie aproape de echipa, intr-un moment in care datoriile catre stat si angajati si scandalul cu Jean Valvis tind sa aprofundeze o noua „ruptura“ intre patron si cei care vad in Rapid o a doua casa. Unde mai pui ca si Nati Meir, acest „Pinocchio“ din calea lui Ionut Mazilu, arunca iar gogosi cu milioane de euro si actiuni la clubul de sub Podul Grant. Suporterii au amendat atitudinea lui Copos, categorisind victoria la limita in fata „minerilor“ drept o urmare a comportamentului indiferent al patronului fata de toata suflarea „alb-visinie“.

La Ploiesti, presiunea jocului din returul trecut, cand la Petrosani fotbalul s-a transformat intr-un turneu K1 ad-hoc, a taiat din aripile giulestenilor. Copos, insa, a pus capac! A preferat sa stea la soare cu finul Siman, in contextul in care, mai mult ca niciodata, avand in vedere ca datoriile fata de antrenor si jucatori sunt neachitate, trebuia macar sa se prefaca, asa cum ii sta bine unui „vinovat“, ca este alaturi de echipa. Punand inaintea fotbalului distractia la mare, Copos a adancit iar (a cata oara?) prapastia dintre patron si angajati. Suporterii i-au amendat comportamentul in stilul neaos al tribunei, parand ca sunt alaturi de Jean Valvis, cel care a cerut un audit la club.

Rapidul a beneficiat de clementa
    In atare conditii, jocul elevilor lui Razvan nu a stralucit, antrenorul devenind nervos pe parcursul partidei, ocolind insa, cu eleganta, sa expuna motivul acestui comportament. George Copos are datorii la stat. Cateva milioane de euro. Are datorii la jucatori, la antrenor. Exact ca Sportul. Cum a scapat Rapid de retrogradare? Fostul vicepremier a adoptat tactica sa mai veche, aceea de a achita o parte infima din datorii, iar de restul …promisiuni. In plus, Federatia Romana de Fotbal, onor domnii Florin Prunea, Ionut Lupescu si Mircea Sandu, a mizat pe faptul ca o echipa calificata in Cupa UEFA n-ar da bine in ochii Europei sa fie suspendata, chiar daca datoriile, repetam, erau de aceeasi natura, insa cu mult mai mari ca ale Sportului! Giulestenii au fost iertati pentru ca George Copos a fost smecher. A fost smecher si in campionatul trecut, atunci cand a intarziat plata primelor, motivand miseleste ca „trebuie sa platim intai datoriile la stat“.

Acum, mai mult ca sigur, va proceda la fel, chiar daca „rata“ din datorii nu va acoperi nici jumatate din restantele fata de echipa si antrenor. Smecheria lui Copos continua si in planul managerial al clubului, unde a interzis un control de audit, de teama ca nivelul datoriilor va ajunge subiect public. Moral vorbind, Rapidul nu trebuia retrogradata, cum nici Sportul nu merita aceasta soarta, insa patronul George Copos merita o „sapuneala“ din partea organelor statului si chiar din partea FRF. Vazand ca ii merge, Copos va continua aceeasi politica a pasilor marunti: echipa joaca bine, laudam, platim oaresce restante si castigam din nou respectul suporterilor. Echipa se impiedica? „Ati vazut de ce nu m-am grabit cu banii? Stiam eu ce stiam?“. Si intr-un caz si in celalalt, Copos cade in picioare. Nimeni nu percepe inca faptul ca acest comportament de „smecheras„ al fostului vicepremier are valente negative fata de jucatori si antrenor. Banii n-aduc fericirea, dar sustin performanta si nici jucatorii si nici Razvan nu mai vor sa astepte o vanzare masiva de savarine pentru a-si recupera banii castigati prin munca cinstita. Ceea ce la Copos nu este cazul.

Nati Meir minte de ingheata Mazilu la +38 de grade Celsius!

In vreme ce Copos era la mare si capta ultravioletele de pe terasa propriului hotel, in Bucuresti, Nati Meir, acest nebagat in seama si nesilit de nimeni sa vina la Rapid, arunca bomba: „L-am luat pe Mazilu! Gata! E al Rapidului! Copos trebuie sa-mi dea actiuni. Am dat 2 milioane de dolari pe el“. Atat patronul Rapidului, cat si patronul Sportului s-au declarat „absenti“ din acest subiect, subliniind ca Meir vorbeste ce vrea el, doar traim intr-o tara democratica. Daca insa acest „Pinocchio“ al fotbalului si politicii se mai baga mult in seama, e foarte posibil ca eventualii „pretendenti“ la mana lui Mazilu sa dea inapoi. Uite-asa, in plina canicula, Meir „ingheata“ orice transfer, oferind din gura 2 milioane de dolari, iar el isi mai face putina imagine prin presa.

sorin
    Member

Tache, Nati şi Kadîr
    Alin Buzărin

Ce-are a face insidioasa implicare a omului de afaceri Nati Meir în fotbal cu memorabila piesă de teatru a lui Victor Ion Popa? Păi, are! Rolul lui Tache poate fi jucat fără probleme de George Copos. Negustorul român, cu toate însuşirile caracteristice. Avariţie, ciupeală, orgoliu. E pentru prima dată cînd Tache Copos e înjurat la scenă deschisă de galeria rapidistă. În exilul de sîmbătă, de la Ploieşti, patronului i s-a versificat de dulce, peluza adunînd toate frustrările ultimilor ani şi uitînd că nu demult îl alinta “Berlusconi din Giuleşti”

Sărim peste Ianke şi ajungem la Şiman. Adică la Kadîr. Negustorul turc calin şi cooperant în piesă, îmbracă haina îndărătniciei proverbiale a turcului atunci cînd e vorba de patronul din Regie. Şiman a fost căpos cu plata propriilor jucători, cu plata datoriilor la stat şi parcă a forţat mîna federaţiei să-l retrogradeze, aşa ilegal cum l-a retrogradat. Acum omul de afaceri ţine blocaţi la matineu o grămadă de jucători de valoare, însă îşi petrece concediul alături de naşul Copos la Eforie. În timp ce valurile mării mîngîie tegumentele tandemului naş-fin, Mazilu, bunul cel mai de preţ al lui Şiman, se depreciază nejucînd şi riscă să încapă pe mîinile cui nu trebuie.

În fine, Ianke. Adică Nati Meir. În piesa montată acum mai bine de 30 de ani, rolul negustorului ovrei era interpretat memorabil de Finteşteanu, un evreu autentic, uns cu toate alifiile neamului. Peste timp, Ianke-Nati e mult mai abrupt. Autointitulatul moştenitor al unei averi fabuloase, fost personaj important în PRM, plecat de acolo cu o măscăreală pe care Vadim n-avea cum să nu i-o ofere pe tavă, Meir vinde şi cumpără piei de cloşcă prin România de mai bine de 10 ani. Acum vrea să se împroprietărească, vîrîndu-şi în patrimoniu produsul numit Ionuţ Mazilu, pentru ca ulterior să-şi vîndă marfa la Rapid în schimbul unor acţiuni de la George Copos. Şalom Nati, aşa da ghişeft! Dar cine eşti dumneata ca să poţi cumpăra jucători? Şi în ce calitate ţi i-ar vinde clubul? De parlamentar? De miliardar? Sau de negustor alunecos care a reuşit să pătrundă pînă acum zgomotos şi nociv în mai toate mediile, mai puţin în fotbal?

7 august 2006

sorin
    Member

Bine ca n-a fost Sportul!

Dinamo a trecut chinuit de Pandurii, echipa impinsa de Federatie sa joace in prima liga. Stransi in graba la inceput de sezon, gorjenii au facut fata onorabil, in timp ce dinamovistii se pot gandi ca au avut noroc ca nu au intalnit Sportul, trupa sacrificata pentru linistea celor mari.

Libertatea

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 146 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.